Ασθένειες Ερεθισμένο μάτι κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης loomitop
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

loomitop

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2012
Μηνύματα
13
Πόλη
Πάτρα
Λοιπόν παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα πριν απο 1 μήνα περίπου μια κανάρα ιζαμπέλα που έχω γενικά γερό πουλί (με δαχτυλιδάκι γράφει 10 οπότε υποθέτω οτι είναι του 2010) έβγαλε σιγά σιγά ένα καρουμπαλάκι πάνω απο το δεξί μάτι, απο όσο έχω διαβάσει γενικά μπορεί να ήταν ευλογιά, τσίμπημα κουνουπιού. Αυτό το ας πούμε σπυράκι μεγάλωσε κ μια μερά το αφαίρεσα βγήκε με ευκολία έβαλα μπεταντίν η πληγή έκλεισε μετά πήγε να φουσκώσει πάλι λίγο αλλά σταμάτησε. Τώρα το πρόβλημα είναι οτι της έχει μείνει ερεθισμένο το μάτι κ είναι κάπως κλεισμένο σαν να μην βλέπει καλά. Τι μπορώ να κάνω; Έχω βάλει κ ορό αλλά μικρή βελτίωση είδα.
 
Κανονικά στις ασθένειες καναρινιών πάει το θέμα τώρα το είδα.
 
Μήπως να έβαζες κολλύριο Tobrex (χωρίς κορτιζόνη)ή Tobradex (με κορτιζόνη) ή κάτι παρόμοιο μπορεί να ανακουφίσει το μάτι, μια επίσκεψη σε κτηνίατρο θα λύσει το πρόβλημα!
 
Νομιζω πως δεν επρεπε να το σπασεις το σπυρακι... Τελος παντων! Και το χαμομηλι βοηθαει και ο ορος αλλα κι γω tobrex θα σου ελεγα! Αυτο που ειναι χωρις κορτιζονη.. Αυτο που ειναι για τα παιδια... Μερικες φωτο θα βοηθησουν!

Φιλικα,
Αλίκη!
 
Νομιζω πως δεν επρεπε να το σπασεις το σπυρακι... Τελος παντων! Και το χαμομηλι βοηθαει και ο ορος αλλα κι γω tobrex θα σου ελεγα! Αυτο που ειναι χωρις κορτιζονη.. Αυτο που ειναι για τα παιδια... Μερικες φωτο θα βοηθησουν!

Φιλικα,
Αλίκη!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους τρεις. Το σπυράκι δεν ήταν σπυράκι με πύον, ήταν έτοιμο να σπάσει απο μόνο του δηλαδή είχε παρουσιάσει μια ανάπτυξη κ είχε φτάσει στο τελικό στάδιο είχε ανοίξει λίγο. Θα πάρω το tobrex θα προσπαθήσω να βγάλω και φώτο.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Ανδρέα πιθανώς σύμφωνα με όσα αναφέρεις να ήταν κύστη φτερού και την ερέθισες. Κάνε για αρχή ότι σου είπε ο Σταμάτης απλά επειδή ερεθίστηκε να χρησιμοποιήσεις αυτή με την κορτιζόνη ώστε να βοηθηθεί επιπλέον...
 
Να ρωτήσω κάτι; η κορτιζόνη τι κάνει στο μάτι του καναρινιού; κάνει ζημιά;
 
ορνιθωση ειναι Ανδρεα παρε φαρμακο για ορνιθωση κατα προτιμηση verse laga ornicure μην παρεις ταφαρμ γιατι δεν θα δεις αποτελεσμα.
 
Μηπως πρεπει να παει το πουλακι σε καποιον πτηνιατρο βρε παιδια; ☹ Δε ξερω εγω θα το πηγαινα αν δεν εβλεπα βελτιωση.. Ανδρεα μου βαλε φωτο για να δουμε το πουλακι οταν μπορεσεις... Περα απο το ματι το πουλακι ειναι ζωηρο, τρωει, πινει;
 
P1010414.webp λοιπόν αυτή είναι η εικόνα του ματιού.

ορνιθωση ειναι Ανδρεα παρε φαρμακο για ορνιθωση κατα προτιμηση verse laga ornicure μην παρεις ταφαρμ γιατι δεν θα δεις αποτελεσμα.
Κοίτα αν είναι την φώτο να μου πεις δεύτερη μέρα της έβαλα tobrex κολλύριο ελαφρώς καλύτερα είναι, αν είναι ορνίθωση να το πάρω.

Δυστυχώς για να βρω πτηνίατρο Αλίκη είναι λίγο δύσκολο, αλλιώς στην χειρότερη των περιπτώσεων κτηνίατρο. Απλά είναι κ οικονομικό το θέμα αλλιώς το πουλάκι θα είχε πάει ήδη. Γενικά είναι μια χαρά έχει πτερόροια τώρα, αυγοτροφή την τσακίζει και γενικά την τροφή και απο περιττώματα μια χαρά δεν έχει πρόβλημα με διάρροιες κλπ.
 
Αφου με το tobrex ειναι καλυτερα συνεχισε το! Βαζε πρωι, μεσημερι και βραδυ.. Καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει εκει κοντα πτηνιατρος οπως και το οικονομικο το καταλαβαινω.. Αφου ειναι καλα εγω πιστευω θα το ξεπερασει! Το tobrex που πηρες ειναι με κορτιζονη ή χωρις;
 
Ανδρέα, αν έχει πτερόρροια τώρα τότε κάθε άλλο παρά μια χαρά είναι το πουλάκι. Ψαξ' το λίγο, https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/

Σταύρο ευχαριστώ θα το τσεκάρω, πάντως απο άποψη ζωηράδας και περιττωμάτων είναι οκ.

Αλίκη άκουσα την πλειοψηφία χωρίς κορτιζόνη.
 
Back
Top