Φροντίδα Επιτέλους έρχεται ο ζακό μου, να συνεχίσω να του δίνω κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mallias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπανάκιιι;

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα όσα μου είπατε :)! Βιταμίνες δεν χριάζετε μου είπαν επειδή τρώει κρέμα και έχει τα πάντα, μετά την κρέμα ίσως υσχύει αυτό; Όσο γι αυτόν τον Πιπεράκη είναι πτηνίατρος ή κτηνίατρος; Και ένα τελευταίο ερώτημα που έχω είναι... Πότε θα του κάνω το πρώτο του μπάνιο; Έχω πάρει και ένα σπρέι ειδικά για ζακό που γυαλίζουν λέει τα φτερά του και καθαρίζει. Η αλήθεια είναι πως χρειάζετε ένα μπανάκι γιατί και στο ταξίδι μέσα στο κουτί δεν έφτασε και πεντακάθαρος 🙄
 
Περίμενε να σου πουν γνώμες και άλλα μέλη σχετικά με τα "Ειδικά για ζακό που γυαλίζουν τα φτερά". Έχω διαβάσει ότι νοιώθουν κάτι ξένο πάνω τους, τα ενοχλούν, πολλές φορές, και τραβάνε τα φτερά τους για να το απομακρύνουν. Το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, είναι το νερό, σε ρηχό λεκανάκι, να μπει να κυλιστεί, και χαϊδεύοντάς το, τότε, με τα βρεγμένα χέρια σου, να πάει παντού. Αν δεν μπορείς, με spray, ψέκασμα, σαν βροχούλα από ψηλά. Όχι πολύ ώρα να στρεσσαρισθεί με όλες τις αλλαγές, πάντως αν δεν του αρέσει την πρώτη φορά, μην απογοητευθείς, ξαναπροσπάθησε την άλλη μέα, (για να προλάβει να στεγνώσει πριν τον ύπνο). Να μας πεις αν ευχαριστήθηκε!
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα όσα μου είπατε :)! Βιταμίνες δεν χριάζετε μου είπαν επειδή τρώει κρέμα και έχει τα πάντα, μετά την κρέμα ίσως υσχύει αυτό; Όσο γι αυτόν τον Πιπεράκη είναι πτηνίατρος ή κτηνίατρος; Και ένα τελευταίο ερώτημα που έχω είναι... Πότε θα του κάνω το πρώτο του μπάνιο; Έχω πάρει και ένα σπρέι ειδικά για ζακό που γυαλίζουν λέει τα φτερά του και καθαρίζει. Η αλήθεια είναι πως χρειάζετε ένα μπανάκι γιατί και στο ταξίδι μέσα στο κουτί δεν έφτασε και πεντακάθαρος 🙄

Όταν δίνουμε κρέμα δεν συμπληρώνουμε βιταμίνες, για ευνόητους λόγους. Αφού το πουλί αρχίσει και τρώει κανονικά, αναλόγως την διατροφή του, μπορείς να επιλέξεις ή οχι σε συμπληρώματα βιαταμινών. Το πρώτο του μπάνιο θα πρέπει να γίνει αφού πρώτα συνηθίσει το νέο περιβάλλον και τα νέα πρόσωπα που το περικλείουν. Μιας και το έχεις λίγα 24ωρα καλό θα ήταν να μην γίνει. Αν θέλεις ανέφερε την μάρκα του σπρεί, αν και καλύτερο είναι καθαρό νεράκι με ροδόνερο.
Καλό θα ήταν όμως, να επικοινωνήσεις ξανά με τον εκτροφέα, και να τον ρωτήσεις ακριβώς για τον απογαλακτισμό του και τις διατροφικές του συνήθειες.
 
Ο Κωστάκης μου όταν τον πήρα έτρωγε μόνο σπόρους αλλά μόλις εξημερώθηκε έμαθε να τρώει τα πάντα. Ένα κόλπο που του έκανα ήταν να τρώω κοντά του φρούτα κλπ. και να δείχνω ότι μου αρέσει. Αυτός ζήλευε και μόλις του έδινα το έπαιρνε. Και τώρα όταν του δίνω κάτι καινούριο π.χ. κρεμμυδάκι φρέσκο από τον κήπο, τρώω λίγο και μετά έρχεται αμέσως να το αρπάξει. Νερό προσπάθησε να του δίνεις φιλτραρισμένο κι όχι εμφιαλωμένο, γιατί το πλαστικό μπουκάλι βγάζει τοξίνες. Να σου ζήσει!
 
δίνω κάτι καινούριο π.χ. κρεμμυδάκι φρέσκο από τον κήπο, τρώω λίγο και μετά έρχεται αμέσως να το αρπάξει.
Δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι το κρεμμύδι πρέπει να τους το δίνουμε μόνο μαγειρεμένο...😕
 
Ο Κωστάκης μου όταν τον πήρα έτρωγε μόνο σπόρους αλλά μόλις εξημερώθηκε έμαθε να τρώει τα πάντα. Ένα κόλπο που του έκανα ήταν να τρώω κοντά του φρούτα κλπ. και να δείχνω ότι μου αρέσει. Αυτός ζήλευε και μόλις του έδινα το έπαιρνε. Και τώρα όταν του δίνω κάτι καινούριο π.χ. κρεμμυδάκι φρέσκο από τον κήπο, τρώω λίγο και μετά έρχεται αμέσως να το αρπάξει. Νερό προσπάθησε να του δίνεις φιλτραρισμένο κι όχι εμφιαλωμένο, γιατί το πλαστικό μπουκάλι βγάζει τοξίνες. Να σου ζήσει!

Tα κρεμμυδια ωμα καλυτερα να τα αποφευγεις ακομη και τα πρασινα. Δεν εχω διαβασει καπου κατι γι αυτα αλλα εχω διαβασει αλλα ασχημα πραγματα για τα ξερα κρεμμυδια και τα πουλια και σιγουρα δεν θα τα εδινα σε καμια περιπτωση ωμα στο πουλι. Δεν νομιζω οτι θα του λειψει καποια τοσο σημαντικη τροφη αν δεν φαει πρασινα κρεμμυδια. 😉
 
Σε σάιτ για τους παπαγάλους είχα δει ότι το κρεμμύδι και το σκόρδο σε μικρές ποσότητες είναι αντιμικροβιακό και ενισχύει το ανοσοποιητικό. Επίσης ο κτηνίατρός μου μού είχε πει ότι ό,τι ωφελεί ή βλάπτει τον άνθρωπο ωφελεί ή βλάπτει τον παπαγάλο, γι΄αυτό και του δίνουμε φάρμακα που δίνουμε και στον άνθρωπο. Φυσικά ο Κωστάκης τρώει λίγο και μόνο το άσπρο, το άλλο το πετάει! Προτιμώ να του δίνω από τον κήπο μου, γιατί δεν χρησιμοποιώ φάρμακα.
 
Δεν ξέρω τι τροφή του έχεις, ποιούς σπόρους καλαμποκιού προσπαθούσε να ανοίξει; Υπάρχουν μίγματα θρεπτικά, κατάλληλα γι'αυτό το διάστημα που μπορείς να προσφέρεις (αφού αφαιρέσεις ηλιόσπορους), μέχρι να απογαλακτισθεί, να αρχίσει η κανονική ποικίλλη διατροφή. Το νερό στο μπωλ θα το αδειάζεις, έστω και αν δεν το βλέπεις να πίνει, θα το πλένεις όπως τα ποτήρια μας, 2 φορές την ημέρα, και μετά καλό ξέπλυμα, θα του βάζεις καθαρό (εμφιαλωμένο;). Ό,τι απορία έχεις, λέγε μας!

Του δίνω σπόρους τις Vitakraft που γράφουν πως είναι για αφρικανικούς παπαγάλους. Γράφει με μεγάλα γράμματα african και έχει έναν ζακό και έναν άλλο παπαγάλο απ' έξω. Το νερό το αλλάζω κάθε μέρα και βάζω εμφιαλωμένο. :) Μα γιατί να βγάλω τους ηλιόσπορους; Εγώ είχα ακούσει πως αυτά τρώνε πρώτα μετά την κρέμα ποθ είναι μαλακά και μετά όλα τα υπόλοιπα. 😕


Όταν δίνουμε κρέμα δεν συμπληρώνουμε βιταμίνες, για ευνόητους λόγους. Αφού το πουλί αρχίσει και τρώει κανονικά, αναλόγως την διατροφή του, μπορείς να επιλέξεις ή οχι σε συμπληρώματα βιαταμινών. Το πρώτο του μπάνιο θα πρέπει να γίνει αφού πρώτα συνηθίσει το νέο περιβάλλον και τα νέα πρόσωπα που το περικλείουν. Μιας και το έχεις λίγα 24ωρα καλό θα ήταν να μην γίνει. Αν θέλεις ανέφερε την μάρκα του σπρεί, αν και καλύτερο είναι καθαρό νεράκι με ροδόνερο.
Καλό θα ήταν όμως, να επικοινωνήσεις ξανά με τον εκτροφέα, και να τον ρωτήσεις ακριβώς για τον απογαλακτισμό του και τις διατροφικές του συνήθειες.

Ωραία θα πω στο μαγαζί να πάρουμε ένα τηλέφωνο αυτόν που μας τον έστειλε να δώ για τον απογαλακτισμό. Αν και δεν ξέρω ποιος είναι ο εκτροφέας. Το δαχτυλίδι αν μπορεί να βοηθήσει πάντως γράφει cz 120865 (Μπορούμε από αυτό να ξέρουμε χώρα 😉... Μπορεί να μην ήρθε καν από Ελλάδα. Σε γενικές γραμμές πότε κόβουν την κρέμα; Οκ θα του καθυστερήσω το μπάνιο:) Το σπρέι είναι Canopy scientific avian elite molt ease... Kαι δείχνει απ' έξω ένα ζακό. Αν δεν κάνει δεν πειράζει θα το γυρίσω πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
CZ αφού γράφει είναι από Τσεχία, το 08 είναι έτος γεννήσεως.
 
CZ αφού γράφει είναι από Τσεχία, το 08 είναι έτος γεννήσεως.

2008 Γεννήθηκε; Τότε δεν είναι 4 μηνών που μου είπανε εμένα! Αμάν αυτά τα pet shop! Τότε είναι στην καλύτερη 6 μηνών. Τα μάτια του είναι μαύρα πάντως. Μετά τους 12 μήνες κιτρινίζουν; 😕 Προβληματίστικα τώρα θα πάω άυριο και θα του κάνω φασαρία μου φαίνετε...
 
Του δίνω σπόρους τις Vitakraft που γράφουν πως είναι για αφρικανικούς παπαγάλους. Γράφει με μεγάλα γράμματα african και έχει έναν ζακό και έναν άλλο παπαγάλο απ' έξω. Το νερό το αλλάζω κάθε μέρα και βάζω εμφιαλωμένο. :) Μα γιατί να βγάλω τους ηλιόσπορους; Εγώ είχα ακούσει πως αυτά τρώνε πρώτα μετά την κρέμα ποθ είναι μαλακά και μετά όλα τα υπόλοιπα. 😕
Ωραία θα πω στο μαγαζί να πάρουμε ένα τηλέφωνο αυτόν που μας τον έστειλε να δώ για τον απογαλακτισμό. Αν και δεν ξέρω ποιος είναι ο εκτροφέας. Το δαχτυλίδι αν μπορεί να βοηθήσει πάντως γράφει cz 120865 (Μπορούμε από αυτό να ξέρουμε χώρα 😉... Μπορεί να μην ήρθε καν από Ελλάδα. Σε γενικές γραμμές πότε κόβουν την κρέμα; Οκ θα του καθυστερήσω το μπάνιο:) Το σπρέι είναι Canopy scientific avian elite molt ease... Kαι δείχνει απ' έξω ένα ζακό. Αν δεν κάνει δεν πειράζει θα το γυρίσω πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα.

To πουλί θα πρέπει να αρχίσει με μαλακές τροφές στην αρχή (φρούτα, λαχανικά, μικρά γεύματα κτλ), όλα αυτά όμως πρέπει να γίνουν σωστά και ομαλά. Κατα κύριο λόγο το στομάχι του μικρού δεν είναι έτοιμο να δεχτεί πολλά πράγματα ακόμα, οπότε θα πρέπει να συνηθίσει τις νέες τροφές ομαλά. Το δαχτυλίδι έτσι όπως το γράφεις σημαίνει μόνο Τσεχία, τα υπόλοιπα νούμερα αν δεν έχουν κενά ανάμεσά τους δεν μπορεί να οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα (εκτροφέα, αριθμό πτηνού κτλ) Το canopy που αναφέρεις περιέχει πλην των άλλων και αλόη, δεν ξέρω όμως τα υπόλοιπα συστατικά του.
 
Απο αυτές τις φωτογραφίες που τον έβγαλα την πρώτη κιόλας μέρα μήπως υπαρχει κάποιος που να μπορεί να καταλάβει ηλικία;DSC_0030.webp

DSC_0034.webp
 
To πουλί θα πρέπει να αρχίσει με μαλακές τροφές στην αρχή (φρούτα, λαχανικά, μικρά γεύματα κτλ), όλα αυτά όμως πρέπει να γίνουν σωστά και ομαλά. Κατα κύριο λόγο το στομάχι του μικρού δεν είναι έτοιμο να δεχτεί πολλά πράγματα ακόμα, οπότε θα πρέπει να συνηθίσει τις νέες τροφές ομαλά. Το δαχτυλίδι έτσι όπως το γράφεις σημαίνει μόνο Τσεχία, τα υπόλοιπα νούμερα αν δεν έχουν κενά ανάμεσά τους δεν μπορεί να οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα (εκτροφέα, αριθμό πτηνού κτλ) Το canopy που αναφέρεις περιέχει πλην των άλλων και αλόη, δεν ξέρω όμως τα υπόλοιπα συστατικά του.

Για να σου πώ την αλήθεια εμένα απο την στιγμή που μου τον φέρανε έτρωγε λίγους σπόρους. Και προσπαθεί αρκετά να τρώει. Του δίνω το πρώι μόνο λίγη κρέμα και την υπόλοιπη μέρα τρώει μόνος του σπόρους, αύριο θα του πάρω και κροκέτες. Άκουσα πως υπάρχουν κάποιες κροκέτες για τον απογαλακτισμό και είναι πιο μικρές. Να τις ψάξω ή να πάρω κανονηκές; Έχετε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες; Το δαχτυλίδι γράφει cz 1 2 0 8 6 5 έτσι ακριβώς είναι το δαχτυλίδι το cz κολητά και οι αριθμοί όλοι έχουν μεταξύ τους ένα καινό. Πείτε μου κάποιος αν ξέρει για την ηλικία γιατί θα σκάσω 😡 ...
 
Απο αυτές τις φωτογραφίες που τον έβγαλα την πρώτη κιόλας μέρα μήπως υπαρχει κάποιος που να μπορεί να καταλάβει ηλικία;View attachment 12725

View attachment 12726




Φαινεται οτι ειναι μικρουλη😉
Μεχρι 4 μηνων μου φαινεται το πολυ...
Μηπως το δαχτυλιδι εννοει κατι αλλο που δεν ξερω να σε βοηθησω...
Αλλα οτι ειναι αρκετα μωρο ειναι..
Το δικο μας που παει 4,5 μηνων εχει πιο ανοιχτοχρωμα ματια...

Υ. Γ.:Πολυ γλυκουλι ειναι! 😛
 
Για να σου πώ την αλήθεια εμένα απο την στιγμή που μου τον φέρανε έτρωγε λίγους σπόρους... Το δαχτυλίδι γράφει cz 1 2 0 8 6 5 έτσι ακριβώς είναι το δαχτυλίδι το cz κολητά και οι αριθμοί όλοι έχουν μεταξύ τους ένα καινό. Πείτε μου κάποιος αν ξέρει για την ηλικία γιατί θα σκάσω 😡 ...
Είναι ένα κουκλάκι, από όσο είδα στις φωτογραφίες! Να το χαίρεσαι! Γιατί να σκάσεις για την ηλικία; Τι αν είναι 4μ., τι αν είναι 4,5 ή 5 που προκύπτει από το δακτυλίδι του; Αυτά που κάνεις είναι πολύ σωστά, μην έχεις άγχος και σκάσεις εσύ, γιατί τότε αυτό τι θα κάνει; Πώς λένε και αυτό κι'εσένα; Εκείνο που σκέφτομαι, (επειδή και το δικό μας είναι από Τσεχία, και δεν ξέρω τι υγειονομικές συνθήκες επικρατούν στους εκτροφείς), αν σου είναι εύκολο να βρεις κτηνίατρο να του κάνει καλλιέργεια σιέλου - κοπράνων. Ό,τι θέλεις ρώτα, και γράψε μας το πρόγραμμά σας!
 
Είναι ένα κουκλάκι, από όσο είδα στις φωτογραφίες! Να το χαίρεσαι! Γιατί να σκάσεις για την ηλικία; Τι αν είναι 4μ., τι αν είναι 4,5 ή 5 που προκύπτει από το δακτυλίδι του; Αυτά που κάνεις είναι πολύ σωστά, μην έχεις άγχος και σκάσεις εσύ, γιατί τότε αυτό τι θα κάνει; Πώς λένε και αυτό κι'εσένα; Εκείνο που σκέφτομαι, (επειδή και το δικό μας είναι από Τσεχία, και δεν ξέρω τι υγειονομικές συνθήκες επικρατούν στους εκτροφείς), αν σου είναι εύκολο να βρεις κτηνίατρο να του κάνει καλλιέργεια σιέλου - κοπράνων. Ό,τι θέλεις ρώτα, και γράψε μας το πρόγραμμά σας!

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία! Για το δαχτυλίδη ρώτησα και τον Αλέξανδρο απο δώ και μου είπε πως οι Τσέχοι γράφουν μόνο αύξοντα αριθμό. Τίποτα άλλο. Οπότε μάλλον κάναμε λάθος. Αλλά όπως και να χει έχεις δίκιο :) Αυτόν τον λένε Ζακ και εμένα Γιάννη! Αυτό με την καλλέργεια θα το κάνω σύντομα που θα στρώσουν τα οικονομικά μου. Το πρόγραμμα είναι ότι κοιμόμαστε γύρω στις 12 και μόλις ξυπνάμε το πρωί του δίνω την κρέμα του. Και του αφήνω την πόρτα του ανοιχτή και κάθετε πάνω ή πετάει στον ώμο μου. Σήμερα του αγόρασα και αυτές εδώ τις κροκέτες πως σας φαίνοντε; Τις έπαιξε λίγο αλλά δεν έφαγε ίσως να του φαίνοντε και σκληρές. Α! του δίνω και λίγο μήλο που του αρέσει πολύ! :D

Φαινεται οτι ειναι μικρουλη
Μεχρι 4 μηνων μου φαινεται το πολυ...
Μηπως το δαχτυλιδι εννοει κατι αλλο που δεν ξερω να σε βοηθησω...
Αλλα οτι ειναι αρκετα μωρο ειναι..
Το δικο μας που παει 4,5 μηνων εχει πιο ανοιχτοχρωμα ματια...

Υ. Γ.:Πολυ γλυκουλι ειναι!

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια! 🙂
 
Γιαννη να φροντιζεις να κοιμαται ενα δεκαωρο συνεχομενο σε ησυχο δωματιο. Καλυτερα να του φτιαξεις ενα προγραμμα υπνου το οποιο να κρατας σταθερο δηλαδη να ξερει οτι καθε μερα στις 10 για παραδειγμα θα παει για υπνο οτι και να γινει. 12 η ωρα ειναι λιγο αφυσικη ωρα για να καθεται ξυπνιο ενα πουλι εκτος και αν συμπληρωνει 10 ωρες υπνου σε σκοταδι. Το σκεπαζεις το κλουβι στον υπνο του;

Τα πελετς αυτα ειναι πολυ καλα! Τα χρησιμοποιω κι εγω. Σε λιγο καιρο θα μαθει να τα τρωει. Να του τα εχεις στο μπολ της τροφης του μονιμα με οτι αλλο του δινεις ωστε να μπορει να εχει προσβαση σε αυτα οποτε θελει. Κανε μπροστα του οτι τα τρως κι εσυ και οτι ειναι πολυ νοστιμα και συντομα θα τα δοκιμασει. 😉
 
Γιαννη να φροντιζεις να κοιμαται ενα δεκαωρο συνεχομενο σε ησυχο δωματιο. Καλυτερα να του φτιαξεις ενα προγραμμα υπνου το οποιο να κρατας σταθερο δηλαδη να ξερει οτι καθε μερα στις 10 για παραδειγμα θα παει για υπνο οτι και να γινει. 12 η ωρα ειναι λιγο αφυσικη ωρα για να καθεται ξυπνιο ενα πουλι εκτος και αν συμπληρωνει 10 ωρες υπνου σε σκοταδι. Το σκεπαζεις το κλουβι στον υπνο του;

Τα πελετς αυτα ειναι πολυ καλα! Τα χρησιμοποιω κι εγω. Σε λιγο καιρο θα μαθει να τα τρωει. Να του τα εχεις στο μπολ της τροφης του μονιμα με οτι αλλο του δινεις ωστε να μπορει να εχει προσβαση σε αυτα οποτε θελει. Κανε μπροστα του οτι τα τρως κι εσυ και οτι ειναι πολυ νοστιμα και συντομα θα τα δοκιμασει. 😉

Τον σκεπάζω με ένα σεντόνι και κοιμάται αρκετές ώρες. Χθες π.χ. τον σκέπασα στις 12 και σήμερα ξυπνήσαμε πάλι 11+... Τον έχω στο δωμάτιο μου και όσο κοιμόμαστε δeν ενοχλεί κανείς. Το δοκίμασα αυτό το κόλπο με τις κροκέτες και το μόνο που έκανε ήταν να τις βάζει στο στόμα του και μετά να τις αφήνει. Αλλά που θα πάει θα δοκιμάσει 😉...


Πολύ γλυκό μικρούλι είναι φίλε Mallias! Μην σκας για την ηλικία!
Προσεχέ τον!

Σε ευχαριστώ φίλε :)... Τον προσέχω όσο μπορώ :)...
 
Back
Top