Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα σκαθιων

Mikrosektrofeas

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας φιλοι μου. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε τιποτα για την αναπαραγωγη των σκαθιων. Καθε απαντηση δεκτη. Ευχαριστώ
 
Ποιό πουλί ονομάζετε στην Θεσσαλονίκη σκαθί; Το λούγαρο;
Αν ναι, θα βρείς πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ.
 
μηπως μπορει να μπει μια φωτο απο σκαθρι και μια απο λουγαρο μπας και τα ξεμπερδεψω λιγο;
 
Νομιζω εννοει το λουγαρο. Περα απο αυτο ομως ειναι εντελως εκτος εποχης η οποια ενεργεια για ζευγαρωμα.
Σε γενικες γραμμες να αναφερω απλα οτι ειναι πολυ ευκολα πουλια, καλοβολα, ημερωνουν ευκολα... Ειναι γλυκουλια... Ευκολα στο ζευγαρωμα αλλα επιμενω ειναι εκτος εποχης.
 
Στο λίνκ που σου έδωσα πρίν, στο πρώτο πόστ υπάρχουν φωτογραφίες όλων των πουλιών.

Ας περιμένουμε διευκρίνηση απο τον φίλο μας για να μας πει για ποιό είδος ενδιαφέρεται.
 
Λουγαρο αρσενικο και θηλυκο...
 

Συνημμένα

  • 95efc5078337937ff86100d2b371fe98_full.webp
    95efc5078337937ff86100d2b371fe98_full.webp
    25,7 KB · Προβολές: 476
  • 57333092_EURASIANSISKINfemale2.webp
    57333092_EURASIANSISKINfemale2.webp
    22,8 KB · Προβολές: 358
ημερωνουν ευκολα...
Για να μην δημιουργουντε παρεξηγησεις:
... Επειδη μου ηρθε σχετικα εινα πμ*, ημερωνουν ευκολα εννοω οτι μπορεις σχετικα ευκολα να το πιασεις.. Να το μαθεις να τρωει απο το χερι σου, να το χαιδευεις... Κατι που ειναι τρομερα δυσκολο με αλλα πουλια εκτροφης,(πχ. Καρδερινες)αν δεν υπαρχει ιδιαιτερη επαφη σαν μωρακια(δηλ. Ταισμα στο χερι).
*Δεν μιλαω φιλτατε Δημητρη για αγρια πουλια πιασμενα να τα ημερεψεις.😎
 
Εγω κατα φερα φετος να τα ζευγαρωσω σε απλη 2πλη ζευγαρωστα ενω είμαι σχετικα απειρος. Οπότε για να σου λύσω την απορια ναι ζευγαρωνουν κ πολυ ευκολα σχεδόν όσο ευκολα κ τα καναρίνια ακόμα κ αγρια να είναι.όλα αυτα τα γραφω από προσωπική εμπειρια αν καποιός θεωρει κάτι απ όσα γραφ είναιω λάθος ας με διορθώσει.
 
Τελικα το αρχικο ερωτημα δεν απαντηθηκε...😕Θα μπορουσε καποιος να πει τη διατροφη που ακολουθουν κατα την περιοδο της αναπαραγωγης;
 
το πουλι που εννοω ειναι το λουγαρο. Τι διατροφη χρειαζεται για αναπαραγωγη και πια ειναι η καταλληλη εποχη; Πως θα ειναι ευκολοτερο το ζευγαρωμα τους; Πως καταλαβαινουμε οτι ειναι πυρωμενο το θυληκο και πως το αρσενικο;
 
Back
Top