Γενικά Ερωτήσεις σχετικά με τους κτηνίατρους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niva99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Niva99

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2022
Μηνύματα
437
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εδώ και λίγες μέρες σκοπεύω να πάω το budgie μου στον κτηνίατρο για ένα ετήσιο check up. Αλλά έχω μερικές σημαντικές ερωτήσεις που θα έπρεπε να απαντηθούν:
1) Πρέπει να πάω σε κτηνίατρο ή πτηνίατρο?
Προσωπικά θα προτιμούσα σε πτηνίατρο, επειδή είναι εξειδικευμένος στην κατηγορία των πτηνών, ενώ ένας κτηνίατρος έχει λιγότερη πείρα.
2) Τι θα εξετασει ο κτηνίατρος/πτηνίατρος κατά την διάρκεια της εξέτασης?
3) Ο Patrick θα πρέπει να είναι μέσα ή έξω από το κλουβί?
4) Ποσο θα κοστίσει μια απλή τυπική εξέταση?

* Έχω δει διάφορα παρόμοια forums, αλλά κανένα δεν είχε μια ξεκάθαρη απάντηση.
 
Καλημέρα. Πρέπει να βρεις πτηνιατρο. Έχεις περισσότερες πιθανότητες σωστής διάγνωσης.😉 Θα εξετάσει την κοιλιά του για λίπος και την αμαρα του. Επίσης, θα πρέπει να κοιτάξει στο μικροσκόπιο τις κουτσουλιές του. Πολλοί δεν το κάνουν και θα πρέπει να το ζητάμε. Η τιμή συνήθως είναι γύρω στα 50€.
Βέβαια συνηθίζεται η επίσκεψη σε πτηνιατρο όταν υπάρχει κάποιο σύμπτωμα ασθένειας. Για τους μικρούς μας φίλους είναι μια στρεσογόνα διαδικασία.
 
* Έχω δει διάφορα παρόμοια forums, αλλά κανένα δεν είχε μια ξεκάθαρη απάντηση.
Καλημέρα. Κανένα δεν δίνει ξεκάθαρη απάντηση, διότι ο κάθε γιατρός, αναλόγως των γνώσεων και της εμπειρίας του, αλλά και των πληροφοριών που δίνει ο φροντιστής, όπως και με το τι ενδείξεις μπορεί να δει ή να υποθέσει, ακολουθεί τη δική του εξατομικευμένη πρακτική.
1) Πρέπει να πάω σε κτηνίατρο ή πτηνίατρο?
Είτε πτηνίατρο, δλδ, γιατρό εξωτικών ζώων, είτε κτηνίατρο με ειδίκευση ή εμπειρία στην παθολογία πτηνών.
2) Τι θα εξετασει ο κτηνίατρος/πτηνίατρος κατά την διάρκεια της εξέτασης?
Τι πρέπει να εξετάσει ο γιατρός σε ένα πτηνό για το οποίο δεν αναφέρεται / φαίνεται να πάσχει από κάτι εννοείς φαντάζομαι...ό,τι σου είπε η Μαρίνα πιο πάνω, όπως και τις φτερούγες στο εσωτερικό, το κόκκαλο της καρίνας για το αν είναι αδύνατο, τα πόδια και τα πέλματα, και το ράμφος. Καλύτερα οι κουτσουλιές να είναι μετά το πρωί, π.χ. μεσημέρι ή απόγευμα ώστε να αναφανούν με μεγαλύτερη καθαρότητα ωοκύστες κάποιων παρασίτων. Επίσης θα συζητήσετε για τη διατροφή του πτηνού.
3) Ο Patrick θα πρέπει να είναι μέσα ή έξω από το κλουβί?
Δεν είθισται, εκτός αν υπάρχει κάποια ανησυχία, να αφήνεται το πτηνό να περπατήσει ή να πετάξει. Αλλά το σωστό και λογικό, αν δεν υπάρχει αντένδειξη, είναι να το πιάσει στο χέρι του το πουλί και να το εξετάσει, αφού το παρατηρήσει λιγάκι στο κλουβί του πως κινείται.
4) Ποσο θα κοστίσει μια απλή τυπική εξέταση?
25-50 ευρώ
Και κάτι που δεν ρώτησες....αξιόπιστο γιατρό....λένε ότι ο Σαντοριναίος είναι πολύ καλός στη δουλειά του. Σου επισυνάπτω κατάλογο του φόρουμ με γιατρούς ανά περιοχές....αν δεις ότι κάποιος σε ενδιαφέρει μπαίνεις στο επόμενο link ελέγχεις αν υπάρχει παρουσίαση για τον συγκεκριμένο και οπωσδήποτε διαβάζεις τα σχόλια των χρηστών, ώστε να δεις αν θέλεις να τον / την επισκεφτείς...
Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι, αν δεν έχουν ενδείξεις για κάτι, κυρίως από την εικόνα ή συμπεριφορά του πτηνού, δεν επισκέπτονται γιατρό για εξέταση
 
Πέρα από την πρώτη σου ερώτηση που η απάντηση είναι κτηνίατρος,τις υπόλοιπες ερωτήσεις πρακτικά μπορεί να στις απαντήσει μόνο ο γιατρός.
Εγώ προτείνω να καλέσεις και να ρωτήσεις για να έχεις ξεκάθαρη εικόνα
 
1) Πρέπει να πάω σε κτηνίατρο ή πτηνίατρο?
Προσωπικά θα προτιμούσα σε πτηνίατρο, επειδή είναι εξειδικευμένος στην κατηγορία των πτηνών, ενώ ένας κτηνίατρος έχει λιγότερη πείρα.
2) Τι θα εξετασει ο κτηνίατρος/πτηνίατρος κατά την διάρκεια της εξέτασης?
3) Ο Patrick θα πρέπει να είναι μέσα ή έξω από το κλουβί?
4) Ποσο θα κοστίσει μια απλή τυπική εξέταση?

* Έχω δει διάφορα παρόμοια forums, αλλά κανένα δεν είχε μια ξεκάθαρη απάντηση.
Θα παρακολουθήσει τη συμπεριφορά του πτηνού εντός του κλουβιού και θα σου "ζητήσει ένα ιστορικό" του πουλιού (συγκεκριμένες ερωτήσεις).
Θα το βγάλει (ή θα ζητήσει να το κάνεις εσύ) από το κλουβί.
Θα εξετάσει το σώμα του πουλιού (ψάχνοντας το με τα χέρια του), δηλ θα δει εάν είναι αδύνατο ή έχει λίπος.
Θα αντιληφθεί σε τι κατάσταση βρίσκονται οι μύες του δηλ είναι γυμνασμένο ή όχι.
Θα εξετάσει την κατάσταση του πτερώματος δηλ είναι καθαρά και δυνατά λαμπερά τα φτερά του, μήπως έχει παράσιτα, κύστεις ή οτιδήποτε μη φυσιολογικό δηλ στίγματα, σπυράκια , πληγές κτλ
Θα εξετάσει τα πόδια-πατούσες-δάχτυλα για μύκητες, ερεθισμούς, πληγές, μπορεί να χρειαστεί να κόψει νύχια.
Θα εξετάσει τα μάτια του, το ράμφος (μπορει να χρειαστεί κόψιμο), την στοματική κοιλότητα (οπτικά) και αν χρειαστεί θα πάρει δείγμα για μικροβιολογική εξέταση.
Θα εξετάσει τις κουτσουλιές οπτικά και στο μικροσκόπιο (κι εδώ μπορεί να χρειαστεί περαιτέρω μικροβιολογική εξέταση= περισσότερα έξοδα απο μέρους σου).
Θα βάλει το στηθοσκόπιο ώστε ν ακούσει τους παλμούς της καρδιάς και τους πνεύμονες.
Το κόστος της επίσκεψης υπολογίζεται περίπου στα 50 ευρώ.

* Οι απαντήσεις στα φόρουμς δίνονται αναλόγως των εμπειριών των μελών.
Στο δικό μας φόρουμ θα πάρεις ξεκάθαρες και εμπεριστατωμένες απαντήσεις 🙂
 
@Sissy Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που θα έπρεπε να εξετάζει ένας κτηνίατρος. Δυστυχώς σε δύο που έχω επισκεφτεί στην Αθήνα, δεν έγινε ούτε κατά διάνοια.
Αντώνη, να υποθέσω ότι εννοείς πτηνιατρος αλλά το πληκτρολόγιο επέλεξε άλλο.😉
 
@marapo δεν είναι κακό να αναφέρεις τους πτηνιατρους. Έτσι ώστε εάν κάποιος από εμάς τους επισκεφθεί να ζητήσει να κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρει η @Sissy κ να μην μένουμε στην διακριτική του ευχέρεια για το αν θα τις κάνει.
 
Πρέπει να πάω σε κτηνίατρο ή πτηνίατρο?
Όλοι είναι Κτηνίατροι (υπάρχουν μόνο Κτηνιατρικές σχολές), η Πτηνιατρική είναι μια εξειδίκευση που ακολουθεί το πτυχίο της Κτηνιατρικής.
 
Πέρα από την πρώτη σου ερώτηση που η απάντηση είναι κτηνίατρος,τις υπόλοιπες ερωτήσεις πρακτικά μπορεί να στις απαντήσει μόνο ο γιατρός.
Εγώ προτείνω να καλέσεις και να ρωτήσεις για να έχεις ξεκάθαρη εικόνα

Εκ παραδρομης εγραψα κτηνιατρος...πτηνιατρος ηθελα να γραψω αλλα το διορθωσε το λεξικο!
 
@Sissy Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που θα έπρεπε να εξετάζει ένας κτηνίατρος. Δυστυχώς σε δύο που έχω επισκεφτεί στην Αθήνα, δεν έγινε ούτε κατά διάνοια.
Ο κ Ακρίβος,
η κ Γκρέυ *την πρώτη φορά που εξέτασε μπροστά μου, (στις επόμενες δύο επισκέψεις μας εξέτασε σε άλλο δωμάτιο μόνη της, κάτι που δεν μου άρεσε για να πω αλήθεια),
ο κ Δημητριάδης,
η κ Κοτζαμπασάκη,
ο κ Ποσάντζης του Αττικού πάρκου,
Όλοι εξέτασαν με τον τρόπο που περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.
Έχω κάνει στους προηγούμενους γιατρούς πολλές επισκέψεις
(στην κ Κατζαμπασάκη μία) καθώς επίσης και για ξένο πουλάκι κατ επιθυμία της ιδιοκτήτριας του στην κ Μάντακα η οποία δεν εξέτασε καθόλου τον παπαγάλο με δικαιολογία το στρες....
[automerge]1657462520[/automerge]
Όλοι είναι Κτηνίατροι (υπάρχουν μόνο Κτηνιατρικές σχολές), η Πτηνιατρική είναι μια εξειδίκευση που ακολουθεί το πτυχίο της Κτηνιατρικής.
Η πτηνιατρική ως εξειδίκευση δεν υφίσταται στην Ελλάδα. Εκτός από τον κ Μαδεμοχωρίτη που δίδαξε πτηνιατρική (όπως έχω πληροφορηθεί από μαθητή του κτηνίατρο) δεν υπήρξε άλλος (αυτό γνωρίζω).
Οι κτηνίατροι στην Ελλάδα διαβάζουν από μόνοι τους πτηνιατρική ή κάποιοι εργάζονται αποκλειστικά σε πτηνοτροφεία και μαθαίνουν.
Επίσης τους βοηθά στη δουλειά τους η εμπειρία (άλλος ένας λόγος που είμαι υπέρ των νεκροψιών).
[automerge]1657462608[/automerge]
Ουσιαστικά δεν υπάρχει εξειδίκευση πτηνιάτρου δηλαδή
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy

Νομίζω υφίσταται εξειδίκευση,σύμφωνα με το βιογραφικό της Δουκάκη.

 
@Sissy ξεχώρισες κάποιον ή κάποιαν, τόσο όσον αφορά γνώσεις όσο κ από προσοχή που έδειξαν στην λεπτομέρεια κ στην προθυμία να πραγματοποιήσουν εξετάσεις;

Έχω διαφορετική γνώμη για τον καθένα τους.
Όπως συμβαίνει και με τους γιατρούς των ανθρώπων κάπως έτσι συμβαίνει και με τους κτηνίατρους (πάντα κατά την άποψή μου).
Τελικά επιλέγεις αυτόν που μπορείς να συνεννοηθείς, να σου εξηγήσει, αλλά και που σε κάνει να νιώσεις πως δρα άμεσα (σε επικίνδυνες καταστάσεις) χωρίς να περιμένει να βγουν πρώτα εξετάσεις οι οποίες σε τέτοιου είδους επείγουσες περιπτώσεις φτάνουν τ αποτελέσματα μετά τον θάνατο του πουλιού...
Έχω καταλήξει να επισκέπτομαι τον κ Ακρίβο και τον κ Ποσάντζη.
Στην τελευταία (ατυχή) περίπτωση του Πέπερ ξεκίνησα από την κ Γκρέυ (το πουλάκι παρέμεινε κάποιες μέρες στο ιατρείο της, πληρώθηκαν πολλά ευρω σε εξετάσεις-διαμονή και φάρμακα που προμηθεύτηκα στο ιατρείο).
Μετά την αναποτελεσματική θεραπεία, επισκέφθηκα τον κ Ακρίβο
και για "επιβεβαίωση"= τρίτη γνώμη+γνωριμία τον κ Ποσάντζη ο οποίος μου συνέστησε εξετάσεις σε μικροβιολογικό εργαστήριο που έχει αποκλειστική συνεργασία με το Αττικό πάρκο
(μετά τις εξετάσεις αλλά αντ' άλλων της Κομοτηνής) και σε διασταύρωση με το εργαστήριο που συνεργάζεται ο κ Ακρίβος (συμφωνούσαν απόλυτα και τα δύο τελευταία εργαστήρια) χωρίς να έχω δώσει την προτεινόμενη (κοινή σχεδόν προς όλα τα περιστατικά, όπως πολύ συχνά διαβάζω) θεραπεία της Κομοτηνής!
@Sissy

Νομίζω υφίσταται εξειδίκευση,σύμφωνα με το βιογραφικό της Δουκάκη.

🙂Εάν διαβάσεις καλύτερα την απάντηση μου Αντώνη, θα διαπιστώσεις πως αναφέρομαι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και όχι της Ολλανδίας που τελείωσε η κ Δουκάκη ή
της Γερμανίας (αν θυμάμαι καλά)
της κ Κοτζαμπασάκη....
 
@Sissy σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να αναπτύξουν ένα τμήμα πτηνιάτρων κ εδώ στην Ελλάδα που είναι απορίας άξιο που δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Ο πληθυσμός στην Ελλάδα που έχει επιλέξει ως κατοικίδιο το πτηνό δεν είναι αμελητέος. Μέχρι τότε δεν θα έχουμε κ τις πολλές επιλογές. Η Δουκακη ευτυχώς ασκεί το επάγγελμα του πτηνιάτρου στην χώρα μας κ η εξειδίκευση της δεν έγκειται μόνο στην εμπειρία της αλλά κ στις σπουδές της στην Ολλανδία. Προσωπικά ελπίζω εάν χρειαστώ πτηνιατρο, να μην χρειαστώ κάποιον άλλον (Ακριβό, κλπ) αλλά είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου για όλους μας.
 
Μετά από αρκετό καιρό, ακόμη δεν έχω πάει το budgie μου στον πτηνίατρο. Εκτός από την τάση εμετού που είχα παρατηρήσει παλιότερα (https://community.petbirds.gr/threads/Τάση-εμετού-στο-budgie-μου.45516/), ευτυχώς δεν έχω δει τίποτα άλλο ανησυχητικό, επομένως ακόμη και ένα check up είναι αχρείαστο. Εννοείται ότι εάν δω κάτι να πάει στραβά στο μέλλον, αμέσως πτηνίατρο (εννοείτε θα σας ενημερώσω κιόλας 😉). Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε σχετικά με τους κτηνίατρος - πτηνίατρους ❤
 
@Sissy Μακάρι να αναπτύξουν ένα τμήμα πτηνιάτρων κ εδώ στην Ελλάδα.
Οταν ημασταν μικροι μας ελεγαν να γινουμε δικηγοροι και γιατροι 😅, που να ξεραμε οτι αμα γινομασταν πτηνιατροι εκτος απο πολυ χρημα θα καναμε και κατι που αγαπαμε.
 
Εκτός των άλλων σημαντικών θεμάτων που έχουν αναπτύξει ήδη τα παιδιά πιο πάνω να προσθέσω πως ένας ολοκληρωμένος έλεγχος από πτηνιατρο μια φορά τον χρόνο είναι επιβεβλημένος.
Και έχει να κάνει με πρόληψη περισσότερο.
Υπάρχει και η κτηνιατρική σχολή των πανεπιστημίων (πχ του ΑΠΘ) αλλά είναι αρκετά δύσκολο να έρθεις σε επικοινωνία και να εξετάσουν το πουλάκι.
 
@Geokilkis θεωρείς ότι το προληπτικό ετήσιο τσεκ απ από πτηνιατρο, πρέπει να γίνεται σε κάθε πτηνό πχ καναρινι ή αφορά κατά το πλείστον παπαγάλους;
 
Back
Top