Ασθένειες Εχει κάτι το ραμφος του lovebird μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης empress
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

empress

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2015
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Εδω και 3-4 μερες το ραμφος του lovebird μου εχει γινει ετσι. Ειναι θηλυκο, δυο ετων και κατα τ' αλλα τρωει κανονικα, ειναι ζωηρο και δεν εχει καποιο αλλο προβλημα! Τι μπορει να ειναι;
 

Συνημμένα

  • 11225816_588880097882251_1607254796_n.webp
    11225816_588880097882251_1607254796_n.webp
    45,5 KB · Προβολές: 96
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Φαινεται σαν να το εγδαρε-τραυματισε καπου στο κλουβι του.

Καλωσηρθες και να το χαιρεσαι! Αν θελεις μας παρουσιαζεις τον εαυτο σου αλλα και το πουλακι στις αναλογες ενοτητες. 😉
 
Καλως ορισες.

Θα απευθυνθω στους εμπειρους με τους παπαγαλους.. Υπαρχει περιπτωση να εγινε απο καποιο μικροτσακωμο; Αν φυσικα ζει στο ιδιο κλουβακι και με αλλο, αυτο θα μας το απαντησει η νεα φιλη μας.
 
οχι δεν υπαρχει αλλο πουλακι στο κλουβι! Αλλα αυτο συχνα χτυπαει τα καγκελα με το ραμφος οταν θελει να βγει. Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο μικροβιο ή αβιταμινωση;
 
οχι δεν υπαρχει αλλο πουλακι στο κλουβι! Αλλα αυτο συχνα χτυπαει τα καγκελα με το ραμφος οταν θελει να βγει. Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο μικροβιο ή αβιταμινωση;
Με χτυπημα μοιαζει, οι ειδικοι στους παπαγαλους θα σου πουν τι να κανεις για να φτιαξει :)
 
Να σου ζήσει το πουλάκι σου!
Έλεγξε σχολαστικά το σημείο που χτυπάει με το ράμφος του όταν θέλει να βγει. Μήπως υπάρχει κάποιο διπλωμένο μέταλλο της πόρτας; Κάτι άλλο που προεξέχει και χτυπώντας το τραυματίζει; Αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία του κλουβιού στο σημείο εκείνο.
Τώρα εφόσον είναι έτσι, εγώ καλού-κακού θα το καθάριζα δυο-τρεις φορές την ημέρα με αραιωμένο μπεταντίν και θα του έκανα επάλειψη με ένα τσικ ποσότητας βαζελίνης.
Δώσε μας κάποια στοιχεία και για την διατροφή του αν μπορείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να σου ζήσει το πουλάκι σου!
Έλεγξε σχολαστικά το σημείο που χτυπάει με το ράμφος του όταν θέλει να βγει. Μήπως υπάρχει κάποιο διπλωμένο μέταλλο της πόρτας; Κάτι άλλο που προεξέχει και χτυπώντας το τραυματίζει; Αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία του κλουβιού στο σημείο εκείνο.
Τώρα εφόσον είναι έτσι, εγώ καλού-κακού θα το καθάριζα δυο-τρεις φορές την ημέρα με αραιωμένο μπεταντίν και θα του έκανα επάλειψη με ένα τσικ ποσότητας βαζελίνης.
Δώσε μας κάποια στοιχεία και για την διατροφή του αν μπορείς.
το κλουβακι του ειναι οκ, δεν εχει καποια προεξοχη ή γδαρσιμο.. αλλα κοπανιεται με αρκετη δυναμη απο τα νευρα της μαλλον, οταν θελει να βγει.. απο διατροφη δεν ειναι και τοσο καλοβολη, μονο σπορακια και λιγα φρουτα και αυγο.. Τις βιταμινες δεν τις ακουμπαει ποτε...😕
 
Θα μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς τροφή της δίνεις; Χύμα, συσκευασμένη, ποια μάρκα; Όταν λες βιταμίνες, τι ακριβώς εννοείς. Ποια συσκευασία; Χόρτα έχεις προσπαθήσει να δώσεις;
Διάβασε αυτό το άρθρο για να καταλάβεις πως πρέπει να τρέφεται το παπαγαλάκι σου Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva και παρ' όλα αυτά θα σου έλεγα να μας βάλεις μια συνολική φωτογραφία αν δεν σου είναι κόπος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το ραμφος του δειχνει οτι αν ειναι απο χτυπημα ειναι απο κατι αιχμηρο. Τα καγκελα δεν νομιζω να το κανουν αυτο αν δεν εχουν καποιο αιχμηρο σημειο που χτυπαει το φιλαρακι σου.
 
Σκεφτόμουν το δίπλωμα της πόρτας. Πάντα βέβαια εξαρτάται και από το κατασκευαστικό, γι αυτό ζητάει φωτογραφία. Αν εν τω μεταξύ το κάνει επανειλημμένα, μπορεί να δημιουργήσει αυτή την εμφάνιση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γενικα τα ελατηριακια, ενα να χει λασκαρει και μπορει να χτυπησε εκει. Αν απλα χτυπιοταν σε γλιστερα καγκελα θα ηταν χτηπημενο ομοιομορφα ψηλα στο ραμφος κατα τη γνωμη μου.
 
Εφόσον δεν έχουμε εικόνα, κάνουμε αυθαίρετες εικασίες. Μακάρι να γίνει γρήγορα καλά και μακάρι να μην οφείλεται σε διατροφική έλλειψη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
η τροφη ειναι vitakraft για lovebirds... εχω δοκιμασει αρκετες αλλα η συγκεκριμενη της αρεσει.. Το κλουβακι ειναι στη φωτο αλλα δε νομιζω οτι φαινεται καλα😵 ισως εκει που ενωνονται τα καγκελα να χτυπαει...
 

Συνημμένα

  • 11287425_589084697861791_1071771116_n.webp
    11287425_589084697861791_1071771116_n.webp
    105,5 KB · Προβολές: 70
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτα που κρεμονται τα παιχνιδια συρματινα ειναι; Οι συνδεσμοι εννοω.
 
Φαίνεται αρκετά αλλά όχι για να δούμε όλες τις λεπτομέρειες. Πίσω δεξιά βλέπω ένα μεγαλύτερο κενό; Επίσης αριστερά το κούμπωμα του παιχνιδιού μπορεί να το πληγώσει. Και η πόρτα ήθελα να σε ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να ανοίγει λίγο και να του επιστρέφει με δύναμη πίσω;
Επίσης είναι αυτό το κλουβί που το συρτάρι του έχει κάτι δοντάκια; Έχει σχάρα κάτω ή όχι;
 
κατω εχει σχαρα ναι.. με τα παιχνιδια δεν ασχολειται συχνα.. αν ειναι το κλουβακι εχετε να μου προτεινετε καποιο καταλληλοτερο;
 
Ναι αυτά και ίσως η πόρτα. Τα lovebirds είναι επιδέξιοι δραπέτες και όλη μέρα σκέφτονται πως θα βγουν έξω. Κάπου νομίζει ότι έχει βρει την άκρη και το παλεύει. Θέλει διακριτική παρακολούθηση.

αν ειναι το κλουβακι εχετε να μου προτεινετε καποιο καταλληλοτερο;
Όχι καλό είναι το κλουβί, μια χαρά. Να δούμε τις λεπτομέρειες μόνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
... Επίσης αριστερά το κούμπωμα του παιχνιδιού μπορεί να το πληγώσει..

Πιστευω πως εκει εγινε η ζημια. Προσφατα ειδα μια φωτογραφια ενος παπαγαλου Αμαζονιου, που ενα τετοιο μη ασφαλισμενο κουμπωμα του ξετρυπησε ολη την κατω γναθο.
 
Back
Top