Ασθένειες Ερεθισμένα μάτια σε κοκατίλ

Xrisi9025

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2020
Μηνύματα
109
Πόλη
Σαντορίνη
Καλησπέρα.μπορει κάποιος να μου πει το μπορεί να είναι αυτό? Έχει γίνει και στα δύο μάτια.περναει πτερορια..δεν έχω κτηνίατρο στην Σαντορίνη.σας ευχαριστώ πάρα πολυ
1000009539.jpg
 
.δεν έχω κτηνίατρο στην Σαντορίνη.
Υπάρχουν αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλά του ενός χεριού, σε αντίθεση με τα beach bar, cafe, restaurants, night club που βρίσκονται σε αφθονία.😊
Φαίνεται ένας ερεθισμός στο μάτι του, , από ότι βλέπω από την φωτογραφία, χωρίς κάποια απώλεια φτερών από την γύρω περιοχή.
Ίσως κάποια επιπεφυκίτιδα;
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά εάν είναι ανησυχητικό ή όχι.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι ο ερεθισμός είναι και στα δύο μάτια.
Πολλές φορές μπορεί τρίβοντας το κεφάλι τους στις πατήθρες να προκαλέσουν φλεγμονή στην περιοχή του ματιού.
Δοκίμασε να βάλεις tombrex κολλύριο ή αλοιφή.
Εάν δεν έχεις βάλε σε ένα βαμβάκι χλιαρό χαμομήλι και πέρασε το γύρω γύρω από τα μάτια του.
Εφόσον είναι ένας απλός ερεθισμός θα επανέλθει πολύ γρήγορα στο φυσιολογικό του.
Εάν όχι μάλλον θα χρειαστείς βοήθεια από γιατρό.
Η διάθεση του πως είναι;
Είναι δραστήριο, ενεργητικό, σφυρίζει ;
Βλέπεις κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του;
 
@Vada είναι δραστήρια ,μου κελαιδαει όταν με βλέπει όλα κανονικά..Απλά κάνω δύο εργασίες και ίσως επειδή δεν είμαι τόσο τυπική όπως πριν στην καθαριότητα να φταίει αυτό??Θα πάρω της σταγόνες που μου είπατε.της βρίσκω και σε φαρμακείο?η μόνο κτηνιατρείο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
μια φορά την ημέρα από μια σταγόνα
Δύο φορές την ημέρα, ενδεικτικά πρωί απόγευμα, από μία σταγόνα σε κάθε μάτι για 5-7 ημέρες.
Από φαρμακείο θα ζητήσεις tombrex σταγόνες χωρίς κορτιζόνη.
 
@Vada κύριε vada βοήθεια.εριξα σταγόνες αλλά τώρα της έχουν πειστεί γύρω γύρω τα μάτια.εχουν φουσκώσει.τι θα κάνω? Κοντεύω να σκασω
[automerge]1722055779[/automerge]
@Xrisi9025 πριστει
 
@Xrisi9025 σίγουρα πήρες το tombrex χωρίς κορτιζόνη;
Βάλε του λίγο χαμομήλι όπως σου γράφει ο @Vada να το καλμάρει λίγο.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Vada
Εφόσον είναι ένας απλός ερεθισμός θα επανέλθει πολύ γρήγορα στο φυσιολογικό του.
Εάν όχι μάλλον θα χρειαστείς βοήθεια από γιατρό
Ξεκάθαρη προσέγγιση και σκεπτικό του @Vada .
 
@Xrisi9025 Η αναφορά για χρήση tombrex χωρίς κορτιζόνη έγινε 28-6 και η σχετική με την δοσολογία στις 29-6. Γιατί η αναφορά περί χρήσης tombrex γίνεται σχεδόν ένα μήνα μετά; Έγινε εφαρμογή στις 29-6 ή σήμερα; Γιατί η τόση καθυστέρηση; Μήπως δεν κάνατε χρήση αμέσως αλλά μετά από ένα μήνα και χειροτέρεψε η κατάσταση ή ήταν όπως αρχικά και σήμερα που εφαρμόσατε έγινε ότι έγινε. Το tombrex χωρίς κορτιζόνη δεν νομίζω να βλάπτει γενικά. Όμως όπως ανέφερε και ο @Vada δεν έχετε άλλη επιλογή από το να πάτε σε πτηνίατριο. Κατά τα άλλα το πουλί είναι υγιές σήμερα; Τα περιττώματα φυσιολογικά; Είναι ενεργητική - δραστήρια;
[automerge]1722101199[/automerge]
Αναφέρθηκα στα περιττώματα γιατί η επιπεφυκίτιδα μπορεί να οφείλεται σε τραύματα ή ερεθισμούς αλλά και σε μολυσματικές ασθένειες όπως ψευδομονάδωση (πολύ συνηθισμένη και στα καναρίνια) αλλά και σε άλλες πιο σοβαρές που δεν υπάρχει λόγος να τις αναφέρουμε γιατί δεν τις συναντάμε συχνά. Επίσης και η έλλειψη βιταμίνης Α μπορεί να οδηγήσει σε επιπεφυκίτιδα. Όποτε και μια χορήγηση της σχετικής βιταμίνης δεν βλάπτει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Xrisi9025 Μια ερωτηση επι της χρησης.
οταν στο προτεινε ο @Vada συμβουλευτικα ακολουθησες την διαδικασια
α)για 7 ημερες max και μετα σταματησες και πρηστηκε (υποτροπίασε) τωρα και επανηλθες με ερωτηση?
β)συνεχισες να δινεις μεχρι και σημερα αρα σχεδον ενα μηνα?

Το ποτε ξεκινησες και η διαρκεια εφαρμογης εχει την σημασια της

η συμβουλη και του @Vada και οι οδηγιες του φαρμακου λενε για 5-7 ημερες για καποιο λογο.Αν δεν υποχωρησει το συμπτωμα ισως η αγωγη δεν επιδρα γιατι δεν ειναι μεσα στο φασμα της. Εξου και η συμβουλη αν δεν υποχωρησει εντος των πρωτων ημερων να μιλησεις με πτηνιατρο.
 
@φιλομαθης καλησπέρα.μιλησα με το κτηνιατρείο.στην κοζανι .μου είπαν να συνεχίσω της σταγόνες που μου πρότεινε και ο κύριος @Vada της σταγόνες πάλι και χαμομήλι με αποστειρωμενες γάζες.και την τρίτη θα τους στείλω κόπρανα να δούμε τι ακριβώς έχει..😞
[automerge]1722191310[/automerge]
@Kostas Pyl άργησα πάρα πολύ αν είχα γράψει από νωρίς θα το είχα προλάβει με το tobrex.ο πτηνιατρος μου είπε ευτυχώς που ρίχνεις σταγόνες και άμεσα κόπρανα για να δούμε τι εχει
[automerge]1722191444[/automerge]
@φιλομαθης ξεκάθαρος ότι μου είπε και ο πτηνιατρος μου είπε αλλά δεν το προλαβα παιδιά δυστηχως δεν είδα γρήγορα τα σημάδια ότι είναι τόσο σοβαρο..Άργησα πολύ δυστηχως
 
@MARY58 δεν θυμάμαι πως μου είπε την λέξη.θα στείλω κόπρανα και θα σας ενημερώσω ακριβώς πώς λέγεται για να έχετε και εσείς το νου σας γενικά.Θελω να δω και τι έφταιξε
 
@Xrisi9025 εντέλει ποιά τα αποτελέσματα των εξετάσεων; Τι έδειξαν; Ποια είναι η πολύ σοβαρή ασθένεια γνωρίζουμε τώρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Kostas Pyl περιμένω ακόμα να μου στείλουν.οταν μάθω θα σας ενημερωσω
[automerge]1722755022[/automerge]
@Dimitre ψιτακωση μου το είπε .μπράβο αυτή είναι η λέξη.τι είναι? Τι εννοείτε κολλάει κ ο άνθρωπος?? Πώς δεν έχω κολησει ακόμα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top