Φροντίδα Επιλογή κλουβιού για καναρίνι

Τώρα μπερδεύτηκα. μιλάμε πάντοτε για ένα καναρίνι. Θεωρείς δηλαδή ότι δεδομένου ότι δεν είναι τελείως στρογγυλό και έχει πολύ ωφέλιμο χώρο θα μπορούσε να αγοραστεί; Γιατί ο stavros ανέφερε ότι δεν κάνει και μάλιστα για κανένα πουλί. Με προβληματίζει και η διάμετρος των πατήθρων που έχει και αν θα μπορούσαν να μπουν άλλες λόγω σχήματος
Αν είναι κατάλληλο για δύο καναρίνια τότε είναι και για ένα, από άποψη χώρου...
Οι πατήθρες εννοείται πως δεν είναι πρόβλημα, θα βρεις ή θα φτιάξεις ότι θέλεις...
Εννοείται πως μπορεί να αγοραστεί και να μείνει ένα πουλάκι με άνεση σε αυτό...
Όμως προσπερνάς το γεγονός πως είναι το λιγότερο κατάλληλο, ανεξαρτήτου κόστους, από όλα όσα έχουν αναφερθεί είτε από εσένα τον ίδιο είτε από άλλους φίλους...
Αν το βλέπεις αισθητικά σαν "κόσμημα" στον χώρο σου, αγόρασέ το, απλά θα δυσκολεύεσαι στο καθάρισμα.
Δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ζευγαρώστρα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
 
Και εδω που τα λέμε δεν θεωρω πανακριβο ένα κλουβι των 150-200 ευρώ που θα το έχεις-βλέπεις για πάντα οταν ο μέσος Έλληνας αλλάζει κινητό κάθε χρονο ισαξιας η μεγαλύτερης αξίας
 
, δεν θεωρω πανακριβο ένα κλουβι των 150-200 ευρώ...
😲😮😥

Αυτά είναι καλό να μην τα γράφουμε δημοσίως...
Γιατί μπορεί να μας διαβάζουν εταιρείες, κατασκευαστές και έμποροι...
😀😁😂
 
Και εδω που τα λέμε δεν θεωρω πανακριβο ένα κλουβι των 150-200 ευρώ που θα το έχεις-βλέπεις για πάντα οταν ο μέσος Έλληνας αλλάζει κινητό κάθε χρονο ισαξιας η μεγαλύτερης αξίας
Προφανώς και εννοούσα μαζί με βάση
[automerge]1578343975[/automerge]
απλώς δεν θα ήταν η δική μου πρώτη επιλογή.
Και αν γίνεται μια πρόταση ως πρώτη επιλογή θα ήμουν υπόχρεος
 
Και αν γίνεται μια πρόταση ως πρώτη επιλογή θα ήμουν υπόχρεος
Προσωπικά θα απέφευγα το καθιστικό, το μόνο διαθέσιμο χώρο δηλαδή εντός του σπιτιού μου, οπότε η επιλογή μου έχει να κάνει κυρίως με το λειτουργικό κομμάτι και την άνεση του πουλιού. Επομένως, η επιλογή μου θα ήταν:


Στη δική σου περίπτωση, αυτό της ferplast μου φαίνεται καλό, αλλά μου κάθεται κάπως το ότι έχει οριζόντια κάγκελα. Όσο για το ξύλο, η ferplast είναι μια σχετικά ποιοτική φίρμα οπότε οπότε πιστεύω ότι η επεξεργασία του θα είναι τέτοια που ίσως να μην έχεις θέματα με την απολύμανση του.
 
Δες κι εδώ https://www.northernparrots.com/. Το πρόβλημα είναι πως έχουν εκπτώσεις και υπάρχουν ελλείψεις όπως βλέπω.
πχ κάτι τέτοιο θα ήταν τέλειο (και για εσάς φαντάζομαι), έχουν και ρόδες στη βάση οπότε μεταφέρονται εύκολα και γρήγορα σ΄άλλο δωμάτιο...
1578346606956.png950510A (2).jpg

Έχω παραγγείλει πολλές φορές πράγματα από το κατάστημα και είμαι ευχαριστημένη-τους εμπιστεύομαι!
 
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση σας. Ομολογώ ότι οι απόψεις σας με έβαλαν σε σκέψεις οι οποίες θα πρέπει να συζητηθούν και με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας(3 γυναίκες 😁). Πάντως σε μια πρώτη κουβέντα που έκανα μαζί τους είναι ανένδοτες στην μεταφορά του πουλιού σε αλλο χώρο το οποίο συνεπάγεται και στην χρήση περισσότερο λειτουργικού απο αισθητικού κλουβιου. Κύριο επιχείρημα τους ότι το προηγούμενο καναρινάκι έζησε δέκα χρόνια στις ίδιες συνθήκες με ακατάλληλο κλουβί (μήκος 25 εκ.-ξύλινο) και ότι το θέλουν να αλληλεπιδρά μ ' αυτές
 
. Κύριο επιχείρημα τους ότι το προηγούμενο καναρινάκι έζησε δέκα χρόνια στις ίδιες συνθήκες με ακατάλληλο κλουβί (μήκος 25 εκ.) και ότι το θέλουν να αλληλεπιδρά μ ' αυτές
Ας αναλογιστούν τον εαυτό τους στη θέση του πουλιού, κρίμα είναι!
Φυσικά και στις φυλακές οι κρατούμενοι μπορεί να περάσουν τη ζωή τους, αλλά αυτή δεν θεωρείται ζωή... Εγώ πάντως στη θέση τους δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ, είμαστε υποχρεωμένοι να προκαλούμε τα παιδιά ώστε συγκρίνουν τη ζωή τους με αυτή των ζώων που αυτά έχουν επιλέξει να φιλοξενούν και όχι να φυλακίζουν.
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά όταν θέλεις να βλέπεις ωραία ''πράγματα'' στο σπίτι σου, θα πρέπει να ''όλοι'' να ζουν ωραία = σωστά=καλά...
 
συγκρίνουν τη ζωή τους με αυτή των ζώων που αυτά έχουν επιλέξει να φιλοξενούν και όχι να φυλακίζουν
Εννοείται οτι γνωρίζουν οτι το μήκος ήταν λάθος και πρέπει να αλλάξει. Τώρα αν μια φυλακή είναι καλύτερη αν είναι μεγαλύτερη και σε πιο ήσυχο μέρος από μία μικρότερη πολυκοσμική, νομίζω πως δεν παιζει και τον πρωταρχικό ρόλο οταν παραμένει φυλακή, Άλλωστε η επιλογή του καναρινιού έγινε συνείδητα γνωρίζοντας οτι είναι απο τα είδη κατοικιδίου που ζουν σχετικά ευτυχισμένα χωρίς παρέα αν και φυλακισμένα😞.Άλλωστε το θεμα αυτο δημιουργήθηκε ακριβώς για αυτον τον λόγο "''όλοι'' να ζουν ωραία = σωστά=καλά "
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείται οτι γνωρίζουν οτι το μήκος ήταν λάθος και πρέπει να αλλάξει. Τώρα αν μια φυλακή είναι καλύτερη αν είναι μεγαλύτερη και σε πιο ήσυχο μέρος από μία μικρότερη πολυκοσμική, νομίζω πως δεν παιζει και τον πρωταρχικό ρόλο οταν παραμένει φυλακή, Άλλωστε η επιλογή του καναρινιού έγινε συνείδητα γνωρίζοντας οτι είναι απο τα είδη κατοικιδίου που ζουν σχετικά ευτυχισμένα χωρίς παρέα αν και φυλακισμένα😞


H ευτυχια ειναι σχετικη παντα αλλα το μεγεθος του κλουβιου επηρεαζει βασικες λειτουργιες του πτηνου οποτε το μεγεθος παιζει ρολο.
 
H ευτυχια ειναι σχετικη παντα αλλα το μεγεθος του κλουβιου επηρεαζει βασικες λειτουργιες του πτηνου οποτε το μεγεθος παιζει ρολο
Μα όλα τα κλουβια που εχουν συζητηθεί εδώ εχουν μήκος ανώ των 60 εκ ενώ στο μεγαλύτερο ποσοστό των petshop αυτά που προτείνονται απο τους "ειδικούς" ειναι πολύ μικρότερα ή για άλλα είδη πτηνών. Επαναλαμβάνω οτι είναι και ο λόγος δημιουργίας του θέματος. Συνδυασμός λειτουργικού και αισθητικού κομματιού έστω και με αυξημένο κόστος
 
. Άλλωστε η επιλογή του καναρινιού έγινε συνείδητα γνωρίζοντας οτι είναι απο τα είδη κατοικιδίου που ζουν σχετικά ευτυχισμένα χωρίς παρέα αν και *φυλακισμένα😞.Άλλωστε το θεμα αυτο δημιουργήθηκε ακριβώς για αυτον τον λόγο "''όλοι'' να ζουν ωραία = σωστά=καλά "

Γι΄αυτό τον *λόγο είμαστε υποχρεωμένοι τουλάχιστον να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες!
Κατά μια έννοια κι εμείς ''φυλακισμένοι'' των αναγκών μας έχουμε καταλήξει αλλά έχουμε την ανάγκη να ζήσουμε στο μεγαλύτερο σπίτι που καταφέραμε να ενοικιάσουμε-αγοράσουμε-κάνουμε διακοπές κτλ κτλ
Σε τέτοια ζητήματα σωστό-καλό είναι να μετριάζουμε τα θέλω και τον εγωισμό μας χάριν της καλυτέρευσης της ζωής κάποιας ψυχής που απαιτούμε, να μας κρατάει συντροφιά...
Ποτέ δεν διανοήθηκα να ''διαπραγματευτώ'' την καλύτερη ζωή των πουλιών ή των ζώων που συγκατοίκησαν μαζί μας... Εφόσον τα ήθελα, προτεραιότητα είχαν οι δικές τους ανάγκες...
Όλα αυτά φυσικά είναι προσωπικές επιλογές, αξίες ζωής και προτεραιότητες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή υπηρχαν κάποιες ενστάσεις σχετικά με τον χώρο τοποθέτησης του κλουβιου και μετά την ανάγνωση του σχετικού άρθρου του site αλλά και άλλων παρεμφερών θα ήθελα να ρωτήσω τα πιο έμπειρα μέλη το εξής:
Δεδομένου οτι απογορεύεται η κουζίνα, το μπάνιο, οι κρεβατοκάμαρες, το καθιστικό,ότι ο χώρος δεν πρέπει να έχει φασαρία αλλά ούτε και απόλυτη σιωπή, πρέπει δηλαδή να υπάρχει παρουσία της οικογένειας για να αισθάνεται το πουλί την παρουσία αυτή και μέλος της και οτι το πουλί πρέπει να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή.
Ποιος είναι ο ιδανικός χώρος τοποθέτησης ενός κλουβιου για μια μέση οικογένεια με παιδιά που κατοικεί στο μέσο ελληνικό σπίτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνήθως εμείς τοποθετούμε τα κλουβιά μας στο μπαλκόνι ή στην βεράντα(όλο τον χρόνο) ώστε και να κοιμάται το πουλί όσο πρέπει αλλά και για να είναι πιο κοντά στο φυσικό του περιβάλλον. Ειδάλλως έχουμε ξεχωριστό δωμάτιο που στεγάζουμε τα κλουβιά. Εγώ στην θέση σου θα το πήγαινα στο πιο ήσυχο (την νύχτα κυρίως) δωμάτιο και θα το σκέπαζα με ένα σκούρο ύφασμα ώστε να μην το ενοχλεί το φως.
 
Πάντα είχα-έχω τα κλουβιά μου στο σαλόνι (καναρίνια ή παπαγάλους). Ποτέ κανείς δεν κάπνισε σε αυτόν τον χώρο, υπάρχει τηλεόραση (κάποιες ώρες παίζει), συνήθως όλο και κάποιος κάθεται ή διασχίζει το δωμάτιο για να βρεθεί σε άλλο χώρο... Όταν λείπουμε για κάποιες ώρες λειτουργεί ραδιόφωνο ή τηλεόραση, υπάρχει μεγάλη διπλή μπαλκονόπορτα η οποία τους παρέχει οπτική επαφή στη βεράντα, (στα φυτά και στα άγρια πουλιά που εδώ και χρόνια μαζεύονται για φαγητό).
Τα πουλιά έχουν δικό τους δωμάτιο που κοιμούνται το βράδυ.
 
Συνήθως εμείς τοποθετούμε τα κλουβιά μας στο μπαλκόνι ή στην βεράντα
Έτσι όμως νομίζω πως δεν καλύπτεται η ανάγκη για παρουσία της οικογένειας ώστε να αισθάνεται το πουλί την παρουσία αυτή και μέλος της κυρίως βέβαια τους χειμερινούς μήνες. Οσον αφορά την λύση της μεταφοράς σε ενα πιο ήσυχο δωμάτιο το βράδυ μου φαίνεται και η καλύτερη
[automerge]1578388520[/automerge]
Τα πουλιά έχουν δικό τους δωμάτιο που κοιμούνται το
Ιδανικό αλλά δεν νομίζω ότι απευθύνεται στην μέση ελληνική οικογένεια με παιδιά καθώς θεωρώ οτι στην συντριπτική πλειοψηφία δεν της περισσεύει δωμάτιο
 
Νομίζω ότι το μόνο που έχεις να κάνεις, οπότε, είναι να του αλλάζεις δωμάτιο το βράδυ και να το σκεπάζεις με ένα ύφασμα ώστε να μην διαταράσσεται ο ύπνος του από τυχόν φώτα. Επίσης θα πρέπει να έρχεται το πουλί σε απευθείας έκθεση με τον ήλιο τουλάχιστον 15 λεπτά την ημέρα ώστε να απορροφούν τα φτερά του την απαραίτητη βιταμίνη D. Και μία μπανιέρα θα σας χρησιμεύσει επίσης 😉
 
Σχετικώς με το ωράριο ύπνου ενα διαστημα δέκα ωρών απο 22.00-8.00 ειναι αρκετό να γίνεται σε μόνιμη βάση η απαιτείται αυστηρότερη τήρηση του κανόνα Δύσης και Ανατολής ηλίου;
 
Οπως εχω ξαναπει διατηρουμε πουλακια ή οποιοδηποτε αλλο ζωο οταν η ολη διαδικασια ειναι ευχαριστη για εμας αλλα και για τα ζωα που φιλοξενουμε.

Νομιζω @Canarinboy οτι το μελετας πολυ "τεχνοκρατικα" και στο τελος θα χασεις αυτο το ιδιαιτερο feeling του να εχεις και να αλληλεπιδρας με το καναρινακι.

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα,ποτε δεν προκειται να διαμορφωσεις τις βελτιστες συνθηκες διαβιωσης του.
Θα πρεπει να γινουν, αναγκαστικα, εκπτωσεις και απο την δικη σας μερια και απο την δικη του απο την στιγμη που η αποφαση ειναι να το εχετε μεσα στο σπιτι.
Θα πρεπει να κινηθεις με βαση την κοινη λογικη σε οτι αναφορα πχ το ωραριο του υπνου.
Τα πουλια βασιζουν τις φασεις της ζωης του σε καποια βασικα πραγματα οπως η διαρκεια της ημερας και η θερμοκρασια.
Οσο πιο κοντα μπορεις να κινηθεις στο φυσιολογικο τοσο το καλυτερο θα ειναι για εκεινο αλλα θα πρεπει παραλληλα αυτο να γινεται χωρις να περιοριζεται η οικογενεια σε τετοιο βαθμο που να δημιουργει στεναχωρες καταστασεις.
 
Back
Top