Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα άσπρο με άσπρο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Α, φύλη,ξερεις τι αλλο εμαθα χτες απο εναν πετσοπα;😀, εμαθα λεει οτι τα κοκκινα καναρινια διατηρουν το κοκκινο χρωμα τους με χορηγηση βιταμινης κοκκινης(ξερεις ποια, την αντιστοιχη της κιτρινης συσκευασμενης σε διαφανο σακουλακι που μυριζει πορτοκαλι), οπως αλλωστε και τ ακιτρινα καναρινια διατηρουν το κιτρινο χρωμα τους με τη χορηγηση της κιτρινης βιταμινης,τι αλλο να μαθεις κανεις,τα εμαθα ολα τωρα!

παντως περα πο την πλακα, ευχαριστω παρα πολυ και παλι ολους για τις απαντησεςι στο ερωτημα μου
 
Ela katerinaki akoma den mas emates , plaka kanoume , i zoi theli xioumor alios 😱 kala sou ipan ta pedia.
O pet sopas sou ime mamakies
 
Τιλ ες καλε που μου ειπε μαλ... Ιες ο πετσοπας, μπλεξατε με καταξανθινες κι εσεις... Και ζοριζεστε, μονοα υτα κανουν καλη δουλεια, αμα ταπουλια σας ξεθωριασουν δωστε την περιβοητη χυμα "βιταμινη"αγνωστου παραγωγης, συστατικων και προελευσης και λυθηκε το προβλημα σας😱Για τα πουλια δεν ξερω βεβαια!
 
Kατερίνα μου να σου ζήσει! Είναι πανέμορφη!

Είσαι σίγουρη οτι είναι θυληκιά; Μην μας προκύψει αρσενικό σαν το βαφτηστήρι μου, την " Χιονάτη" του Νίκου!

Τώρα που το σκέφτηκα τι θα έλεγες να τα "παντρέψουμε" τα πουλιά;
 
:) Georgina προφανώς επιτρέπεται η αναπαραγωγή αυτή καθώς, ο δικός μου πλεόν, είναι υπολειπόμενο. Δεν είναι κακή ιδέα πάντως αν και ήδη έχω παραγγείλει νύφη (υπολειπόμενη Ολλανδέζα).
 
Ναι ναι, σας ξινιζουν οι Ελληνιδες,τρεξτε στις Ολλανδεζες... 😀
Νικο, ευχομαι να βρεις την καλυτερη! Αλλιως να πεσεις να μας παρακαλας! 😀,ισως υποκυψουμε...😛
 
Από κυρίαρχα πάντως έχουμε και γαμπρούς και νύφες
για όποιον ενδιαφέρεται για συμπεθεριά.
 
Μακη, ευχαριστω παρα πολυ, αλλα μαλλον υπολειπώμενο μου χρειαζεται,θ ανεβασω το απογευμα φωτο που φαινεται ο ελαφρως βαμμενος ωμος της... Να μου πεις τη γνωμη σου... 😀
 
Κατερίνα, σταμάτα βρε παράπονο και κοιτάω μπας και σου βρώ αρσενικό υπολειπόμενο.
Georgina sorry κουμπαρούλα μου που δε σε ρώτησα για το συνοικέσιο αλλά μην ανησυχείς, ψάχνω την καλύτερη νύφη για τον "Χιονάτο"!
 
Δεν έχω Νίκο, αμα υπήρχε θα σας τόλεγα. Σε 3-4 μήνες ίσως.
 
Ευχαριστώ και μόνο για την καλή διάθεση φίλε Μάκη. Ευελπιστώ την άνοιξη να ξεκινήσω την δικιά μου εκτροφή άσπρων λιποχρωμικών.
 
Καλησπερα! Εχω μια κοινη ασπρη καναριτσα που προερχεται απο πρασινη μαμα και ασπρο-γκρι μπαμπα. Μπορω να τη ζευγαρωσω με ασπρο καναρο;


Η ερώτηση μου αφορά στο αν ένα λευκό πουλάκι όπως το παραπάνω, το οποίο προέρχεται από γεννήτορες διαφορετικών χρωμάτων, μπορεί όταν διασταυρωθεί με άλλο λευκό πουλάκι, να δώσει μόνο λευκούς απογόνους ή κάποιοι νεοσσοί θα έχουν τα χρώματα των παππούδων (πρασινη μαμα και ασπρο-γκρι μπαμπα);
 
Λογικά η διασταύρωση ενός λευκού κοινού καναρινιού (προερχόμενο από χρωματιστούς γονείς) με ένα λευκό κυρίαρχο ή και υπολειπόμενο θα δώσει 50% λευκά ή και παραπάνω και τα υπόλοιπα θα βγουν χρωματιστά ή παρδαλά.
 
Αποτέλεσμα δύο κυρίαρχων λευκών.
Η πρώτη φωτό είναι η πρώτη γέννα
οι άλλες είναι η τωρινή(δεύτερη).
 

Συνημμένα

  • llllllll.webp
    llllllll.webp
    38,3 KB · Προβολές: 232
  • kk.webp
    kk.webp
    39,6 KB · Προβολές: 222
  • kkk.webp
    kkk.webp
    16 KB · Προβολές: 222
Μάκη ελπίζω σύντομα να έχω κι εγώ τα πρώτα μικρά και θα σου πω τι βγήκε. Από απώλειες τι είχες; Γιατί συνήθως για κυρίαρχο με κυρίαρχο μιλάνε για απώλεια της τάξης του 25% των νεοσσών.
 
Αυτό... Το πληρώνω σχεδόν πάντα.
Συνήθως γίνεται το 3 στα 4 πριν εκκολαφθούν.
Αλλά σ' αυτήν την γέννα βγήκαν 4 στα 4.
Ομως στις πρώτες 48 ώρες είχε "φύγει" το ένα.
Εχω όμως δύο εξαιρετικά ζευγάρια απο απόψεως
δυνατοτήτων και γονικού ενστίκτου και δεν μου πάει η καρδιά
να τα χωρίσω διασταυρόνοντάς τα με κάποια υπολοιπόμενα.
Του χρόνου θα κάνω μάλλον και αυτήν την αλλαγή.
 
μιας και διαβασα (λιγο αργα βεβαια) αυτο το τοπικ να πω και εγω οτι, ζευγαρωσα ασπρη σκουφατη καναρα με ενα καναρο κοκκινο μοζαικ. και εβγαλα και ασπρα και μοζαικ καναρινια. τωρα, κρατησα μια κορη του ζευγαριου παλι ασπρη σκουφατη και τη ζευγαρωσα με ενα κυριαρχο λευκο και εβγαλα και παλι μοζαικ καναρινια.
 
Back
Top