Διατροφή Επώνυμο μείγμα σπόρων για καρδερίνες

gregog7

PB Member
Εγγραφή
4 Νοε 2008
Μηνύματα
567
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μέχρι σήμερα έδινα το cardelino 3000, σήμερα το άλλαξα με το παρακάτω μείγμα που όταν άνοιξε έναν κουβά μπροστά μου η μυρωδιά των βοτάνων ήταν πολύ έντονη. Το μείγμα είναι αυτό: https://www.coprosemel.it/product/ornitologia/indigeni/cardill-alle-erbe/
Βέβαια γράφει πως είναι για major
Δεν είχε αυτο: https://www.coprosemel.it/product/o...dill-riproduzione-e-canto-linea-perfect-life/
που υποτίθεται ότι είναι ότι πρέπει για balcanica
Επίσης πολύ καλό είναι και αυτό: https://www.coprosemel.it/product/ornitologia/indigeni/cardill-mix-maintenance-super-premio/
Το site είναι στα ιταλικά και δεν έχει αγγλικά, αλλά με την αυτόματη μετάφραση είναι μια χαρά.
Αλλά δεν έχει 2μιση κιλά που βγαίνουν τα πιο πάνω.
Από την manitoba τον τελευταίο καιρό ήμουν πολύ δυσαρεστημενος, με αποκορύφωμα σε ένα σακί carduelidi να έχει πιάσει ολόκληρη "κουρτινα" με χνουδι από πεταλούδες. Όταν το πήγα πίσω και το είδε ο άνθρωπος τρελάθηκε, το έβγαλε φωτογραφίες και το έστειλε στην manitoba.
Η απάντηση τους ήταν μια φωτογραφία να δείχνει το μότο τους που έχει πάνω στην σακούλα, κάτι σχετικά με το πόσο φυσικά είναι τα προϊόντα τους.
Εσείς ποιο μείγμα προτιμάται - δίνετε στις καρδερίνες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
εγω δινω το manitoba carduelidi και βαζω μονος μου λιγο περιλλα και σπορο γαιδουραγκαθο (κοπανιστο σε γουδι για να μπορουν να το φανε) μπορω να πω οτι το τρωνε ολο το μειγμα και οι καρδερινες και τα καναρινια. Περιλλα βαζω πολυ λιγο ως extra μονο για αυτη την περιοδο.
 
Το μέγεθος των σπόρων δεν αλλάζει, η σύσταση του μείγματος είναι λίγο διαφορετική από το ένα στο άλλο

Καρδερίνες
Συστατικά : Νίγηρας, κάνναβη, σπόρους λιβάδια, μικρά ηλιέλαιο, λευκό κεχρί, ραδίκια, ειδικά σπόροι, σπόροι παπαρούνας, λευκό μαρούλι, ελαιοκράμβη, χρυσό λιναρόσπορο, camelina, ραπανάκι, κόκκινο πανικό, μάραθο, γλυκάνισο, αρωματικά φυτά.

Major
Συστατικά : σπόροι βοσκοτόπων, λευκό μαρούλι, ραδίκια, niger, κάνναβη, μικρά ηλιέλαιο, λευκό σπόροι perilla, σκούρο perilla, σουσάμι, χρυσή λιναρόσπορο, camelina, ραπανάκι, λάχανο, κόκκινο πανικό, μάραθο, γλυκάνισο, αρωματικά φυτά

Cardill mix maintenance
Συστατικά : σπόροι βοσκοτόπων, κεχρί το μακρό, λευκό μαρούλι, ραδίκια, niger, κάνναβη, μικρούς σπόρους μαύρο ηλίανθου, λευκό σπόροι perilla, σκούρο perilla, σουσάμι, χρυσή λιναρόσπορο, camelina, ραπανάκι, λάχανο, κόκκινο πανικό, μάραθο, γλυκάνισο, ρίγανη, δεντρολίβανο, θυμάρι, σχοινόπρασο, φασκόμηλο, μέντα, φύλλο δάφνης, μαντζουράνα.
 
εγω δινω το manitoba carduelidi και βαζω μονος μου λιγο περιλλα και σπορο γαιδουραγκαθο (κοπανιστο σε γουδι για να μπορουν να το φανε) μπορω να πω οτι το τρωνε ολο το μειγμα και οι καρδερινες και τα καναρινια. Περιλλα βαζω πολυ λιγο ως extra μονο για αυτη την περιοδο.
Και το carduelidi για major υποτίθεται πως είναι, σωστά;
 
απο την στιγμη που το τρωνε, δεν εχω καποιο προβλημα.
Εννοείται φίλος... Αλλα φαντάσου στον ίδιο τον γενικό εισαγωγέα, πότε στελναν ποτέ όχι αυτά που είχε παραγγείλει, πολλές φορές αναγκάστηκα να πάρω μικρό σακουλακι ή άλλο μείγμα τροφής από σακί.
 
Και εδω υπαρχει τετοιο προβλημα. Αν ολα πανε καλα και αποκτησω 2ο ζευγαρακι, θα παιρνω απο ornitalia , ο εκτροφεας που εχω κλεισει ραντεβου για Σεπτεμβριο, ειναι αντιπροσωπος της ornitalia στη Κυπρο.
 
Επίσης, με τις πολλές ζέστες είναι καλό να την βάζουμε στο ψυγείο, στο συρτάρι των λαχανικών;
 
Για μένα τα κορυφαία μείγματα είναι το Manitoba Carduelidi και τα μείγματα του Freddy De Waegeneer.

Αστοχίες μπορεί να υπάρξουν και στα καλύτερα μείγματα.
 
Για μένα τα κορυφαία μείγματα είναι το Manitoba Carduelidi και τα μείγματα του Freddy De Waegeneer.

Αστοχίες μπορεί να υπάρξουν και στα καλύτερα μείγματα.
Συμφωνώ, αλλά αν είναι να μην το βρίσκω διαθέσιμο συνέχεια;
 
Ποιο δεν βρισκεις;
Το Μanitoba?
Ναι, εδώ Θεσσαλονίκη που ήταν και ο γενικός εισαγωγεας μάλιστα. Ειδικά την cardelino 3000 έχω καιρό να την δω.
Πάντως σου προτείνω μια φορά να δοκιμάσεις κάποιο από τα παραπάνω μείγματα. Είναι πολύ καλά
 
Ναι, εδώ Θεσσαλονίκη που ήταν και ο γενικός εισαγωγεας μάλιστα. Ειδικά την cardelino 3000 έχω καιρό να την δω.
Πάντως σου προτείνω μια φορά να δοκιμάσεις κάποιο από τα παραπάνω μείγματα. Είναι πολύ καλά


Eδω δεν υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας, παλαιοτερα υπηρχε θεμα.
Τα μειγματα που αναφερεις δεν τα εχω δει εδω καπου
 
Συστατικά : σπόροι βοσκοτόπων, λευκό μαρούλι, ραδίκια, niger, κάνναβη, μικρά ηλιέλαιο, λευκό σπόροι perilla, σκούρο perilla, σουσάμι, χρυσή λιναρόσπορο, camelina, ραπανάκι, λάχανο, κόκκινο πανικό, μάραθο, γλυκάνισο, αρωματικά φυτά...

αρωματικά φυτά.;
σπόροι βοσκοτόπων;
Αστοχια...
 
Back
Top