Αναπαραγωγή Ζευγάρι μπάτζι έσπασαν τα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Diamond13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Diamond13

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
37
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα ζευγάρι μπάτζι στο οποίο ζευγάρωμα πήγε μια χαρά και γέννησε τα 2 πρώτα της αυγουλάκια, σήμερα όμως ο πατέρας μου τα είδε και τα δύο εκτός φωλιάς και άνοιξε να δει αν έχει γεννήσει κι άλλα αυγά και είδε πως τα δύο που είχε ήδη ήταν σπασμένα, μάλλον τα έσπασαν μόνα τους.. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
 
Τι φωλιά τους έδωσες? Μπορούμε να δούμε φωτογραφία απο το κλουβί, τη φωλιά και το χώρο; Μετακινείς καθόλου το κλουβί; Σε τι δωμάτιο τα έχεις; Επίσης τι ηλικίες έχουν?
 
@Φοίβος αγόρασα μία φωλιά για μπατζι από πετ σοπ εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχω φωτογραφία τώρα και είμαι εκτός λόγο δουλειάς.

Το κλουβί είναι αυτό και εκεί που έχω σημαδέψει με κόκκινο είναι το σημείο όπου έχω τοποθετήσει την φωλιά.
(η μαμά είναι το άσπρο και ο μπαμπάς δεν είναι στην φώτο, το μπλε, το πράσινο και το κίτρινο τα έχω δώσει)
IMG_20220308_191132.webp

Ναι τα βγάζω στην ταράτσα σχεδόν κάθε μέρα, βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο.
Ηλικία το θηλυκό σίγουρα πάνω από 2 διότι το έχω από τον Νοέμβριο του 2019, το αρσενικό δεν ξέρω πάντως φαίνεται ενήλικο.
 
Ναι τα βγάζω στην ταράτσα σχεδόν κάθε μέρα
Κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής και της επώασης το κλουβί θα πρέπει να βρίσκεται σε ένα σταθερό, ασφαλές και ήσυχο σημείο.
Η καθημερινή μετακίνηση του μπορεί να επιφέρει στρες στα πουλάκια και διακοπή της αναπαραγωγικής διαδικασίας.
Επίσης η διατροφή, ο φωτισμός και η υγρασία του χώρου παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο για μία επιτυχημένη αναπαραγωγή.
Η φωλιά καλύτερα να μην είναι εκτεθειμένη, να βρίσκεται δηλαδή στην πλευρά του τοίχου, για να νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.
Η γνώμη μου είναι, από τον αριθμό των αυγών, ότι πρόκειται για άσπορη γέννα.
Υπάρχει και η περίπτωση ο αρσενικός σου, να μην έχει την κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή.
Η χορήγηση ασβεστίου είναι απαραίτητη σ'αυτό το στάδιο (ειδικά για το θηλυκό) για την αποφυγή δυστοκίας.
 
Το κλουβί δεν έχει καν πέτρα ασβεστίου και σουπιοκόκκαλο. Στην αναπαραγωγή δίνουμε εξτρα υγρο ασβέστιο, αλλά αν δεν έχουν πάρει από πριν το κανονικό που χρειάζονται, μόνο βασανίζεται το θηλυκό. Τι διατροφή έχουν? Βλέπω πολλά στικ, αλλά δεν είναι σαφές το τι υπάρχει στις ταϊστρες κάτω. Μπορούμε να δούμε το αρσενικό? Όπως λέει και ο Βάιος μπορεί να είναι μικρούλης ακόμα.
 
Η φώτο του κλουβιού είναι παλιά, έχω βάλει εδώ και καιρό και σουπιοκόκκαλο και πέτρα ασβεστίου. Υγρό δεν έχω βάλει δεν ήξερα ότι χρειάζεται,προτείνετε κάποιο;
 
@Xristos Diamantis Όχι. Αναπαραγωγή χωρίς προετοιμασία διατροφική και γνώσεις δεν γίνεται, ούτε με παλιές φωτογραφίες και πουλιά που δεν φαίνονται. Ανεβάστε πιο πρόσφατες φωτογραφίες του κλουβιού και των πτηνών ώστε να κάνουμε κανονική συζήτηση.
 
@Nausicaa
Νταξει κούλαρε, είμαι εκτός και δεν μπόρεσα να στείλω τωρινή φώτο.
Η τροφή τους περιέχει απ'όλα, τροφή για παπαγάλους, φρούτα, αυγό, λαχανικά
 
Νταξει κούλαρε, είμαι εκτός και δεν μπόρεσα να στείλω τωρινή φώτο.
Κι εμείς όμως πώς να βγάλουμε άκρη από πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Η τροφή τους περιέχει απ'όλα, τροφή για παπαγάλους, φρούτα, αυγό, λαχανικά
Μάρκες, ποσότητες, συχνότητα?
 
Back
Top