Γενικά Εσείς τι είδος ράτσας παπαγαλου μου προτείνεται

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ειμαι 14 ετών και θσ ήθελα να πάρω παπαγάλο μεσαίου μεγέθους και είμαι ανάμεσα σε
1. Σενεγαλης
2. Ringneck
Εσείς τι μου προτείνεται; Μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ.
 
Καλά Χριστούγεννα!Βρήκα στο fb ενα ζευγάρι σενεγαλης με 200 ευρώ. Εχω σκεφτεί και για κοκατιλ αλλά θέλω να μου εξηγήσεις το λόγο για το οποίο μου τον προτείνεται.
 
Εχω σκεφτεί και για κοκατιλ αλλά θέλω να μου εξηγήσεις το λόγο για το οποίο μου τον προτείνεται.
Έχουν ήπιο, χαρούμενο και παιχνιδιάρικο χαρακτήρα. Δεν φωνάζουν ιδιαίτερα. Είναι πανέξυπνα και συνεργάζονται άριστα με τον κηδεμόνα τους.
Υπάρχουν πολλοί καλοί εκτροφείς και με τα μισά λεφτά μπορείς να βρεις το καλύτερο, δαπανώντας τα υπόλοιπα σε τροφές άριστης ποιότητας, κλουβί και άλλα.
Ζευγάρι να μην πάρεις, εσύ θέλεις φίλο-παπαγάλο, όχι διακοσμητικό κλουβί για το σαλόνι.
 
Οκ σκέφτομαι για κοκατιλ εγω βρει πολλά κοκατιλ ήρεμα αλλά και κάτι άλλο ποτέ ξεκινάει αναπαεαγωγικη περίοδος των κοκατιλ?
 
Αναπαράγονται μετά τους 15 μήνες τους και εφόσον βέβαια είναι υγιέστατα.
Στο σπίτι μέσα οι περισσότεροι παπαγάλοι, μπορούν να αναπαραχθούν καθ' όλη την διάρκεια του έτους, με αιχμή την περίοδο τέλη φθινοπώρου με αρχές χειμώνα και ποτέ βέβαια μέσα στο καλοκαίρι.
Εφόσον όμως ζητάς την γνώμη μας, η δική μου γνώμη είναι, πως το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει σ' αυτή την φάση είναι η αναπαραγωγή.
Είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο, δεν μπορεί ν' ανταποκριθεί καθένας, ούτε πρέπει να το αντιμετωπίζουμε βιαστικά.
 
Όχι δεν κατάλαβες καλά ή εγω δεν το έθεσα σωστά. Πότε μπορώ να βρω παπαγαλάκια κοκατιλ μωρά που να τρώνε μόνα τους;
 
Α μάλιστα, συγγνώμη, όντως δεν κατάλαβα καλά.
Πιστεύω πως και τώρα μπορείτε να βρείτε. Να κοιτάξετε να είναι άνω των τριών μηνών και να έχει σταματήσει εντελώς την κρέμα αν έχει ταϊστεί και στο χέρι.
 
Και εγώ για τετοι παπαγαλάκι ψάχνω. Και κάτι άλλα τα κοκατιλ μπορούν να μιλησουνε;
 
Κι εγω κοκατιλ λεω εκτος αν εχεις πολυ συμμετοχη απο την οικογενεια σου οποτε τοτε λεω indian ringneck.
Βεβαια σαν χαρακτηρα θα ενθουσιαστεις με την γλυκητητα των κοκατιλ και το ποσο χαδιαρικα ειναι! Κανουν και ομορφες μελωδιες τα αρσενικα (κυριως).
 
Τελικά συμφωνήσαμε με την οικογένεια μου ότι μετά τις γιορτές θα πάρουμε ένα ζακο από έξω από τα μέγαρα με 400€ με κλουβί αλλά δεν έχει κάνει τεστ DNA.
 
Δεν εμφανιζει την φωτογραφια.
Που τον βρηκατε αυτον τον ζακο; Τι ηλικια εχει; Ειναι ημερος;
Τεστ DNA μπορειτε να κανετε κι εσεις.
Μικρο το κακο αφου δεν ειναι οτι εχετε ηδη ενα και ψαχνεται το αντιθετο φυλο.
Ομως γυρναμε συνεχεια γυρω απο διαφορα ειδη παπαγαλων.
Απο Ζακο σε ρινγκνεκ , μετα σε Σενεγαλης, μετα παλι Ζακο, μετα παλι Ρινγνκνεκ, μετα Ρινγνκνεκ ή Σενεγαλης, τελικα λεμε κοκατιλ και παμε ΠΑΛΙ σε Ζακο 😛
Απο ολα αυτα τα ειδη δεν αλλαζει μονο το μεγεθος.. Αλλα και ο χαρακτηρας!
Καποια ειδη ειναι πιο δυσκολα και για πιο εμπειρους και αλλα πιο "ευκολα".
Εχετε υποψην σας οτι ενας Ζακο ειναι σαν σκυλος!
Αν τον "παρατησεις" θα μαραζωσει!
Δεν λεω οτι τα αλλα μπορεις να τα παρατησεις, αλλα πχ αν παρεις κοκατιλ μπορεις καποια στιγμη που δεν θα εχεις πολυ χρονο να παρεις αλλο ενα για παρεα... Ενω με ενα Ζακο δυσκολο!
Επισης θελουν παααρα πολυ ασχολια και παρα πολλα παιχνιδια συνεχεια! Για να μην βαριουνται και να ακονιζουν το μυαλο τους... Οταν λεω πολλα... Εννοω ΠΟΛΛΑ! Περισσοτερα απο οτι θα ηθελε ενα κοκατιλ!
Επισης πρεπει αν μαθει να τρωει πελλετς και η βασικη του τροφη να ειναι αυτα συν λαχανικα και φρουτα σε καθημερινη βαση και φυσικα περισσοτερη ποσοτητα απο ενα κοκατιλ!
Δεν σε αποτρεπω απλα βλεπω οτι πατε με το "μεγεθος" και ενας παπαγαλος ειναι πολλα περισσοτερα απο αυτο :)
 
Είναι 4 χρόνων είναι ήρεμος τον χαιδευεις στο κεφαλι αλλά μου είπε ότι δεν έχει ασχοληθεί μαζί του περρισσοτετο. Έχει δακτυλίδι
. Πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία;
 
Back
Top