Ασθένειες Ζακό μαδιέται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimaras

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Βόλος
καλημερα θα ειθελα βοιθεια πεδια πιρα πριν λιγες μερες εναν ζακο την ζοζα αλα εχει ενα προβλιμα μαδαει τα φτερακια της ετσι την πηρα ειναι πολι καλο πουλακι 10 χρονων μπορει να σινερθει σας παρακαλω καθε πλιροφορια δεκτη θα ανεβασο κε φωτο
 

Συνημμένα

  • SS851042.webp
    SS851042.webp
    56,5 KB · Προβολές: 135
  • SS851043.webp
    SS851043.webp
    50,2 KB · Προβολές: 147
Συνήθως μαδάνε τα φτερά τους αν δεν έχουν κάποια απασχόληση στο κλουβί τους..ή αλλαγή περιβάλλοντος.. Του έχεις κάτι εκεί να παίζει όταν λείπεις;
 
καλημερα θα ειθελα βοιθεια πεδια πιρα πριν λιγες μερες εναν ζακο την ζοζα αλα εχει ενα προβλιμα μαδαει τα φτερακια της ετσι την πηρα ειναι πολι καλο πουλακι 10 χρονων μπορει να σινερθει σας παρακαλω καθε πλιροφορια δεκτη θα ανεβασο κε φωτο
Που το έχεις το πουλί, σε τι χώρο;
 
Από petshop την πήρες ή από κάποιον ιδιοκτήτη που δεν την ήθελε; Αν μπορείς, καλό θα ήταν να ρώταγες πόσο καιρό το κάνει. Όντως οι παπαγάλοι συχνά μαδάνε τα φτερά τους και τα αίτια είναι ψυχολογικά. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όμως: https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-καταστροφής-φτερών-μερικές-σημειώσεις.10271/
 
το κανει 4 χρονια το πουλι ειναι απο πετσοπ κε το εχω μαζι με 23 καναρινια σε χορο διαμορφομενο στο ιπογιο του σπιτιου μου ημαστε σηεδων ολι μερα μαζι ειναι πολι φιλικο μιλαι κανι σφοιριγματα κε γενικα εχει καλο χαρακτιρα απλα ιεναι λιγο παρατιμενο ετσι το πιρα πριν λιγες μερες σε προτη φαση το πσεκασα με σπρευ για πσιρες το ταιζο φρυτα μαλον εχι να τα φαι χρονια του εβαλα κοκαλο σουπιασ για ασβεστιο κε σε λιγεσ μερες θα του κανω ενα καλο μπανιο να με σινιθιση λιγο προτα αν κε δεν εχει προβλιμα μαζιμου ειναι μια χαρα κε ελπιζοολα να πανε καλα κε φιλη εφη εχο διαβασει τα παντα πριν ανικσο θεμα σε εφχαριστο που ασχολιθικες
 
Μακάρι όλα να πάνε καλά.. Αφού τον πήρες από petshop πιστεύω ότι ίσως έιναι ένας συνδιασμός, έλειψης διατροφής σωστής, έλλειψης μπάνιου, αλλά και ουσιαστικής απασχόλησης. Δεν είχα προσωπική εμπειρία με παπαγάλο να μαδιέται, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση, και μια συνήθεια που δεν την αλλάζει εύκολα.. Με πολύ αγάπη όμως, σίγουρα όλα γίνονται! Δοκήμασε μόλις τον βλέπεις να μαδιέται πάντως, να φέυγεις από τον χώρο για μερικά λεπτά, ώστε να καταλάβει ότι η τιμωρία της για αυτό που κάνει θα είναι να μείνει μόνη της! Είναι το μόνο που μπορούν να καταλάβουν σαν ένα είδος "τιμωρίας". Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το πουλάκι. Αλήθεια, ο Petshopάς σε τί τιμή σου την πούλησε με αυτό το πρόβλημα, αν επιτρέπεται;
 
το θεμα ειναι ποσ την κανο μπανιο να την πιασο με γαντια η οπος ειναι μεσα στο κλουβι;
 
Δεν είναι ήμερη; Εγώ τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα.. Μπορείς και με ένα σπρέι σε πρώτη φάση να δοκημάσεις, αλλά από μακριά σαν βροχούλα και να κάνεις παύσεις στο ενδιάμεσο για να δεις αν της αρέσει. Αν δεις ότι δεν το ευχαριστιέται, σταμάτα αμέσως.. Μπορείς ή να το κάνεις όσο είναι στο κλουβίτης, αλλά να βγάλεις τις τροφές για να μη μαλακώσουν και μουχλιάσουν ότνα βραχούνε, ή και έξω από αυτό. Αν δεν της αρέσει το σπρέι, δοκήμασε να βάλεις ένα μεγάλο πιάτο ή ένα λεκανάκι στο κλουβί της, να δεις αν θα πάει μόνη της όταν το θελήσει. Αποκλίεται να έχει κάνει μέχρι τώρα στη ζωή της μπάνιο στο μαγαζί οπότε δείξε υπομονή μαζί της. Ακόμη, πάρε της παιχνίδια να ασχολείται και να τα αλλάζεις συχνά για να μη βαριέται! Φρούτα και λαχανικά της δείνεις; Να της τα προσφέρεις σε καθημερινή βάση και με ποικιλία. Από τροφή να παίρνεις συσκευασμένη και να αποφεύγεις τους ηλιόσπορους.
 
είναι ήμερη φοβαμαι να μην τρομαξει 5 μερες ειμαστε μαζι κε παλι σε φχαριστο για της πλιροφοριες μου ειναι πολι χρισιμες
 
Jimara κοιτα κ αυτο το αρθρο πουβρηκα μεσα στο σαιτ.λεει πολλες χρησιμες πληροφοριες κ ανακεφαλαιωνει τους λογους για τους οποιους ενα πουλακι μπορει να μαδιεται.συνηθως το κανουν απο πληξη -οποτε κπ στιγμη καλο θα ηταν να της βαλεις παιχνιδακια κ να ασχοληθεις αρκετα μαζι της. Αλλες φορες αυτο ειναι σημαδι ελλειψης πχ αβιταμινωσης κτλ. Μπορεις να δεις ολους τους λογους κ να κρινεις εσυ που υπαγεται η ζοζα σου. Να τη χαιρεσαι κ απο εμενα!
https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/
 
Και ο δικός μου ο Μάρκος το ίδιο πρόβλημα έχει. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Μου είπαν σε κάποιο petshop για κολάρο. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καν το κολάρο.
 
παιχνιδια πολλα,ξυλινα, πλαστικα, ακρυλικα, για να δεις ποια του αρεσουν.
καλη διατροφή, πλουσια δηλ
συχνα μπανια με ψεκαστηρι-σπραυ
παρεα δικια σου πολλες ωρες

αυτα για αρχη και βλεπουμε.
 
εγω παντως θα προτινα για κανα μηνα τουλαχιστον ακομα να μην
κανεις τιποτα.. Να αφησεις το πουλακι να συνηθισει το νεο του περιβαλλον
προσεξε απλα λιγο την διατροφη του και ασχολισου μαζι του οσο
περισοτερο χρονο μπορεις..
 
Jimara μπράβο που αποφάσισες να αναλάβεις ένα παραμελημένο -παρατημένο όπως λες- ζακό, με μαδημένα φτερά ασχολείσαι μαζί του, φροντίζεις για την καλοπέρασή του, το ασβέστιο, το μπάνιο κλπ. Κι'εγώ νομίζω ότι παράλληλα με το καθαρό περιβάλλον, το φυσικό φωτισμό, -απαραίτητο για το βιολογικό τους ρολόι-, τη σωστή διατροφή χρειάζεται πολύ αγάπη, αρκετό χρόνο ενασχόλησης μαζί του, χάιδεμα, συνεχή επικοινωνία, κουβέντα & παρέα για να ανακτήσει την αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμησή του. Αν δεν είναι το μάδημα από ψυχολογικούς λόγους (πλήξη - παραμέληση, έλλειψη αφοσίωσης κ.ά.) γιατί το ψέκασες για τις ψείρες; Ο πωλητής σου το είπε ή εσύ το σκέφθηκες; Μήπως δηλαδή πρέπει να επισκεφθείς πτηνίατρο για θεραπεία; Ακόμα του είναι απαραίτητος ο ελεύθερος χρόνος -εκτός κλουβιού- χώρος / χρόνος για δραστηριότητες και το πέταγμα! Και όταν το βλέπεις να μαδιέται να του αποσπάς πάντα την προσοχή για να το κόψει. Φτάνει που του στερείς απ'το διαθέσιμο χρόνο σου την ενασχόληση με τά 23 καναρίνια σου! Όταν λείπεις χρειάζεται παιχνίδια σε ένα άνετο κλουβί! Εύχομαι να περάσετε όμορφα!
 
πεδια ναστε ολοι καλα για της σιμβουλες σας μου ειναι πολι χρισιμα ολα αφτα θα κανο οτι καλιτερο μπορο για το πουλι κε πιστευο οτι θα τα καταφερο ψέκασα για τις ψείρες γιατι εχω κε αλλα πουλια φιλεναδα μαρια κε η σινθικες που ιταν το πουλι ηταν ιποπτες οπος καταλαβενης επρεπε να ψεκασο μιποσ δεν εκανα καλα;
 
Οι μέρες που την έχεις είναι λίγες. Φρόντιζε τις καθημερινές βασικές του ανάγκες, με αγάπη, χωρίς να το τρομάζεις όσο μπορείς, αλλά δώσε χρόνο στο πουλί, να συνηθίσει το νέο του σπίτι κι εσένα. Μπορεί να ήταν απλά ένα "διακοσμητικό" σε μία βιτρίνα, αλλά (δυστυχώς) ήταν ο "χώρος" του. Πρέπει να μάθει το νέο του περιβάλλον και σιγά σιγά θα ηρεμήσει. Δείξε του ότι νοιάζεσαι, συναίσθημα άγνωστο απ' ότι κατάλαβα για το πουλί, αλλά να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το διαισθανθεί και θα αρχίσει να σε εμπιστεύεται! Υπομονή και ΠΟΛΥ αγάπη! Αυτό χρειάζεται αυτή τη στιγμή...
 
an einai apo to pet shop xreazete ligo iliotherapeia...mporei na lipei vitamini D... Vevea ayto den tha stamatisi to madima...omos to xreazete. Vgale tin ekso liges otes kathe mera...
 
Back
Top