Ασθένειες Ζαλισμένο καναρίνι έπεσε ξαφνικά κάτω

xrisoula

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας θέλω την βοήθεια σας.. Το καναρινι μου ξαφνικά το είδα ζαλισμένο και έπεσε κάτω ... Του έβαλα νερό και συνήλθε και μετά ήταν εντάξει το κοιτούσα Μήπως μου κάνει το ίδιο Αλλά δεν το ξανά έκανε τρώει κανονικά απλά έχει σταματήσει να κελαηδαει τόσο συχνά λόγω της πεπτορροιας
 
Καλημέρα.. Τα έχω τοποθετηση στο εξωτερικό διαδρομο όπου έχει δίπλα την πόρτα που οδηγεί σε ταράτσα και υπάρχει παράθυρο και φως. Μένουν σε κλουβί περίπου 30 εκατοστά..
 
Να υποθέσουμε πως είναι στο δώμα που ανεβαίνει στην ταράτσα σας;
Τι θερμοκρασίες επικρατούν εκεί;
Έχει πιο πολύ ζέστη τώρα το καλοκαίρι;
Τι φωτισμός υπάρχει;
 
Χρυσούλα καλημέρα.
Τι εννοείς έπεσε;
Τι ώρα συνέβη αυτό;
Κοιμόταν και έπεσε;
Το είδες να πέφτει;
Τα πουλιά ειναι σε ρεύματα αέρα;
Το κλουβί ειναι πάρα πολυ μικρό... Να συζητήσουμε αφού τελειώσει η διερεύνηση σχετικά με νέο κλουβί
Το καναρίνι ειναι μόνο του στο κλουβί;
Τι ώρα κοιμάται και πότε ξυπνά;
Ο ύπνος του ειναι συνεχής ή διακόπτεται από φώτα, φασαρία κλπ
Ποια ειναι η μάρκα της τροφής που του παρέχεις;
Προσφέρεις και άλλα τρόφιμα, όπως έξτρα σπόρους, λαχανικά, φρούτα, βότανα; Κι αν ναι, σε τι συχνότητες; Αυγό η αυγοτροφή δίνεις; Αν ναι, για πόση ώρα αφήνεις το αυγό μέσα στο κλουβί;
Βιταμίνες δίνεις; Αν ναι, σε τι μορφή, τι μάρκα;
Ηλικία πουλιού;
Σε τι φάση ειναι; Πτερορροια έχει; Αν ναι, από πότε;
Πρόκειται για αρσενικό η θηλυκό καναρίνι;
Έχει μπει σε αναπαραγωγή εφέτος;
Έχει κανει αυγά; Αν ναι, πόσα και πότε;
Νερό του αλλάζεις κάθε πότε; Η ποτίστρα του ειναι καθαρή;
Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει μόνιμα στο κλουβί του;

Απάντησέ μας ένα ένα τα παραπάνω ερωτήματα για να προσπαθήσουμε να βγάλουμε άκρη
Πες μας αν το τελευταίο διάστημα έχει αλλάξει κάτι στις συνθήκες διαβίωσής του ή στην τροφή ή στην συμπεριφορά του
Ανέβασε φωτό από τις κουτσουλιές του, από το στήθος και την αμάρα του. Για τα δύο τελευταία θα πάρεις φωτό αν με βρεγμένα δάχτυλα, χωρίσεις τα πούπουλα του πουλιού δεξιά και αριστερά ώστε να φαίνεται καθαρά το κόκκαλο του στήθους, το δέρμα στήθους και κοιλιάς και το δέρμα της αμάρας.
 
Καλησπέρα...ήταν στην πατηθρα του και ξαφνικά ζαλιστηκε είχε αστάθεια και έπεσε κάτω δεν ήμουν μπροστά ήταν το αγόρι μου όπου του έριξε νερό και συνήλθε μετά... Το απόγευμα ήταν γύρω στις 7 .. Έχω ζευγάρι καναρινι όπου είναι σε κλουβί 30 εκατοστά περίπου και τους έχω χωρισμα. Αν θέλω να ανοίξω τις πόρτες δεν ανοίγω τέρμα ώστε να μην έχει ρευμα το κλουβί εκεί που είναι.
. Κοιμουνται κατά τις 10 και όταν βγει ο ήλιος είναι ξύπνα..
Βιταμίνες δίνω στο νερό τους και έχω αγγούρι μήλο από λαχανικά Αλλά τροφή αυγοτροφη κτλπ περνώ χύμα
.. Τα πουλιά δεν είναι πάνω από 2 ετών
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς Χρουσούλα, δεν απαντάς σε όλα τα ερωτήματα που σου τέθηκαν και είναι κάπως δύσκολο να σου δοθεί έστω μια κατεύθυνση άλλη από το να επισκεφτείτε πτηνίατρο, βασικά κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ψάξε αν θέλεις λίγο τα προηγούμενα θέματα εδω για να βελτιώσεις τη διατροφή τους. Το αγγούρι και το μήλο δεν είναι αρκετά. Υπάρχουν τόσα πολλά που μπορείς να βάλεις τώρα το καλοκαίρι. Πιπεριές, κολοκύθι, άνηθο, καρπούζι κτλ. Αυγοτροφη δεν χρειάζεται αν μπορείς να τους δίνεις σφιχτοβρασμενο αυγό το οποίο θα αφαιρείς 2 ώρες αργότερα. Και η τροφή που δίνεις πρέπει να είναι επώνυμη και συσκευασμένη για να αποφύγεις διάφορες ασθένειες. Εάν εμπλουτίσεις την διατροφή τους ειδικά τώρα κατά την πτερόρροια θα τα βοηθήσεις πραγματικά πολύ.
 
Καλημέρα έχω δοκιμάσει Αλλά φρούτα δεν αγγίζουν τώρα για πιπεριά άνηθο δεν ήξερα θα το κάνω .. Αε Ευχαριστώ
 
Back
Top