Ασθένειες Πρόβλημα στο μάτι κανάρας

τα φάρμακα και οι θεραπευτικές αγωγές πρέπει να δίνονται ακριβός όπως τα συνταγογραφησε ο γιατρός. Οι επιπλέον μέρες δεν βοηθούν μόνο κακό κάνουν, μόλις τελειώνει μια αγωγή την επαναλαμβάνεις πάντα μετά από ένα χρονικό διάστημα το μικρότερο είναι περί των πέντε ήμερων για να αφήσεις τον οργανισμό να αναπτύξει αντισώματα κατά της ασθένειας. Αυτό ισχύει για τον άνθρωπο τα ζώα και τα φυτά
εγώ την σταμάτησα τελείως την αντιβίωση και βλέπω σταδιακή βελτίωση πιστεύω να μην χρειαστεί απαναλυψη

https://imageshack.com/i/eylz5QxMj
εδώ είναι η καναρα 7 μέρες μετα την θεραπεια σε εμφανή καλύτερη κατάσταση με το μάτι της ανοιχτό πλέον και ξεπρισμενο
 
Θανάση καλό θα ήταν να κάνεις επανάληψη μετά από 5 μέρες διάλειμμα δίνοντας μόνο πολυβιταμίνες στο νερό.. Πάντα έτσι γίνεται και πιστεύω πως έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ. Και μόλις τελειώσει η δεύτερη δόση αντιβίωσης πρέπει να δώσεις liviferm ή ultra levure!

Περαστικά σας!
 
Θανάση καλό θα ήταν να κάνεις επανάληψη μετά από 5 μέρες διάλειμμα δίνοντας μόνο πολυβιταμίνες στο νερό.. Πάντα έτσι γίνεται και πιστεύω πως έτσι πρέπει να κάνεις και εσύ. Και μόλις τελειώσει η δεύτερη δόση αντιβίωσης πρέπει να δώσεις liviferm ή ultra levure!

Περαστικά σας!
επανάληψη για πόσες μερες να κάνω;
 
επανάληψη για πόσες μερες να κάνω;
Γενικότερα όταν δίνουμε αντιβιώσεις ακολουθούμε το εξής σχήμα: αντιβίωση για 7 μέρες - βιταμίνες στο νερό για 5 μέρες - και μετά ξανά αντιβίωση για 7 μέρες. Και μετά όπωσδήποτε προβιοτικό (ultra levure ή leviferm)! 😉
 
Γενικότερα όταν δίνουμε αντιβιώσεις ακολουθούμε το εξής σχήμα: αντιβίωση για 7 μέρες - βιταμίνες στο νερό για 5 μέρες - και μετά ξανά αντιβίωση για 7 μέρες. Και μετά όπωσδήποτε προβιοτικό (ultra levure ή leviferm)! 😉
ωραία..όμως σε περιπτωση που δεν έχω προβιοτικα;
 
ωραία..όμως σε περιπτωση που δεν έχω προβιοτικα;
Το ultra levure είναι ανθρώπινο και πάντα έχουμε σπίτι! Αν δεν έχεις να πας να πάρεις και θα σου χρειαστεί και εσένα! 😉 Ανοίγεις μια κάψουλα ultra levure σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό, ανακατεύεις και απ΄αυτό το νερό γεμίζεις την ποτίστρα! Αυτό το κάνεις κάθε μέρα για 7 μέρες περίπου! Τόσο απλά!
 
Εγω να ρωτησω τωρα γιατι και γω τα χρειαστηκα... μια καψουλα 50αρα ή 250αρα; Στο φαρμακειο που ειχα ρωτησει μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση "υπερβολικης δοσης" και παρενεργειων, ακομα και αν προκειται για πουλια.
 
Το ultra levure είναι ανθρώπινο και πάντα έχουμε σπίτι! Αν δεν έχεις να πας να πάρεις και θα σου χρειαστεί και εσένα! 😉 Ανοίγεις μια κάψουλα ultra levure σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό, ανακατεύεις και απ΄αυτό το νερό γεμίζεις την ποτίστρα! Αυτό το κάνεις κάθε μέρα για 7 μέρες περίπου! Τόσο απλά!
α δεν χρειάζεται αποκλειστικά για πτηνά; Τότε θα πάω να το πάρω
 
Εγω να ρωτησω τωρα γιατι και γω τα χρειαστηκα... μια καψουλα 50αρα ή 250αρα; Στο φαρμακειο που ειχα ρωτησει μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση "υπερβολικης δοσης" και παρενεργειων, ακομα και αν προκειται για πουλια.
Πολύ εύστοχη η ερώτηση σου... Νομίζω την 50άρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πολύ εύστοχη η ερώτηση σου... Νομίζω την 50άρα...
Να επισημανω οτι χρησιμοποιησα την 250 διαλυοντας μιση ή λιγοτερη καψουλα. Κανενα προβλημα. Νομιζω ομως οτι η 250 ειναι προφανως πιο ακριβη και πρεπει να εχει λιγοτερες καψουλες.
 
Back
Top