Γενικά Επιλογή παπαγάλων με βάση το θόρυβο και την ομιλία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostas71

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2023
Μηνύματα
21
ηθελα να ρωτησω για το θορυβο που κανουν οι παπαγαλοι γιατι θα ειναι σε μπαλκονι αλλα και την ικανοτητα ομιλιας ποια θα διαλεγατε μονκ η ρινκνεκ
 
οχι τα καναρινια τα εχω σε γκαραζ που ειναι ανοιχτος μονο απο μπροστα και μακρια απο εκει που θα ειναι οι παπαγαλοι. δεν κανει να ειναι μαζι. τι εννοεις αντιθετες εννοιες
 
@kostas71 Αν δεν εχω καταλαβει λαθος η δυνατοτητα τους να μιμουνται την ανθρωπινη ομιλια εχει σχεση και με την ενασχοληση των φροντιστων μαζι τους , το ποσο ειναι εντος των δραστηριοτητων των μελων της οικογενειας και γενικοτερα απο το ποσα ακουστικα και "κοινωνιακα" ερεθισματα εχει. Αν ειναι στο μπαλκονι οπως ανεφερες δεν σημαινει οτι ολα αυτα τα ερεθισματα θα ειναι καπως περιορισμενα ?
Μπορει να κανω λαθος βεβαια αλλα επειδη ειχα και κοκατιλ αλλα και ringneck σε μπαλκονι δεν τους παρειχα ολα αυτα που ανεφερα και δεν ειχαμε καμια προοδο ως προς την κοινωνικοτητα ουτε και την ομιλια θα πρεπει να παραδεχθω
Οι "εικονες" που εχεις απο ομιλητικοτατα ringneck και quaker parrots ειναι απο καποιον γνωστο σου και φιλο ή απλα απο αυτα που χαζευουμε ολοι μας στο instagram κλπ?
 
@kostas71 μήπως εννοείς τα ντεσιμπέλ που φτάνει η φωνή τους;

Πάντως, αν έχεις παπαγάλο σε μπαλκόνι, χωρίς να υπάρχει διαδραστικότητα μεταξύ σας ή υπάρχει για πολύ λίγο, κ δεν μπορείς να ασχολείσαι καθημερινά, καλύτερα να πάρεις δυο, όχι απαραίτητα αντιθέτου φύλου, ώστε να μην νοιώθουν μοναξιά.
 
Αν δεν εχω καταλαβει λαθος η δυνατοτητα τους να μιμουνται την ανθρωπινη ομιλια εχει σχεση και με την ενασχοληση των φροντιστων μαζι τους , το ποσο ειναι εντος των δραστηριοτητων των μελων της οικογενειας και γενικοτερα απο το ποσα ακουστικα και "κοινωνιακα" ερεθισματα εχει. Αν ειναι στο μπαλκονι οπως ανεφερες δεν σημαινει οτι ολα αυτα τα ερεθισματα θα ειναι καπως περιορισμενα ?
Νίκο, δεν έχεις καταλάβει καθόλου λάθος. Είναι έτσι ακριβώς. Τα πουλιά που ζουν έξω μόνα τους το πιθανότερο είναι να μην μάθουν να μιλάνε ειδικά αν δεν πρόκειται απο τα είδη που φημίζονται για την ομιλία τους. Ο θόρυβος πηγαίνει πακέτο με τον παπαγάλο. Ειδικά αν είναι έξω θα είναι πολλαπλάσιος διότι και τα ηχητικά ερεθίσματα είναι διαφορετικά.
 
Στην πρωτη ερωτηση ναι εννοω τα ντεσιμπελ που βγαζουν το καθε ειδος. οσο για την ομιλια το ειδος που θα παρω το θελω για αναπαραγωγη. για τους απογονους λεω και εννοειται μετα απο ενασχοληση και προσπαθεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@kostas71 Αν περιορίζεσαι μόνο σε αυτά τα 2 είδη να ξέρεις ότι είναι πουλιά με υψηλό επίπεδο θορύβου. Μόνιμα σε μπαλκόνι (σε πολυκατοικία μένεις;) με γείτονες τριγύρω θα έχεις σύντομα πρόβλημα.
 
Πάντως, αν έχεις παπαγάλο σε μπαλκόνι, χωρίς να υπάρχει διαδραστικότητα μεταξύ σας ή υπάρχει για πολύ λίγο, κ δεν μπορείς να ασχολείσαι καθημερινά, καλύτερα να πάρεις δυο, όχι απαραίτητα αντιθέτου φύλου, ώστε να μην νοιώθουν μοναξιά.
Καλύτερα να μην πάρει καθόλου.
 
@kostas71 αν δεν εχεις χρόνο να ασχοληθείς και πρόκειται να τα έχεις μόνιμα στο μπαλκόνι μέσα σε κλουβί χωρις διάδραση, καλύτερα να μην πάρεις παπαγάλους.

Για σκέψου μια ψυχή μόνιμα σε ένα κλουβί-φυλακή με ελάχιστη αλληλεπίδραση, μόνο άσχημα συναισθήματα μπορεί να προκαλέσει όσο και να φροντίζεις για την υγιεινή και τη διατροφή του
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@Avrolimos γιατι ρε φιλε τα καναρινια που ειναι σε κλουβι δεν εχουν ψυχη αυτα? τελος παντων η ερωτηση στο ποστ ειναι συγκεκριμενη. το τι εχω σκοπο να κανω ειναι αλλη κουβεντα
[automerge]1696959808[/automerge]
@jimakosk ζευγαρι θελω να παρω οχι εναν. η ερωτηση μου ομως ειναι σαφης γιατι ειμαι σε διλημμα για πιο ειδος απο τα δυο να παρω
[automerge]1696959972[/automerge]
@φιλομαθης το ζευγαρι θελω να ειναι στο μπαλκονι και δεν θα εχουν καμια επαφη με τα καναρινια. παει αυτο. δευτερον θελω να παρω ζευγαρι για να τα αναπαραγω. τωρα εδω κολλαει η ερωτηση για την ποιοτητα ομιλιας εφοσον φυσικα τα μικρα εκπαιδευτουν
[automerge]1696960224[/automerge]
@φιλομαθης ναι εχω ακουσει απο γνωστο μου ρινκνεκ να μιλαει και επαθα πλακα. στο μυαλο μου ειχα σκεψεις για μονκ αλλα τωρα ειμαι σε διλημμα. να διευκρινισω οτι θα παρω ζευγαρι. η ομιλια κολλαει στους απογονους και παντα εφοσον υπαρξει ενασχοληση
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κώστα καλημέρα.
Αναπαραγωγή στο μπαλκόνι και ομιλία μαζί λίγο δύσκολο μου φαίνεται.
Το πιθανότερο είναι να μάθουν να κορνάρουν, να γαβγίζουν, να μιμούνται τον ήχο του συναγερμού, και το βουητό της δεκαοχτούρας.😊
Και τα δύο είδη έχουν γίνει ενδημικά, και μπορούν να αναπαραχθούν σχετικά εύκολα.
η ομιλια κολλαει στους απογονους
Η ομιλία στους παπαγάλους δεν είναι κληρονομική, δεν είναι στο DNA τους.
Είναι επίκτητο χαρακτηριστικό, το αποκτούν ορισμένα είδη παπαγάλων από την συναναστροφή τους με τους ανθρώπους.
εχω ακουσει απο γνωστο μου ρινκνεκ να μιλαει και επαθα πλακα
Τα ringneck θεωρούνται μέτριοι ομιλητές.
Μάλλον δεν έχεις ακούσει ποτέ African grey να μιλάει.
Αυτή είναι η Λίλα το κορίτσι μου.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο.
 
δικιο εχεις σ αυτα που λες. ομως θελω ενα ζευγαρι οχι για να μιλησει το ιδιο αλλα οι απογονοι φυσικα αν υπαρξει ενασχοληση και εκπαιδευση. τα ζακο ειναι φοβερα αλλα δεν υα φτανω σε τιμη γι αυτο και ψαχνω κατι πιο οικονομικο.
 
@Avrolimos γιατι ρε φιλε τα καναρινια που ειναι σε κλουβι δεν εχουν ψυχη αυτα? τελος παντων η ερωτηση στο ποστ ειναι συγκεκριμενη. το τι εχω σκοπο να κανω ειναι αλλη κουβεντα
[automerge]1696959808[/automerge]
Ολη η ουσία του θέματος σε μια απάντηση...
Μείνε με τα καναρινακια Κώστα.
 
@kostas71

Οι παπαγάλοι αν και πτηνά όπως και τα καναρίνια,έχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες.Δεν είναι θέμα ψυχής,είναι θέμα ότι ασχολείσαι με ένα είδος που έχει αυξημένη νοημοσύνη και αντίληψη.
Δεν μπορείς να πάρεις έναν παπαγάλο και να τον παρκάρεις στο μπαλκόνι,είναι κοινωνικά πτηνά και απαιτείται να τους αφιερώσεις χρόνο...πολύ χρόνο...
Δεν είναι δηλαδή,νερό,τροφή και κρέμασμα στον τοίχο.
 
Back
Top