Γενικά Κοράκι ως κατοικίδιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mrkeys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
δεν ήξερα ότι μπορούν να μιλήσουν! Εντυπωσιακό! αυτό έχει δακτυλίδι πάντως, υποθέτουμε γεννημένο στην αιχμαλωσία;
 
δεν ήξερα ότι μπορούν να μιλήσουν! Εντυπωσιακό! αυτό έχει δακτυλίδι πάντως, υποθέτουμε γεννημένο στην αιχμαλωσία;

Γιατι οχι;
Δεν γνωρίζω σιγουρα γι αυτο αλλα γινεται εκτροφη τους σε χωρες της Βορειας Ευρωπης :)
 
καλησπερα, στη γειτονια μου στα γιαννενα, ο γειτονας μου μια μερα βρηκε ενα μικρο κορακι, το κρατησε το ταισε κανονικα με αποτελεσμα το κορακι που μεγαλωσε να μην ξεκολαει απο κοντα του. Τελικα το κρατησε κοντα τουκαι το κορακι ολη μερα φευγει, ερχεται στο μπαλκονι του. Πιστευω ομως καποια στιγμη που θα θελησει ταιρι,θα φυγει, σιγουρα τοτε θα στεναχωρηθω που δεν θα το βλεπω και δεν θα το ακουω
 
Τα πράγματα είναι απλά.. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος που να κάνει εκτροφή τέτοιου είδους. Αν βρεις θα είναι είτε από εισαγωγή (πάλι αμφιβόλου προελεύσεως) η ντόπιο πιασμένο.
Νομίζεις ότι η συμπεριφορά του θα είναι ήρεμη, ήμερη και φιλική προς τους ανθρώπους;
Νομίζεις ότι είσαι σε θέση από πλευράς γνώσεων και υποδομής για να το ''διαχειριστείς'';
Κάναμε όλο το ζωϊκό βασίλειο ''κατοικίδια'' .. Μήπως -όσοι από μας είμαστε νοήμονες, έχουμε παιδεία και κάποιες ευαισθησίες, να προβληματιστούμε τι ακριβώς κάνουμε και γιατί φερόμαστε τόσο βάναυσα στη φύση;
Δεν υπάρχουν άλλα εξημερωμένα είδη που να καλύπτουν τις ανάγκες σου στο θέμα ''πουλί η ζώο συντροφιάς '';
*Ψάχνω αυτοκρατορικό πιγκουίνο για κατοικίδιο...Αν ακούσετε κάτι σχετικό ενημερώστε με.
 
Τα πράγματα είναι απλά.. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος που να κάνει εκτροφή τέτοιου είδους. Αν βρεις θα είναι είτε από εισαγωγή (πάλι αμφιβόλου προελεύσεως) η ντόπιο πιασμένο.
Νομίζεις ότι η συμπεριφορά του θα είναι ήρεμη, ήμερη και φιλική προς τους ανθρώπους;
Νομίζεις ότι είσαι σε θέση από πλευράς γνώσεων και υποδομής για να το ''διαχειριστείς'';
Κάναμε όλο το ζωϊκό βασίλειο ''κατοικίδια'' .. Μήπως -όσοι από μας είμαστε νοήμονες, έχουμε παιδεία και κάποιες ευαισθησίες, να προβληματιστούμε τι ακριβώς κάνουμε και γιατί φερόμαστε τόσο βάναυσα στη φύση;
Δεν υπάρχουν άλλα εξημερωμένα είδη που να καλύπτουν τις ανάγκες σου στο θέμα ''πουλί η ζώο συντροφιάς '';
*Ψάχνω αυτοκρατορικό πιγκουίνο για κατοικίδιο...Αν ακούσετε κάτι σχετικό ενημερώστε με.

Καλό είναι να μην γινόμαστε κριτές για τις απόψεις άλλων στο ποιο ή ποιος είναι κατάλληλος να εκτρέφει ένα πουλί.

Έχεις δίκιο στον τρόπο που επηρεάζουμε ως άνθρωποι την φύση αλλα θεωρώ πως είναι ενα μεγάλο θέμα που καλό θα ήταν να μην συζητηθει εδώ.

Φιλικά :)
 
Υπάρχουν δυό Ελληνικές παροιμίες που ταιριάζουν σε πολλές καταστάσεις (και δεν αναφέρομαι επ'ουδενί στο φίλο που άνοιξε το νήμα, ούτε αμφισβητώ στο ελάχιστο τις αγαθές του προθέσεις )
1. Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή
2. Η γριά στο καταχείμωνο εθυμήθηκε αγγούρι.

ΥΣ. Εδώ δεν έχουμε καταφέρει ούτε το 1/10 απ'ότι οι ''κουτόφραγκοι'' Ευρωπαίοι σε θέματα εκτροφής, ξαφνικά πολλοί θέλουμε αηδόνια, τσίχλες, κότσυφες, κοράκια..
Βήμα βήμα ρε παιδιά... Να κατακτούμε μια κορυφή πριν πάμε στην επόμενη.
 
Υπάρχουν δυό Ελληνικές παροιμίες που ταιριάζουν σε πολλές καταστάσεις (και δεν αναφέρομαι επ'ουδενί στο φίλο που άνοιξε το νήμα, ούτε αμφισβητώ στο ελάχιστο τις αγαθές του προθέσεις )
1. Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή
2. Η γριά στο καταχείμωνο εθυμήθηκε αγγούρι.

ΥΣ. Εδώ δεν έχουμε καταφέρει ούτε το 1/10 απ'ότι οι ''κουτόφραγκοι'' Ευρωπαίοι σε θέματα εκτροφής, ξαφνικά πολλοί θέλουμε αηδόνια, τσίχλες, κότσυφες, κοράκια..
Βήμα βήμα ρε παιδιά... Να κατακτούμε μια κορυφή πριν πάμε στην επόμενη.

Θα σου δώσω την καλύτερη συμβουλή για την εκτροφή πτηνων!
Σου αρέσουν οι πιγκουίνοι, ξεκίνα με αυτούς και ας μην έχει κάνει κανείς το βήμα στον σύλλογο ή στην χώρα σου. Αν θέλεις θα βρεις τον τρόπο και δεν είναι απαραίτητο να ανοίξει κάποιος τον δρόμο. Αρκεί να το αγαπάς. Κάτι που ισχύει για όσους εκτρέφουν πουλιά!
 
Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή σου..
Και γώ το ίδιο πιστεύω, πρεσβεύω και συμβουλεύω τους νεότερους...
Αρκεί αυτός που κάνει το μικρό ''βήμα'' ( πριν το βήμα γίνει ταξίδι ), ν'αξίζει να το κάνει - μεγάλη κουβέντα -. Γιατί όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, συχνά το τίμημα είναι βαρύ !
 
Αν θες την γνώμη μου απο οτι ξέρω τα κοράκια δεν μπορούν να ζήσουν σε κλουβίΠαρε καλύτερα κανένα καναρινί
 
Τα κοράκια ήταν κατοικίδια πτηνά κατά την αρχαιότητα από διάφορους λαούς κυρίως από τους Έλληνες και τους Ρωμαίους και μάλιστα για την Ιστορία έχουν καταγραφεί πηγές οι οποίες αναφέρουν και για την ικανότητα ομιλίας των κοράκων. Ακόμα και στον μεσαίωνα τα χρησιμοποιούσαν ως κατοικίδια κάτι που σταδιακά άρχισε να σταματάει καθώς οι ''έφοδος'' των Ευρωπαίων σε νέες ηπείρους είχε το αποτέλεσμα να πληγούν ο Αμαζόνιος και άλλα μέρη με τα υπέροχα χρωματικά πτηνά τους αλλά και με τις ομιλητικές τους ικανότητες (παπαγάλοι). Είναι λοιπόν φανερό γιατί περίπου πριν από 200 χρόνια σταμάτησε σε αρκετές περιοχές η κατοχή κοράκων ως κατοικίδια αφού υπήρχαν άλλα πλέον πτηνά νοητικά ισάξια αλλά αφενός πιο πολύχρωμα! Τέλος η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα κοράκια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά (όχι μόνο ως προς την τροφή τους διότι είναι παμφάγα) και με μικρή ζήτηση ως κατοικίδια και μόνο λίγοι εκτροφείς σε όλη την Ευρώπη μπορούν να επιτύχουν, ευτυχώς όμως στην ελληνική ύπαιθρο υπάρχουν πάρα πολλά οπότε άμα σου αρέσουν μπορείς να τα θαυμάζεις πάρα πολύ συχνά αφού τελευταία λόγω μεγάλης αύξησης του πληθυσμού τους κάνουν κι αυτά την ''αστικοποίηση'' τους 😛 σε μεγάλα κέντρα! Αυτά κι από εμένα :) ελπίζω να μη σας κούρασα!☹
 
μαινες εχει πολλες ενα πετ σοπ στην κομοτηνη που σπουδαζω αν θες σου στελνω μια αν δεν βρεις απο αλλου...
Καλησπέρα φίλε μου!
Μπορείς να στείλεις σε εμένα για το pet shop στην Κομοτηνή;Εκεί πουλάει κοράκια;
 
Εκεί πουλάει κοράκια;
Καλώς ήρθες Νίκο!
Διάβασε όλο το θέμα, το οποίο σημειωτέον είναι 2 ετών, ίσως καταλήξεις πως δεν έχει νόημα να ψάχνεις για κοράκι.
 
Back
Top