Γενικά Ερωτήσεις για την απόκτηση περιστεριού ως κατοικίδιο

nargini

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
:)καλημέρα! Έχω μερικες ερωτησεις για την αποκτηση περιστεριου..
Ηθελα να αποκτησω περιστερι από καιρό αλλα έχω μερικες απορίες ως προς τους κανονισμους κτλ.

1 επιτρεπεται να εχεις περιστερι σαν κατοικιδιο ή χρειαζεται ιδικη άδεια;
2 επιδη ειχα παπαγαλακι που το εβγαζα εξω βολτα, γινεται το ιδιο και με τα περιστερια;ισχυει οτι γυριζουν πισω;
3 υπαρχει κανειςαπό δω ή καποιο εκτρωφειο στην ελλαδα που να εχει καπια απο τις παρακατω ρατσες;
Cologne Tumbler-(black helmet-marked) Κωδικός:COL
Archangel Κωδικός:AA
Felegyhazer Tumbler Κωδικός:FEL
Saxon Tiger Swallow Κωδικός:TSW
Saxon Fullhead Swallow Κωδικός:SFHS
Saxon Fairy Swallow Κωδικός:SFS
Thuringer Crescent Κωδικός:TC
Thuringer Swallow Κωδικός:THSW

τι θα πρεπει να προσεξω κατα την επιλογη του περιστεργιου;
ποιες οι βασικες ασθενιες;
ειμαι τελειως απειρη με οτι αφορα τα περιστεργια και καθε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη...:sorry για τις πολλες ερωτησεις...
 
έχεις σκεφτεί και την εναλλακτική του Διαμαντοπερίστερου (Geopelia cuneata);

Το μικρότερο περιστέρι του κόσμου που προέρχεται από την Αυστραλία... Είναι πανέμορφο και ιδανικό από άποψη παροχής χώρου σε σχέση με κάποιο κανονικό περιστέρι...
 
ευχαριστω πολυ Γιάννη! βασικά έψαχνα μεγαλα περιστερια.. Αλλά αυτά που μου προτινες ειναι πολυ όμορφα! ξερεις κανενα που να έχει;
 
Δεν νομίζω πως θα βρεις από κάποιον εκτροφέα...

Μάλλον από μαγαζί...

Δεν ξέρω πως ξεχωρίζει το φύλο, ίσως αν τα παρατηρήσεις σε κλουβί που έχει πολλά, μπορεί να βρεις κάποιο ζευγάρι.

Είχα τέτοια πουλάκια και πραγματικά είναι πανέμορφα (... Δυστυχώς οι φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ τα αδικούν...)

Φέρνει τέτοια περιστέρια συχνά το Quiko... αλλά να τα παρατηρήσεις αρκετή ώρα ώστε να πάρεις υγειή πουλιά...

2658569464_e26935dc9b.webpDiamantduva [Geopelia cuneata] 8466.webp
 
διαβασα το αρθρο και λεει οτι τα αρσενικα εχουν ενα κοκκινο κοικλο γυρο απο τα ματια... Δεν ηξερα οτι το Qυico ειχε περιστερια! αυτο που ειναι στο Ικεα δε λες;
 
καλα με το που τελειωνει η εξεταστικη θα παρω τα πετ shop με τη σειρά!:Big Grin:
θα φτιαξω και καινουργιο κλουβι! Για 1 περιστερι 2 *1*70
καλο ειναι;
 
Ε, μην πάρεις μόνο ένα...

Αν μιλάμε για διαμαντοπερίστερα είναι πολύ καλές οι διαστάσεις... καλή συνέχεια στις εξεταστικές μας... 😀
 
και συ φοιτητουδι ε... Αντε καλα ξεμπερδεματα! Ενα σκευτομαι για να θελει τη δικη μου παρεα και οχι του ''συγκατοικου'' του. 🙂
 
τα παπαγαλάκια ειναι από τα "σιγουράκια" της υπόθεσης...
αλλά μεγαλωμένα στο χέρι από μικρά...
 
να παρει... Ειχα παπαγαλακι παλια αν θες πηγενε στο ''συστηθειτε μας'' μολις εγραψα γι αυτον, αλλα λεω να προσπαθησω με περιστερι, για να μπορω να το αφηνω και ελευθερο να πετάει εξω...
 
Nargini τα περιστερια ζόυν σε σμηνοι ή σε ζευγάρια και γενικότερα όλα τα πουλία θέλουν τον σύντροφο τους είτε αυτός λέγεται φίλος είτε ΄λεγεται ζευγάρι... Θα σου προτεινα αν πάρεις δύο διαμαντοπερίστερα... Τα οποία είνια και πολυ ευκολα στην αναπαραγωγη και πολυ όμορφα.. Οπότε και την χαρα του περιστερίου σου δίνει αλλα και μπορείς να δείς και απο κοντα τη διαδικασία της αναπαραγωγής... Και όταν με το καλό έρθουν τα πουλάκια και σε μάθουν εκεί να δείς δεσιμο...
 
λοιπον θα ρωτησω για διαμαντοπερίστερα και απο παπαγαλους
http://morris-aviaries.ispeedway.com/Images/Sun%20Conure.jpg
(νομιζω ειναι πανακριβοι😱)
 
Νίνα πές μας τι ακριβώς θέλεις να πάρεις... Θέλεις ενα περιστερι; Ενα περιστερι μικρο ή έναν παπαγάλο;Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.. Βασίκα πιστεύω οτι θέλεις ένα πούλι να ναι κι οτι να ναι απλά να μπορείς να το βγάζεις έξω και να πετάει ελευθερα και μετα να ξαναγυρίζει σε εσένα...
Για περιστέρι μεγάλο: θέλεις αρκετο χώρο για να είναι ανετο στο κλουβί και νόμιζω ένα μόνο του δε λεει...
Για περιστερακι μικρό(μικρογραφία)... Θέλεις ενα σεβαστό κλουβί και δεν είνια και κόπος να πάρεις άλλο ένα... (για παρέα)..
Για παπαγάλο θέλεις:.. Ενα πουλάκι ταισμενο στο χέρι... Να σε έχει μαθεί.. Να έχει κομμένα τα φτερα ή να χρησιμοποιέις αυτο το λουράκι bird harness και καλές βόλτες...
Πιστευω οτι όλα τα πουλία αν τους δείξεις αγάπη και έχεις υπομονή μπορέις να κατφέρεις τεράστια πράγματα.. Οτι επιλέξεις εμείς εδώ ειμαστε... Και να προσέχεις πως οτι πουλάκι και αν διαλέξεις, οσο και να σ'άγαπαει, για πλάκα θα στην κοπανήσει...



Θα στην κοπάνησει αν δεν πάρεις τα κατάλληλα μέτρα όπως σου είπα για τους παπαγάλους...
 
Back
Top