Γενικά Ερωτήσεις για την απόκτηση περιστεριού ως κατοικίδιο

σας εχω μπερδεψει λιγο ε...χεχε αλλα με καταλαβες!
ειχα παπαγαλακι παλια και του κοβα τα φτερα και βγαιναμε και βολτες!
οσο για το κλουβι, το φτιαχνω μονη μου και το κανω οσο μεγαλο χρειαστει...

κοιτα θα παω στα πετ shops θα ενοιμερωθω και θα σας πω... ευχαριστω για την κατανόηση και για τις μπερδεμενες σκεψεις.. Απλα δε θελω να κανω λαθος επιλογη και αγχονομαι λιγο...☹
 
Γεια σου Νινα ΜΠΟΜ ο ΜΑΤΣΟΡΑΣ! 😀! Ωραια εσύ ξέρεις και δε χρειάζεται να αγχώνεσαι! Σου πρότεινα τα διαμαντοπερίστερα γιατί το ψήνω να πάρω κι εγω... Με την ησυχία σου και προσόχη στισ οτι να ναι απαντησεις απο τα πετ σοπ...
 
Νινα μου, να προσεξεις να πας "διαβασμένη' για να μην σου πουλησουν φυκια για μεταξωτές κορδέλες. Οι περισσοτεροι πετ σοπάδες δεν είναι σωστα ενημερωμένοι και πολλές φορές το μονο που τους ενδιαφερει είναι το κέρδος τους. Εσυ οτι πουλι και να αποφασίσεις να πάρεις διαβασε αυτο Απόκτηση νέων πουλιών , μελέτησε τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ για τα ειδη παπαγαλων, περιστεριών, εξωτικών κτλ για να μαθεις τις διατροφικές τους συνήθειες και οτι άλλο σε ενδιαφερει, για να καταλήξεις σε αυτο που σε ενδιαφέρει περισσοτερο και που μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του.

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.
 
Νίνα καλημέρα, το περιστέρι όπως και τα παπαγαλάκια όταν τα μεγαλώσεις από μικρά δένονται αρκετά μαζί σου.
Φυσικά και επιστρέφουν αρκεί να τους δώσεις το χρόνο να μάθουν το μέρος και καλό είναι να είναι ζευγάρι, ένα μόνο του αν βρει κάπου εκεί κοντα αλλα περιστέρια θα πάει μαζί τους.
Τα διαμαντοπερίστερα δεν επιστρέφουν, δεν έχουν αυτό το ένστικτο.
 
καλα που μου το ειπες! Ενταξι 2 θα παρω, τελικα το κλουβι θα γινει ποιο μεγαλο απο οτι σχεδιαζα... Τα ''παγώνια'' επιστρεφουν;
 
σαν αυτα του avatar σου βρε!:D
ειπα... ειμαι λιγο ζωολογικός κηπος αλλά όχι και τσι, σε λιγο θα βγω εγω από το σπίτι..
 
😀 επειδη τα λεω παγωνάτα εγω μπερδευτικα
μην βαρασ ρε νινα... Ειμαι κ ποντιος 🙂



😀 επειδη τα λεω παγωνάτα εγω μπερδευτικα
μην βαρασ ρε νινα... Ειμαι κ ποντιος 🙂

oσο για την ςρωτηση σου αν επιστρέφουν εννωειτε αρκη να Μαθουν το μέρος
 
ολα τα περιστερια επιστρεφουν άλλες ράτσες έχουν πιο ανεπτυγμένο αυτό το ένστικτο και άλλες όχι. Ενας πολύ-πολύ γενικός κανόνας λέει ότι τα περιστέρια εκθέσεων π.χ. Παγωνάτα (fantail) δεν έχουν ιδιαίτερα ανεπτυγμένο το ένστικτο διότι κριτήριο για την δημιουργία της ράτσας ήταν η μορφολογία τους. Ράτσες όπως τα ταχυδρομικά από την άλλη έχουν πολύ έντονο το ένστικτο της επιστροφής. όλα αυτά ειναι σχετικά βέβαια και δεν είανι απόλυτα για όλες τις ράτσες.
Τα διαμαντοπεριστερα ειναι μάλλον περιστεροειδή όπως οι δεκαοχτούρες και όχι κανονικα περιστέρια γι αυτο τον λόγο δεν επιστρέφουν.
 
Back
Top