Φροντίδα Επιτέλους έρχεται ο ζακό μου, να συνεχίσω να του δίνω κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mallias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να σου πώ την αλήθεια εμένα απο την στιγμή που μου τον φέρανε έτρωγε λίγους σπόρους. Και προσπαθεί αρκετά να τρώει. Του δίνω το πρώι μόνο λίγη κρέμα και την υπόλοιπη μέρα τρώει μόνος του σπόρους, αύριο θα του πάρω και κροκέτες. Άκουσα πως υπάρχουν κάποιες κροκέτες για τον απογαλακτισμό και είναι πιο μικρές. Να τις ψάξω ή να πάρω κανονηκές; Έχετε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες;; ... 😡 ...
Στο μπωλ με την έτοιμη "ξηρά τροφή", αναμιγνύω (εκτός από τους σπόρους Vitakraft για AFRICAN & τις κροκέττες ΚΑΥΤΕΕ exact- scan), μικρή ποσότητα από PRESTIGE PREMIUM της VERSELE-LAGA, και μια μεζούρα από XtraVital της beaphar. Για πλήρη διατροφή δες το youtube Parrot Breakfast στο Forum Media, Video, Ήχοι...
https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elize
Στο μπωλ με την έτοιμη "ξηρά τροφή", αναμιγνύω (εκτός από τους σπόρους Vitakraft για AFRICAN & τις κροκέττες ΚΑΥΤΕΕ exact- scan), μικρή ποσότητα από PRESTIGE PREMIUM της VERSELE-LAGA, και μια μεζούρα από XtraVital της beaphar. Για πλήρη διατροφή δες το youtube Parrot Breakfast στο Forum Media, Video, Ήχοι...
https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/

Εγώ του δίνω της Vitacraft το African μαζί με τα kaytee προς το παρόν. Του έχω κερμάσει και ένα στικάκι vitacraft fancy fun kraker honey αλλά ούτε σαν παιχνίδι δεν το βλέπει 😛
Πολύ ωραίο το youtube Μαρία σε ευχαριστώ πολύ! Απο το Pet shop μου είχαν πεί να του δίνω μήλο καρότο κλπ τα πράσινα να τα αποφεύγω. Δεν ξέρω γιατί. Μήπως μπορείς εσύ να μου πείς τι να του δίνω απο λαχάνικα και γενικά απο πράσινα; 😕
 
Καλαμπόκι κοτσάνι 2-3 λεπτά βρασμένο και κομμένο σε 3-5 ροδέλες, καρότο (καθαρ. κομμένο κατά μήκος ή ολόκλ.) να μπορεί να το πιάνει. Γλυκοπατάτα, κολοκυθάκι, μπουκετάκι κουνουπίδι & μπρόκολο, φύλλα σπανάκι & σέλερι, πιπεριές χοντροκομμένες, όλα τα χρώματα, φασόλες ξερές γίγαντες που τις έχεις βάλει στο νερό από το βράδυ & μετά τις βράζεις, (χωρίς αλάτι - λάδι). Από φρούτα, ρόδια, μήλο, πορτοκάλι ή μανταρίνι, χυμό ή φέτες, ό,τι προτιμά, αχλάδι, μπανάνα, πεπόνι, φράουλες βιολογικές, μάγκο, βατόμουρα. Όλα αυτά καλά πλυμμένα & στεγνωμένα με χαρτί κουζίνας, αλλά όχι από τώρα, αμέσως, ποσότητα, ελάχιστο για να πάρει γεύσεις, να τα συνηθίσει και σιγά - σιγά να τα περιλάβεις στη διατροφή του. Τα δίνεις φρέσκα & τα αποσύρεις πολύ σύντομα, το καλοκαίρι ακόμη πιό γρήγορα. Μόνιμα θα είναι διαθέσιμη η "ξηρά τροφή" που είπαμε παραπάνω, (και αυτή θέλει ανανέωση και καλό πλύσιμο τα μπωλ & του νερού). Θα προσφέρεις και αυγό καλά βρασμένο και με το έξω του. Απαγορεύονται αβοκάντο, κακάο - σοκολάτα, γλυκά, του κάνει κακό ο καπνός τσιγάρου. Κατά τη γνώμη μου αν η διατροφή του είναι υγιεινή & ποικίλη, δε χρειάζονται στικάκια.
 
Καλαμπόκι κοτσάνι 2-3 λεπτά βρασμένο και κομμένο σε 3-5 ροδέλες, καρότο (καθαρ. κομμένο κατά μήκος ή ολόκλ.) να μπορεί να το πιάνει. Γλυκοπατάτα, κολοκυθάκι, μπουκετάκι κουνουπίδι & μπρόκολο, φύλλα σπανάκι & σέλερι, πιπεριές χοντροκομμένες, όλα τα χρώματα, φασόλες ξερές γίγαντες που τις έχεις βάλει στο νερό από το βράδυ & μετά τις βράζεις, (χωρίς αλάτι - λάδι). Από φρούτα, ρόδια, μήλο, πορτοκάλι ή μανταρίνι, χυμό ή φέτες, ό,τι προτιμά, αχλάδι, μπανάνα, πεπόνι, φράουλες βιολογικές, μάγκο, βατόμουρα. Όλα αυτά καλά πλυμμένα & στεγνωμένα με χαρτί κουζίνας, αλλά όχι από τώρα, αμέσως, ποσότητα, ελάχιστο για να πάρει γεύσεις, να τα συνηθίσει και σιγά - σιγά να τα περιλάβεις στη διατροφή του. Τα δίνεις φρέσκα & τα αποσύρεις πολύ σύντομα, το καλοκαίρι ακόμη πιό γρήγορα. Μόνιμα θα είναι διαθέσιμη η "ξηρά τροφή" που είπαμε παραπάνω, (και αυτή θέλει ανανέωση και καλό πλύσιμο τα μπωλ & του νερού). Θα προσφέρεις και αυγό καλά βρασμένο και με το έξω του. Απαγορεύονται αβοκάντο, κακάο - σοκολάτα, γλυκά, του κάνει κακό ο καπνός τσιγάρου. Κατά τη γνώμη μου αν η διατροφή του είναι υγιεινή & ποικίλη, δε χρειάζονται στικάκια.

Τι να προσθέσω πάνω σε αυτό Μαρία; Τα έχεις καλύψει όλα, πιστεύω η διατροφή που προτείνεις είναι πολύ πλούσια σε όλα.

Για τα πράσινα λαχανικά όμως που ρώτησε ο Γιάννης και στο πετ του δώσανε αρνητική απάντηση, γνωρίζεις γιατί; Είναι λόγω ότι είναι μικρό?
 
Καλο ειναι να αποφευγοντε πρασινα λαχανικα σε πολυ μικρες ηλικιες για λογους διαρριας. Ειναι απαραιτιτα στην διατροφη των παπαγαλων αλλα παντα με μετρο... Και καλα πλυμμενα (τα λαχανικα και τα φρουτα εχουν πολλα φυτοφαρμακα επικυνδινα για τα πουλια)
 
Νομιζω πως αυτο που λετε για τα λαχανικα δεν ειναι σωστο. Σε οσα ξενα site εχω διαβασει γραφει οτι προσφερουν μικρες ποσοτητες απο φρουτα και λαχανικα στους παπαγαλους που αρχιζουν να τρωνε μονοι τους.
Ουτε αυτο με τη διαρροια ειναι ετσι ακριβως. Αλλο πραγμα οι υδαρες κουτσουλιες κι αλλο πραγμα η διαροια. Εννοειται οτι σε εναν οργανισμο που αρχιζει να τρωει νεες τροφες τις δινουμε σε μικρες ποσοτητες αρχικα μεχρι να τις συνηθισει.
 
Ανεστη ετσι μου ειχαν πει στον πρωτο ζακο, αλλα ακομα και διαρροια να κανει απο τα λαχανικα δεν ειναι και τραγικο, απλα τα σταματας για λιγο... Με την διαρροια καθαριζουν τα εντερα απο κοπρανα πολλων χρονων που εγκλοβιζοντε σε τοιχοματα (για τους ανθρωπους αλλα ισος και για τα ζωα)
 
Καλαμπόκι κοτσάνι 2-3 λεπτά βρασμένο και κομμένο σε 3-5 ροδέλες, καρότο (καθαρ. κομμένο κατά μήκος ή ολόκλ.) να μπορεί να το πιάνει. Γλυκοπατάτα, κολοκυθάκι, μπουκετάκι κουνουπίδι & μπρόκολο, φύλλα σπανάκι & σέλερι, πιπεριές χοντροκομμένες, όλα τα χρώματα, φασόλες ξερές γίγαντες που τις έχεις βάλει στο νερό από το βράδυ & μετά τις βράζεις, (χωρίς αλάτι - λάδι). Από φρούτα, ρόδια, μήλο, πορτοκάλι ή μανταρίνι, χυμό ή φέτες, ό,τι προτιμά, αχλάδι, μπανάνα, πεπόνι, φράουλες βιολογικές, μάγκο, βατόμουρα. Όλα αυτά καλά πλυμμένα & στεγνωμένα με χαρτί κουζίνας, αλλά όχι από τώρα, αμέσως, ποσότητα, ελάχιστο για να πάρει γεύσεις, να τα συνηθίσει και σιγά - σιγά να τα περιλάβεις στη διατροφή του. Τα δίνεις φρέσκα & τα αποσύρεις πολύ σύντομα, το καλοκαίρι ακόμη πιό γρήγορα. Μόνιμα θα είναι διαθέσιμη η "ξηρά τροφή" που είπαμε παραπάνω, (και αυτή θέλει ανανέωση και καλό πλύσιμο τα μπωλ & του νερού). Θα προσφέρεις και αυγό καλά βρασμένο και με το έξω του. Απαγορεύονται αβοκάντο, κακάο - σοκολάτα, γλυκά, του κάνει κακό ο καπνός τσιγάρου. Κατά τη γνώμη μου αν η διατροφή του είναι υγιεινή & ποικίλη, δε χρειάζονται στικάκια.

Με άφησες με το στόμα ανοιχτό 😛 ... Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Κάτι ακόμα σχετικά με την διατροφή του.

Ο ζακ έτρωγε δύο σύριγγες κρέμα κάθε πρωί και δεν ήθελε άλλο. Μετά είναι όλη μέρα στο πιατάκι με το φαγητό του και τρώει. Και αφού όρχησε και τρώει πάρα πολύ από το φαγητό του. Άρχισα από σήμερα και του δίνω μια σύριγγα για αυτήν την εβδομάδα και λέω από την επόμενη να το κάνω μέρα παρά μέρα. Είναι σωστό να το κάνω έτσι; (Μετά την κρέμα η κουτσουλιές του είναι αρκετά αραιές Διάρροια θα έλεγα. ενώ την υπόλοιπη μέρα που τρώει μόνος του είναι όλα καλά. Γι αυτό σκέφτηκα και να ξεκινήσω να ελαττώνω.) Όπου κάνω λάθος πείτε μου γιατί δεν θέλω να μου πάθει κάτι. Δείτε κι άλλες Pic :)...
 

Συνημμένα

  • DSC_00001.webp
    DSC_00001.webp
    46,8 KB · Προβολές: 79
  • DSC_0003.webp
    DSC_0003.webp
    38,7 KB · Προβολές: 75
φιλε μου ο μικρος ειναι κουκλος, αλλα βλεπω και απο ανεσεις! βιλα του εχεις μπραβο σου...
 
4 μηνων μπορουσε να εχει απογαλακτιστει. Ποσο σου ειπανε να του δινεις και ποσο του δινεις; Ειναι βεβαια λογικο να περιεχουν περισσοτερο νερο οι κουτσουλιες του αφου τρωει φορμουλα που περιεχει αρκετο νερο. Τρωει ευκολα απο τη συριγγα η τον πιεζεις; Μπορεις να την κοψεις σιγα σιγα αν βεβαια το πουλι τρωει μον του κανονικα ακομη και με το προγραμμα που σκεφτηκες.
 
Όπως σου είπανε τα παιδιά, σταδιακή ελάττωση της κρέμας, εφ'όσον βλέπεις ότι καταναλώνει το μίγμα που του προσφέρεις μόνιμα, ή μέρος από αυτό. Ανανέωνέ του το είδος που δείχνει προτίμηση, παρακολούθησέ το, να πίνει και νερό, να είναι στέρεες οι κουτσουλίτσες του (η πρώτη πρωινή θα είναι αραιή, όπως μας είπε ο γιατρός, μην ανησυχήσεις). Η κινητικότητά του και η ζωηράδα να βλέπεις πώς είναι, αν σκαρφαλώνει στα κάγκελα του κλουβιού, και πες μας αν και πόσο του ανοίγεις να βγαίνει στο χέρι σου ή σε μια κουρνιάστρα από το κλουβί του! Περιμένουμε, όλα να πάνε καλά!
 
4 μηνων μπορουσε να εχει απογαλακτιστει. Ποσο σου ειπανε να του δινεις και ποσο του δινεις; Ειναι βεβαια λογικο να περιεχουν περισσοτερο νερο οι κουτσουλιες του αφου τρωει φορμουλα που περιεχει αρκετο νερο. Τρωει ευκολα απο τη συριγγα η τον πιεζεις; Μπορεις να την κοψεις σιγα σιγα αν βεβαια το πουλι τρωει μον του κανονικα ακομη και με το προγραμμα που σκεφτηκες.

Τρώει Πολύ μόνος του. Και αν κρίνω κι από τις κουτσουλιές του τρώει καλά. Πίνει και νερό. Εννοώ ότι στην αρχή που του έδινα την κρέμα και δεν πολυπείραζε το φαγητό του δεν κατουρούσε τόσο ούτε σε ποσότητα ούτε σε συχνότητα. Τώρα όλα δείχνουν πως τρώει κανονικά. Δεν τον πιέζω καθόλου αντιθέτως τρελαίνετε για την κρέμα του και πάντα θέλει περισσότερη. Για το μόνο που τον πίεσα από την στιγμή που ήρθε σπίτι ήταν το πρώτο του μπάνιο που έγινε σήμερα και όντως δεν μπορώ να πω ότι χάρηκε πολύ όταν βρεχόταν. Μετά όμως νομίζω πως ένιωσε καλύτερα.



Όπως σου είπανε τα παιδιά, σταδιακή ελάττωση της κρέμας, εφ'όσον βλέπεις ότι καταναλώνει το μίγμα που του προσφέρεις μόνιμα, ή μέρος από αυτό. Ανανέωνέ του το είδος που δείχνει προτίμηση, παρακολούθησέ το, να πίνει και νερό, να είναι στέρεες οι κουτσουλίτσες του (η πρώτη πρωινή θα είναι αραιή, όπως μας είπε ο γιατρός, μην ανησυχήσεις). Η κινητικότητά του και η ζωηράδα να βλέπεις πώς είναι, αν σκαρφαλώνει στα κάγκελα του κλουβιού, και πες μας αν και πόσο του ανοίγεις να βγαίνει στο χέρι σου ή σε μια κουρνιάστρα από το κλουβί του! Περιμένουμε, όλα να πάνε καλά!



Όλα είναι πολύ καλά τις περισσότερες ώρες από αυτές που είμαι στο σπίτι της περνάει στον ώμο μου ή πάνω στην πόρτα του κλουβιού του. Τρώει και πίνει πάρα πολύ μόνος του. Οπότε από αύριο το πρωί θα φάει μισή σύριγγα κρέμα και θα τρώει μισή μέρα παρά μέρα γι αυτήν την βδομάδα. Από την επόμενη να το κάνω τρείς φορές την βδομάδα και μετά καθόλου; Μόλις την κόψει τελείως θα του αγοράσω καλές βιταμίνες για βοήθεια και πιστεύω πως είναι όλα οκ όπου διαφωνείτε πείτε μου γιατί θέλω να είμαι πολύ προσεχτικός σε όλα.
 

Συνημμένα

  • DSC_0004.webp
    DSC_0004.webp
    35 KB · Προβολές: 58
Πολύ γλυκό, όμορφο και καθαρό - καθαρό! Μόνο πρόσεξε να μην είναι σε ρεύματα & ανοικτές πόρτες μετά το μπάνιο, κυρίως, μην κρυώσει, είναι πολύ ευαίσθητα! Όπως λες, μπορεί να μην χάρηκε ιδιαίτερα όταν βρεχόταν... Δεν το δέχονται πάντα με την ίδια ευχαρίστηση, ελπίζω να ήταν σύντομο ~1 λεπτό, για να μην στρεσαρισθεί, αφού ήταν και το πρώτο!
 
Γενικα οι αφρικανικοι γκρι δεν εχουν και τρελη αδυναμια στο μπανιο απ'οτι εχω διαβασει. Το παν ειναι οπως σου ειπε κι η Ρουλα να μη γινεται μαρτυριο το μπανιο. Σιγα σιγα και λιγο νερακι και μολις δεις οτι νιωθει πιο ανετα τοτε λιγο περισσοτερο κ. Ο. Κ.

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις βιταμινες σε πουλι που καταρχην τρωει πελετς (το γραφει και η συσκευασια σιγουρα) και επισης και σημαντικοτερο τρωει φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα. :)

Στον ωμο σου καλυτερα θα ηταν να μην τον βαζεις πολυ και συχνα διοτι ειναι μικρος και ακομη δεν εχει καταλαβει ποια ειναι η θεση του στην ιεραρχια και συντομα μπορει να αρχισει να σε δοκιμαζει δαγκωνοντας σε οταν πηγαινεις να τον μετακινησεις απο εκει.
 
Back
Top