Διατροφή Επώνυμες τροφές για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια παράκληση...
-Ανοιξα αυτό το thread για να γίνει γνωστή σε όλους,όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γκάμα καλών τροφών.Αυτό έγινε περισσότερο για να έχουν τα νέα παιδιά που μπαίνουν στο χώρο,την δυνατότητα να έχουν μια ιδέα για το τί είναι αυτό που τους λέμε και πού αναφερόμαστε
οταν συμβουλεύουμε ΚΑΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.
Αν έχετε σ' αυτό να προσθέσετε την δική σας εμπειρία πάνω σ'αυτό,
έχει καλώς.Αν θέλετε να συζητήσουμε το τί συμφέρει και τί ΟΧΙ έναν
επαγγελματία,ή ό,τι άλλο σχετικό να το κάνουμε, μιας και ο Αλέξης μας δήνει μια καλή αφορμή(και σίγουρα χωρίς προσωπικές επιθέσεις και με σεβασμό στην άποψή του)αλλά όχι εδώ.Ας ανοίξει ο ίδιος,ή όποιος άλλος νομίζει,ένα ανάλογο θέμα και ας αφήσουμε αυτό ΚΑΘΑΡΟ στην τυχόν αναζήτηση.
 
Εγω την περιοδο αυτη δινω την τροφη της friskies με σπιρουλινα την οποια προμηθευομαι σε σχετικα συμφερουσα τιμη απο πολυ γνωστη αλυσιδα σουπερ μαρκετ και εχω καλα αποτελεσματα στα καναρινια μου. Παρόλα αυτα δεν μενω σταθερος σε μια τροφη και ενιοτε δινω τις τροφες της vitacraft,της quico και της trill με εξισου καλα αποτελεσματα. Η τιμη για trill και friskies ειναι 1,20 με 1,30 ευρω το μισο κιλο,της vitacraft ειναι 2,50 ευρω το μισο κιλο και της quico ειναι 4 ευρω το κιλο.
 

Συνημμένα

  • DSC00096.webp
    DSC00096.webp
    26 KB · Προβολές: 162
Μήπως θα ήταν καλύτερο να γράφαμε την περιεκτικότητα και αναλογία σε σπόρους ή άλλα πρόσθετα ή εν πάση περιπτώσει ότι από αυτά αναγράφεται στη συσκευασία, καθώς επίσης και την τιμή αγοράς τους; Νομίζω πώς θα είχαμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το θέμα. :)
 
Ο επαγγελματιας ταιζει αναλογα με τα εξοδα του.Απο κει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνοις για αυτα τα πουλια που θα αγορασει. Ειναι προτιμοτερο να περιορισουμε τον αριθμο πουλιων στον αριθμο που μπορουμε να περιποιηθουμε σωστα. Τωρα απο εκει και περα υπαρχουν πληθωρα τροφων επονυμων σε διαφορες συσκευασιες. Τελος δε συγκρινουμε τις τροφες σε σχεση με το ποιος δινει τι αλλα με την ποιοτητα. Για παραδειγμα εγω δινω laga ο Σταυρος WHITE MOLLEN.Αυτο δε σημαινει οτι η WHITE ΜOLLEn ειναι καλυτερη. Ο καθενας αναλογα με αυτο που βρισκει και τον συμφερει και εχει δοκιμασει επιτυχημενα στα πουλια του χρησιμοποιει.Αυτο που πρεπει κυριως να καταλαβουμε οτι ανεξαρτητα απο το κοστος μια συσκευασμενη τροφη ακομα και αυτη του σουπερ μαρκετ ειναι πιο καθαρη απο την χυμα
 
Επίσης πολύ καλά μίγματα έχει και η Vadigran αν και εκτός από τη premium βρίσκεται μόνο σε μεγάλες συσκευασίες και πωλείται από τα καταστήματα χύμα
 
παντως μαλλον εμενα στησατε στον τοιχο για διαφημισει, καποιους αλλους οχι
 
παντως μαλλον εμενα στησατε στον τοιχο για διαφημισει, καποιους αλλους οχι
Κανείς δε στήθηκε στον τοιχο, κουβέντα γίνεται έστω κι αν είναι εκτός θέματος...

Στο θέμα τώρα... έχεις δίκιο, το θέμα είναι "επώνυμες τροφές" κι όχι που θα τις βρούμε. Ο σύνδεσμος αφαιρέθηκε.
 
Σταυρο σωστο αυτο που εκανες, αλλα εχει γινει και αλλες φορες, καποιοι κανουν μια διαφημισει χρησιμοποιοντας δουρειο ιππο καποια μελοι, αν δεις και παλαιοτερα αρθρα θα το καταλαβεις, εγω μολις ειπα για μειγμα καποιοι κοιταξαν να με ειρωνευτουν
 
Ξέρεις, το θέμα μας δεν είσαι εσύ σε αυτό το φόρουμ. Σε παρακαλώ πολύ να σταματήσεις τα εκτός θέματος μηνύματα και σε όποια περίπτωση πέφτει στη δική σου ή οποιουδήποτε άλλου την αντίληψη ότι κάποια μηνύματα παραβαίνουν τους κανόνες λειτουργίας, θα σε παρακαλούσα να στέλνεις ένα ΠΜ σε εμένα ή κάποιον Moderator προκειμένου να επιλαμβάνεται του θέματος.
 
Εγω σημερα πηρα τις εξης τροφες
thpix.gif


Τις ξερετε;
 

Συνημμένα

  • dsc00210gp5.webp
    dsc00210gp5.webp
    13,3 KB · Προβολές: 207
  • dsc00211hz9.webp
    dsc00211hz9.webp
    13,5 KB · Προβολές: 194
Ατυή στη δεύτερη φώτο την δινω εγώ στο καναρινάκι μου, μια χαρά είναι (μου την πρότινε ο κτηνίατρος) και μάλιστα εκτός από το συγκεκριμένο, η ίδια εταιρεια βγάζει και τις πολυβιταμίνες με μέλι(έχει ένα καναρίνι σε άσπρο χρώμα) τις οποίες και δίνω. Είναι ακριβές αλλά κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά(στα απλά μαγαζιά στην πόλη μου δεν τις έχουν, μόνο μαγαζιά με κτηνιατρικά είδη και φάρμακα τις βρήκα).
 
οι σποροι που δινω στο δικο μου, ειναι TRILL 500γρ , κανουν 1,30 απο το σουπερ μαρκετ κ δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, απο θεμα ποιοτητας.
αυγοτροφη δινω της CEDE την premium 1kg 6ευρω κ κατι(δεν θυμαμαι καλα) κ νομιζω οτι ειναι πολυ καλη! Την τρωει με ορεξη!
 
Εγω τους δινω Prestige Premium της Versele-Laga και Gold Patee της Orlux. Μια φορα που αλλαξα την τροφη με μια της beaphar δεν την πολυεφαγαν. Ακομα πολλα φρουτα και λαχανικα
 
εγώ τους δίνω την prestige premium (VAM pellets), αλλά σκέφτομαι να την αλλάξω ή με την prestige light (χωρίς pellets) ή με κάποιο άλλο μείγμα διότι έχω παρατηρήσει ότι δεν τρώνε τα pellets
 
Εγώ πάντος δίνω χύμα τροφή στα καναρίνια μου. Και ευχαριστημένος είμαι και η χύμα τροφή είναι και φθυνότερη από την τυποποιημένη.
 
Νομιζω οτι και στην χυμα τροφη εαν ειμαστε λιγο προσεκτικοι απο που την αγοραζουμε, μπορουμε να βρουμε καλης ποιοτητας.
Καλη Πρωτοχρονια σε ολους σας!
 
Έχω διαπιστώσει πως η τροφή που αγοράζω είναι πολύ καλής ποιότητας γιατί δοκίμασα να φτιάξω τροφή από σπόρους που βλαστίζουν. Οι σπόροι βλάστησαν με επιτυχία (σχεδόν όλοι). Αυτό σημαίνει πως οι σπόροι είναι πολύ καλής ποιότητας
 
Εγώ δίνω την prestige για καναρίνια φωνής σε πράσινο τσουβάλι. Τι τσακίζουν αλλά παχαίνουν.
 
Back
Top