Γενικά Εχετε χαιδεψει cockatoo;

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2008
Μηνύματα
419
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλη χρονια σε ολουs και παντα με υγεια! Παιδια πηγα χθεs σε ενα πετ στη Βουλιαγμενηs μετα τη Γλυφαδα και χωρια απο το χαλι που ειχε τουs παπαγαλουs ειχε ενα cockatoo απιστευτο. Σαs το λεω γιατι δεν εχω ξαναδει ποτε αυτο το πουλι. Ηταν φιλικοτατο, ειχε ενα δαχτυλιδι που ηταν κομμενο και απλα στεκοτανε πανω στο ποδι του, αλλα η εκπληξη μου ηταν το φτερωμα του. Δεν εχει καμια σχεση με ζακο η' macaw. Ειναι σαν βελουδο. Το πηρα στο χερι μου και το χαιδευα τοση ωρα που κοιμηθηκε... Και μου ειπανε οτι ηταν και πουλημενοs...3200 ευρω...🙄
 
πραγματικα απο τα πιο ομορφα και πιο χαδιαρικα πουλια.

θελω και εγω!
αλλα δυστηχως ειναι υπερβολικα ακριβο για μενα
 
Λες αυτο που ειναι μετα το πετ σιτι κι εχει τους μεγαλους παγαλους σε ενα ''δωματιο''?
 
Ναι Φωτη, αυτο. Βρομαγε ο τοποs και τα μικρα παπαγαλακια ελευθερα στο πατωμα να τρεχουνε αριστερα και δεξια με κομενα φτερα. Ε, δεν ηταν και το καλυτερο θεαμα. Κρυωνανε και τρεμανε και ηρθε και εναs "σκουροχρωμοs-Πακιστανοs" και μου ειπε οτι απο το κρυο εχουνε λουφαξει ετσι!
 
Η τελευταια φορα ηταν κι εμενα χτες στο πετ σοπ που ψωνιζω. Ειναι μωρο σχετικα αλλα μεγαλη μαφια.😎 Τον ειχα στο χερι μου οταν τιναξε τα φτερα απο το κεφαλι του και μετα απ' ολο το σωμα του και το μαυρο μου μανικι εγινε λες και ειχα το μπουφαν μου σε αποθηκη.

Αλλα ειναι τελειος και οντως πολυ απαλος!:D
 
Απ'οτι καταλαβα αυτο το πετ ειναι το καινουργιο στη Βουλιαγμενης και ειναι το ιδιο με αυτο που υπαρχει στο κεντρο.
 
(συγνωμη για λιγο που θα βγω off topic!)Για τα πουλια εχετε δικιο γι αυτο το πετ. Εγω πιστευω οτι ακομα δεν εχει οργανωθει! Κανουν πολλες επιπολεες κινησεις!Φερνουν πολλα πουλια σε σχετικα μικρα πουλια. Ειναι απαραδεκτο αλλα αν πατε στον κατω οροφο με τα ενυδρεια θα νομιζετε οτι εχετε μπει σε αλλο πετ! Εκει ειναι ολα πεντακαθαρα και προσεγμενα! Αρα θελω να πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου να φτιαξουν και το χωρο με τα πουλια!
 
Και το αλλο στο κεντρο γιατι ειναι ετσι αχουρι;Και σε εκεινο αν πας στον πανω οροφο με τις σαυρες και τ φιδια ειναι πεντακαθαρα.
 
...fantastite oti stin Aystralia ayta (kai polla alla) poulia einai eleftera san peristeria kai mporeis na exeis 10-20 eleftera poulia sto kipo sou! Telio den einai!? Thelo stin Aystralia!
 
Σχετικα με το αρχικό ερώτημα σου, έχω χαιδέψει αρκετές φορές στα καταστήματα που επισκέπτομαι αλλα και στο ΑΖΠ. Είναι πολύ τρυφερά πουλιά με έντονη την ανάγκη για χάδια και τρυφερότητα. Δείχνουν να το απολαμβάνουν και μερικες φορές να το απαιτούν αλλα με πολύ γλυκό τρόπο. Σε προσφατη επίσκέψη μου σε ένα από τα περιβόητα μαγαζιά του Κέντρου, χάζευα ενα ροζ παπαγάλο μικρού μεγέθους ο οποιος με το που τον πλησίασα έγειρε το κεφαλάκι του επιζητώντας το χάδι μου...Φούσκωνε το απαλό και πανέμορφο φτέρωμα του και όταν έπαιρνα το χέρι μου ή το βλέμμα μου απο πάνω του, μου φώναζε γλυκα.. Οταν ρώτησα για την ράτσα του έμαθα οτι πρόκειται για μια σπάνια ράτσα κακατού αξίας 2500 ευρώ.🙄
 
χαχα!
Κοιτα να δεις συμπτωση... Τον ιδιο μικρο ροζ τον εχω χαϊδεψει και εγω!
Συνεχεια κατεβαζε κεφαλακι για χαδια και αν εφευγα μακρια ερχοταν προς το μερος μου φωναζοντας!
 
ο ανεστης λεει για ενα εδω στο βολο... Ειχε ενα πολυ καλο μωρο αλλα οταν πηγα εγω καθαριζονταν και δεν τον ενοχλισα, αλλα ειχε ενα αμαζονιου...ΦΟΒΕΡΟ!
 
Την ιδια μέρα στο ιδιο μαγαζί σε ενα σταντ κάθονταν ενας ring neck, ενας Afrikan grey, και ενας νεαρός Bleu and gold macaw.
Οταν τόλμησα να τους πλησιάσω κινηθηκαν με άγριες διαθέσεις εναντίον μου βγάζοντας δυνατές κραυγές και για να μην χασω κανένα δάχτυλο, απομακρύνθηκα... 😀 Ο ρόζ όμως έκλεψε την παράσταση!
 
Eγω οταν πηγα δεν ειχε African Grey αλλα ενα ringneck το οποιο ηταν αγριο και οι 2 macaw οι οποιοι ηταν φιλικοτατοι.
Μαλιστα ο ενας μου εδινε και το χερι του οταν δεν ετρωγε!
 
Eπισειs εχει και εναν macaw μωρο. Περιπου 6 μηνων. Πεταει ελευθεροs πανω στα κλουβια και ειναι απιστευτοs! Παλι αυριο κατα τιs 7 εκει θα ειμαι. Με ψηνει η δικια μου για ενα "Παγκ";Καπωs ετσι λεγετε αυτοs ο σκυλακοs. (Που δεν το βλεπω...). Τα ενυδρεια στο υπογειο ειναι σε αριστη κατασταση. Αλλα τουs παπαγαλακουs,τουs λυπηθηκε η ψυχη μου...
 
Τι αναμνησεις μου 'ξυπνησες' Γιαννη!Ηταν φοβερα απαλο το πτερωμα του Greater Sulphur crested Cockatoo (των γονιων μου) πραγματικα 'ασχετο' με του μωρου ζακο που ειχα Η σκονη τους ομως δεν περιγραφεται😱
(τα Pug μαδανε, στο λεω εκ πειρας... Μη ψηνεσαι:D)
 
Γιάννη μην αγοράσεις ενα πουλί μονο και μόνο επειδή το λυπάσαι γιατι είναι σίγουρο οτι μετα θα απογοητευτείς. Επέλεξε ενα μαγαζι που το εμπιστέυεσαι ή έναν εκτροφέα με μεράκι και ενδιαφέρον για τα πουλιά και φρόντισε να επιλέξεις ενα είδος πουλιού το οποίο θα σε ικανοποιεί και θα φαίνεται να είναι απολυτα υγιές. Εσυ ξερεις τις ιδιαιτερες συνθήκες του σπιτιού σου και φρόντισε να πάρεις ενα πουλι που θα ταιριαξει στην προσωπικότητα σου και στις ανάγκες σου. Οτι λαμπει δεν είναι παντα χρυσός... Ενα πουλί όπως τα κακατού εχουν μεν υπέροχο φτέρωμα, αλλα βγάζουν πολύ πουδρα και αν αρχισουν να φωνάζουν...😱 Σκεψου το πολύ καλά... Θα ειναι σαν να έχεις ενα μικρό παιδί στην οικογένεια, που θα μείνει για τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του ενα μωρό. 🙂
 
Τζωρτζινα δεν ειχα σκοπο για κατι τετοιο. Ζακο ειχα και ζακο θα εχω σε λιγο καιρο. Απλα μου εκανε εντυπωση το ποσο απαλο σαν βελουδο ειναι το φτερωμα του. Δεν ειχα ξαναχαιδεψει...
 
Aυτό το μωρό με έχει τρελάνει. Είναι πέντε μηνών. Τρέλααα.😱
 

Συνημμένα

  • Resize of Morning in a petshop 009.webp
    Resize of Morning in a petshop 009.webp
    26,4 KB · Προβολές: 83
Back
Top