Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καρδερινας σε κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πανο τα δαχτυλιδια ειναι ιδια για ολα τα πουλια δεν ζηταμε δαχτυλιδια για γκλοστερ η για μαλινουα αλλα δαχτυλιδια 2,9μμ ή 2,7μμ καταλαβες το μονο διαφορετικο στα δαχτυλιδια ειναι η διατομη τους και οχι το ειδος που τα φοραει

αρα φιλε Λευτερη για να το ξεκαθαρησω στο μυαλο μου
η πιστοποιηση οτι ειναι δικα σου ειναι οτι εισαι μελος συλλογου
και εχεις παρει δακτυλιδια επι τουτου σωστα;
επειδη ομως αγοραζεις οτι δακτυλιδια θελεις απο ενα συλλογο οταν εισαι μελος, παλι μπορεις να κανεις κολπο με αγριες φωλιες ναι η οχι
 
τα δαχτυλιδια δεν σε δεσμευουν υλικα να εισαι σωστος αλλα μονο ηθικα, να κανεις κατι μονο οταν μπορεις και οχι να περιμενεις την μαμα φυση να τα κανει για σενα αυτο εινα ξεκαθαρο πανο,
 
Συμφωνω φιλε απλα προσπαθω να καταλαβω το συγκεκριμενο σημειο

mgerom είπε:
Καρδερίνα που φοράει κατι άλλο, απο C=2.50mm.
Δεν θεωρείται καρδερίνα εκτροφής και το μυαλό του καθ' ενός μπορεί να πάει οπουδήποτε.
 
Βρε Πάνο μου,όσο πιο μικρό είναι το δακτυλίδι,
τόσο πιο δύσκολα γίνεται η παρανομία που λές.
-Αν έχεις στο νού σου την παρανομία βέβαια
δεν θα σε εμποδίσει κανείς να δακτυλιδώσεις
νεοσσούς απο φωλιά.
-Τουλάχιστον να μάθουμε να μην ανοίγουμε τα
πορτοφόλια μας σε απατεώνες όταν βλέπουμε
δακτυλίδια 2.9 και 3,2 και μας ζητούν χρήματα
για δήθεν δακτυλιδωμένα πουλιά εκτροφής.
 
πανο αυτο που εγραψε ο μακης, σημαινει οτι αν π.χ. ενα αγριοπουλι που πρεπει να φερει δαχτυλιδι ΜΟΝΟ 2,5 μμ οπως η καρδερινα φερει ενα των 2,9 σημαινει δεν ειναι εκτροφης δικης μας ΔΙΟΤΙ τα μικρα τα δαχτυλιδωνουμε 7-8 το πολυ ημερων και το δαχτυλιδι 2,5 περναει στρα μικρα μονο τοτε εαν ειναι πιο μεγαλα θελει μεγαλυτερο δαχτυλιδι, γιατι να τα αφησουμε να μεγαλωσουν ομως αφου τα εχουμε εμεις και να βαλουμε μεγαλυτερο δαχτυλιδι κα να ειμαστε "παρανομοι"{εννοω τουλαχιστον ηθικα γιατι κανενας δεν ελεγχει δαχτυλιδια πουθενα, εκτος τους διαγωνισμους}
 
Ευχαριστω παιδια
ειχα την εντυπωση οτι μονο μεχρι 6- 7ημερων μπαινουν τα δακτυλιδια ανεξαρτητα απο τη διαμετρο αφου μετα το πισω δακτυλο δεν λυγιζει αναποδα🙄

ΜΦΧ
Πανος
 
H COM έχει επιλέξει για κάθε είδος πουλιού το στενότερο δυνατόν δαχτυλίδι ποου μπορεί να φορέσει για να αποφευχθούν πονηριες!
Υπάρχουν καναρίνια μικρότερου μεγεθους (άρα και με στενότερο ποδαράκι), τα οποία φερουν δαχτυλίδι στενότερο, για το λόγο που σου είπα παραπάνω.

Η Ομοσπονδία προσπαθεί να περιορίσει την αυθαιρεσία, αλλά η ανθρωπινη πονηριά υπάρχει παντα. Είναι ένα παιχνίδι σαν τη γάτα με το ποντίκι, βρίσκουν μια πονηριά και θετουν σε ισχυ ένα μετρο περιορισμού της, τότε οι πονηροί σκέφτονται άλλη πονηριά και πάει λέγοντας. Ετσι οι κανονισμοί εξελίσσονται εσαεί.
 
Παιδια μη τρελενομαστε τα πουλια που αγορασα ειναι σιγουρα εκτροφης, και το μαγαζι απο το οποιο τα αγορασα το γνωριζω πολυ καλα γιατι ειμαι πελατης.
Ζητησα συμβουλες για ζευγαρωμα και οχι για τιμες, παρακαλω πολυ οποιον γνωριζει πληροφοριες να με ενημερωσει.
παραλληλα θα ηθελα πληροφοριες για παπαγαλο ζακο,θυληκο οποιος γνωριζει να μου πει κατι. Καλησπερα
 
Παιδια μη τρελενομαστε τα πουλια που αγορασα ειναι σιγουρα εκτροφης, και το μαγαζι απο το οποιο τα αγορασα το γνωριζω πολυ καλα γιατι ειμαι πελατης.
Ζητησα συμβουλες για ζευγαρωμα και οχι για τιμες, παρακαλω πολυ οποιον γνωριζει πληροφοριες να με ενημερωσει.
παραλληλα θα ηθελα πληροφοριες για παπαγαλο ζακο,θυληκο οποιος γνωριζει να μου πει κατι. Καλησπερα

Είναι εκτροφής και μάλιστα εισαγωγής αφού ότι έχω αγοράσει εγώ έχει δαχτυλίδι ξένων συλλόγων. Τη συγκεκριμένη εισαγωγή που έκανε από καρδερίνες την πέτυχα κι εγώ και οι τιμές κυμαίνονταν από αυτή του zako μέχρι και 1000 ευρώ μεταλλαγμένες. Φίλε για το ζευγάρωμα κοίτα λίγο στο https://community.petbirds.gr/threa...-το-άρθρο-«Η-Αναπαραγωγή-της-Καρδερίνας».253/ Από τη στιγμή που είναι εκτροφής τα πουλιά θέλουν ένα ευρύχωρο κλουβί (Όσο πιο μεγάλο γίνεται) τοποθετημένο κατά προτίμηση σε ψηλό σημείο με τουλάχιστον 3 φωλιές μέσα για να διαλέξουν. Οι φωλιές χρειάζονται κάποια υποτυπώδη κάλυψη (η οποία γίνεται συνήθως με χριστουγεννιάτικες γιρλάντες) αλλά μην το παρακάνεις γιατί η καρδερίνα θέλει να εποπτεύει τον χώρο από τη φωλιά της. Προτίμηση έχουν συνήθως στα ανοιχτόχρωμα υλικά φωλιάς (προσωπικά τους βάζω ότι πιθανό υλικό μπορώ να βρω για να διαλέξουν). Ελπίζω να βοηθάνε αυτά. Πολύ βασικό. Ησυχία και Υπομονή. Άντε και καλή σου επιτυχία.
 
Back
Top