Ασθένειες Πρόβλημα στο μάτι κανάρας

καλησπερα κύριε Γιάννη εσείς προτείνετε να τα κάνω ολα η μόνο αν ξανα παρουσιαστεί το πρόβλημα την είχα στην κλουβα πτήσης μαζί με τα άλλα πουλιά στην αρχι
Θα είσαι επιφυλακή..
Εγώ θα απομόνωνα όλη την κλούβα από το υπόλοιπο κοπάδι και θα άλλαζα χώρο μόνα στα άρρωστα πουλιά ακολουθώντας την προτεινόμενη θεραπευτική αγωγή... αλλά μόνο σ΄ αυτά.
Το ίδιο θα έκανα και σε όσα πουλιά από την κλούβα παρουσίαζαν τα ίδια συμπτώματα.
Προληπτικά δεν πρέπει να δίνουμε τίποτε. Γιατί πολύ απλά αν δεν νοσούν το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι εξασθένιση του ανοσοποιητικού συστήματος των πουλιών μας.
Συνεπώς προληπτικά δεν θα έδινα τίποτε εκτός αν μου το προτείνει ο κτηνίατρος που συνεργάζομαι.
 
καλησπερα κύριε Γιάννη εσείς προτείνετε να τα κάνω ολα η μόνο αν ξανα παρουσιαστεί το πρόβλημα την είχα στην κλουβα πτήσης μαζί με τα άλλα πουλιά στην αρχι
διαβασα το άρθρο αλλά αυτο που δεν διευκρινίζει είναι αν πρέπει να κάνω αλαλαγή του νερού καθημερινά
 
διαβασα το άρθρο αλλά αυτο που δεν διευκρινίζει είναι αν πρέπει να κάνω αλαλαγή του νερού καθημερινά
Σε κάθε φαρμακοδοσία χρειάζεται αλλαγή του νερού καθημερινά.
Εγώ βάζω κάθε πρωί νερό και το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα το βγάζω..
 
Θα είσαι επιφυλακή..
Εγώ θα απομόνωνα όλη την κλούβα από το υπόλοιπο κοπάδι και θα άλλαζα χώρο μόνα στα άρρωστα πουλιά ακολουθώντας την προτεινόμενη θεραπευτική αγωγή... αλλά μόνο σ΄ αυτά.
Το ίδιο θα έκανα και σε όσα πουλιά από την κλούβα παρουσίαζαν τα ίδια συμπτώματα.
Προληπτικά δεν πρέπει να δίνουμε τίποτε. Γιατί πολύ απλά αν δεν νοσούν το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι εξασθένιση του ανοσοποιητικού συστήματος των πουλιών μας.
Συνεπώς προληπτικά δεν θα έδινα τίποτε εκτός αν μου το προτείνει ο κτηνίατρος που συνεργάζομαι.
ο γιατρός μου είπε να βάλω προληπτικά αλλά δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου οπότε θα βάζω μόνο σε αυτα που νοσούν και θα παρακολουθώ καθημερινά τα υπόλοιπα

Σε κάθε φαρμακοδοσία χρειάζεται αλλαγή του νερού καθημερινά.
Εγώ βάζω κάθε πρωί νερό και το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα το βγάζω..
ωραία... Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να δω βελτίωση
 
Θανάση καλό είναι να ρωτήσεις ακόμη έναν...
Όσο και να μην τον εμπιστεύεσαι έχει εξειδικευμένες γνώσεις περισσότερες από μας...
 
Σας ευχαριστω πολύ ολους όσους ασχοληθήκατε.Άρχισα θεραπεία με baytril ελπίζω να πάνε ολα καλά και να σωθεί το πουλάκι θα σας ενημερώσω σύντομα

Θανάση καλό είναι να ρωτήσεις ακόμη έναν...
Όσο και να μην τον εμπιστεύεσαι έχει εξειδικευμένες γνώσεις περισσότερες από μας...
δύστυχος δεν υπάρχει άλλος εδώ στα μέρη μου όποτε είναι δύσκολο
 
Καλησπέρα σε ολους σήμερα ήταν η τελευταία μέρα της θεραπείας (10 μέρες) είδα σχετική βελτίωση έχει ανοίξει το μάτι της έχει ξεπριστει αλλά θέλει λίγο ακόμη... λέτε να συνεχίσω ώσπου να φύγει εντελώς;
 
Νομίζω πως ο οργανισμός ανταποκρίθηκε και αντιμετωπίζει την ασθένεια..
Περαιτέρω συνέχιση της φαρμακοδοσίας θα έχει πιστεύω τα αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα...
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις τα φάρμακα και να δώσεις όλα όσα χρειάζονται για γρήγορη ανάκαμψη...
 
Νομίζω πως ο οργανισμός ανταποκρίθηκε και αντιμετωπίζει την ασθένεια..
Περαιτέρω συνέχιση της φαρμακοδοσίας θα έχει πιστεύω τα αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα...
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις τα φάρμακα και να δώσεις όλα όσα χρειάζονται για γρήγορη ανάκαμψη...
To σταμάτησα σήμερα κύριε γιαννη το φάρμακο...
τώρα μπορώ να την βαλω μαζί με τα υπόλοιπα η να την αφήσω σε καραντίνα ακόμη;
 
να την βαλω μαζί με τα υπόλοιπα η να την αφήσω σε καραντίνα ακόμη;
Να καθυστερήσεις πολύ την επιστροφή της στο υπόλοιπο κοπάδι σου... αν δε θέλεις να έχεις κρούσματα από την αρχή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να καθυστερήσεις πολύ την επιστροφή της στο υπόλοιπο κοπάδι σου... αν δε θέλεις να έχεις κρούσματα από την αρχή...
όχι φυσικά και δεν θέλω άλλα κρούσματα... Να την αφήσω καμιά 20 αριά μέρες ακόμη;
 
όχι φυσικά και δεν θέλω άλλα κρούσματα... Να την αφήσω καμιά 20 αριά μέρες ακόμη;
θα την αφήσεις τόσο μέχρι ν βεβαιωθείς ότι είναι πλήρως καλά και τα υπόλοιπα δε θα κινδυνέψουν... Μην βάζεις deadline.
 
θα την αφήσεις τόσο μέχρι ν βεβαιωθείς ότι είναι πλήρως καλά και τα υπόλοιπα δε θα κινδυνέψουν... Μην βάζεις deadline.
οκ αυτο θα κάνω. και όταν ειναι τελείως καλα θα την βαλω
 
Καλησπέρα,
κάποτε είχα και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια καρδερινα.
και την έβαλα χαμομήλι.
ώσπου μια μέρα, μάλλον δεν έβλεπε γιατί όταν πλησιαζα, δεν αντιδρούσε απο την μια πλευρα.
 
Καλησπέρα,
κάποτε είχα και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια καρδερινα.
και την έβαλα χαμομήλι.
ώσπου μια μέρα, μάλλον δεν έβλεπε γιατί όταν πλησιαζα, δεν αντιδρούσε απο την μια πλευρα.
το ιδιο εκανε και η καναρα
 
καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με μια καναρα μου που όταν τελείωσε με της γεννες μου παρουσιασε στην πτεροροια της αίμα όπου αλλαζε και φτερό πιστεψα οτι δεν είναι κάτι σημαντικό και σήμερα την επιασα από την κλουβα πτήσης να την δω και είδα οτι εχει και πρόβλημα στο μάτι της οπως στις φωτο που ακολουθούν.
Το πουλί λέω ότι έχει τριχομονάδα, για πες έκανε κάτι το baytril?το μάτι διορθώθηκε; Ζει το πουλί;
 
Το πουλί λέω ότι έχει τριχομονάδα, για πες έκανε κάτι το baytril?το μάτι διορθώθηκε; Ζει το πουλί;
καλησπερα φίλε μου ναι το πουλί ζει...
και το boytril έκανε δουλειά έχει αρχίσει και συνέρχεται το μάτι της και έχει ξεπριστεί και το έχει ανοιξει
 
Μακάρι να έπεσε μέσα ο εκτροφέας και εσύ που τον εμπιστεύθηκες.
 
Μακάρι να έπεσε μέσα ο εκτροφέας και εσύ που τον εμπιστεύθηκες.
δόξα τον θεό μέχρι τώρα οτι μου έχει πει έχει πέσει μέσα τώρα θα το δούμε στο μέλλον τι θα γίνει...
δεν είχα και πολλές επιλογές για το τι θα κάνω γιατί δεν έχω αξιόπιστο κτηνίατρο εδώ
 
τα φάρμακα και οι θεραπευτικές αγωγές πρέπει να δίνονται ακριβός όπως τα συνταγογραφησε ο γιατρός. Οι επιπλέον μέρες δεν βοηθούν μόνο κακό κάνουν, μόλις τελειώνει μια αγωγή την επαναλαμβάνεις πάντα μετά από ένα χρονικό διάστημα το μικρότερο είναι περί των πέντε ήμερων για να αφήσεις τον οργανισμό να αναπτύξει αντισώματα κατά της ασθένειας. Αυτό ισχύει για τον άνθρωπο τα ζώα και τα φυτά
 
Back
Top