Διατροφή Επώνυμες τροφές για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Επειδή οι σπόροι είναι το κυρίως "πιάτο" των φίλων μας
παραθέτω ένα χρήσιμο link της Beyers με σπόρους για όλα τα ειδη των πτηνών συντροφιάς.

Beduco Beyers seed mixtures

Καλο θα ήταν να μεγαλώσει ο κατάλογος με τις ΚΑΛΕΣ τροφές.
Βάλτε και σεις κάποιο ανάλογο με την εταιρεία της προτίμησής σας.
Μπορεί μάλιστα να γίνει και σηζήτηση για τις επιλογές του καθ' ενός μας. Τί λέτε;
 
prestige premium

[x]

Μαλλον το έκανα λάθος.
Ξαναπροσπαθώ...

prestige premium (VAM pellets)

[x]

prestige light (χωρίς pellets)

Versele-Laga Premium Petfood

Αυτή τη μάρκα τη βρίσκουμε σε pet shop.
 
prestige light (χωρίς pellets)

Versele-Laga Premium Petfood

Επειδή δεν την βρίσκω με τίποτα μήπως ξέρει κανείς κανένα πετ σοπ απο Πειραιά και περίχωρα που την διαθέτει;
 
καλησπερα σας. Εγω δινω στα πουλια μου της donald pet-care. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 
prestige light (χωρίς pellets)

Versele-Laga Premium Petfood

Επειδή δεν την βρίσκω με τίποτα μήπως ξέρει κανείς κανένα πετ σοπ απο Πειραιά και περίχωρα που την διαθέτει;

Ένα pet shop στην Γούναρη φέρνει προιόντα του Γεωργιάδη (prestige versele laga) δεν ξέρω άν έχει αυτή την LIGHT.
 
Παιδιά έχω παρατηρήσει ότι ένα μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιεί την τροφή
Versele-Laga Premium Petfood
Από τον Σεπ και μετά χρησιμοποιώ την XtraVital beaphar. Βέβαια έχει κόστος 4,95€ τα 500 γραμμ. Δεν ξέρω αλλά της Versele - Laga είναι καλύτερη; Αν ναι πείτε μου για να την αλλάξω σταδιακά.
 

Συνημμένα

  • 16306.webp
    16306.webp
    15,4 KB · Προβολές: 327
ΝutriBird P15 Original, Exact KAYTEE Rainbow Chunky, και από σπόρους: PRESTIGE PREMIUM ή Vitakraft για African Gray, + λαχανικά + φρούτα.
 
Το πρόβλημα είναι με εξαίρεση τη VerseLAga ότι στις συσκευασίες δεν αναφέρουν ποσοστά του κάθε σπόρου.
 
exotic nut mix, με αποξυραμενα φρουτα και ξηρους καρπους και xtravital premium με αυγοτροφη και λιγους ηλιοσπορους.
 
Διατροφη Καναρινιων λεγεται αυτο το φορουμ!

Για τους παπαγαλους υπαρχει ξεχωριστο. 😉
 
παιδια εσεις εισαστε χομπιστες, εγω ειμαι επαγγελματιας, αλλα και εγω εχω πολλα πουλια στα καταστηματα μου και εγω ταιζω,το κοστος στις τροφες που λετε ειναι υπερογκο για ολους μας και οσο καλο και να θελουμε να κανουμε στα πουλια μας οικονομικα δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε, εγω εδινα cede,vercele-laga και beyers, αλλα ειδα οτι οικονομικα δεν γινετε να συντηρησω 1000 πουλια, οποτε αποφασισα να κανω εισαγωγη μια τροφης με πολυ καθαρους σπορους, με μειγμα που αντεγραψα απο αλλη επωνυμη τροφη και οικονομικη χωρις να χρειαζεται να δουλεψω για καμια εταιρεια.
 
Αν έχεις 1000 καναρίνια θες περίπου 100 κιλά το μήνα, αν κάνεις και ανακύκλωση. Αν παίρνεις και χοντρική σου έρχεται το μείγμα από ότι υπολογίζω 40 με 50 λεπτά το κιλό άρα θες 50 ευρώ το μήνα. όσο θέλει κάποιος για 25-30 κιλά μείγματος εταιρείας, χωρίς παζάρια.
Τους υπολογισμούς τους έκανα πρόχειρα χωρίς να ξέρω ακριβώς τις χοντρικές τιμές
 
Παιδιά να έχετε υπ΄όψη σας τη σελίδα (η οποία βεβαίως είναι στα Γερμανικά) Birds and More όπου υπάρχουν πολλά είδη τροφών του κ.Χούγκεμπεργκ (Πρόεδρος του Special Mozaik Club), οι οποίες είναι φοβερές και από πλευράς τιμών αλλά και από πλευράς ποιότητας. Υπάρχει η αντίστοιχη Ελληνική σελίδα, που δυστυχώς είναι εκτός λειτουργίας ακόμη (το κατάστημα βρίσκεται στο Βόλο).
 
παιδια εσεις εισαστε χομπιστες, εγω ειμαι επαγγελματιας, αλλα και εγω εχω πολλα πουλια στα καταστηματα μου και εγω ταιζω,το κοστος στις τροφες που λετε ειναι υπερογκο για ολους μας και οσο καλο και να θελουμε να κανουμε στα πουλια μας οικονομικα δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε, εγω εδινα cede,vercele-laga και beyers, αλλα ειδα οτι οικονομικα δεν γινετε να συντηρησω 1000 πουλια, οποτε αποφασισα να κανω εισαγωγη μια τροφης με πολυ καθαρους σπορους, με μειγμα που αντεγραψα απο αλλη επωνυμη τροφη και οικονομικη χωρις να χρειαζεται να δουλεψω για καμια εταιρεια.
Ε και;Δεν βγαζεις δηλαδη τα εξοδα απο την πωληση των πουλιων σου; Μονο καθαρο κερδος θες να εχεις; Μηπως θες να μας πεις το mix της τροφης να σε "τιμησουμε" δεοντως;😎
 
Μην γινεστε επιθετικοι χωρις λογο. Οσοι ειναι εξω απο το χωρο λενε πολλα. Συμφωνα με τους υπολογισμους του Θανου αν χρησιμοποιουσε επωνυμη τροφη θα χρειαζοταν κοντα στα 400 με 500 ευρω το μηνα.Αν υποθεσουμε οτι τα περισσοτερα πετ πουλανε με κερδος κοντα στο 20 το καθε πουλι θα επρεπε μονο για την αποσβεση της τροφης να πουλησει 20 με 25 πουλια.Αλλο ενα μερος για αποσβεση της αγορας πουλιων και αλλο για λειτουργικα εξοδα. Το μαγαζι πρεπει να βγαλει και κερδος αλλιως θα κλεισει.
Ακομα σκεφτηκε κανεις γιατι πολλα πετ δε φερνουν αυτα που ζηταμε. Πολυ απλα οι κωδικοι των περισσοτερων προιντων ειναι σπασμενοι. Δηλαδη για παραδειγμα αλλος προμηθευτης φερνει τα φαρμακα της beafar και αλλος τις τροφες. Ο ενας θελει τα λεφτα μετρητης και ο αλλος με πιστωση. Επειδη τα συνοικιακα πετ δεν εχουν τη δυνατοτητα του μετρητης αποριπτουν τον ενα προμηθευτη.
 
οχι παιδια, δεν θελω να πουλησω τροφη σε κανεναν σας, δουλευω με εκτροφης και καταλαβαινω το κοστος, οσο για την τιμη που μου λετε 40-50 λεπτα το κιλο να ξερετε οτι αυτο δεν υπαρχει στο εμποριο ουτε κατα διανοια, το κερδος απο τα καναρινια μου πουλαω δεν βγαινει αν δινω 2 ευρω το κιλο που εχει μια καλη επωνυμη τροφη χυμα του εμποριου, αν κανεις τον υπολογισμο θα καταλαβεις, ουτε αγοραζω τα καναρινια 2-3 ευρω το πουλι αλλα πολυ περισσοτερα γιατι εχω απαιτησεις απο τους εκτροφεις
 
εχω καταφερει μετα απο δυσκολιες να φερνω τα παντα για τα πουλια, μαρουλοσπορο, κια,ρασκ, σπιρουλινια κλπ. Και μερικα απο αυτα τα χρησιμοποιω για τα πουλια του μαγαζιου, επισης εχω ανθρωπο να ασχολειται μονο με τα πουλιααρα το κοστος μου ειναι πολυ μεγαλο, ποσοι απο τους εκτροφεις εχουν καθαριοτητα πουλιων 3 με 4 φορες την εβδομαδα και παντα στα κλουβια αμμο για να μην μυριζει και το μαγαζι;και τα πουλια δεν τα πουλαω ακριβα τα πουλαω τοσο ωστε να μπουν περισσοτεροι πελατες στα μαγαζια μου, αρα κερδιζω απο την ποσοτητα και οχι απο την τιμη
 
θοδωρη συμφωνω απολυτα μαζι σου! Δεν χρειαζεται να γινομαστε επιθετικοι επειδη ο Αλεξης μας ειπε την αληθεια. Κ επισης δεν αντεχει ολων μας η τσεπη για ακριβες συσκευασμενες τροφες. Εδω τους ευατους δυσκολευομαστε να θρεψουμε με τηνοικονομικη κριση που διανυουμε. Τελως παντων...
 
ευχαριστω παιδια, βρισκω καποιους να με υποστηριξουν(η τουλαχιστον να μην μου επιτιθονται), μια συσκευασμενη τροφη ειναι πολυ ακριβοτερη απο μια τροφη σε 25 κιλων συσκευασια, αυτα που λεει ο Θοδωρης εχει δικιο,υπαρχει το μετρητης,υπαρχει και η πιστωση, πολλες φορες καποιοι εκτροφεις κανουν και ζημια στα ιδια μαγαζια γιατι αναγκαζονται να αγορασουν σε πολυ ακριβες τιμες για να εξυπηρετησουν και μονο χωρις κερδος και οταν ειναι να αγορασουν καναρινια τους ζητανε αμπελια ατρυγιτα
 
Back
Top