Φροντίδα Επιλογή κλούβας πτήσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
άλλο τρόπο έχεις σκεφτεί. Απόχη δεν βάζω με τίποτα.
Μια παραλλαγή είναι να έχω ένα κλουβί με ανοιχτή πόρτα και να εφάπτεται στην πόρτα της κλούβας, αλλά έτσι μπαίνουν ακόμα δυσκολότερα. Δυστυχώς κάποιες φορές η βοήθεια της απόχης στο να τα πιάσουμε είναι μονόδρομος. Το καλό αυτού είναι ότι όταν τα πιάνω με την απόχη, τα τσεκάρω και από κάτω! 😉
 
Έχω σκεφτεί να φτιάξω κάτι σαν μικρό κλουβάκι μέσα στην κλούβα και να τα απομονώνω.. Τι λές;
Δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς αυτό..
Αυτό που γίνεται είναι να έχει η κλούβα δυνατότητα χωρισμού σε 2 διαμερίσματα, και μόλις το καναρίνι που θέλουμε περάσει στο διαμέρισμα που θέλουμε, τότε βάζουμε το χώρισμα. Αλλά και πάλι μετά πρέπει κάπως να το πιάσεις! 😛 Αυτό είναι και το μόνο αρνητικό της διαμονής πολλών καναρινιών σε κλούβα.
 
Και δεν είναι όσο μικρή φαίνεται. Δλδ εγώ που είχα 7 καναρίνια στο κάθε όροφο, μια χαρά πετούσαν και δεν ήταν πολλά σε αριθμό για τον χώρο του κάθε διαμερίσματος.

Και επειδή το έχω γράψει που το έχω γράψει το άρθρο, και θα σε βοηθήσει πολύ σε ότι αφορά την συμβίωση πολλών καναρινιών σε μία κλούβα, καλό θα ήταν να το διαβάσεις: Κλούβα ή Κλουβιά, η καλύτερη επιλογή για καναρίνια; Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε! :)

Αλίκη, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, έχω γράψει τις διαστάσεις τους:

Οι διαστάσεις τους:
Κλούβα Διώροφη πτηνών με σκεπή (60χ60χ168cm)
Κλούβα με ρόδες Διπλή (97.5x47x94cm)

Εσύ έχεις αυτή που είναι ένα μέτρο μήκος/πλάτος, εγώ -δυστυχώς- μιλάω για την μικρότερη... ☹
Φυσικά και έχω διαβάσει το άρθρο σου και μου άρεσε πολύ! 👍
 
Εσύ έχεις αυτή που είναι ένα μέτρο μήκος/πλάτος, εγώ -δυστυχώς- μιλάω για την μικρότερη... ☹
Και εγώ την μικρότερη αγόρασα και πέρασαν πτερόροια 7 πάνω και 7 κάτω! Και μια χαρά χωράνε! 😉

Η μπλε που την έχω για χειμώνα και δεν έχει χώρισμα έχει διαστάσεις 1 μέτρο μήκος, 1,70 περίπου ύψος και περίπου 60 εκατοστά πλάτος. Εκεί μένουν τώρα 14 καναρινάκια. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα με τις διαστάσεις!
 
Πες μου ντε πως έχεις συστοιχίες από κλούβες κι όχι μόνο μία...👍
ΕΝΦΙΑ πληρώνεις; 😛
😀 είχα μία τόσα χρόνια και είπα το καλοκαίρι να πάρω άλλη μία προς διευκόλυνση μου. εγώ προσωπικά την βρήκα γύρω στα 130 ευρώ αν θυμάμαι καλά την 60άρα με τα 2 διαμερίσματα! 😉
 
Άρα το καλύτερο είναι μια κλουβα που να μπορεί να χωρίζεται σε διαμερίσματα όταν χρειαστεί.
Ασφαλώς ναι.
Το θεωρώ απαραίτητο για να υπάρχουν διευκολύνσεις στις διάφορες εκτροφικές εργασίες σ΄αυτή με κυριότερη την καθαριότητα και φυσικά κι αρκετές άλλες.
 
Η καθαριότητα συχνά σε εξωτερικές κλούβες που έχω δει είναι αθλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η καθαριότητα συχνά σε εξωτερικές κλούβες που έχω δει είναι αθλια.
Αυτό δεν έχει να κάνει με την επιλογή κλούβας, αλλά με τον ιδιοκτήτη και τον υπεύθυνο καθαριότητας. 😛
 
Εχει να κανει και με την επιλογη, και ποσο εξυπηρετικη και βολικη ειναι να την καθαριζεις. Παιζουν ολα το ρολο τους. Μα φυσικα η διαθεση και ο ιδιοκτητης να ΘΕΛΕΙ πρωτα απο ολα να ειναι καθαρα τα πουλια.
 
Σ ιγουρα όλα καθαρίζονται φτάνει να θελει κάποιος. Αλλά συχνα λένε άφου δεν έιναι μέσα στο σπίτι τους και δεν μυρΙζει αστην ακαθάριστη.
 
Σ ιγουρα όλα καθαρίζονται φτάνει να θελει κάποιος. Αλλά συχνα λένε άφου δεν έιναι μέσα στο σπίτι τους και δεν μυρΙζει αστην ακαθάριστη.
Καλα εννοειται και με αυτο το σκεπτικο, ας αφησουμε και τη βροχη να το ξεπλυνει :D
 
Back
Top