Φροντίδα Επιτέλους έρχεται ο ζακό μου, να συνεχίσω να του δίνω κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mallias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mallias

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους ήρθε η ώρα!:D Μέσα σε αυτήν την βδομάδα το πολύ μέχρι την Παρασκευή είπε ο προμηθευτής θα πάει στο καράβι να στείλει τον ζακό μου. Είπε πως είναι 4-5 μηνών και τρώει κανονικά σπόρους μόνος του. Έχω δύο ερωτήματα. Να του δώσω μερικές φορές λίγη κρέμα έτσι για την εμπειρία ή θα του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα; Εννοείτε ότι θα έχει στην διάθεση του και σπόρους (Και του αγόρασα ήδη ένα στικάκι με μέλι λιχουδιά. Λογικά το δίνω αμέσως έτσι 😉. Τις πρώτες 2-3 μέρες πώς να του συμπεριφέρομαι; Τον αγγίζω κανονικά ή τον αφήνω κάποιο διάστημα; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 🙂
 
Με το καλό να δεχτείς τον Ζακούλι σου! Για όνομα σκέφτηκες κάτι ή θα τον δείς πρώτα και θα κρίνεις; :)

Γνώμη μου είναι για τις πρώτες μέρες, να συγκρατιέσαι λίγο μέχρι να αναπτυχθεί κάποια σχέση εμπιστοσύνης.
Εξάλλου και το ταξίδι που θα κάνει δεν είναι λίγο γι'αυτόν (με καράβι απ'ότι λες...).
Να τον αφήσεις να δει, να νοιώσει και να επεξεργαστεί τον χώρο και εσάς μαζί.

Πιστεύω μέσα από την συμβίωση μαζί του θα καταλάβεις αρκετά πράγματα. Πότε θα θέλει τα χάδια του, πότε τις άλλες του ανάγκες.

Για κρέμα ας μας πουν άλλα μέλη, αλλά φαντάζομαι εαν δοκιμάσεις και την δεχτεί, λίγο σαν συμπλήρωμα θα είναι εντάξει.

Φιλικά,
Α. Τ.
 
Και εμένα την Παρασκευή έρχεται ο ζακό μου με το καράβι! Είναι και εμένα 4 μηνών. Έχω και εγώ τη ίδια απορία μόλις έρθει να τον αφήσω να επεξεργαστεί το περιβάλλον γύρω του;Για πόσες μέρες;Ευχαριστώ
 
σιγά σιγά παιδιά θα δείτε μεγάλη διαφορά.. Και θα τα βρείτε! Μην αγχώνεστε
 
Φιλε μου με το καλο να παραλαβης το ζακουδακι σου! Η προσοπικη μου αποψη εινε αν οντος εχει σταματηση την κρεμα να μην του δωσης. Προσπαθησε να του δινεις και φρουτα και λαχανικα και παρακολουθησε του την διατροφη. Τωρα το θεμα συμπεριφορας πιστευω θα παρει καποιες μερες να προσαρμοστη στο νεο του περιβαλλον αλλα προσπαθησε να τον αγιζεις οσο και Αν σου το επιτρεπει. Οσο πιο γρηγορα γινετε φιλοι τοσο το καλητερο. Ειμαστε στην διαθεση σου οτι και αν χρειαστης.
 
χεχε.. Βλεπω πως το κλαμπ των ζακοπαθων μεγαλωνει..χαλαρωστε χαζομπαμπαδες.. Ολα καλα θα πανε
 
σε τρεις ημερες θα εχει συνηθισει το νεο περιβαλλον. απαλες κινησεις και πολυ ηρεμια γιατι θα εχει στρεσσαριστει απο το ταξιδι με το πλοιο.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας :). Πρίν λίγο παρέλαβα τον ζακό μου και είναι τέλειωως. Αμέσως απο το μαγαζί ερχόταν στο χέρι μου και είναι πολύ παιχνιδιάρης. Είναι τελικά 4 μηνών. Το παράξενο είναι πως είπε ο προμηθευτής πως τρώει μόνος του αλλά θέλει και κρέμα μια φορά την ημέρα. Εγώ του έβαλα και σπόρους αλλά μέχρι στιγμής δεν τους έχει αγγίξει. Μήπως μπορείτε να μου πείτε περισσότερες λεπτομέρειες; Πόση κρέμα να του δίνω ας πούμε; Μήπως να του χωρίζω τις δόσεις; Να είναι μικρές και πολλές; 😕 Θέλω να κάνω ότι καλύτερο γίνετε... Helpp
 
Πρίν λίγο παρέλαβα τον ζακό μου και είναι τέλειωως.
Εγώ του έβαλα και σπόρους αλλά μέχρι στιγμής δεν τους έχει αγγίξει.



Ξαφνικα βρεθηκε σε νεο σπιτι, σε καινουριους ανθρωπους, σε καινουριο κλουβι με διαφορετικες μυρωδιες με ολα να ειναι πρωτογνωρα και θα σκεφτει το φαγητο;
Δωστου χρονο να συνηδητοποιησει τι εχει συμβει και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους...
Οσο για την κρεμα, φτιαχνε του εσυ και αυτος αν θελει θα φαει, ποτε δεν πιεζουμε ετσι;
Προσοχη να την φτιαχνεις σωστα οπως σου λενε οι οδηγιες!
Καλοριζικο!
 
Eπειδη μπορει να μην εχει απογαλακτιστει τελειως δινε του 2 φορες την ημερα λιγη κρεμα που σιγα- σιγα θα την ελατωνεις ωστε να αρχισει να τρωει στερεα τροφη [σπορους, φρουτα λαχανικα]. Παρακολουθησε τον απο μακρια να δεις αν αρχιζει να τσιμπα σιγα- σιγα σπορους και να τους τρωει. Ψαχνε στο δοχειο με τους σπορους κι αν δεις φλουδια απο αυτους τοτε αρχιζει να τους τρωει.
 
Βασικά η δική μου άποψη -αν και δεν έχω Ζακό- είναι να μην του δίνεις σπόρους. Κοίτα να τον ταίζεις όσο το δυνατόν με φρέσκιες τροφές (κυρίως φρούτα και λαχανικά) και για όταν θα λείπεις αρκετές ώρες από το σπίτι βάζε του pellets. Προσπάθησε να του δίνεις ελαφρά ζεσταμένες τροφές από τα δάκτυλα σου. Έτσι θα μάθει πάντα να τα συνδιάζει με κάτι ευχάριστο και να μην τα φοβάται ή να προσπαθεί να τα δαγκώσει αργότερα. Δεν τα λέω εγώ αυτά, αλλά άνθρωποι που εκτρέφουν.. 😉
 
Δεν νομιζω οτι οι σποροι βλαπτουν, γιατι ολες οι συσκευασμενες τροφες για παπαγαλους περιεχουν πολλων ειδων σπορους. Αν εβλαπταν δεν θα τους εβαζαν. Προσωπικα εγω της βαζω και pellets, αλλα εκεινη προτιμα τους σπορους και ελαχιστα τρωει τα pellets.
 
Λάθος που είπα καθόλου σπόρους. Καλό είναι όμως να δίνονται οι λιγότερο λιπαροί σπόροι και να βγάζουμε από τις τροφές τους περισσότερους ηλιόσπορους και να αφήνουμε λίγους..
 
εγω αυτο που ξερω ειναι πως στους πρωτους μηνες πρεπει να
μη κανουμε καταχρηση σε φρουτα και λαχανικα.. Καλο ειναι να τρωνε σπορους παλετς και μηλο προσεχοντας παντα τις κενωσεις τους να μην ειναι διαροικες.. Αν μενετε σε περιοχες με αμφιβολου ποιοτητας νερο καλο ειναι να βαζετε εμφιαλωμενο..στο νερο κατα τους πρωτους μηνες βαζουμε και βιταμινες.. Οσο περνανε οι μηνες και αφου ολα πανε καλα σιγα σιγα αρχιζουμε να εμπλουτιζουμε τη τροφη τους με ολα οσα αναφερονται για μια σωστη διατροφη παπαγαλων
 
εγω αυτο που ξερω ειναι πως στους πρωτους μηνες πρεπει να
μη κανουμε καταχρηση σε φρουτα και λαχανικα.. Καλο ειναι να τρωνε σπορους παλετς και μηλο προσεχοντας παντα τις κενωσεις τους να μην ειναι διαροικες.. Αν μενετε σε περιοχες με αμφιβολου ποιοτητας νερο καλο ειναι να βαζετε εμφιαλωμενο..στο νερο κατα τους πρωτους μηνες βαζουμε και βιταμινες.. Οσο περνανε οι μηνες και αφου ολα πανε καλα σιγα σιγα αρχιζουμε να εμπλουτιζουμε τη τροφη τους με ολα οσα αναφερονται για μια σωστη διατροφη παπαγαλων

Αυτό το θέμα με προβλημάτισε τώρα λίγο. Κατουράει φαντάσου μια κηλίδα νερό και στην μέση μια καφέ γραμμή. Φυσιολογικό είναι; Τι βιταμίνες μπορώ να του δίνω; Στο νερό δεν τον έχω δει να πλησιάζει ποτέ! Με τους σπόρους το παλέβει λίγο... Το πρωί έφαγε αρκετή κρέμα και το βράδυ λιγότερη. Ενδιάμεσα το μεσημέρι τον είδα να ψηλοτζιμπάει σπόρους. Κυρίως καλαμπόκι το οποίο προσπαθούσε να ανοίξει κ συνήθως του έπεφτε 😛
 
Αυτό το θέμα με προβλημάτισε τώρα λίγο. Κατουράει φαντάσου μια κηλίδα νερό και στην μέση μια καφέ γραμμή. Φυσιολογικό είναι; Τι βιταμίνες μπορώ να του δίνω; Στο νερό δεν τον έχω δει να πλησιάζει ποτέ! Με τους σπόρους το παλέβει λίγο... Το πρωί έφαγε αρκετή κρέμα και το βράδυ λιγότερη. Ενδιάμεσα το μεσημέρι τον είδα να ψηλοτζιμπάει σπόρους. Κυρίως καλαμπόκι το οποίο προσπαθούσε να ανοίξει κ συνήθως του έπεφτε 😛

Φίλε Mallias, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε αυτό εδώ το θέμα του χρήστη Dimitris1973 https://community.petbirds.gr/threads/Αλλαγη-κουτσουλιας.13302/,
που απέκτησε και αυτός μωρό πριν λίγο καιρό και πιστεύω ότι έχετε να μοιραστείτε πολλά κοινά αυτήν την περίοδο.

Αν και έχω και εγώ African Grey δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω και πολλά για τόσο μικρό παπαγάλο (δεν είχα μωρό).
Αλλά θα σου πρότεινα από τώρα να ψάξεις για ένα καλό πτηνίατρο, για να τον συμβουλεύεσε για κάθε ενδεχόμενο.
 
Αυτό το θέμα με προβλημάτισε τώρα λίγο. Κατουράει φαντάσου μια κηλίδα νερό και στην μέση μια καφέ γραμμή. Φυσιολογικό είναι; Τι βιταμίνες μπορώ να του δίνω; Στο νερό δεν τον έχω δει να πλησιάζει ποτέ! Με τους σπόρους το παλέβει λίγο... Το πρωί έφαγε αρκετή κρέμα και το βράδυ λιγότερη. Ενδιάμεσα το μεσημέρι τον είδα να ψηλοτζιμπάει σπόρους. Κυρίως καλαμπόκι το οποίο προσπαθούσε να ανοίξει κ συνήθως του έπεφτε 😛
Τώρα στην αρχή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις μια επίσκεψη στο γιατρό, για εξέταση, να σου επισημάνει κάποια πράγματα, να τον συμβουλευθείς, να έχεις φωτογραφίσεις κουτσουλίτσες να του δείξεις, να ρωτήσεις για βιταμίνες κ.ά. Δεν ξέρω τι τροφή του έχεις, ποιούς σπόρους καλαμποκιού προσπαθούσε να ανοίξει; Υπάρχουν μίγματα θρεπτικά, κατάλληλα γι'αυτό το διάστημα που μπορείς να προσφέρεις (αφού αφαιρέσεις ηλιόσπορους), μέχρι να απογαλακτισθεί, να αρχίσει η κανονική ποικίλλη διατροφή. Το νερό στο μπωλ θα το αδειάζεις, έστω και αν δεν το βλέπεις να πίνει, θα το πλένεις όπως τα ποτήρια μας, 2 φορές την ημέρα, και μετά καλό ξέπλυμα, θα του βάζεις καθαρό (εμφιαλωμένο;). Ό,τι απορία έχεις, λέγε μας!
 
Πρόσεξα τισ κουτσουλιές είναι απο την αρχή ίδιες. Όσο για πτηνίατρο καλά θα ήταν αλλά ρώτησα για πτηνίατρο εδώ και όλοι μου είπαν πως δεν υπάρχει. Έτσι έχω απο κοντά ένα κτηνίατρο που ξέρει και απο πουλιά. Ξέρει κανείς πτηνίατρο στο Ηράκλειο Κρήτης; 😕
 
Εμένα μου είχαν πει για τον Πιπεράκη στην 62 Μαρτύρων, αλλά δεν είχε χρειαστεί ποτέ να του πάρω τα πουλιά μου, αλλά μια φορά που χρειάστηκε να του πάω ένα κουταβάκι, καλός μου φάνηκε..
 
Back
Top