Γενικά Εχετε χαιδεψει cockatoo;

οχι σκυλακια απο πετ σοπ ειναι απο "εκτροφια" μαζικης παραγωγης... Αν μπορει καποιος να ανεβασει εικονες ή καποιο αρθρο για να δει ο γιαννης🙄...
 
Σχετικα με το αρχικό ερώτημα σου, έχω χαιδέψει αρκετές φορές στα καταστήματα που επισκέπτομαι αλλα και στο ΑΖΠ. Είναι πολύ τρυφερά πουλιά με έντονη την ανάγκη για χάδια και τρυφερότητα. Δείχνουν να το απολαμβάνουν και μερικες φορές να το απαιτούν αλλα με πολύ γλυκό τρόπο. Σε προσφατη επίσκέψη μου σε ένα από τα περιβόητα μαγαζιά του Κέντρου, χάζευα ενα ροζ παπαγάλο μικρού μεγέθους ο οποιος με το που τον πλησίασα έγειρε το κεφαλάκι του επιζητώντας το χάδι μου...Φούσκωνε το απαλό και πανέμορφο φτέρωμα του και όταν έπαιρνα το χέρι μου ή το βλέμμα μου απο πάνω του, μου φώναζε γλυκα.. Οταν ρώτησα για την ράτσα του έμαθα οτι πρόκειται για μια σπάνια ράτσα κακατού αξίας 2500 ευρώ.🙄
το ιδιο μου ειπε και σε εμενα μονο στην τιμη υπαρχει διαφορα...2800 μου ειπε οτι τον πουλαει..
οντος ειναι απιστευτος αλλα με κακοκομενα τα φτερα του και εχει αναγκει απο μπανιο... Ανεβικε στο χερι μου και δεν κατεβενε με τιποτα..
 
γιαννη διαβασε εδω για το παγκ INTERPET ειναι ομορφουλικο το ατιμο αλλα ειναι και ευαισθητουλι...
 
Ξαναπηγα

Παλι εκει ημουν σημερα. Ο cocatoo κολησε πανω στα συρματα για να τον χαιδεψω και ο μικροs macaw πεταξε πανω μου! Επαθα...😛
 

Συνημμένα

  • DSC00369.webp
    DSC00369.webp
    65,8 KB · Προβολές: 69
Εγώ δεν είχα την τύχη να συναντήσω τέτοιον παπαγάλο! Πάντως συμφωνώ με όλους που αναφέρονται στις κακές συνθήκες υγιεινής που υπάρχουνε δυστυχώς στα περισσότερα pet shop! Κανένας Νόμος δενπροστατεύει αυτά τα πλασματάκια!Άλλο ένα δείγμα του πολιτισμού μας! Καμιά φορά θα ήθελα να είχα πολλά λεφτά και να τα έπαιρνα όλα στο σπίτι μου! Πουλιά, ψάρια, σκύλους τα πάντα! Θα ονόμαζα το σπίτι μου "Η Κιβωτός της Ρόης"
 
Αν έχω χαιδέψει άλλον απο αυτόν; Ναί 😉
 

Συνημμένα

  • riko.webp
    riko.webp
    12 KB · Προβολές: 70
Παιδιά ξεχάσαμε τον τυχερό τον Γρηγόρη που έχει έναν κούκλο! Εμείς οι υπόλοιποι μένουμε με το όνειρο...
 
ροη δεν εχει μονο τον κουκλο που ειδες... εχει και τον Νιο (ρικνεκ) και την μεγαλη αδυναμια μου... Ενα σενεγαλης. (ο white eyed δεν ειναι στις συμπαθειες μου γρηγορη, συγνωμη)
 
Σχετικα με το αρχικό ερώτημα σου, έχω χαιδέψει αρκετές φορές στα καταστήματα που επισκέπτομαι αλλα και στο ΑΖΠ. Είναι πολύ τρυφερά πουλιά με έντονη την ανάγκη για χάδια και τρυφερότητα. Δείχνουν να το απολαμβάνουν και μερικες φορές να το απαιτούν αλλα με πολύ γλυκό τρόπο. Σε προσφατη επίσκέψη μου σε ένα από τα περιβόητα μαγαζιά του Κέντρου, χάζευα ενα ροζ παπαγάλο μικρού μεγέθους ο οποιος με το που τον πλησίασα έγειρε το κεφαλάκι του επιζητώντας το χάδι μου...Φούσκωνε το απαλό και πανέμορφο φτέρωμα του και όταν έπαιρνα το χέρι μου ή το βλέμμα μου απο πάνω του, μου φώναζε γλυκα.. Οταν ρώτησα για την ράτσα του έμαθα οτι πρόκειται για μια σπάνια ράτσα κακατού αξίας 2500 ευρώ.🙄

Georgina-ήταν το πρώτο ή το δεύτερο παπαγάλος είδες; Η δεύτερη είναι μια Galah (Rose Breasted Cockatoo) (Photo 3) που είναι σχετικά μικρό για ένα είδος ψιττακού. Η πρώτη είναι μια Major Mitchell's Cockatooo (Cacatua leadbeateri) (Photo 1 and 2). Και οι δύο είναι ιθαγενή στην Αυστραλία και κάπως σπάνιες εκτός της χώρας αυτής. Στην Αμερική Galah θα κοστίζει $1.400 και άνω (1.050 ευρώ). Μέσα από την Αυστραλία, Galahs είναι άφθονα. Ένα άτομο μπορεί να αγοράσει τους εκεί για λίγα χρήματα. Δεν γνωρίζω την τιμή του Major Mitchell's Cockatoo, αλλά στην Αμερική είναι πολύ σπάνια και ακριβά.
 

Συνημμένα

  • IMG_2082.jpg.webp
    IMG_2082.jpg.webp
    14,5 KB · Προβολές: 51
  • IMG_2329.jpg.webp
    IMG_2329.jpg.webp
    8,6 KB · Προβολές: 51
  • IMG_2723.jpg.webp
    IMG_2723.jpg.webp
    13,9 KB · Προβολές: 49
Georgina-ήταν το πρώτο ή το δεύτερο παπαγάλος είδες; Η δεύτερη είναι μια Galah (Rose Breasted Cockatoo) (Photo 3) που είναι σχετικά μικρό για ένα είδος ψιττακού. Η πρώτη είναι μια Major Mitchell's Cockatooo (Cacatua leadbeateri) (Photo 1 and 2). Και οι δύο είναι ιθαγενή στην Αυστραλία και κάπως σπάνιες εκτός της χώρας αυτής. Στην Αμερική Galah θα κοστίζει $1.400 και άνω (1.050 ευρώ). Μέσα από την Αυστραλία, Galahs είναι άφθονα. Ένα άτομο μπορεί να αγοράσει τους εκεί για λίγα χρήματα. Δεν γνωρίζω την τιμή του Major Mitchell's Cockatoo, αλλά στην Αμερική είναι πολύ σπάνια και ακριβά.


Jamie το μονο σίγουρο είναι πως ο παπαγάλος ήταν μικροκαμωμένος, ρόζ και χωρίς λοφίο. Μοιάζει με τον δευτερο είδος που αναφέρεις χωρίς να έιμαι απόλυτα βέβαιη:)

Οσο για τις τιμες στο συγκεκριμένο κατάστημα, ανεβοκατεβαίνουν σαν ασανσέρ, ανάλογα με την διάθεση του αφεντικού:D
 
Είχα την ευκαιρία να παίξουν με Galah σε bird fair πέρυσι. Ήμουν πολύ στον πειρασμό να το αγοράζουν. Ωστόσο, μου είπε δεν τραπεζικό λογαριασμό. Η τιμή ήταν $1.800. 😱 Έχουν μια καλή φήμη στο είδος ψιττακού κοινότητα. Δεν είναι όπως επιρρεπή σε συναισθηματικά προβλήματα, όπως άλλες cockatoos.
 
Jamie το μονο σίγουρο είναι πως ο παπαγάλος ήταν μικροκαμωμένος, ρόζ και χωρίς λοφίο. Μοιάζει με τον δευτερο είδος που αναφέρεις χωρίς να έιμαι απόλυτα βέβαιη:)

Οσο για τις τιμες στο συγκεκριμένο κατάστημα, ανεβοκατεβαίνουν σαν ασανσέρ, ανάλογα με την διάθεση του αφεντικού:D
Georgina είναι ο παπαγάλος στην τρίτη φωτογραφία, αυτός που πουλάει το κατάστημα της Αθήνας.. Έχεις δίκιο για το αφεντικό 😱
 
Jamie το μονο σίγουρο είναι πως ο παπαγάλος ήταν μικροκαμωμένος, ρόζ και χωρίς λοφίο. Μοιάζει με τον δευτερο είδος που αναφέρεις χωρίς να έιμαι απόλυτα βέβαιη:)
Georgina, το πουλι ειναι σαν αυτο της τριτης φωτο.. 😀 Εχει δικιο ο Δημητρης.
 
Back
Top