Γενικά Ζευγάρι umbrella cockatoo

Πήρες ζευγάρι; Να σου ζήσουν!
Βάλε μας πιο ολοκληρωμένες φωτογραφίες. Το αυγό στο νερό με κάτι ακόμα μέσα τι είναι;
 
το θυληκό είναι του 2001 και το αρσενικό του 2006. τους αγόρασα πριν 20-25 μέρες. τους έχω σε μικρό κλουβί προσωρινά. Το κλουβί τους θα είναι 2χ2 και 2,40 στο ύψος. το θυληκό είναι πολύ αδύνατο και σήμερα έκανε διάρροια, αλλά εντελώς νερό. ίσως να μην είναι κάτι. επίσης βρίσκω ελάχιστο αίμα σε κάποια σημέια στα φτερά του. λέτε να την δαγκώνει το αρσενικό ή μόνη της; κράζουν πάρα πολύ. κάποτε ασταμάτητα για 3 ώρες και επειδή τους ακούνε το άλλο ζευγάρι που έχω (greenwing macaw) κράζουν και αυτοί. κράζουν επειδή είναι σε μικρό κλουβί;τι πρέπει να προσέξω;

@Μαρία Ρ. Γέννησε στο αεροπλάνο. αυτά που είναι μέσα στο νερό είναι φαγητό που το πέταξε μέσα
 
Πρέπει να μας γράψεις για την διατροφή και την συμπεριφορά τους. Σε πόσο καιρό θα φτιάξεις το κουβί; Σε λιγάκι θα σου απαντησουν και οι γνώστες.
Όμορφα πουλιά!
 
Είναι μεγάλα πουλιά (σχετικά) και η αλλαγή περιβάλλοντος οπωσδήποτε τα έχει θορυβήσει. Φυσικά και οι συνθήκες, μικρό κλουβί κτλ. Η διάρροια δικαιολογείται επίσης από αυτό. Δεν έχεις κάποιον γιατρό που παρακολουθεί και τους μακάω να τα δει;
 
ελπίζω μέχρι το τέλος της βδομάδας να είναι έτοιμο το κλουβί τους. Φαγήτο τους βάζω και διάφορους σπόρους, φρουτοτροφή και αυγοτροφή. την τελευταία βδομάδα δεν βάζω φρούτα γιατί δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Γενίκα διαλέγουν τι να φάνε. Δεν τρώνε πολύ φαγητό, ειδικά το θυληκό και με προβληματίζει. Δεν ξέρω τις ώρες που λείπω αν το θυληκό τρώει κανονικά.

γενικά δεν υπάρχουν γιατροί κάτω, μόνο μια κοπέλλα στην λευκωσία μου είπαν, αλλά είναι μακριά. και οι μακαο είναι άγριοι, δεν μπορώ να τους πιάσω για να τους πάω
 
οι μακαο είναι άγριοι, δεν μπορώ να τους πιάσω για να τους πάω
Αυτά είναι ήμερα;
Ψάξε τότε για έναν γιατρό να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές. Σίγουρα όλοι θα συνεργάζονται με ειδικά μικροβιολογικά εργαστήρια.
Βράσε λίγο ρύζι, καστανό κατά προτίμηση, ανάλατο φυσικά και δώσε.
Θα σου έλεγα και χαμομήλι για να χαλαρώσουν αλλά είναι διαρροϊκό οπότε καλύτερα όχι προς το παρόν.
 
ναι είναι ήμερα. ανεβαίνουν και στο χέρι μου, κανονικά. σαν μωρά είναι. Γιατί ρύζι; βοηθάει σε κάτι;
 
γιατί ρύζι; βοηθάει σε κάτι;
Ναι, βοηθάει στην διάρροια. Όχι θεραπευτικά φυσικά αλλά την περιορίζει αν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. Που δεν νομίζω στην περίπτωσή σου να είναι. Οι παπαγάλοι κάνουν διάρροια όταν αναστατώνονται ψυχολογικά αλλά και εφόσον είναι σε φάση ωοτοκίας. Δώσε της επίσης αμύγδαλα και ωμό σουσάμι και φυσικά σουπιοκόκκαλο. Μπορεί να έχει ανάγκη ασβεστίου.
 
το θυληκό είναι του 2001 και το αρσενικό του 2006. τους αγόρασα πριν 20-25 μέρες. τους έχω σε μικρό κλουβί προσωρινά. Το κλουβί τους θα είναι 2χ2 και 2,40 στο ύψος. το θυληκό είναι πολύ αδύνατο και σήμερα έκανε διάρροια, αλλά εντελώς νερό. ίσως να μην είναι κάτι. επίσης βρίσκω ελάχιστο αίμα σε κάποια σημέια στα φτερά του. λέτε να την δαγκώνει το αρσενικό ή μόνη της; κράζουν πάρα πολύ. κάποτε ασταμάτητα για 3 ώρες και επειδή τους ακούνε το άλλο ζευγάρι που έχω (greenwing macaw) κράζουν και αυτοί. κράζουν επειδή είναι σε μικρό κλουβί;τι πρέπει να προσέξω;

@Μαρία Ρ. Γέννησε στο αεροπλάνο. αυτά που είναι μέσα στο νερό είναι φαγητό που το πέταξε μέσα

Mιχάλη συμφωνώ με όσα σου πρότεινε η Μαρία. Επίσης μπορείς να βράσεις ζυμαρικά με λίγα λαχανικά. Αν έχεις πέλετς για μεγάλους παπαγάλους εννοείτε να τους δίνεις. Το ότι έχει χάσει βάρος σε σημείο να το καταλαβαίνεις εσύ με το μάτι μέσα σε 20 ημέρες είναι ανησυχητικό. Κοιμάται μέσα στην ημέρα; Πόσο σίγουορος είσαι ότι ήταν ζευγάρι τα 2 πουλιά; Πόσο μικρό είναι το κλουβί που τα έχεις τώρα; Αν την δαγκώνει το αρσενικό θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Ξέρεις αν την αφήνει καταρχήν να φάει, δηλαδή αν αυτή θέλει και το αρσενικό την διώχνει με δαγκωνιές απο το φαγητό? Η διάροια μπορεί να προέρχεται απο την σκέτη κατανάλωση νερού χωρίς τροφή. Θέλουν πολλή παρακολούθηση τις επόμενες ημέρες ώστε να απαντηθούν όλα αυτά τα ερωτήματα πριν να σοβαρέψει κι άλλο η κατάσταση της υγείας της. Ακόμη και χωριστά διπλανά κλουβιά είναι μια προσωρινή λύση. Αν δεν έχεις τρόπο βάλε φαγητό σε πολλά σημεία.

Όσο για την φωνή είναι αναμενόμενο. Φωνάζουν πολύ!
 
Ανησύχησες λιγάκι Ανέστη ε;

Σαφώς. Το ότι έχασε βάρος απότομα είναι απο μόνο του ανησυχητικό. Επίσης τα ζευγάρια κοκατού είναι σαν ενεργά ηφαίστεια.
 
Τι εννοεις σαν ενεργα ηφαιστεια; Οχι την αφηνει να φαει. Ποτε δεν ειδα να την δαγκωνει. Το αιμα δεν ειναι στο δερμα, εκει που βγαινουν τα νεα φτερα, αυτα ειναι που εχουν αιμα και ειναο δαγκωμενα. Πελλετς εχω αυτα που βαζω στους μακαο αλλα δεν... Το λιγο που τους εχω παρατηρησει η θυληκια τρωει μονο τα φυστικια. Και το αρσενικο πιο πολυ ηλιοσπορο και σχεδον τιποτε αλλο, και λιγο απο το πατε...
 
Πανεμορφα πουλια. Μ αρεσουν παρα πολυ.

Ασχετο: Εισαι απο Κυπρο; ή καταλαβα λαθος.
 
Back
Top