Φροντίδα Ερωτήσεις σχετικά με το ωράριο ύπνου των παπαγάλων

Nostriver

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2020
Μηνύματα
33
Πόλη
Πάτρα
Κάτι που το έχω απορία εδώ και αρκετό καιρό, τα φώτα που έχουμε σπίτι οι παπαγάλοι τα εκλαβάνουν σαν να είναι ακόμα μέρα ή θέλει ειδικά φώτα για να μείνουν ξύπνια? Μπορείς να προσαρμόσεις τον ύπνο του για να ταιριάζει με τα δικό σου (π.χ. Να κοίμαται δέκα αντί για όταν βραδιάζει) άμα έχεις βάλει κάλυμμα στο κλουβί του και έχεις κλείσει κουρτίνες; Φτάνει και να μπει η μικρότερη ακτινα από τις κουρτίνες για να το ξυπνήσει; Ακόμα, έχω διαβάσει ότι θέλουν 10-12 ώρες ύπνο. Τι γίνεται με τις διαφορετικές ώρες ξημερώματος/ηλιοβασιλέματος,όπου το καλοκαίρι είναι 14-15 ώρες η μέρα και το χειμώνα είναι 10? Θα κοιμούνται 14 ώρες ή όσο έχει σκοτάδι,ή θα ξυπνήσουν στις 12 ώρες ανεξαρτήτως (δηλαδή όπως έχουν συνηθίσει).
 
Το σωστό είναι να ακολουθούν το πρόγραμμα της φύσης (δύση-ανατολη ηλίου).

Επειδή τις περισσότερες φορές αυτό είναι αδύνατο να ακολουθηθεί και ίσως στα πουλιά διαμερισμάτων να προκαλούσε περισσότερα προβλήματα από όσα θα έλυνε, γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται όσο το δυνατόν σταθερότερο πρόγραμμα ύπνου (π.χ. 9 με 9 ο δικός μου, κάποτε τον κοιμιζα 10) σε ήσυχο περιβάλλον και χωρίς φως (προσωπικά τον σκεπάζω), μόνο με ένα μικρό φωτάκι νυκτός.
 
Το φωτάκια πρέπει να υπάρχει και στα καναρίνια;
ΟΧΙ
Για ποιο λόγο χρειάζεται; Στο απόλυτο σκοτάδι έχουν θέμα;
Οι παπαγάλοι όταν ξυπνάνε την νύχτα μπορεί να πάθουν ''νυχτερινό πανικό'', ξυπνάνε για κάποιο λόγο μέσα στην νύχτα και αρχίζουν να πετάνε και να χτυπιούνται μέσα στο κλουβί.
Για να αποφύγουμε αυτή την κατάσταση βάζουμε ένα μικρό φωτάκι νυκτός που φωτίζει το κλουβί, έτσι αν ξυπνήσει αντιλαμβάνεται που βρίσκεται και δεν τρομάζει.
 
ΟΧΙ

Οι παπαγάλοι όταν ξυπνάνε την νύχτα μπορεί να πάθουν ''νυχτερινό πανικό'', ξυπνάνε για κάποιο λόγο μέσα στην νύχτα και αρχίζουν να πετάνε και να χτυπιούνται μέσα στο κλουβί.
Για να αποφύγουμε αυτή την κατάσταση βάζουμε ένα μικρό φωτάκι νυκτός που φωτίζει το κλουβί, έτσι αν ξυπνήσει αντιλαμβάνεται που βρίσκεται και δεν τρομάζει.
Ξυπνάνε εύκολα? Μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο με υπολογιστή και ακουστικά χωρίς να έχει πρόβλημα ήχου;
 
Ξυπνάνε εύκολα? Μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο με υπολογιστή και ακουστικά χωρίς να έχει πρόβλημα ήχου;

Κοιμούνται πολύ ελαφρά, από τη φύση τους, προκειμένου να είναι σε εγρήγορση και να μην τα πιάσει κάποιος θηρευτής στον ύπνο. Αν νιώθει ασφάλεια στο χώρο, μπορεί να κοιμηθεί ακόμα και με τηλεόραση ανοιχτή, αλλά σε κάθε περίπτωση θα ανοίγει τα μάτια του αν κάποιος ήχος το ξενίσει.

Αν δεν υπάρχει άλλη λύση μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο, καλό θα είναι να το σκεπάζεις το κλουβί και να έχεις στο νου σου ότι κάποιος κοιμάται, και να προσαρμόζεις τη συμπεριφορά σου ανάλογα.
 
Back
Top