Ασθένειες Ζακό μαδιέται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πεδια ναστε ολοι καλα για της σιμβουλες σας μου ειναι πολι χρισιμα ολα αφτα θα κανο οτι καλιτερο μπορο για το πουλι κε πιστευο οτι θα τα καταφερο ψέκασα για τις ψείρες γιατι εχω κε αλλα πουλια φιλεναδα μαρια κε η σινθικες που ιταν το πουλι ηταν ιποπτες οπος καταλαβενης επρεπε να ψεκασο μιποσ δεν εκανα καλα;
Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να τον ψεκάσεις. Απο ότι είδα στις φωτογραφίες, στον θωρακά του, έχει μέχρι και πληγή... Οταν έχει πληγη το ζωο δεν ψεκάζουμε επάνω... Τώρα τον παπαγάλο που τον έχεις; Στο μέρος που φαίνεται στις φωτογραφίες; Αν ναι απαράδεκτο...
Ο πάπαγάλος για να έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο πάει να πει ότι ποτέ κανεις δεν έχει ασχοληθεί μαζί του.
Οπως σου είπαν και οι υπόλοιποι φρόντισε την διατροφή του, με φρούτα και λαχανικά, καλής ποιότητα φαγητό και όχι χύμα τροφή. Αφιερωσέ του χρόνο. Βάλτου παιχνιδιά στο κλουβάκι του.Βάλε το κλουβι του σε σημείο που να έχει ήλιο. Θέλει αγάπη υπομονή και επιμονή... Και ίσως συνέλθει, στο χέρι σου είναι...
 
αυτά τα είχα γράψει σε ξένο forum , αλλά στα αγγλικά για το πως βοήθησα τον πλάτωνα τον παπαγάλο που είχα εως τώρα. το group του πλάτωνα ειναι αυτό

pluckerparrots : plucker parrots treatment group GREECE

THE STORY OF PLATONA


THIS ARTICLE IT IS TALKING ABOUT MY AFRICAN GREY PLATONA.

I MEET HIM A YEAR AGO IN A PET SHOP IN TOWN GREVENA OF GREECE.HE WAS ALONE IN A BIG (THANKS GOD)CAGE IN FRONT OF THE SHOP. HE WAS TOTALLY NAKED EXCEPT HIS BEAUTIFUL HEAD. I ASK THE BOSS OF THE SHOP ABOUT HIM AND HE TOLD ME THAT HE WAS LIKE THIS WAY BECAUSE PLATONA DID NOT LIKE HIM.

I WONDER WHY, BECAUSE I KNEW THIS MAN AND I THINK HE WAS OK PERSON.

I FORGOT TO TELL THAT I HAVE AN AQUARIUM WITH FISH TO, THAT’S WHY I KNOW HIM. I WAS GOING EVERY DAY TO SEE THIS LITTLE FRIEND FOR 6 MONTHS BUT I NEVER THINK TO TAKE HIM WITH ME. ONE DAY I WAS THERE FOR A COFFEE WITH THE BOSS OF THE PET SHOP. I DID NOT SEE HIM ANYWHERE. I ASKED AND HE TOLD ME THE PARROT IS IN THE BASEMENT.I FELT SORRY FOR HIM AND FOR PLATONA TO.

I WENT TO MY HOUSE TO RELAX BUT MY MIND WAS IN THE PARROT. I START TO TAKE PHONES IN TO AVIANS TO ASK IF I CAN HELP HIM .THEY TOLD ME IT IS 90% STRESS AND IT IS VERY DIFFICULT TO BE MEDICAL. I BELIEVED THEM AND I TAKE THE DECISION TO TAKE HIM WITH ME IN MY FLAT.

THE NEXT DAY I WAS IN THE DOOR OF THE PET SHOP. I GET IN LOOKING AROUND TO SEE HIM BUT I REMEMBERED “THE PARROT IS IN THE BASEMENT”.SO I GET IN TO THE BASEMENT AT THEN I SAW HIM. HE WAS NAKED DIRTY AND UNHAPPY .I TOOK A SEED AND I GIVE IT TO HIM .HE TOOK IT WITH HAPPINESS .THE BOSS CAME DOWN BUT WHEN HE SAW IT PLATONA START TO SCREAM AND HE GOES BACK TO CAGE. I FIGURE OUT WHY HE PLUCKED IN A MINUTE.

I TAKE HIM WITH ME .HE LOVED THE RIDE WITH THE CAR. HE IS LOOKING OUT SIDE AND HE WAS VERY HAPPY. HIS HEAD GOES UP AND DOWN AND HE WHISTLE ALL THE TIME. IT IS THE FIRST POSITIVE STEP FOR US.

PLATONA COST ME NOTHING BECAUSE HE GIVES HIM FOR FREE .HE WANTS ONLY TO BE THE BIRD OUT OF HIS SHOP. HE WAS 1 YEAR OLD WHEN HE CAME HOME WITH ME STRESSED NO TALKING AND NAKED.

I PUT HIS CAGE IN THE CORNER OF THE LIVING ROOM A LITTLE BIT HIGH TO FEEL SAFE I ADD HIM SEVERAL HAND MADE TOYS TO CHEW AND DESTROY .HIS FAVORITE WAS A MIRROR WITH ROPES ALL AROUND. HE IS STILL PLAYING WITH THIS UNTIL NOW.

ABOUT HIS TREATMENT I WAS ADDED BABY SYRUP WITH VITAMINS. IN GREECE I FIND THE SYRUP CALLED ‘VIDAYLIN’. I AM REALLY NEGATIVE WITH DRUGS LIKE PROZAC AND EVERYTHING ELSE NOT NATURAL.

I SAW GOOD RESULTS BUT NOT FOR A LONG TIME. I WAS SPENDING VERY LONG TIME WITH HIM EVERY DAY TO TALK WITH HIM AND LOOKING HOW HE ACTS.

6 MONTHS IN HOME PLATONA WAS NAKED ONLY IN THE TAIL AND THE BACK AND HE START TO TALK A LOT BUT A HABIT IS A HABIT. EVERY TIME HE SAW ME IN THE DOOR HE WAS TURNING HIS HEAD AND HE PULLS A FEATHER. (HE DID NOT DO IT NOW)

I WAS ASKING EVERY DAY AVIANS FRIEND WITH PARROTS AND MANY MANY MORE TO FIND A CURE FOR HIM. IN MY TRIP IN AUSTRALIA I MET A GUY THAT HE TOLD ME ABOUT RED PALM OIL AND THE EFFECT IN PARROTS. RED PALM OIL IS THE NATURAL FOOD FOR PARROTS IN THE WILD AND IT IS TOTALLY FULL WITH VITAMIN A & E CAROTENE AND GOOD FAT.VITAMIN E IS GOOD FOR THE SKIN AND FOR THE ITCHINESS .I FIND IT GOOD IDEA TO TRY.

WHEN I CAME BACK HOME IN GREECE AND PLATONA SPENT THE MONTH THAT I WAS AWAY WITH MY MOM I TRY TO FIND IN THE NET THE RED PALM OIL. I FIND IT IN THE SITE C&AVIARES IN VERY GOOD PRICE (I THINK). WHEN OIL CAME TO MY HOME I PUT IT IN PLATONA SEEDS IMMEDIATELY. I WAS NO EXPECTING VERY MUCH THINKS BUT I WAS HOPING FOR SOMETHING BETTER.

AND WE ARE COMING TO NOW.

PLATONAS NOW HE IS TAKING A TEA SPOON OF THE MULTIVITAMIN SYRUP IN 150ml WATER EVERY DAY AND A TEA SPOON WITH RED PALM OIL MIXED IN HIS SEEDS. HE IS GOING REALLY GREAT!HE HAVE LITTLE HEALTHY GROWING FEATHERS ALL OVER HIS BODY HE IS OK WHEN I AM AWAY IN WORK (8 HOURS PER DAY) AND THE NIGHT WHEN I AM OUT SIDE WITH MY GIRLFRIEND BUT EVERY TIME I AM IN FRONT OF THE DOOR READY TO GET OUT I AM SAYING TO HIM “PLATONA I AM LIVING NOW OK?” HE IS PANIC A LITTLE BIT BUT HE TOTALLY GETS OK IN A FEW SECONDS. WHEN I AM NOT HOME I AM LEAVING THE TV OPEN. I AM BATHING HIM EVERY DAY WITH A SPREAD BOTTLE, I AM NOT DOING THINKS THAT HE DID NOT LIKE (LIVE HIM IN MY MOM WHEN I AM GOING TRIP).

FOR THE END I WANT TO SAY EVERYTHING THAT I HAVE TRY UNTIL NOW:
-DRUGS (PROZAC & CALMIVET)
-ALOE VERA
-LISTERINE
-VITAMINS
-RED PALM OIL
-SPECTRUM LIGHT
-COMPANION BIRD
-WORKING TOYS
-LIVE HIM OUT SIDE OF THE HOUSE WITH HIS CAGE HALF COVERED IN THE DAY LIGHT
- TV SET OPEN OR RADIO
-COVERING THE CAGE WHEN HE SLEEP

BUT THE THINKS THAT IS WORKING IN HIM IS THE RED PALM OIL , THE TV SET , WORKING TOYS(MADE BY ME) VITAMINS , AND TALKING WITH HIM.

SOMEWHERE IN THE NET I FIND THE SOLUTION WITH LISTERINE. SOME ONE TRIED TO BATH HIS PARROT WITH LISTERINE EVERY TIME HE IS PULLED A FEATHER. I TRIED IT BUT THE ONLY THINK I GET WAS A STICKY FEATHER PARROT.DO NOT TRY IT.THE SAME WITH THE ALOE VERA LIQUID.
 
καταλαβαίνεται το πριν που είναι χάλια και το μετά που βλέπεται. στην αρχή για 2 χρόνια δεν μασ άφηνε καν να βάλουμε χέρι, μετά όλα καλά
 

Συνημμένα

  • n_a2.webp
    n_a2.webp
    12,9 KB · Προβολές: 120
  • n_a.webp
    n_a.webp
    17,6 KB · Προβολές: 101
συγχαρητηρια φιλε μου. εκανες εξαιρετικη δουλεια. Θα μπορουσες να μας κανεις σεμιναρια εδω μεσα. Νομιζω οτι ηθελε πολυ κουραγιο για να αντιστρεψεις αυτη την κατασταση. και παλι μπραβο
 
η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές ήτανε πολύ άσχημα όταν γυρνόντας εβλεπές παντού στον τοίχο αίματα, οπότε και βάζεις τα κλάματα, άλλες φορές ήτανε σαν να μην είχε συμβεί ποτέ τίποτα. άλλες φορές κλαίς, άλλες σε κάνει να γελάς και να ξεχνάς την εμφάνιση του. αλλά καλή καρδιά. τώρα 6 χρονια μετά είναι πολύ καλά σχεδόν υγιής
 
νασε καλα φιλε μου που ασχολιθικες ελπιζω οτι κε το κοριτση μου θα το κσεπερασει κε εμενα
 
Εγώ ξεκίνησα με το να τον βγάζω καθημερινά για κανά 2ωρο στον ήλιο - μπαλκόνι, και καμιά ώρα καθημερινά έξω από το κλουβί του, πρίν τον έβγαζα 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Βέβαια ο Μαρκούλις μου δεν είναι στην κατάσταση του Πλάτωνα, αλλά άρχισα να φοβάμαι μήπως χειροτερέψει. Υπομονή και βλέπουμε.
 
ο Πλάτωνάς είχε κόψει ολόκληρο δάχτυλο πρίν τον πάρω. με το θέμα του ήλιου για τον χειμώνα είχα βάλει πάνω από το κλουβί λάμπα ανάπτυξης φυτών 🙂 οπότε παπαγάλος ενυδρείο η κατάσταση. Βέβαια συμφωνώ μιας και με τον ήλιο κάποιες προβιταμίνες μετατρέπονται σε βιταμίνες. Παρατηρησε επίσης ποιου είδους παιχνίδια του αρέσουν και φόρτωσε τον χώρο. εγώ την είχα βρει με έναν τεράστιο καθρέφτη που είχε κουδουνάκια μια καρύδα στην μέση κομματια δέρμα πασαλειμένα με φοινικέλαιο και χάρτινα κουτάκια με σπο΄ρακια μέσα και μικ΄ρες τρύπες που θα έπρεπε να ανοίξει για να τα πάρει. επίσης αν του δείξεις ότι όταν βγάζει ένα φτερό εσύ τρέχεις για να δεις πανικόβλητος την νέα απώλεια τότε το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τα βγάζει για να του δίνεις σημασία. Οπότε με το που θα βγάζει ένα φτερό μπροστά σου θα τον κοιτάς άγρια στα μάτια(μιας κι αντιλαμβάνονται το τι νιώθουμε ) και θα φέυγεις αφήνοντάσ τον μόνο. Πιστέυω να βοήθησα κ'απως😕😱και 'οχι πανικός, είναι δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα.
 
που πουλανε φοινικέλαιο μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος παιδια
 
υπάρχει μια εταιρία στο νετ που λέγεται tropical tradition. κανε μια αναζήτηση στο google. και ebay εχει. στην ελλάδα δεν νομίζω να πουλανε λυπάμε
 
φιλε γρεβενιωτη μηπως μπορεισ να μου πεις πως κανω χρηση του φοινικελαιου δοσολογια;
 
iv san bernard,iv san bernard

υπάρχει και στην Ελλάδα φοινικέλαιο,έρχεται στο pet shop ή στο κτηνιατρείο της προτίμησής σου... 😉 καθώς εισάγεται απο γνωστή Ελληνική εταιρεία!
Χρησιμοποιείται ευρύτατα σε σκύλους εκθέσεων και είναι απόλυτα ασφαλές 🙂.
Φαντάζομαι, το ίδιο ασφαλές θα είναι και για τους παπαγάλους, σα φυσικό προιόν που είναι!
 
λοιπον μιας και μαζευτηκαμε εδω αρκετοι ζακομαδιμενοι, ας πω και εγω το στορυ μου και να ρωτησω και καποια πραγματακια τον φιλο μας τον γρεβενιώτη.

εγω εκλεισα ενα χρονο με ενα γρίζο που τον πηρα μαδημενο απο ανοια και πληξη και οχι τοσο απο στρες μιας και περναγε ολη την ημερα μονος του τελειως μιας και ελειπαν ολοι απο το σπιτι. Αυτο γινοταν για καμια 10αρια χρονια οπωτε οπως καταλαβαινεται δε μιλαμε για μισο η ενα χρονο συνηθιας αρα ηταν σοβαρο.

εν συντομια τα πραγματα που εκανα και δοκιμασα. Αξιζει να αναφερουμε ολοι τι εχουμε δοκιμασει και ας μην ειχαν αποτελεσμα διοτι καποιο πραγμα σε καποιο αλλο πουλί μπορει να εχει αποτελεσμα.

αρχισα να βαζω χερι μεσα με λιχουδιες κλπ για να συνιθίσει.
μετα αρχισα σιγα σιγα να του ανοιγω να βγαινει μονος του εξω απο το κλουβι. (για να τον πιασω ουτε λογος)
πολυ αργοτερα τον επαιρνα και τον εβαζα πανω μου(εγώ οχι μονος του!)
καθημερινα και απο 2-3 φορες μπανακι με ψεκαστηρι γιατι αν ειναι βρεγμενος δεν ασχολειται με φτερα καθόλου.
αλλαγη διατροφής απο σπορους σε πελλετς και φρουτα και λαχανικά. (σχεδον κάθε μέρα τρωει καποιο φρουτο και πιο αραια κανα μαρούλι, σπανακι, κλπ)
βιταμίνες συμπληρώματα στην αρχή για να τονοθεί ο οργανισμός(necton-bio,kai kati allo)
παιχνιδια (αγοραστα -αυτοσχέδια), κλαρια φρέσκα απο ιτιες και αλλα δεντρα να μασουλαει για ιχνοστοιχεία.
αρκετή παρεα απο μενα.
γενικα εχω δοκιμάσει και αλλα πραγματα που δεν μου ερχονται τωρα.

το αποτελεσμα,
απο πλευρας εξηκοιωσης εμαθε να του δίνω το χερι και να ανεβαινει μονος του επανω(δυσκολο για μεγάλα πουλιά), περναει πολλες ωρες εξω απο το κλουβι και πανω μου,τρωει σχεδον οτι δει να τρωω εγω, παιζει αρκετα με παιχνιδια(ενω τους πρωτους μηνες ουτε καν τα αγγιζε)
βγαζει συνεχεια αρκετα φτερακια και αλλα τα βγαζει και αλλα τα αφηνει αλλα αμα βγαζει 5 πχ και βγαλει τα 3 ε το αποτελεσμα ειναι σχεδον το ιδιο.
εχω παρατιρήσει οτι μπορει να καθεται ηρεμος και γαληνιος και ευχαριστημένος και ετσι απο συνηθεια να αρχίσει να ασχολειται με τα φτερα που πετάνε για να τα βγάλει χωρις να του φταιει κατι η να ειναι μονος του.
καποιες στιγμες λες οκ παει περασε γιατι δεν μαδιεται για 2-3 μερες και μετα ξαναβλεεις τσουκ τσουκ να ξανατραβαει ετσι για να μην ξεχνίωμαστε!

αυτο ποτ θελω να ρωτήσω τον γρεβενιώτη ειναι για το ρεντ παλμ οιλ ,θα ηθελα να μου πει απο που το παιρνει;τιμες, διαδικασια, ποσο κανει να ερθει και πως το χρησιμοποιεί γιατι οταν ακους κατι νεο λες ας το δοκιμάσω και αυτο!

εγω τωρα χρησιμοποιώ ένα σπραυ της johnson's to anti-pec pump spray το οποιο εχει πικρή γευση και αποτρέπει το πουλι να ασχολειται με το φτέρωμα του.
η γνωμη μου,τωρα ειμαι στο 2ο μπουκαλι και μπορώ να πω οτι δεν λειτουργει αποτρεπτικα μιας και δεν διαρκει η πικρίλα αφου στεγνωσει. Τωρα γιατι συνεχιζω να το χρησιμοποιω εγω και πως;
εγω κανω αλλη πολιτικη το εχω και οταν τον δω να ασχολειται με τα φτερά του τοτε τον ψεκάζω,ωστε να του δημιουργήσω υποσυνειδητα οτι οταν ασχολειται με τα φτερά του και τραβαει θα ψεκαζεται σπραυ που δεν του αρεσει. Νομιζω πως κατι κανουμε αλλα ο χρονος θα δειξει.


θα σας βαλω και μερικες φοτος αργοτερα να δειτε το πως ηταν στην αρχή και πως τωρα, οκ εχει βελτιωθεί πολυ αλλα και παλι ειναι μαδημενος αρκετά.

ΑΛΛΑ με το ποστ του γρεβενιώτη που ειδδα οτι ο δικός του ήταν σε πολύ χειροτερη κατασταση απο το δικο μου και εγινε ΚΟΥΚΛΟΣ πηρα πολυ κουραγιο και αισιοδοξία...
αλλα τοχω ξαναπει και το ξαναλεω και πλήρως να μην επανελθει ο δικός μου, εμενα μαρεσει πολυ και ετσι όπως ειναι και τον γουσταρω τρελά γιατι έχει χαρακτήρα και ειναι και γ- τα πουλια!:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
εδω παιδια για φοινικελαιο http://www.organic-shop.gr/mediserv_co__amanprana.htm
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
μολης παραγκειλα κοκκινο φοινικελαιο απο το παραπανο site θα το εχω την τριτη οπιος θελει μπορει να παραγκιλει απο εκει ελπιζω να βοιθισει το πουλακι μου
 
έλα παιδιά, sorry αλλά είμουνα εκτός αυτές τις μέρες και σας έχασα. το φοινικέλαιο ένα κουταλάκι του γλυκού ανακατεμένο με την τροφή. κάπου διάβασα για σπρει που μόνο αποτρεπτικό δεν είναι. συγνώμη αλλά δεν νομίζω να κάνει τίποτα. όπως και το σκορδόνερο που δοκίμασα και εγώ. αφού βρήκατε φοινικέλαιο στην ελλάδα όλα καλά. εγώ στα γρεβενα δεν είχα τέτοια πολυτέλεια οπότε το εξωτερικό έμοιαζε σαν την μόνη λύση.
 
αυτό παίρνω εγώ. σε συνδυασμό με λάμπα full spectrum σε καλά μαγαζιά και την αφήνω αναμμένη για 10 ώρες


Virgin Palm Oil - Tropical Traditions

αυτο ποτ θελω να ρωτήσω τον γρεβενιώτη ειναι για το ρεντ παλμ οιλ ,θα ηθελα να μου πει απο που το παιρνει;τιμες, διαδικασια, ποσο κανει να ερθει και πως το χρησιμοποιεί γιατι οταν ακους κατι νεο λες ας το δοκιμάσω και αυτο!
 
Back
Top