Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα άσπρο με άσπρο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ πάλι θα ζευγαρώσω ένα μαλινουά με χρώμα κίτρινο και λευκό με ένα τζαπάν χόνσο. Μιλάμε για τρελούς συνδιασμούς χρωμάτων!
 
Εγώ πάλι θα ζευγαρώσω ένα μαλινουά με χρώμα κίτρινο και λευκό με ένα τζαπάν χόνσο. Μιλάμε για τρελούς συνδιασμούς χρωμάτων!

Και τι πουλί θα έβγαινε απο το συνδιασμό λευκού με japan? Ο σωστός εκτροφικός στόχος είναι υγιή πουλιά, όσο μπορούμε κοντά στα πρότυπα της κάθε ράτσας, χωρίς μπλεξίματα της κάθε ράτσας. Υπάρχουν αρκετά καλοί συνδιασμοί χρωμάτων ιδίως στα Japan οπότε καλό θα ήταν να αποφευχθεί μια τέτοια μίξη.
 
Φιλε μου δεν θα εχεις προβλημα καθως το ενα απο τα δυο πουλια ερχεται απο γονεις που δεν ειναι λευκοι! Θα μπορουσε καλλιστα το συγκεκριμενο καναρινι να εχει αλλο χρωμα και μπορει τα μωρα τους να μην βγουν ολα λευκα! Αφου μονο ο ενας απο τους παπουδες λογικα ηταν λευκο που το ζευγαρωσαν με πρασινο! Και εγω τρελαινομαι για αυτα τα χρωματα αλλοι βεβαια τα θεωρουν σπουργιτια!
 
Tί ενωείς, δε θα γενηθούν υγιεί το πουλιά εν αναμείξω διαφορετικές ράτσες.

Ο στόχος είναι να αναμίξουμε ένα πουλί φωνής με ένα τύπου για να πάρουμε όμορφα πουλιά; Τι ράτσα θα είναι αυτά τα πουλιά; Σε ποια κατηγορία θα συμπεριλαμβάνοντε; Και ποιος ο λόγος να γίνει όλη αυτή η διαδικασία την στιγμή που υπάρχουν και κατάλευκα μαλινουα αλλά και λευκά Japan? Υγιή μπορεί να είναι αλλά γιατί να χαλάσουμε 2 διαφορετικές ράτσες για την δικιά μας ευχαριστηση;
 
Ηθελα να γράψω κι' εγώ την γνώμη μου εδώ για να υπάρχει
σαν δέσμευση και σαν αναφορά σ' αυτό που πιστεύω.
- Εκτός απο την αγάπη για το χόμπυ μας, την απασχόληση
που μας διασκεδάζει και μας χαρίζει πολλές ώρες απόλαυσης,
πρέπει να διατηρήσουμε ζωντανή και την αγάπη για την ενημέρωση
και την μάθηση γύρο απο αυτό.Αυτό που λέμε ορνιθοκουλτούρα.
- Υπάρχουν κανόνες γεννετικοί, που πρέπει να γνωρίζουμε,
υπάρχουν κανόνες κατοχής και διατήρησης που πρέπει να ακολουθούμε, αλλά πάνω απ' όλα υπάρχουν κανόνες Ηθικοί
που μας επιβάλλουν ένα μίνιμουμ καλής συμπεριφοράς και υπευθυνότητας απέναντι στις ζωές που έχουμε απέναντί μας.
Δεν μπορούμε να παίζουμε, με τις διασταυρώσεις των φίλων μας,
όχι τόσο επειδή δεν μας το επιτρέπει η γεννετική (είναι και αυτός ένας σοβαρότατος λόγος),
αλλά επειδή, πάνω απ' όλα, έχουμε καταλάβει οτι ο σκοπός της ενέργειά μας αυτής είναι να "προάγουμε"
το είδος. Κάθ' ένας έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό, και βέβαια δεν έχει το δικαίωμα να αναπαράγει απο άγνοια πουλιά κατώτερης ποιότητας.
Είναι ενάντια στή φύση.-
 
Και εγώ Νεκτάριε είμαι τις άποψεις να μήν κάνεις αυτο το ζευγάρωμα βεβαια δικαιωμά σου είναι να κάνεις οτι θέλεις αλλα δεν μου φαίνεται και πολυ σωστο
 
Back
Top