Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρινιών έχει χτίσει φωλιά αλλά δεν γεννάει

Φώτη, πως ονομάζεται αυτη η ειδική τροφή που σου έδωσαν;
Ειναι συσκευασμένη;
Επίσης πόσο καιρό προετοιμάζεις τα πουλιά διατροφικά για ζευγάρωμα;
Μην ανησυχείς, τα αυγά θα έρθουν.
Φώτη, κινδυνεύω να γίνω γραφικός επαναλαμβάνοντας τα μηνύματά μου. Ρωτώ όλα τα προηγούμενα για να μπορούμε να ξέρουμε οτι τα πουλιά ειναι και θα ειναι ασφαλή.
 
Εκανε αυγο αλα πριν ειχε κανεψμια κουτσουλια και το γεννησε πανω της καταστραφηκε:;

Την κουτσουλια την ευγαλα και το αυγο το καθαρισα
 
Φώτη μου... Τα αυγά δεν κάνει να τα πιάνουμε με τα χέρια(για αποφυγή μολύνσεων)... Μόνο με την ειδική λαβίδα και προσεκτικά! Ελπίζω τώρα να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και να είχες πλένει τα χεράκια σου πρωτου το πιάσεις...
 
Ωραία Φώτη!
Είδες που είχες άγχος για το τίποτα.
Λοιπόν πλύνε το αυγό από την κουτσουλιά με λίγο νεράκι.
Προσοχή να μην το σπάσεις!
 
Γιατί όχι Αλίκη;
Γιατί πέρα του ότι το λέει στο άρθρο του φόρουμ μας για το Ζευγάρωμα των καναρινιών
Η εποχή που η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού αγγίζει τις 14 ώρες. Για την χώρα μας, αρχές Μαΐου ή έστω στο τέλος του Απρίλη.
Είναι η εποχή που η θερμοκρασία κυμαίνεται γύρω στους 19-20 βαθμούς και η σχετική υγρασία είναι συνήθως κοντά στο 50 με 60%. Αυτό που λέμε ιδανικές συνθήκες για αναπαραγωγική περίοδο.
μας ενημερώνει και η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία για τις Μέσες τιμές θερμοκρασίας ανά κάθε μήνα.
ΙΑΝ 10.3, ΦΕΒ 10.6, ΜΑΡ 12.3, ΑΠΡ 15.9, ΜΑΙ 20.7, ΙΟΥΝ 25.2
ΙΟΥΛ 28.0, ΑΥΓ 27.8, ΣΕΠ 24.2, ΟΚΤ 19.5, ΝΟΕ 15.4, ΔΕΚ 12.0

Άρα βλέπουμε πως πάνω από 20 βαθμούς έχουμε τον Ιούνιο, που αποφεύγουμε τις αναπαραγωγές λόγω ζέστης. Και γενικά θεωρώ πως πάνω από 20 βαθμούς και τα ίδια τα καναρίνια δεν νιώθουν άνετα. Οπότε αφού η αναπαραγωγή θα γίνει εντός σπιτιού σε ελεγχόμενες συνθήκες ας αποφύγει την αύξηση πάνω από 20-21 βαθμούς. Μην ξεχνάμε πως ακόμα έχουμε 17 Γενάρη!

Όσο για την αυγοτροφή πήγαινε πάρε μια συσκευασμένη (πχ CEDE Morbido) και δίνε από αυτή καθημερινά.


Εκανε αυγο αλα πριν ειχε κανεψμια κουτσουλια και το γεννησε πανω της καταστραφηκε:;

Την κουτσουλια την ευγαλα και το αυγο το καθαρισα
Το πιο πιθανό είναι το αυγό να καταστράφηκε από τα όξινα της κουτσουλιάς ή από τα χέρια σου, αλλά άστο μέσα γιατί ποτέ δε ξέρεις. Μόλις δεις το 2ο αυγό δώστης υδατοδιαλυτό ασβέστιο για 3 - 4 μέρες καθημερινά στο νεράκι τους. Δεν πειράζει να πιει και το αρσενικό.
 
Όσο για την αυγοτροφή πήγαινε πάρε μια συσκευασμένη (πχ CEDE Morbido) και δίνε από αυτή καθημερινά.

Το πιο πιθανό είναι το αυγό να καταστράφηκε από τα όξινα της κουτσουλιάς ή από τα χέρια σου, αλλά άστο μέσα γιατί ποτέ δε ξέρεις. Μόλις δεις το 2ο αυγό δώστης υδατοδιαλυτό ασβέστιο για 3 - 4 μέρες καθημερινά στο νεράκι τους. Δεν πειράζει να πιει και το αρσενικό.
Δεν ξερω τι ειναι αυτο και δεν ξερω εαν υπαρχει στην θηβα
Η κουτσουλια ηταν φρεσκια και δεν το ειχε λερωσει πολυ ειπαρχει περιπτοση να σωθηκε;
 
Δεν ξερω τι ειναι αυτο και δεν ξερω εαν υπαρχει στην θηβα
Είναι κατά μέσο όρο τι θερμοκρασία κάνει στην Ελλάδα (άρα και στη Θήβα) κάθε μήνα. Βλέπεις λοιπον πως τους ανοιξιάτικους μήνες που τα καναρίνια ζευγαρώνουν οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνούν τους 20 βαθμούς. Άρα ούτε εσύ να τους ξεπερνάς στο δωμάτιο που έχεις το ζευγάρι σου.
 
Αλίκη, προσπαθώντας να μαντέψω κάθε φορά σε ποιον αναφέρεται ο Φώτης, αφού κάνει παραθεση ολόκληρο το μήνυμα (ακόμη και αν έχει χίλιες λέξεις) και όχι μόνο το σημείο στο οποίο αναφέρεται, διορθώνω τις παραθέσεις στα μηνύματα του για να βγαίνει νόημα. Νομίζω, ότι αναφέρεται στην αυγοτροφή ή το ασβέστιο. Κοίταξε ξανά το μήνυμα του με διορθωμένη την παράθεση.
 
Αλίκη, προσπαθώντας να μαντέψω κάθε φορά σε ποιον αναφέρεται ο Φώτης, αφού κάνει παραθεση ολόκληρο το μήνυμα (ακόμη και αν έχει χίλιες λέξεις) και όχι μόνο το σημείο στο οποίο αναφέρεται, διορθώνω τις παραθέσεις στα μηνύματα του για να βγαίνει νόημα. Νομίζω, ότι αναφέρεται στην αυγοτροφή ή το ασβέστιο. Κοίταξε ξανά το μήνυμα του με διορθωμένη την παράθεση.
Αναφερομε στο υδατοδιαλυτό ασβέστιο
 
Φώτη, κάνε μια προσπάθεια σε παρακαλώ, κάθε φορά που θέλεις να απαντήσεις σε κάποιον, να επιλέγεις τη φράση που θέλεις να απαντήσεις και θα βγαίνει αυτόματα μια ετικέτα που γράφει "απάντηση". Επιλέγοντας την, απαντάς ακριβώς σε αυτό που έχεις επιλέξει και το καταλαβαίνουμε όλοι μας. Αξίζει την προσπάθεια αφού έτσι θα παίρνεις ακόμη πιο χρήσιμες απαντήσεις.
 
Αναφερομε στο υδατοδιαλυτό ασβέστιο
Ρώτα στα πετ σοπ της περιοχής σου. Οποιοδήποτε υδατοδιαλυτό ασβέστιο κάνει και πρέπει πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή να έχεις ένα σκεύασμα οπωσδήποτε! Γιατί διαφορετικά σε περίπτωση δυστοκίας τι θα κάνεις;

Φώτη συγγνώμη αλλά δε σε βλέπω προετοιμασμένο για ζευγάρωμα. Δεν έχεις καν διαβάσει τα άρθρα που έχουμε στο φόρουμ. Μήπως να το ξανασκεφτόσουν για την αναπαραγωγή; Μήπως να την αφήσεις για του χρόνου;
 
Ρώτα στα πετ σοπ της περιοχής σου. Οποιοδήποτε υδατοδιαλυτό ασβέστιο κάνει και πρέπει πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή να έχεις ένα σκεύασμα οπωσδήποτε! Γιατί διαφορετικά σε περίπτωση δυστοκίας τι θα κάνεις;
Εγω εχω υγρο ασβεστιο για το νερο δεν κανει;

Δευτερο αυγο σημερα!
 
Εγω εχω υγρο ασβεστιο για το νερο δεν κανει;
Ααα μπράβο σου! Νόμιζα πως δεν είχες. Ναι το υδατοδιαλυτό (υδάτο + διαλυτό = που διαλύεται στο νερό) ασβέστιο μπαίνει μόνο σε νερό όπως λέει και η λέξη. 😉

Δευτερο αυγο σημερα!
Τέλεια! ξεκίνα σήμερα το υδατοδιαλυτό ασβέστιο που έχεις και δίνε καθημερινά μέχρι να μην δεις άλλα αυγά. Εννοείται πως ταυτόχρονα δίνεις και τσόφλι και κόκκαλο σουπιάς. Και λίγο σουσάμι μπορείς να δώσεις που έχει πολύ ασβέστιο.
 
Back
Top