Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καρδερινας σε κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
astrapogiannos είπε:
ΝΑΙ τα πουλια αυτα ειναι ειτε αυγα μαζεμενα απο φωλιες ειτε μικρα απο απο φωλιες και το ξερω πολυ καλα, διαφοροι αλλοδαποι ερχονται την ανοιξη απο μαρτιο μεχρι μαιο κα ιμαζευουν μικρα και αυγα απο φωλιες κα ιτα δινουν στους"εκτροφεις" τα 5 αυγα 5 € και τα 5 μικρα 10€,
Λευτέρη, αυτό που περιγράφεις είναι όντως λυπηρό και απαράδεκτο! Εάν γίνεται όντως κάτι τέτοιο είναι καταδικαστέο και "άνανδρο". Χρησιμοποιώ τον όρο για να τονίσω το επίπεδο της εκτροφικής εντιμότητας και του ήθους αυτών που ίσως κάνουν αυτά που αναφέρεις.

Με τη διευκρίνιση που ζήτησα ήθελα από εσένα απλώς αυτή τη δήλωση:
astrapogiannos είπε:
το ξερω πολυ καλα γιατι εχω φιλο "εκτροφεα"ο οποιο πουλαει στο σχιστο κα ιστα διαφορα μεγαλα μαγαζια,και ειμαι απολυτος ξαναλεω στην αποψη μου αυτη
Θα πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας ότι όταν κατηγορούμε κάποιον και στην προκειμένη περίπτωση ένα κατάστημα του οποίου το όνομα έχει αναφερθεί στο φόρουμ, θα πρέπει να έχουμε στοιχεία και αποδείξεις για τις κατηγορίες μας διότι διαφορετικά μπορεί να θέσουμε τον εαυτό μας σε πολλά προβλήματα εξαιτίας των αναπόδεικτων δηλώσεών μας.

Επίσης, να αναφέρω ότι το PetBirds δεν έχει καμία σχέση ούτε ασπάζεται τις δηλώσεις αυτές.
Δήλωση περιορισμού ευθύνης είπε:
Το PetBirds και ο ιδιοκτήτης του δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εγκυρότητα και ορθότητα των πληροφοριών, κρίσεων, σχολίων που περιέχονται σε μηνύματα μελών, για ενέργειες που θα είναι αποτέλεσμα μηνυμάτων ή και συμβουλών που παρέχονται από μηνύματα μελών στο forum του. Συνεπώς, οι επισκέπτες / μέλη του PetBirds, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του με δική τους πρωτοβουλία, αναλαμβάνουν και τη σχετική ευθύνη διασταύρωσης των παρεχομένων πληροφοριών με τις πηγές
 
σταυρο επειδη ξερω τις συνεπειες του νομου δεν αναφερομουν στο εν λογω καταστημα διοτι δεν ξερω ουτε που ειναι εγω μιλαω για τον γενικο κανονα που υπαρχει σε αυτη την κατασταση, επισης θα ηθελα να διευκρινησω οτι ο καθενας εκτιμαει την δουλεια του και την κοστολογει οσο θελει εμενα μου περισσευει, παντως ενα ακομα κα ιτελειωνω οι καρδερινες φορανε δαχτυλιδι 2,5 μμ τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου, οτι αλλο νουμερο δειτε,ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ
 
Λευτέρη εγώ απλά ξεκαθαρίζω τη θέση του PetBirds με βάση τη Δήλωση Περιορισμού Ευθύνης του. Και ξαναλέω λοιπόν πως ό,τι γράφεται εδώ μέσα αφορά τις απόψεις των συγγραφέων και οποιεσδήποτε νομικές κυρώσεις μπορούν να προκύψουν από αυτές τις απόψεις αφορούν επίσης τους συγγραφείς τους και όχι το PetBirds.

Δεν απαγόρεψα ποτέ κανέναν να πει την άποψή του, θα πρέπει όμως να είσαστε προσεκτικοί σε αυτά που γράφετε, να τα σκεφτόσαστε εκατό φορές πριν και μετά να τα γράφετε. Τα λόγια είναι στα την πέτρα. Όταν φύγουν δεν γυρίζουν πίσω και η ζημιά που μπορεί να κάνουν μπορεί να βλάψει τον εαυτό σας.

Όλοι μας έχουμε την προσωπικότητά μας, την οικογένειά μας και οτιδήποτε άλλο που πρέπει να σκεφτούμε και να προστατέψουμε. Σε ό,τι με αφορά, δεν θα είμαι αυτός που θα πληρώσει κερατιάτικα για τα λεγόμενα άλλων, ειδικά όταν δεν έχω να υπερασπιστώ κανένα όφελος από αυτή τη δραστηριότητα.

Θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να γυρίσεις στα μηνύματα σου και να τα ανασκευάσεις παρέχοντας τις κατάλληλες διευκρινίσεις. Διαφορετικά ξεκαθαρίσω και πάλι τη θέση μου έναντι των απόψεών σου όπως έχουν διατυπωθεί μέχρι τώρα.
 
σταυρο ξαναλεω δεν κατηγορω το εν λογω καταστημα γιατι δεν ξερω τους ανθρωπους το μονο που ξερω εινα ιτι γινεται στο παζαρι του σχιστου το οποιο και κατονομασα σε προηγουμενο ποστ , ονομα καταστηματος δε ανεφερα και οτο ποστ του φιλου ζακο ηταν απλα η αφορμη να ξεκινησω μια τετοια συζητηση
 
Λευτερη θα μας τρελανεις... Επι λεξη λες (το ξερω πολυ καλα επειδη εχω φιλο''εκτροφεα'' ο οποιος πουλαει στο σχιστο κτλ. κ. Τλ...)... Και μετα (λες δεν ξερω τους ανθρωπους.. Και εγω μιλησα μονο για το Σχιστο)... Ολοι ξερουμε τι παιζει στο Σχιστο.. Δεν πιστευω προσωπικα πως ολοι κοιτανε την κονομα. Υπαρχουν ανθρωποι που χαριζουν πουλια.. Εκτροφης.. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
 
δεν ξερουν ολοι σοφια τι παιζει στο σχιστο προσφατο παραδειγμα ο μικρος μας νεος φιλος λιζαρντ ο οποιος πηγε κα ιαγορασε πουλακι{οχι εκτροφης αλλα πουλι αγριο}απο το σχιστο κα ιτο εχασε σε 1 ωρα, αν ηξερε θα πηγαινε;
 
Αγαπητοί φίλοι το θέμα αυτό είναι τεράστιο.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να εστιάσουμε στην αναπαραγωγή της καρδερίνας, να γίνουμε περισσότεροι και να βγάλουμε περισσότερα καρδερινάκια.

Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να ελαχιστοποιήσουμε το πρόβλημα.
Μην ξεχνάτε ότι η εκτροφή της καρδερίνας θέλει θυσίες.

Φιλικά
 
σταυρο επειδη ξερω τις συνεπειες του νομου δεν αναφερομουν στο εν λογω καταστημα διοτι δεν ξερω ουτε που ειναι εγω μιλαω για τον γενικο κανονα που υπαρχει σε αυτη την κατασταση, επισης θα ηθελα να διευκρινησω οτι ο καθενας εκτιμαει την δουλεια του και την κοστολογει οσο θελει εμενα μου περισσευει, παντως ενα ακομα κα ιτελειωνω οι καρδερινες φορανε δαχτυλιδι 2,5 μμ τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου, οτι αλλο νουμερο δειτε,ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ
Αυτο με τα δαχτυλιδια δε νομιζω πως ισχυει προσωπικα φετος πηρα 60 απο το συλλογο που ειμαι και αν δεν μου φτασουν θα παρω τα 2,9 που κυκλοφορουν στο εμποριο κλειστου τυπου
 
ο συλλογος στον οππιο ανηκεις πρεπει και ειναι υποχρεωμενος να εχει δαχτυλιδια "μηδενικα"ωστε σε εκτακτες περιπτωσεις να παρασχει τα σωστα δαχτυλιδια στους ενδιαφερομενους αγαπητε γρεβενιτη
 
Καρδερίνα που φοράει κατι άλλο, απο C=2.50mm.
Δεν θεωρείται καρδερίνα εκτροφής και το μυαλό
του καθ' ενός μπορεί να πάει οπουδήποτε.
 
Συγνώμη που ίσως βγω off topic, διαβάζοντας όμως τα ποστ σας θέλω να ρωτήσω κάτι.
Δεν έχω γνώση από καρδερίνες (γι'αυτό εξάλλου μπήκα και στο φόρουμ, για να μάθω) και θα θελα την πολύτιμη γνώμη σας.
Οι γονείς μου πριν μια εβδομάδα μου χάρισαν μια αρσενική καρδερίνα που πήρα από pet shop της γειτονιάς μας.
Διαβάζω όμως πως αυτά τα πουλάκια πρέπει να έχουν δαχτυλιδάκι στο πόδι τους.
Το δικό μου όμως δεν έχει.. Η τιμή που τα έδιναν ήταν 10 ευρώ.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι πιασμένο;
Προσπαθώ να το φροντίζω όσο μπορώ, το βγάζω έξω από το κλουβάκι του στο δωμάτιό μου, είναι πολύ χαρούμενο και όχι άγριο στη συμπεριφορά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Συγνώμη που ίσως βγω off topic, διαβάζοντας όμως τα ποστ σας θέλω να ρωτήσω κάτι.
Δεν έχω γνώση από καρδερίνες (γι'αυτό εξάλλου μπήκα και στο φόρουμ, για να μάθω) και θα θελα την πολύτιμη γνώμη σας.
Οι γονείς μου πριν μια εβδομάδα μου χάρισαν μια αρσενική καρδερίνα που πήρα από pet shop της γειτονιάς μας.
Διαβάζω όμως πως αυτά τα πουλάκια πρέπει να έχουν δαχτυλιδάκι στο πόδι τους.
Το δικό μου όμως δεν έχει.. Η τιμή που τα έδιναν ήταν 10 ευρώ.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι πιασμένο;
Προσπαθώ να το φροντίζω όσο μπορώ, το βγάζω έξω από το κλουβάκι του στο δωμάτιό μου, είναι πολύ χαρούμενο και όχι άγριο στη συμπεριφορά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
αγρια κατα πασα πιθανοτητα ειναι η καρδερινα σου.
παντως καπου το εχω ξαναπει οτι 200ε για ζευγαρι καρδερινων εκτροφης ειναι ακριβα κατα την γνωμη μου. Δε λεω να τα δινουν κ τσαμπα αλλα 200ε ειναι πολλα.
εγω παντως αν ποτε καταφερω κ βγαλω υποσχομαι να δωρησω οσα δε θα μπορεσω να κρατησω για μενα :D
 
Καρδερίνα που φοράει κατι άλλο, απο C=2.50mm.
Δεν θεωρείται καρδερίνα εκτροφής και το μυαλό του καθ' ενός μπορεί να πάει οπουδήποτε.

Signomi Maki, ala san ola ta poulia pou parxoune stis ektrofeis, exei ksekinisi na ginoune i karderines afou zefgaronoune panda megalosomatos me megalosomatos, pio megalo. Gia afto epitrepete se meriga xora tis europeis gia tin karderina (Carduelis carduelis carduelis kai megalitero ) daxtilidia me megetos 2,8 klisto tipos. Kai stin COM epitrepete afto to daxtilidi. Sta Tschussi kai parva mono 2,5.


Alexandros
 
Αυτο με τα δαχτυλιδια δε νομιζω πως ισχυει προσωπικα φετος πηρα 60 απο το συλλογο που ειμαι και αν δεν μου φτασουν θα παρω τα 2,9 που κυκλοφορουν στο εμποριο κλειστου τυπου

Αυτό που έγραψα, είχε σαν ερέθισμα, αυτήν εδώ την αναφορά.

Εσύ πολύ καλά κάνεις και το λές σαν πληροφορία για να το γνωρίζουμε όλοι.

Αλλά βέβαια δεν εννοείς τα δακτυλίδια (του εμπορίου) που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος μας.

https://community.petbirds.gr/threads/Δακτυλίδωμα-νεοσσών.1118/
είχα αυτό υπ' όψιν μου.
 
Αλλά βέβαια δεν εννοείς τα δακτυλίδια (του εμπορίου) που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος μας.


Maki, sigura den milao gia afta ta daxtilidia, kai os lei o filos afta einai 2,9 mm, afto den epitrepete pousena.

Mono mexri 2,8 mm epitrepete.

Kai panda milao gia daxtilidia klisti tipos me to kodikos tou ektrofea.

Alexandros
 
ο συλλογος στον οππιο ανηκεις πρεπει και ειναι υποχρεωμενος να εχει δαχτυλιδια "μηδενικα"ωστε σε εκτακτες περιπτωσεις να παρασχει τα σωστα δαχτυλιδια στους ενδιαφερομενους αγαπητε γρεβενιτη
Aυτο δεν το γνωριζα απλα λεω σε περιπτωση που δεν βρισκεις 2,5 τοτε τη κανεις δεν βαζεις καθολου η βαζεις 2,9;
 
Οπως ειπε και ο Λευτέρης, αν δεν έχεις πλεον δαχτυλίδια με τον κωδικό σου (στη σωστή διάσταση για το πουλί για το οποιο προορίζονται), ζητάς από το σύλλογο σου συλλογικά δαχτυλίδια (δηλαδη τετοια που δεν αναγραφουν τον κωδικό σου, αλλά μόνο το ονομα του συλλόγου. Και αυτά θα πρέπει να έχουν τη σωστή διάσταση για το πουλί για το οποιο προορίζονται.
Αν το πουλί φερει δαχτυλίδι λανθασμένης διατομής τότε είναι σαν να μη φορά δαχτυλίδι, διότι δημιουργούνται υπόνοιες σχετικά με την προέλευση του.
 
να κανω μια ερωτηση παιδια
τι σχεση εχει η διατομη αμα ειναι συλλογου το δακτυλιδι;

πχ εχω καρδερινες και καναρινια
δεν παιρνω ειδικα δακτυλιδια για καρδερινες

τελικα ζευγαρωνουν και γεννανε και τα δακτυλιδωνω με γκλοστερ πχ
που εχω προχειρα απο το συλλογο
δακτυλιδι συλλογου δεν ειναι

δηλαδη αμα ειναι τα ειδικα δακτυλιδια και εγω αρπαω φωλιες και τα περναω;

ΜΦΧ
Πανος
 
πανο τα δαχτυλιδια ειναι ιδια για ολα τα πουλια δεν ζηταμε δαχτυλιδια για γκλοστερ η για μαλινουα αλλα δαχτυλιδια 2,9μμ ή 2,7μμ καταλαβες το μονο διαφορετικο στα δαχτυλιδια ειναι η διατομη τους και οχι το ειδος που τα φοραει
 
Back
Top