Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καρδερινας σε κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zako

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Έδεσσα
Εχω ενα ζευγαρι ημερες καρδερινες αγορασμενες πριν 10 ημερες απο μεγαλο πετ σοπ στη θεσσαλονικη, τα πουλια ειναι χρονολογιας 2007 και χαντρωμενα.
η ερωτηση ειναι, γινεται ζευγαρωμα καρδερινας σε κλουβι ζευγαρωστρα και πως;
 
αν δεν ειμαι αδιακριτος ποσο τις αγορασες{η τιμη θα μας δωσει να καταλαβουμε περι τινος προκειται}
 
ΦΙΛΕ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΙΚΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 170.00Ε
 
Φίλε Κώστα τα πουλιά σου διευκρίνισαν αν είναι καρδερίνες εκτροφής δικές μας ή καρδερίνες σιβηρίας;
 
Σε ρωτάω αυτό γιατί έχει παρατηρηθεί ότι οι καρδερίνες Σιβηρίας είναι πιο εύκολες στο ζευγάρωμα.Βέβαια φωνητικά μπροστά στις δικές μας δεν πιάνουν μία. Τοποθέτησε τα πουλιά για αρχή σε μία κλούβα με χώρισμα για κάποιο διάστημα και παρατήρησέτα.Χρονικά έπρεπε να έιναι μαζί από αρχές Σεπτέμβρη αλλά δεν πειράζει. Ποτέ δεν είναι αργά.
 
Χρονικά έπρεπε να έιναι μαζί από αρχές Σεπτέμβρη αλλά δεν πειράζει. Ποτέ δεν είναι αργά.

Signomi Isidoros, ala afto einai ena thema pou parxei diafores gnomes. Ksero poli empoirei ektrofeas pou lene etsi, kai ksero to idio poson ektrofeas pou lene akribos to antistato, gia na baleis ta poulia mazi apo februario arxei martio. Erefna pos einai to kalitero den iparxei mexri tora.

Alexandros
 
Αλέξανδρε δεν διαφωνώ μαζί σου.Απλά όταν λέω απο Σεπτέμβριο(αυτό κάνω και εγώ) το κάνω μόνο και μόνο για να δώσω περισσότερο χρόνο στα πουλιά να γνωριστούν.
 
οι καρδερινες δεν ειναι εκτροφης αλλα πιασμενα μικρα απο φωλια οσοι ασχολουνται με εκτροφη καρδερινας πρεπει να το γνωριζουν, γι αυτο ρωτησα ποσο τις πηρες και ολα τα υπολοιπακαι ξανα λεω δεν ειναι εκτροφης αλλα πουλακια ή αυγα πιασμενα ηκαρδερινα θελει πολυ δουλεια και κοπο για να ζευγαρωσει και κυριως για να περασει πτερορροια, αυτος ειναι ενας λογος για τον οποιο τα πουλια εκτροφης κοστιζουν πανω απο 100€ το ενα κα ιοχι το ζευγαρι
 
Λευτέρη με συγχωρείς αλλά με βρίσκεις αντίθετο. Δεν λέω ότι μπορεί να μην έχεις δίκιο αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο. Δηλαδή αν κάποιος εκτροφέας πουλήσει σε κάποιο κατάστημα φτηνά τα πουλιά του σημαίνει ότι δεν είναι εκτροφής; Και αν κάποιος τα χαρίσει αντί να τα πουλήσει τότε αυτά τί θα είναι; Μην είσαι τόσο απόλυτος. Μην λέμε από την μία ότι οι εκτροφείς που πουλάνε μία καρδερίνα 200 και ευρώ μας εκμεταλέυονται και από την άλλη αν κάποιος πουλήσει ένα ζευγάρι στην ίδια ή και λιγότερη τιμή να λέμε ότι τις έχει πιασμένες.
 
ισιδωρε, αν εσυ εχεις ενα ζευγαρι κα ισου κανει 5 πουλια και ταιζεις με τροφες που κοστιζουν 30ε το κιλο κα ιστο τελος ζησει μετα απο 1 μηνα το ενακαι αυτο παει λεγοντας για καθε ζευγαρι αν τα πουλαγες θα τα εδινες 30 €; Μην κοροιδευομαστε δεν εινα ισωστο να λεμε τα πραγματα ως εχουν, δεν κανω διαφημιση απλα λεω την αληθεια
 
Λευτέρη θα ήθελα μια διευκρίνιση σχετικά με αυτό το μήνυμα σου…
οι καρδερινες δεν ειναι εκτροφης αλλα πιασμενα μικρα απο φωλια οσοι ασχολουνται με εκτροφη καρδερινας πρεπει να το γνωριζουν, γι αυτο ρωτησα ποσο τις πηρες και ολα τα υπολοιπακαι ξανα λεω δεν ειναι εκτροφης αλλα πουλακια ή αυγα πιασμενα ηκαρδερινα θελει πολυ δουλεια και κοπο για να ζευγαρωσει και κυριως για να περασει πτερορροια, αυτος ειναι ενας λογος για τον οποιο τα πουλια εκτροφης κοστιζουν πανω απο 100€ το ενα κα ιοχι το ζευγαρι
Εννοείς ότι τα πουλιά που αγόρασε ο Κώστας (zako), από το μαγαζί που τα αγόρασε, δεν είναι εκτροφής αλλά πιασμένα από φωλιές είτε σαν μικρά είτε σαν αβγά;
 
Λευτερη καλημερα, στο quiko οι καρδερινες εκτροφης εχουν εχουν 150-200 ευρω το ζευγαρι!Γραφει καρδερινες εκτροφης παντως. 🙂
 
Συμφωνω να μην ειμαστε απολυτοι

εκτροφεας που δεν τον ηξερα
και ειναι και μελος εδω πουλαει το ζευγαρι λιγοτερο απο το ποσο που αναφερατε
3η γενια δικα του και τα ειδα στο εκτροφειο του,
ηρεμα σαν καναρινια. Μου ειπε οτι πρεπει να δινονται οσο πιο χαμηλα μπορεις για να μπορεσουν ολοι να μπουν στην εκτροφη και να μην χρειαζομαστε πια αγρια

να μην πω για αλλον απο εδω που ξερω που χαριζει ασυστολα καρδερινες που εχει βγαλει και αυτος με κοπο,
εαν αυτος ειχε παρει δακτυλιδια τοσο καιρο θα τον λεγανε μερικοι τρελο να χαριζει δακτυλυδομενες εκτροφης του


υπαρχουν και ανθρωποι με αρχες που βοηθουν το χομπυ
ανεξαρτητως κοστους


ΜΦΧ
Πανος
 
ταυρο καλημερα καποτε μου εκανες μια ερωτηση αν θελω να ειμαι και αν μπορω να ειμαι μελος στο φορουμ, σου απανταω ναι και το λεω αυτο γιατι με αυτο ποπυ θα σου πω θα εξοργιστεις ελπιζω οχι με μενα,
υπαρχουν πουλια που ειτε προερχονται από αυγα μαζεμενα απο φωλιες ειτε μικρα απο απο φωλιες, διαφοροι αλλοδαποι ερχονται την ανοιξη απο μαρτιο μεχρι μαιο κα ιμαζευουν μικρα και αυγα απο φωλιες κα ιτα δινουν στους"εκτροφεις" τα 5 αυγα 5 € και τα 5 μικρα 10€,το ξερω πολυ καλα γιατι εχω φιλο "εκτροφεα"ο οποιο πουλαει στο σχιστο,
για τα μαγαζια βεβαια δεν εχω ακουσει κατι παρόμοιο.
κανενας δεν μπορει, οπρος το παρων, ννα βγαλει τοσα πουλια ωστε να ικανοποιηθει εστω κα ιενα πολυ μικρο κομματι της αγορας. Αυτα απο εμενα ελπιζω να καταλαβατε τον λογο που ειμαι απολυτος καιτ το θεμα το επεκτεινα για να μην μας πιανουν κοροιδα αυτοι οι επιτηδειοι και συνεχιζεται επ απειρον αυτη η κατασταση, να εισαστε καλα και συγνωμη αν προσεβαλα καποιον χωρις να θελω
 
Λευτέρη δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη επειδή διατύπωσες την άποψη σου (εξάλλου δεν πρόσβαλες κανέναν) στο κάτω κάτω είπες αυτο που είδαν τα μάτια σου και όχι τι άκουσες απο άλλους, περιμένω να μου πεις τιμή για το καρδερινάκι που λέγαμε για να δώ αν είναι εκτροφής ή πήγες καμιά βόλτα στο δάσος😀 :)
 
επειδη μου ευχηθηκες μεσα απο την καρδια σου και ολα πανε καλα προς το παρων, ΔΩΡΟ φιλε σταματη
 
Back
Top