Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρινιών έχει χτίσει φωλιά αλλά δεν γεννάει

Κάνει κι αυτό που έχεις.
Δυο τρεις σταγόνες στην ποτίστρα.
@fotis 0320 έχουμε κανένα νέο, κάποια εξέλιξη;
Γέννησε η κανάρα ή ακόμη;
μας ενημερώνει και η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία για τις Μέσες τιμές θερμοκρασίας ανά κάθε μήνα.
ΙΑΝ 10.3, ΦΕΒ 10.6, ΜΑΡ 12.3, ΑΠΡ 15.9, ΜΑΙ 20.7, ΙΟΥΝ 25.2
ΙΟΥΛ 28.0, ΑΥΓ 27.8, ΣΕΠ 24.2, ΟΚΤ 19.5, ΝΟΕ 15.4, ΔΕΚ 12.0
Σωστά Αλίκη.
Όμως η μέση τιμή θερμοκρασιών είναι άθροισμα της μέγιστης με την μικρότερη δια δύο...
Ενημερωτικά στο δεύτερο δεκαήμερο του Μάρτη 2016 η θερμοκρασία ανέβηκε στους 28o Κελσίου
 
Όμως η μέση τιμή θερμοκρασιών είναι άθροισμα της μέγιστης με την μικρότερη δια δύο...
Εννοείται.

Ενημερωτικά στο δεύτερο δεκαήμερο του Μάρτη 2016 η θερμοκρασία ανέβηκε στους 28o Κελσίου
Αλλά όταν έχουμε ελεγχόμενες συνθήκες γιατί να κουράζουμε τα πουλιά μας με τέτοιες θερμοκρασίες; Άσε τι κάνει η φύση και ο καιρός.
Μην ξεχνάμε πως οι θερμοκρασίες που τα καναρίνια νιώθουν άνετα είναι 10 - 20 βαθμούς. Το πάνω από 20 είναι καλό να το αποφεύγουμε στην αναπαραγωγή και σε ελεγχόμενες συνθήκες διαβίωσης. :)
 
Εχω δυο αυγα στην φωλια!
Τέλεια τα νέα..
Ασβέστιο οπωσδήποτε...
Και είπαμε τη δόση.. 2-3 σταγόνες στην ποτίστρα... κάθε μέρα. Για 2-3 μέρες...
 
Και είπαμε τη δόση.. 2-3 σταγόνες στην ποτίστρα... κάθε μέρα. Για 2-3 μέρες...
H δοσολογία δεν εξαρτάται και αναλόγως το σκεύασμα Γιάννη μου; Ξέρουμε το σκεύασμα;
 
Για να βοηθήσω :)
5 ml είναι ένα κουταλάκι του γλυκού
1 ml είναι 15-20 σταγόνες, εξαρτούμενου από την πυκνότητα του υγρού / 200 ml νερού
ή
0,50 ml 7-10 σταγόνες / 100 ml νερού
ανάλογα με την ποτίστρα που έχεις.
 
Σημερα μαζι με την αυγοτροφη εδωσα και μπροκολο στο μπλεντερ και πηπερια φλορινης καλα εκανα;
 
και μπροκολο
Εντάξει μια φορά στο τόσο δεν πειράζει αλλά στην αναπαραγωγική περίοδο στα θηλυκά αποφεύγουμε το μπρόκολο και όσα έχουν οξαλικά ή τα δίνουμε ελαφρά βρασμένα.
 
Δεν υπάρχει λόγος να τα βάζεις λιωμένα στην αυγοτροφή αλλά ολόκληρα κομμάτια στο κλουβί.
Για το μπρόκολο καλά είναι να ακολουθήσεις αυτό που σου είπε η Μαρία...
 
Οκ απλοσ μου ειπαν πως κανει καλο αλλα αφου δεν κανει οκ

Η αλοϊ πως την σερβιρουμε;
 
Η αλοϊ πως την σερβιρουμε;
Κάνε μια προσπάθεια να ομαδοποιήσεις τις ερωτήσεις σου σε κοινά θέματα (π.χ. Διατροφή λαχανικών) και να μην χαλάς τα δικά σου θέματα.
 
Ποσα λεπτα δηλαδι;
Φωτη, θα σε παρακαλεσω, οπως ειπε οκαι ο κυριος Γιαννης πιο πανω, να μαζεψεις ολες σου τις αποριες για τη διατροφη σε ενα νεο θεμα και οχι εδω. Εδω υποτιθεται συζηταμε γιατι δεν γενναει η καναρα σου, τι σχεση μπορει να εχει το ποση ωρα βραζουμε το μπροκολο;
 
Όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία (δλδ κάνει όλα τα αυγά) σταμάτα να δίνεις αυγοτροφή. Ξεκινάς πάλι 1 ημέρα πριν σκάσει μύτη ο πρώτος νεοσσός ή την ίδια ημέρα.
 
Να υποθέσω @fotis 0320 πως σήμερα υπάρχει και τρίτο αυγό?
Όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία (δλδ κάνει όλα τα αυγά) σταμάτα να δίνεις αυγοτροφή.
Γιάννη το έχω διαβάσει πολλές φορές, αλλά επ' ευκαιρίας θα ρωτήσω εσένα...
Γιατί να σταματήσει τελείως την αυγοτροφή;
Ποιος ο λόγος που προτείνεται κάτι τέτοιο;
 
Γιατί να σταματήσει τελείως την αυγοτροφή;
Ποιος ο λόγος που προτείνεται κάτι τέτοιο;

Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα αυτό!
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γίνει ένα καινούργιο thread.
Είμαστε που είμαστε εκτός. Εάν αρχίσουμε και τις τοποθετήσεις πάνω σε ένα τόσο καυτό θέμα καήκαμε!
 
Back
Top