Φροντίδα Ηρεμεί ο παπαγάλος αν του πάρεις παρέα;

Για να το βαλεις εξω θελει χωρο και προφυλαξη απο καιρικες συνθηκες, γατες ποντικια κλπ μετα το πουλί θα χασει την ανθρωπινη επαφη οποτε θα αγριεψει! Μαρια θεωρητικα το συζηταμε καθοτι με την συζήτηση παραγονται ιδεες! 👎👍
 
Αν ενωχλουν μονο οταν η κοπελα δουλευει με τις μεταφρασης θα ελεγα οτι το καλυτερο ειναι να βαζει οτοασπιδες για να μην το ακουη κ το λεω με την καλη εννοια μην παρεξιγηθω εγω αυτο θα εκανα
 
Βαλε και λιγο τα σπορια κ τα φρουτα του που πεταει, βαλε και τις κουτσουλιες στο σαλονι μαζι με τις τρυπες στα μπλουζακια της, χμμμ μαλλον να την υπνωτιζω πρεπει! Χαχα!
 
Για να το βαλεις εξω θελει χωρο και προφυλαξη απο καιρικες συνθηκες, γατες ποντικια κλπ μετα το πουλί θα χασει την ανθρωπινη επαφη οποτε θα αγριεψει! Μαρια θεωρητικα το συζηταμε καθοτι με την συζήτηση παραγονται ιδεες! 👎👍

Ένα κιόσκι με έναν τοίχο για να ακουμπά το κλουβί σε μια πλευρά είναι μια χαρά. Η ανθρώπινη επαφή είναι ένα θέμα αλλά θα έχει ταίρι όπως και το κατά πόσο θα αγριέψει είναι άλλο θέμα κι υποκειμενικό. Τα δικά ούτε αγριεύουν ούτε ξεχνάνε όσα ξέρουν.
 
Τα δικά ούτε αγριεύουν ούτε ξεχνάνε όσα
Μήπως όμως αυτό έχει να κάνει και με το είδος των παπαγάλων και κατ΄επέκταση με τη νοημοσύνη τους; Επίσης τα δικά σου τα έχεις μεγαλώσει εσύ - είχες δλδ συνεχή αλληλεπίδραση μαζί τους από μωρά.
 
Tο να τα εχεις εξω, εχεις εκτος των αλλων και αλλα θεματα οπως πως να τα βγαζεις και να τα βαζεις σπιτι να πεταξουν, επισης ανοιγεις αλλα προβληματα οπως κουνουπια τα οποια τα εχουμε μπολικα λογω κηπου μερμήγκια ψαλιδες! Ποντικια που το βραδυ θα ακουμπανε το κλουβι, γατες που στην αρχη θα τους ανοιξουν την ορεξη! Τωρα οσον αφορα το αττικο παρκο εκει τα πουλια εχουν μαθει να μεγαλωνουν ετσι, τρωνε οτιδηποτε τους δωσει καποιος, τα φρουτα τους τα αφηνουνε μεχρι να τα φανε, ποντικακια τρεχουν απο εδω κ απο εκει! Διαφορετικα πραγματα δηλαδη και οχι οπωςστο προσεγμενο περιβαλον που ζει τωρα! Αν ηταν σε καποιο διαμερισμα στο μπαλκονι θα ηταν ποιο ευκολο παντως!
 
Μήπως όμως αυτό έχει να κάνει και με το είδος των παπαγάλων και κατ΄επέκταση με τη νοημοσύνη τους; Επίσης τα δικά σου τα έχεις μεγαλώσει εσύ - είχες δλδ συνεχή αλληλεπίδραση μαζί τους από μωρά.

Είχα την εντύπωση ότι και του Τάκη ήταν ήμερο-ταισμένο στο χέρι. Ίσως όμως έχει ένα βαθμό ορθότητας Γιάννη αυτό που λες καθώς δεν γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες των Αλεξανδρινών, αν π.χ. αγριεύουν μετά απο χρόνια χωρίς επαφή με χέρια. Oι αμαζόνες πάντως δεν ξεχνούν ούτε ανθρώπους ούτε πράγματα που γνωρίζουν. Σωματική επαφή με χάδια και πολλά πιασίματα ούτως ή άλλως κανένα απο τα 2 προαναφερθέντα είδη δεν επιθυμεί, άσχετα με τους χειρισμούς που μαθαίνουν να ανέχονται.

Tο να τα εχεις εξω, εχεις εκτος των αλλων και αλλα θεματα οπως πως να τα βγαζεις και να τα βαζεις σπιτι να πεταξουν, επισης ανοιγεις αλλα προβληματα οπως κουνουπια τα οποια τα εχουμε μπολικα λογω κηπου μερμήγκια ψαλιδες! Ποντικια που το βραδυ θα ακουμπανε το κλουβι, γατες που στην αρχη θα τους ανοιξουν την ορεξη! Τωρα οσον αφορα το αττικο παρκο εκει τα πουλια εχουν μαθει να μεγαλωνουν ετσι, τρωνε οτιδηποτε τους δωσει καποιος, τα φρουτα τους τα αφηνουνε μεχρι να τα φανε, ποντικακια τρεχουν απο εδω κ απο εκει! Διαφορετικα πραγματα δηλαδη και οχι οπωςστο προσεγμενο περιβαλον που ζει τωρα! Αν ηταν σε καποιο διαμερισμα στο μπαλκονι θα ηταν ποιο ευκολο παντως!

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Στις χώρες απο όπου προέρχονται τα κουνούπια είναι απείρως πιο πολλά το ίδιο και τα τρωκτικά. Γιατί να μπουν τρωκτικά στο κλουβί σου; Πώς να μπουν δηλαδή; Πώς θα σκαρφαλώσουν απο τα πόδια του κλουβιού; Αφού λες πως έχετε και γάτες. Οι γάτες επίσης δεν μπορούν να κάνουν καμιά ζημιά σε τέτοιου μεγέθους πουλιά μέσα σε κλουβί. Μετά απο 2-3 ημέρες θα τις βρουν τις ισορροπίες τους. Σαφώς αρχικά θα το αφήνεις έξω όλη μέρα και θα το μαζεύεις τη νύχτα.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για το τι να κάνεις μιας και δεν το έχω σπίτι μου :D απλώς απαντάω στα επιχειρήματα/ερωτήματα που θέτεις.
 
ο Τουκη ειναι ημερος γενικα απλα πλεον δεν ανεχεται πολλα πολλα απο εμενα, η Μαρια τον κουκουλωνει για παραδειγμα με σεντονι και μενει χαζοπουλι, εμενα θα πεταγε η θα με δαγκωνε! το βραδυ που το σκεπαζω με το που βλεπει το σεντονι κανει επιθεση σε μενα μεσα απο το κλουβι και το δαγκωνει! το πρωι βαζω χερι μεσα να το βγαλω και παει πισω πισω να κρυφτει,θελει να βγει μονος του! αν τον αφησω μεσα αρκετη ωρα μετα με το που ανοιγω τσουπ στο χερι μου για να βγει! σε ολο αυτο φταιω κ εγω ειδικα τον χειμωνα δεν τον επαιζα γιατι κουρασμενος την επεφτα για ξαπλα! αλλα γενικα δεν ειναι πουλι για παιχνιδια! Και εξω να τον εχεις η πανω μου θα ειναι η στην Μαρια και θα δαγκωνει κλωστες κ φερμουαρ η θα ψαχνει πανω στα ντουλαπια κατι να δαγκωσει! Γενικα στα 10 λεπτα τον βαζουμε μεσα λογω των καταστροφων που θελει να κανει, οποτε συνολικα μιση ωρα την ημερα βγαινει! τωρα καποιοι που θα πουνε οτι ειναι λιγο,θα συμφωνησω αλλα μιλανε για τα δικα τους που μαλλον ειναι φρονιμα πουλια! το καθε ενα εχει δικη του προσωπικοτητα κ ο δικος μας ειναι περιεργος και δαγκωνιαρης!
 
@takis1964 θα πω και πάλι το κλισέ μου, κλαδιά και πάλι κλαδιά. Φρέσκα. Δεν έχουν μάτια για τίποτε άλλο, ούτε κράζουν ούτε τίποτε μέχρι να τα διαλύσουν. Οι καλλιστήμονες επίσης είναι στα φόρτε τους τώρα, βρες και δώστου να φάει τα λουλούδια τους, κλαδιά, φύλλα και άνθη είναι όλο το φυτό ασφαλές. Μην το πλύνεις πολύ και χαλάσεις τα λουλούδια, αν είναι περιοχή χωρίς πολύ καυσαέριο δώστο όπως το βρεις.
 
100 μετρα απο θαλασσα μονο αλμυρα εχει! Για πες κανα κλαδι να δω τι υπαρχει γυρω μου
 
Ελιες εχω αρκετες μεσα στο οικοπεδο αλλα ειναι λεπτα κλαδια επειδη τις κλαδεψα κ εχει κ λουλουδια επανω, τα δινω οπως ειναι με τα φυλα χωρις πλυσιμο χωρις τιποτα;
 
Ελιες εχω αρκετες μεσα στο οικοπεδο αλλα ειναι λεπτα κλαδια επειδη τις κλαδεψα κ εχει κ λουλουδια επανω, τα δινω οπως ειναι με τα φυλα χωρις πλυσιμο χωρις τιποτα;

Aν δεν ράντισες, ναι. Κι ένα νερό να τις ρίξεις με το λάστιχο να ξεπλυθούν αν έχουν πολλή σκόνη μια χαρά είναι.
 
Ελιά, πεύκο, μπαμπού, καλλιστήμονας, εγώ αυτά δίνω κυρίως.

Στο πεύκο ψάξε να κόψεις κλαδάκι με φρέσκα ή και ανοιχτά κουκουνάρια πάνω όπως και να μαζέψεις ανοιχτά ξερά κουκουνάρια να τα δώσεις έτσι.
 
Στο πεύκο ψάξε να κόψεις κλαδάκι με φρέσκα ή και ανοιχτά κουκουνάρια πάνω όπως και να μαζέψεις ανοιχτά ξερά κουκουνάρια να τα δώσεις έτσι.
οταν ξεκινησα να του δινω κουκουναρια ηθελα 10 την ημερα και μετα απο 2-3 μερες δεν ασχολιοτανε, μηπως υπαρχουν τιποτα lego για παπαγαλους;:D👎:D
 
Έχεις δοκιμάσει αυτά τα έξυπνα παιχνίδια αναζήτησης τροφής;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ειχα δοκιμασει καποια, τα ειχα παρει 5 ευρω το ενα, με την μια εσπασε την φωλια τους και μετα διελυσε την γεμιση, δεν εχω δει καποιους να πουλανε για μεγαλους παπαγαλους, ολα οσα εχω δει ειναι μαλλον για μικρους
Ξερεις οταν κατι εχει 10 ρικο + δυσκολα το δινεις ιδιως οταν δεν στο εχει συστησει καποιος οτι ειναι αντοχης και ειδικα στα πετ , ασχετοι ειναι
 
Back
Top