Αναπαραγωγή Ζευγάρωσαν τα περιστέρια μου, τι πρέπει να προσέξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dalice

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
γλυφαδα
Καλησπέρα
Ήθελα την βοήθεια σας
Ζευγάρωσαν τα περιστέρια μου και σήμερα βρήκα στο καλαθάκι το ψάθινο που έχω μέσα στο κλουβί με χορταράκια ένα αυγο
Τι πρέπει να προσέξω ;
Το κλουβί το έχω μέσα στο σπίτι για το βράδυ και την ημέρα το πάω μπαλκόνι και τους ανοίγω να βγαίνουν βολτα
Μπορώ να μετακινώ το κλουβί ;
Επίσης έχουν βάλει στην φωλιά και μανταλάκια και μια καλτσα. Να τα βγάλω η δεν κάνει;
Να βάλω στην περιστερά να τρώει βραστό αυγό όπως κάνουν στα καναρίνια ;
 
Τι πρέπει να προσέξω ;
Την διατροφή τους.
Την περίοδο της αναπαραγωγής χρειάζονται περισσότερες πρωτεΐνες, βιταμίνες, ασβέστιο, υδατάνθρακες.
Εσύ ποιά διατροφή ακολουθείς;
Τα περιστέρια αναλόγως την εποχή, θα πρέπει να ακολουθούν διαφορετικό πρόγραμμα στην διατροφή τους.
https://el.healthy-food-near-me.com...ed-them-properly/#How-to-feed-pigeons-at-home

Μπορώ να μετακινώ το κλουβί ;
Όχι, το κλουβί θα πρέπει να είναι σε ένα σταθερό σημείο και να μην μετακινείται.
Επίσης έχουν βάλει στην φωλιά και μανταλάκια και μια καλτσα. Να τα βγάλω η δεν κάνει;
Άφησέ τα στην φωλιά, είναι κάτι που το κάνουν τα περιστέρια, βάζουν διάφορα αντικείμενα στην φωλιά τους.
Να βάλω στην περιστερά να τρώει βραστό αυγό όπως κάνουν στα καναρίνια ;
Βεβαίως, το αυγό είναι βασική πηγή πρωτεϊνών, μπορείς να δίνεις καθημερινά την περίοδο της αναπαραγωγής.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια
Το αρσενικό τρώει μόνο τροφή για καναρινια
Ότι άλλο του είχα βάλει δεν το τρώει
Και μου είχε πει η κτηνίατρος να του βάζω στο νερό animal strath
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Nα σταματήσεις τα σούρτα φέρτα και τις μετακινήσεις τους , άστα ήσυχα . Εάν θες άνοιξε τους το κλουβί και όποιο θέλει θα πάει την βόλτα του . Μην πειράξεις τίποτα στην φωλιά και να γνωρίζεις πως στα περιστέρια κλωσάνε και τα δύο . Περισσότερο την ημέρα το αρσενικό και την νύχτα στάνταρ το θηλυκό . Αυγά και τέτοια δεν θέλουν απλά δεν είναι η καναρινοτροφή για τα περιστέρια (σαν λιχουδιά εντάξει) , θέλουν σιτάρι - καλαμπόκι ή ειδική μικτή τροφή περιστεριών που είναι ανάμεικτα πολλά σπόρια . Τώρα εάν έχεις παπαγαλάκια η τροφή τους είναι καλό μπινελίκι . Τα περιστέρια δεν θέλουν κάτι πρόσθετο στην περίοδο της εκκόλαψης ή της ανατροφής των γιαβριών , απλά πρέπει να υπάρχει συνέχεια τροφή και κάποια βιταμίνη στο νερό όπως σου είπε ο γιατρός . Μάλιστα δεν τρώνε τόσο πολύ κάτι σαν αν είναι σε καταστολή . Να υπολογίζεις ότι ένα ζευγάρι (μέτρια ράτσα) που ανατρέφει γιαβριά θέλει 100 - 120 γρ τροφή ημερησίως . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top