Ασθένειες Εχει scally face, παράσιτα;

antonisthai

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2014
Μηνύματα
30
Αγαπητοί φίλοι!

Σήμερα έγινα και εγώ... μπαμπάς 2 αγαπημένων παπαγάλων... Τα πήρα απο το κέντρο της Αθήνας, στην αγορά...

Διαβάζοντας λοιπον ανησύχησα γιατί είδα τη μύτη του έτσι όπως στη φωτογραφία. Το αλλο (ζευγάρι) δε δείχνει να έχει τιποτα...

Ακόμη αυτο το παπαγαλάκι που έχω στη φωτό, νομίζω οτι έχει κάτι σαν ψωρίαση στα πόδια..

Είναι επικύνδινο; Σας παρακαλώ δείτε τις φωτογραφίες να μου πείτε έχω τρελαθεί παει 5 το πρωί και ψάχνω τι είναι..

Ευχαριστώ!

1a.webp 2a.webp
 
Καλημέρα, βάλε μας φωτογραφία και των ποδιών του. Πάντως ναι έχει ακάρεα. Ο τρόπος αντιμετώπισής του είναι να αγοράσεις από pet shop μία αλοιφή epithol Epithol - Bogena Beaphar
Θα κάνεις επάλειψη με ελαφρύ μασάζ σε όλο το ράμφος όχι μόνο το πάνω μέρος που βλέπεις αλλά και το κάτω και περιμετρικά που είναι τα πιο δύσκολα σημεία.
Το ίδιο θα κάνεις και στα πόδια. Μαλακό μασάζ να εισχωρήσει η αλοιφή παντού μέχρι το μπούτι.
Θα προσέχεις να μην λερωθούν τα γύρω φτερά και πούπουλα γιατί είναι ελαιώδες και δεν καθαρίζεται παρά μετά από μεγάλο διάστημα και θα κρυώνει το πουλάκι.
Βέβαια εντελώς δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Το πτέρωμα ωστόσο θα αποκατασταθεί μετά την επόμενη πτερόρροια.
Από τα πόδια ίσως οι υπερκερατώσεις να φύγουν και να μείνουν στα χέρια σου όταν θα κάνεις το μασάζ.
Μην φοβάσαι δεν είναι κάτι που "κολλάει" ή μολύνει τον άνθρωπο.
Απλά μετά θα πλυθείς πολύ καλά.
Προσωρινά μέχρι να πάρεις την αλοιφή, μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με βαζελίνη εφόσον έχεις στο σπίτι σου.
Να σου ζήσουν τα πουλάκια και βάλε μας φωτογραφίες να δούμε τι άλλο μπορεί να σου πούμε γιατί το σημείο που τα αγόρασες δυστυχώς δεν έχει καλή φήμη.
Από το πρόβλημα αυτό εφόσον το αντιμετωπίσεις στην φάση που βρίσκεται τώρα δεν κινδυνεύει η ζωή του πουλιού.
Αν το παραμελήσεις θα έχει πρόβλημα γιατί θα φθαρεί πολύ το ράμφος και θα σπάζει καθώς και στα πόδια θα κόβονται τα δάκτυλα.
 
Μαρία δεν εχω τι να σου πω για τη βοηθεια, χιλια ευχαριστω...

να πω οτι μεσα στο κλουβι οταν το εστηνα για να το φτιαξω παρατηρησα κατι κοκκινα με μαυρα ζωντανα κατσαριδακια (5-6) σαν πασχαλιτσες αλλα πολυ μικροτερα (ΔΕΝ ηταν πασχαλιτσες)... Το επλυνα με νερο ολο πριν βαλω τα παπαγαλακια (τα ειχε σε κουτιακια οταν τα αγορασα), ολα απο το ιδιο μαγαζι..

Εχει φοβο αυτα να ειναι ακαραια η κατι που μεταφερεται στο σπιτι;

πρεπει να κανω κατι;

για εμενα κ τα παιδακια ειναι επικυνδηνο τωρα;

μεσα σε μια μερα (απο εχθες που τα πηρα) τα εμαθα να καθονται στο χερι, εφαγα πολυυυ τιναγμα στο προσωπο και γυρο στο σπιτι (ρουχα, κουρτινες κλπ) μεχρι να το πετυχω γιατι τα παπαγαλακια φοβοντουσαν... ειναι κατι δηλαδη που εχει στο φτερωμα κ μπορει να πεταχτηκε γυρω γυρω στο χωρο;

να ψεκασω με κατι το χωρο; Τι μπορω να παρω;

Ακομα κατι που θυμηθηκα τωρα γιατι το ακουσα, τα ακουω να κανουν ενα μικρο φτερνισμα, σαν ψεκασμό απο σπρευ (ψτ)... ειναι απο κρυωμα η απο αυτο; η κατι αλλο;

Σας ευχαριστω για την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια σας! Και ευχομαι να πανε ολα καλα!

Χιιιλια ευχαριστω!

Οι φωτος :

20140427_130454_zps45f11622.jpg


και οι προηγουμενες, στο ραμφος..

20140427_043225_zpsce0e70d5.jpg
 
Δεν ξέρω τι ζωύφια μπορεί να ήταν αυτά, ψείρες τόσο μεγάλες βέβαια δεν υπάρχουν. Πέρασε το κλουβί με ξύδι αραιωμένο σε νερό.
Τροφή ελπίζω να μην πήρες χύμα από εκείνο το μαγαζί θα είναι γεμάτη ψείρες.
Όχι δεν κολλάνε τα μαμούνια στον άνθρωπο αλλά ταλαιπωρούν τα πουλιά και αν δεν τα καταπολεμήσεις θα προκαλέσουν και ασθένειες. Αν έχουν φυσικά.
Πιάσε τα πουλάκια και τα δύο και κοίταξε κάτω από τις μασχάλες και γύρω από την αμάρα αν έχουν μαύρες μικρές ψειρίτσες.
Το βράδυ επίσης, δίπλωσε σε πολλές στρώσεις μια ελαφρά νωπή χαρτοπετσέτα και σκάλωσέ την στα κάγκελα του κλουβιού.
Το πρωί άνοιξέ την. Αν έχει μέσα μαμούνια είναι κόκκινη ψείρα, κάτι που απεύχομαι.
Γενικά προληπτικά εκτός του επιθόλ, πάρε ένα σπρέυ pinex για να ψεκάσεις το κλουβί (έχοντας αφαιρέσει νερό και τροφή από μέσα) και τα πουλάκια στην πλάτη.
Κάνε αυτά για τις ψείρες και ανάλογα τα αποτελέσματα τα λέμε.
Το σκάλυ φέις δεν είναι πολύ προχωρημένο. Τα πόδια φαίνονται και βρώμικα από το κλουβί που ήταν πιο πριν τα πουλάκια στο κατάστημα.
Βάλε σ' ένα μπωλάκι νερό ελαφρά χλιαρό με μερικές σταγόνες μέσα και καθάρισέ τα με την βοήθεια ενός μαλακού πανιού, προσέχοντας πάντα να μην βρέχεται το πτέρωμα.
Μετά τον καθαρισμό, βάλε επιθόλ ή βαζελίνη στα ποδαράκια.
Μπορεί να είναι κρυωμένα. Κράτησέ τα σε σημείο χωρίς καθόλου ρεύμα και μην τα βγάζεις σε εξωτερικό χώρο προς το παρόν και μέχρι να ζεστάνει στα σίγουρα ο καιρός.
 
Αυτοι οι καστηματαρχες δηλαδη ελεος... Δεν τους ελεγχει κανεις;Ευτυχως που τα αγορασες για να σωθουν.. Να ακους την Μαρια εμενα με βοηθαει οποτε εχω οποιαδηποτε απορια. Το ενα παπαγαλακι μου ειχε ακαρεα. Δεν ειναι σε πολυ προχωρημενο σταδιο οποτε ακολουθησε αυτα που σου λεει και ολα θα πανε καλα..

Τα ποδια εμενα μου φαινονται λερωμενα.. Με ενα μπανακι που θα κανουν οι ιδιοι δεν καθαριζει;
 
Δεν είναι πολύ του μπάνιου τα παπαγαλάκια ιδίως αυτή την εποχή
 
Αντωνη οταν εχεις πουλια στο σπιτι (κι εμεις που τα εχουνμε εξω) πρεπει να εχεις epithol ενα σπρει για ψειρες και καμια αντιβιωση για ωρα αναγκης, βεβαια αφου τα πηρες απο πετ σοπ μην περιμενεις να ειναι και στην καλυτερη κατασταση τα πουλια, κανε οτι σου ειπε για αρχη η Μαρια και αν δεν δεις βελτιωση δε μια εβδομαδα τοτε μας ξαναλες για να δουμε μηπως δεν ειναι ακαρεα αλλα ποδοδερματιτιδα, εγω θα ελεγα να πλυνεις το κλουβι και ολα τα μεροι του με νερο και 20% χλωρινη και καλο ξεπλυμα, η με απορρυπαντικο για τα πιατα, σε καθε περιπτωση καλο ξεπλυμα
 
Σας υπερ-ευχαριστώ όλους! (Αριάδνη το κατάλαβα οτι η Μαρία είναι αστέρι:) )

ναι και τωρα αν ηθελα θα το πηγαινα πισω αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ! Πρεπει να το σωσουμε!

αρα αγοραζω :

1 επιθολ για να τους βαλω την κρεμα (να τη βαλω κ σε αυτο που δειχνει καλα και δεν εχει σκαλι φεισ? και τα 2 φτερνιζονται )
Pinex σπρει για ψεκασμο
-. Αλλο ειναι το σπρευ για ψείρες;

τι αλλο να παρω. Αυτο που λενε το πολυ ισχυρο με τη μια σταγονα στο λαιμο;

Γραφεις να βαλω σε ενα μπολ μερικες σταγονες.. απο ποιο; το επιθολ η το pinex?
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?!?!?!?! σημερα υπαρχει περιπτωση να βρω κατι;

Οι ψείρες που λες κολλάνε στους ανθρώπους; θα εχω παιδακια απο αυριο.. Τα παπαγαλακια παντως μαθαν κ τρωνε απο το χερι μου :) μεσα σε 1 μερα *(και ουτε).

Χιλια συγνωμη μπορεις να μου εξηγησεις αυτο με τη χαρτοπετσετα; 1 θα βαλω; κανει χαρτι κουζινας; Πως το διπλωνω δηλαδη; Πολλες φορες να γινει σαν ενα μικρο κουτακι;

Μη με παρεξειγήτε παιδια ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ και αγχωμενος τωρα :)

κατι σημαντικο.. απο εχθες πουθ ολη μερα επαιζα μαζι τους, κ στην αρχη κυριολεκτικα χτυπιοντουσαν, νιωθω φαγουρα στο κεφαλι.. υπαρχει περιπτωση να μου πεταξαν κατι κ να ξυνομαι ετσι; (η ειναι ψυχολογικο απο το φοβο 😉...

Τα ακαραια ειναι τα ιδια που κολανε στα σπιτια; τα γνωστα;



ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
Μαρία Χίλια ευχαριστώ και πάλι! Απο που να τα αγορασω ολα αυτα; φαρμακειο; pet shop ; (τη γνωστή αλυσίδα; κάποιο άλλο; Για να τα πάρω αυριο και να τα βάλω το απόγευμα! ) (παω απο Αλιμο - Μαρουσι περίπου) οποτε στο δρόμο μου νομίζω μονο πετσιτι βρισκω.. καπου αλλου;

Ευχαριστώ!
 
Όντως είσαι πολύ αγχωμένος :)
Μόνο από petshop τα βρίσκεις αυτά. Στην διαδρομή σου υπάρχουν πολλά. Βέβαια τα μεμονωμένα δεν μπορώ να τα γνωρίζω αλλά και της αλυσίδας τoυ petcity υπάρχουν πολλά. Απλά πριν πας σε κάποιο, τηλεφώνησε πρώτα γιατί συμβαίνει συχνά να έχουν ελλείψεις κυρίως σε τέτοια φαρμακευτικά προϊόντα. Τα τηλέφωνα του κάθε μαγαζιού υπάρχουν στο site τους στο internet..
Άνοιξε θέμα επίσης στην διατροφή ή στην γενικότερη φροντίδα γιατί δεν μου απάντησες τι τροφή αγόρασες και εκεί είναι τα πιο μεγάλα θέματα.
 
Ναι Μαρια, δυστυχως αγορασα αυτη που μου εδωσε... (χυμα πρεπει να ειναι γιατι την ειχε σε σακουλιτσα διαφανη).

τι να αγορασω; Παλι απο τα γνωστα πετ-σοπ;

διαβασα για μπανιο, κ ειδα κατι μπανιεριτσες μικρες.. Να παρω τετοια; δε το ηξερα οτι κανουν και μπανιο.. 😀
 
Προσωπικά είμαι πολύ αρνητική με την χύμα τροφή για πάρα πολλούς λόγους.
Μια καλή εταιρεία είναι η versele laga. Έχει δύο τύπους για μικρά παπαγαλάκια. Η ακριβότερη φύσικά είναι και πιο πλήρης.
Μπανάκι να πάρεις αλλά τα περισσότερα παπαγαλάκια κάνουν μόνο στις μεγάλες ζέστες μπάνιο.
Εκτός από τροφή πάρε και ένα σουπιοκόκκαλο. Το μικρό της versele laga πάλι είναι και το φθηνότερο, κάνει 1,35 νομίζω.
Αν θέλεις, πάρε και κεχρί σενεγάλης σε τσαμπιά millet γράφει kehri.webp
Τίποτα άλλο προς το παρόν μέχρι να συζητήσουμε και με ηρεμία να οργανώσεις την διατροφή, να επιλέξεις ένα κατάστημα που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου και θα έχεις μια καλή συνεργασία μαζί του.
Τώρα γενικά όλοι ξέρουμε την αλυσίδα και τα συνοικιακά της δικής μας γειτονιάς ο καθένας.
Μην αγοράσεις άχρηστα πράγματα όπως καθρεφτάκια, λιχουδιές, παιχνίδια και κιτρινοκόκκινες βιταμίνες.
 
Ευχαριστώ πολύ!
κουκλι ο παπαγαλος σου.. Τα λατρευω αλλα φοβαμαι τα δαγκωματα :) εδω κ με γαντι ο ενας απο τους δυο το εχει πετσοκοψει.. Ο αλλος μπαινει μεσα και απολαμβανει :)
 
Μαρία λοιπον του καθαρισα τα ποδαρακια, απο τα 4 δάκτυλα που έχει το ένα στο κάθε ποδι ΔΕΝ εχει νυχι.

Και τα βλεπω σε πολυ κακη κατασταση, κ συνηυως το βλεπω να καθετε στο ενα ποδι το αλλο το μαζευει λες και ποναει; και εχει κατι σαν αιμα εκει που του εχει φυγει το νυχι.. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Ευχαριστώ!

*και στην παπαγαλινα (Την αλλη που δεν εχει το προβλημα) στο στηθος της εχει ενα περιεργο πραγμα σα δερμα σκληρο μπεζ οχι μαυρο (λευκη ειναι).. Δεν επρεπε να ειναι μαυρο το στηθος απο μεσα; Εννοω το δερμα.. Οπως του αλλου που εχει το προβλημα (Αυτοσ ειναι πρασινος).

Τι να κανω αχ εχω σκασει...

photos:

20140427_233529_zps87f99121.jpg

20140427_233601_zps39ec27eb.jpg


ευχαριστώ!
 
Αυτά είναι συνέπεια του προβλήματός του. Ίσως και να πονάει λιγάκι αλλά πολλές φορές κάθονται στο ένα πόδι και απλά για να ξεκουράζονται.
Αν θέλεις ξαναβγάλε κοντινή φωτογραφία τα πόδια, όχι τώρα μην τα ξυπνήσεις, αύριο.
Δεν είναι κάτι επιπλέον αυτά που γράφεις μην ανησυχείς. Με όσα είπαμε θα θεραπευτεί. Φυσικά δεν θα ξαναβγάλει νύχι αλλά ζει μια χαρά και χωρίς αυτό.
Το χρώμα του δέρματος έχει να κάνει με το κάθε ζώο δεν είναι απαραίτητα μαύρο ή άσπρο μπορεί και άσπρο και σκούρο.
Αυτό που λες το περίεργο πράγμα, πρέπει να το δω έτσι δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι.
 
https://s1369.photobucket.com/user/antonisthai/MEDIA/20140427_233529_zps87f99121.jpg.htmlαρία σε ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου γιαυτό το καλό που κάνεις.
το κακόμοιρο βασανίζεται.

το πρωί θα πάρω τηλ τη φιλοζωική να κάνω καταγγελία για το μαγαζί, είχε ψείρες, άρρωστα ζωα κλπ... Δεν ειναι σκουπιδια τα ζωα να τα εχουν ετσι.

Να παρω καμια αντιβιοτικη αλοιφη ή αντιβίωση; τι να παρω; Τα ποδια του ειναι ετοιμα να κοπουν τα δακτυλα θα μεινει παραλυτο. τι να κανω δε ξερω εχω ετοιμασει ολοκληρη λιστα να παρω:
epithol Bogena Beaphar
Pinex σπρει για ψεκασμο
Pulmosan 1 σταγονα στο σβερκο με παραμερισμενα τα πουπουλα
για τις ψειρες chevitren της chevita ψεκασμα καλο σε ολο το κορμι, συμφωνα με τις οδηγιες αραιωσης σε νερο του σκευασματος

αντιβιωση τι να παρω; Πρεπει να το σωσουμε ετσι και πεθανει θα φρικαρω κ θα πεθανει και το αλλο, ολο φιλιοντουσαν οταν τα πηρα.

Μαρια μου σε υπερευχαριστω!
 
Το epithol αρκεί μην πανικοβάλλεσαι.
Ή pinex ή chevitren θα πάρεις.
Το τεστ με την χαρτοπετσέτα το έκανες;
Pulmosan μην πάρεις ακόμα.
Αντιβίωση όχι. Για ποια ασθένεια θα δώσεις αντιβίωση;
Μην αγχώνεσαι γιατί θα πέσεις "θύμα" στο μαγαζί που θα πας. Θα πάρεις μόνο όσα λέμε.
Έτσι που έχεις αγχωθεί θα σου φορτώσουν ένα μαγαζί πράγματα.
Epithol και ένα spray για ψείρες.
 
Να και 4 πιο καθαρές απο τα ποδαράκια.. Τι να κανωωω;

https://s1369.photobucket.com/user/antonisthai/MEDIA/20140428_001848_zps0bdebb4d.jpg.html?filters[user

https://s1369.photobucket.com/user/antonisthai/MEDIA/20140428_001818_zpsb0d61b8c.jpg.html?filters[user

https://s1369.photobucket.com/user/antonisthai/MEDIA/20140428_001835_zps9e54e700.jpg.html?filters[user

https://s1369.photobucket.com/user/antonisthai/MEDIA/20140428_002010_zpsb2ea5394.jpg.html?filters[user

Ευχαριστώ![QUOTE="maria p, post: 201691, member: 4212]Το epithol αρκεί μην πανικοβάλλεσαι.
Ή pinex ή chevitren θα πάρεις.
Το τεστ με την χαρτοπετσέτα το έκανες;
Pulmosan μην πάρεις ακόμα.
Αντιβίωση όχι. Για ποια ασθένεια θα δώσεις αντιβίωση;
Μην αγχώνεσαι γιατί θα πέσεις "θύμα" στο μαγαζί που θα πας. Θα πάρεις μόνο όσα λέμε.
Έτσι που έχεις αγχωθεί θα σου φορτώσουν ένα μαγαζί πράγματα.
Epithol και ένα spray για ψείρες.[/QUOTE]

Για το προβλημα στα ποδαρακια λεω τι να βαλω;
 
Ναι, με epithol θα του περάσει. Μην ανησυχείς.
Πες μου αν κοίταξες για την κόκκινη ψείρα.
Μια καλή τροφή πάρε και αυτά που είπαμε τίποτα άλλο. Τα άλλα θα τα πούμε συν τω χρόνω.
 
Ωραία ευχαριστώ παρα παρα πολύ!

Τωρα θα βαλω μια χαρτοπετσετα απο χαρτι κουζινας ψεκασμενη με λιγο νερακι, οπως μου ειπες.. ακομα δεν εχω σβησει τα φωτα... Θα βαλω τωρα..

Απορω πως θα πανε οι ψειρες παντως στη νοπη πετσετα!
Ευχαριστω!

*σε ποσες μερες περιπου θα εχει βελτίωση;
ευχαριστω πολύ και παλι!
 
Back
Top