Ασθένειες Ερεθισμός στην πατούσα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Connie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομίζω Dimitris.P πως μόνο έτσι περπατάει η ενημέρωση, όταν δηλαδή υπάρχει υγιής διάλογος και όχι στείρα και χαζή αντιπαράθεση..
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,Γιάννη.:)
Απλά, σας είδα πολύ σίγουρους και τους δύο σας, προβληματίστηκα ομολογώ.. Το ύφος του γραπτού λόγου θα μου πεις..👍
Η ανάλυσή σου βέβαια στο post#22 με κάλυψε..
 
Νομίζω ότι εφόσον θα χρησιμοποιήσεις την κρέμα, 2-3 ημέρες ίσως να μην είναι αρκετές για να δεις μεγάλη διαφορά, οπότε θα έλεγα να δώσεις διάρκεια εφαρμογής τουλάχιστον 5 ημέρες και έπειτα το επαναξιολογείς. Αλλά το ζήτημα με τις πατήθρες θα πρέπει να σε απασχολήσει άμεσα. Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις αυτό που λέμε τετράγωνες πατήθρες; Δυστυχώς δεν βρίσκω αυτήν την στιγμή φωτό να σου βάλω.
 
Εφόσον βλέπεις βελτίωση, είσαι μάλλον σε πολύ καλό δρόμο. Μέχρι να αλλάξεις τις πατήθρες όμως, φρόντιζε να τις καθαρίζεις καθημερινά, και μάλιστα όχι μέχρι να τις αλλάξεις αλλά και μέχρι να αποθεραπευτεί το ποδαράκι του. Επίσης όσο γίνεται καθάριζε και όλα τα άλλα σημεία που ακουμπά το πόδι του (π.χ. ταΐστρες που έχουν κλαδάκι, και τη σχάρα ή τον πάτο του κλουβιού) ώστε να μην επιμολυνθεί το σημείο του τράυματος.
 
Από την πρώτη κιόλας μέρα ( χθες το βράδυ) βλέπω βελτίωση στο πόδι του. Ελπίζω στο καλύτερο.
Μπράβο πολυ θετικο αυτο!

Απλα απο δω και περα ή που θα πρεπει να πλενεις πολύ καλα και τακτικα το κλαδι το ξυλινο στο οποιο πατανε με καυτο νερο και ξυδι (τουλαχιστον μια φορα την εβδομάδα) ή αν δεν μπορεις να πλενεις, τοτε τακτικη αντικατασταση του κλαδιου, για να αποφυγεις παρομοιες περπτωσεις!
 
Τώρα το έχω σε ξεχωριστό κλουβί με πλαστικές πατιθρες. Να της πλένω με σαπούνι;
Ναι, κατά τη γνώμη μου μία έως δύο φορές την ημέρα, καθώς και τις πατήθρες των ταιστρών και τη σχάρα του κλουβιού. Ή παίρνεις δύο ζευγάρια πατήθρες και τα εναλλάσεις. Οπωσδήποτε όμως κάθε ημέρα πριν κοιμηθεί θα πρέπει ένα πλυσιματάκι να γίνεται στα σημεία που σου είπα.
 
Χθες το βράδυ του έβαλα για 5 η φορά κρέμα στο ποδαράκι του. Τώρα μπορεί να το πατήσει αλλά φαίνεται ότι πονάει ακόμα το καημένο. Δεν έχει τόση κοκκινίλα όση είχε στην αρχή. Λέω να σταματήσω για λίγες μέρες να δω αν θα λειτουργήσει αυτή η θεραπεία γιατί άμα το συνεχίσω θα ερεθιστεί. Σας στέλνω και κάποιες φωτογραφίες.

IMG_20180306_073412336.webp

Δυστυχώς δεν έβγαινε πιο καθαρή η φωτογραφία.

Κάτι που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι τις 2 τελευταίες μέρες έχει βγάλει κάτι σαν σπυράκι στο κόκκαλο του φτερού. Μήπως σχετίζεται με αυτό;

IMG_20180306_073453469.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
'Οντως μοιάζει καλύτερα.
Λέω να σταματήσω για λίγες μέρες να δω αν θα λειτουργήσει αυτή η θεραπεία γιατί άμα το συνεχίσω θα ερεθιστεί.
Μη σταματάς στη μέση μια θεραπεία αν δεν ολοκληρωθεί.
Χρειάζεται υπομονή και από σένα και από το πουλάκι που υπομένει όσα υπομένει.
Θα σου πρότεινα την εφαρμογή του φαρμάκου να την κάνεις σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι.
Μόνο εσύ να βλέπεις όσο χρειάζεται.
Γρήγορες κινήσεις και μέχρι να καταλάβει το πουλί τι έγινε θα έχει επιστρέψει στα φυσιολογικά του.
Καλή συνέχεια...
 
Αν συνεχίσω να χορηγών την κρέμα δλδ δεν θα πάθει κάτι;
 
έχει βγάλει κάτι σαν σπυράκι στο κόκκαλο του φτερού.
Αυτό μου μοιάζει για κύστη στο φτερό του...
Ίσως χρειαστεί να βγάλεις μια πιο καθαρή φωτογραφία...
Αλλά δεν είναι τόσο επείγον αυτό το θέμα..
Μπορεί κατά τη γνώμη μου να περιμένει μια ακόμη εβδομάδα να κλείσουμε το θέμα των ποδιών του.
Και μετά νέο θέμα..
Εντάξει;
 
Ναι

Έχω και ένα άλλο καναρίνι μου μάλλον έχει κύστη εδώ και καιρό αλλά μικρή. Οπότε μπορέσω θα σας στείλω μια φωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top