Αναπαραγωγή Ζευγαρι καρδερινες

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο σαιτ και πριν 4 ημερες αγωρασα ενα ζευγαρι καρδερινες 100ευρω. Οι καρδερινες ειναι φετινες με δαχτυλιδι 2.5 κλειστου τυπου. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις
1. Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
2. Τι προετιμασεια χριαζετε και ποτε ξεκιναει;
3. Να τις εχω μαζι τις καρδερινες ή με χωρισμα; να βλεπωνται ή οχι;
4. Τα εχω σε 60αρα ζευγαρωστρα
5. Τι φωλια να χρησιμοποιησω;
6. Ειναι απαρετητο να βαλω ψευτικα κλαδακια;
7. Αν βλεπωνται με αλλα πουλια υπαρχει καποιο προβλημα;
8. Πωσες γεννες μπορω να βαλω;
Αυτα
 
Καλησπέρα και καλώς ήρθες Χρήστο, εάν μπορείς, όπως είπε και ο Δημήτρης παραπάνω, γράψε μας ότι γράφουν πάνω τους τα δαχτυλίδια! Είναι σημαντικό για να ξέρουμε ότι τα πουλιά είναι σίγουρα εκτροφής!
 
Όσο θα περιμένεις και τις απαντήσεις των ειδικών θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα παρακάτω άρθρα.
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καρδερίνας-σε-κλουβί.22775/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-εκτροφής.22555/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-διαχείρισης-και-εκτροφής-καρδερίνας.19123/
Αν συνεχίζεις να έχεις απορίες... ρωτάς.
Προσωπικά θα καμαρώνω την αναπαραγωγική προσπάθειά σου εφ όσον θα θέλεις να τη μοιραστείς μαζί μας.
 
Γιατι δεν ρωτας καλυτερα αυτον που τα αγορασες.
τότε ποιο το νόημα του forum . Ας σταματήσουμε τότε να γράφουμε όλοι και να ρωτάμε στα petshops !
 
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο σαιτ και πριν 4 ημερες αγωρασα ενα ζευγαρι καρδερινες 100ευρω. Οι καρδερινες ειναι φετινες με δαχτυλιδι 2.5 κλειστου τυπου. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις
1. Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
2. Τι προετιμασεια χριαζετε και ποτε ξεκιναει;
3. Να τις εχω μαζι τις καρδερινες ή με χωρισμα; να βλεπωνται ή οχι;
4. Τα εχω σε 60αρα ζευγαρωστρα
5. Τι φωλια να χρησιμοποιησω;
6. Ειναι απαρετητο να βαλω ψευτικα κλαδακια;
7. Αν βλεπωνται με αλλα πουλια υπαρχει καποιο προβλημα;
8. Πωσες γεννες μπορω να βαλω;
Αυτα

Αφου και εγω σε καλωσορισω στην παρεα μαςθα προσπαθησω να σου απαντησω σε καποια απο τα ερωτηματα σου.
Αρχικα την πληρεστερη απαντηση που θα μπορουσες να εχεις σου την εδωσε ο κ. Μισαλουρης.
Μια βολτα στο φορουμ των ιθαγενων θα σου λυσει το 80% των αποριων σου (τωρινω και μελοντικων)
Αναλυτικα τωρα:

1)Αν εννοεις για την φωλια τους γνωμη μου να ρωτησεις τον εκτροφεα που τα πηρες. Συνηθως το καλυτερο ειναι αυτο που γεννηθηκαν
2)Συνηθως τελος του χρονου - αρχες του επομενου. Η διαδικασια και οι συνθηκες ειναι μια ολοκληρη ξεχωριστη ενοτητα
3) Καθαρα προσωπικη επιλογη του εκτροφεα με πολλα υπερ και κατα η καθε περιπτωση.
4)Κακως. Σε 90αρα στην χειροτερη.
5)Αυτην που θα διαλεξουν. Βαζεις και τις δυο (εσω - εξω) και περιμενεις την επιλογη τους
6)Ναι. Και αληθηνα ακομη καλυτερα. Προσοχη στα πλαστικα για ατυχηματα
7)Εξαρταται τι επιθυμεις απο αυτα η τα αλλα πουλια (φωνες πχ)
8)Εξαρταται απο την προετοιμασια, την επιθυμια τους και την πλεονεξια σου. Το τελευταιο ειναι για εμενα το ποιο επικινδυνο. Προσωπικα 2 το μεγιστο.

Η σημαντικοτερη βοηθεια που πιστευω οτι μπορεις να εχεις ειναι η επικοινωνια με τον εκτροφεα που τα πηρες. Συνθηκες διαμονης, διατροφης, αναπαραγωγης κλπ κλπ.

Αυτα τα ολιγα :)
 
L 46 C16 018 E00 το ενα και L 46 C16 046 E00 το αλλο
Αρχικά στα δαχτυλίδια (αν δεν κάνω λάθος) το Ε00 σημαίνει πως ο εκτροφέας δεν ανήκει σε κάποιο σύλλογο. Άρα απο τα δαχτυλίδια το μόνο που μπορούμε αν μάθουμε είναι οτι τα πουλιά είναι γεννημένα το 2016 (C16)
Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
Για υλικό φωλιάς νομίζω πως κάνει οποιοδήποτε νήμα για καναρίνια μπορείς ν α προμηθευτείς απο ένα petshop (π.χ. τρίχα με βαμβάκι, κλωστές κτλ)

Τι προετιμασεια χριαζετε και ποτε ξεκιναει;
εδω θα μας απαντήσουν οι υπόλοιποι καρδερινάδες(@dimitris_patra, @adreas, @kostas karderines κτλ) γιατί οι καρδερίνες νομίζω πως θέλουν καλύτερη προετοιμασία απο τα καναρίνια. Πάντως θα αρχίσει την άνοιξη (Μάρτιο)
Να τις εχω μαζι τις καρδερινες ή με χωρισμα; να βλεπωνται ή οχι;
νομίζω πως μαζί δεν θα έχουν πρόβλημα αν ξεκινήσουν έτσι απο την αρχή αλλά δεν απαντάω με σιγουριά και εδω περιμένουμε τους έμπειρους.
Τα εχω σε 60αρα ζευγαρωστρα
Είναι αρκετά μικρή θα έλεγα... κατα την γνώμη μου 80αρα και πάνω
Τι φωλια να χρησιμοποιησω;
όποια θες, καλύτερα να να βάλεις και τα δύο είδη (εσωτερική - εξωτερική) για να διαλέξουν (βάλε και ψεύτικα πράσινα χορταρικά γύρο-γύρο για να νιώθουν πιο μεγάλη ασφάλεια)
Ειναι απαρετητο να βαλω ψευτικα κλαδακια;
εδω τι ακριβώς εννοείς;
Αν βλεπωνται με αλλα πουλια υπαρχει καποιο προβλημα;
θεωρώ πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν είναι αλλά είδη (π.χ. καναρίνια) αν είναι καρδερίνες τα άλλα πουλιά τότε αλλάζει το πράγμα.
Πωσες γεννες μπορω να βαλω;
μέχρι 3 και μετά χώρισμα γιατί θα είναι επικίνδυνη για το θηλυκό μια επιπλέον γέννα.
 
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο σαιτ και πριν 4 ημερες αγωρασα ενα ζευγαρι καρδερινες 100ευρω. Οι καρδερινες ειναι φετινες με δαχτυλιδι 2.5 κλειστου τυπου. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις
1. Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
2. Τι προετιμασεια χριαζετε και ποτε ξεκιναει;
3. Να τις εχω μαζι τις καρδερινες ή με χωρισμα; να βλεπωνται ή οχι;
4. Τα εχω σε 60αρα ζευγαρωστρα
5. Τι φωλια να χρησιμοποιησω;
6. Ειναι απαρετητο να βαλω ψευτικα κλαδακια;
7. Αν βλεπωνται με αλλα πουλια υπαρχει καποιο προβλημα;
8. Πωσες γεννες μπορω να βαλω;
Αυτα
1 από υλικό βάλε τα πάντα και ας διαλέξει ότι θέλει, νομίζω ότι προτιμούν λίγο περισσότερο τα ανοιχτόχρωμα.
2 για μενα δεν θέλει καμία ιδιαίτερη προετοιμασία
3 εδω όλα παιζουν, εχω ζευγάρια μαζί εχω και χώρια. Θα σου έλεγα με χώρισμα και ας βλέπονται
4 μια 76αρα για μενα είναι υπέρ αρκετή
5 εγω θα σου έλεγα αυτές που βάζω εγώ, κρεμαστες ψαθινες αλλα υπαρχουν διαφορες επιλογες.
Από την στιγμη που ειναι φετινά τα πουλάκια δεν έχουν θέμα!βάλε 2 φωλιές καλύτερα
6 αν και δεν είναι απαραίτητο καλύτερα όμως να βάλεις. Πλαστικά κατά προτίμηση γιατί τα αληθινά θα ξεραθούν
7 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βλέπονται
8 δυο είναι καλά για πρωταρικο θυλικα
 
1. Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
Κοίταξε κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Φωλιές-καρδερίνας-και-υλικά-επίστρωσης.1277/

Στη συνέχεια μελέτησε μερικές χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στην καρδερίνα. Θα σε βοηθήσουν πολύ στην προσπάθεια σου.
 
Τα έβαζα αυγοτροφη και τα βάζω ένα mix από πολλά σπόρια που μου κόστισε 20€. έχει πόλους σπόρους όπως κια καμελινα ραδίκι παπαρουνοσποροι και άλλα πολλά

Επίσης τα βάζω μαρούλι σπανάκι ρόκα
 
Τα έβαζα αυγοτροφη και τα βάζω ένα mix από πολλά σπόρια που μου κόστισε 20€. έχει πόλους σπόρους όπως κια καμελινα ραδίκι παπαρουνοσποροι και άλλα πολλά
Αυτά θα τα δώσεις την άνοιξη. Όχι τώρα. Γενικά για να σου δώσω να καταλάβεις, τώρα που κάνει κρύο και είναι χειμώνας η διατροφή τους πρέπει να είναι λιτή όπως θα ήταν και στην φύση. Όσο λοιπόν πλησιάζουμε στην άνοιξη τόσο αυξάνουμε την ποικιλία στη διατροφή τους και τόσο δίνουμε συχνότερα αυγοτροφή, έξτρα σπόρους κτλ. Για να καταλάβουν πως σιγά σιγά ήρθε η άνοιξη που όπως και στην φύση βρίσκουν πληθώρα σπόρων λαχανικών κτλ κτλ

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Χρήστο θα σου πω τι κανω εγω. Εχω ζευγάρια που τα εχω μαζί όλο τον χρονο, ουτε χωρισμα ουτε τιποτα(αναλογως την συμπεριφορα των πουλιων) εχω και κάποια που τα φτιάχνω τελευταία στιγμη. Ο μόνος λόγος που εχω κάποια μόνα τους είναι η γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα για το ποιά ζευγαρια θα βάλω η γιατί θέλω να μπορώ να ελέγχω τα πουλια καλυτερα για τυχόν αρρώστιες.
 
Γεια σας εχω μια απορια. Τις καρδερινες τις ςχω σε 60αρα ζευγαρωστρα. Αυριο περνω 90αρα. Τα βαζω καθε μερα λαχανικα και εχω ενα μιγμα απο διαφορους σπορους πχ κια, καμελινα κλπ. Χθες εβαλα το κηνιτο να τα τραβιξω βιντεο και μετα βλεποντας το βιντεο ειδα οτι μαλωναν λιγο. Τι να κανω; Τα εχω μαζι χωρις χωρισμα. Να βαλω φωλιες;
 
Τι να κανω; Τα εχω μαζι χωρις χωρισμα. Να βαλω φωλιες;
Σε τι χώρο τις έχεις;
Σε τι συνθήκες;
Πρέπει να μας πεις δυο λόγια για να μπορέσουμε να σου πούμε πιο σωστά τη γνώμη μας.
 
Λοιπον τα εχω εξω στην βεραντα σε ραφιερες. Τις εχω στο πρωτο ραφι γυρο στα 2 μετρα υψος απο το πατωμα γιατι διαβασα οτι θελει στο πιο ψυλο συμειο. Στην βεραντα εχει τεντες και ετσι δεν περναει πολυς αερας. Γυρο τους εχω καναρινια και ενα καρδερινοκαναρο. Δεν βλεπονται μεταξυ τους αλλα ακουει το ενα το αλλο. Δεν πιστευω να ειπαρχει προβλημα; αυτα τι αλλο να σας πω. Αν ξεχασα κατι πειτε μου να σας το πω
 
Ναι το ξερω οτι θελει καιρο ακομα. Ποτε περιπου; αλλα εγω τι κανω; Τις βαζω φωλιες ή οχι;
 
Back
Top