Φροντίδα Η Μιλλη ανεβηκε στο χερι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους!Χθες η Μιλλη εμαθε να ανεβαινει στο χερι μου, να τρωει απο αυτο καθως και να καθετε να τη χαιδευω! Το ιδιο ακριβως πραγμα προσπαθω εδω και δυο χρονια να διαδαξω στην Ελενα! Σημερα σκεφτηκα να τους βγαλω μαζι ωστε να δει η Ελενα πως καθεται η Μιλλη στο χερι μου και να την ακολουθησει.. Συμφωνειτε;
 
Χρονια πολλα! Ποσος καιρος ειναι που εμαθε το πουλακι να ερχεται στο χερι σου; Αν τα βγαλεις και τα δυο μαζι μπορει η Ελενα, να 'παρασυρει' την Μιλλη και να ξεχασει αυτα που εμαθε!Γνωμη μου ειναι πως θα ειναι καλυτερα να σας παρακολουθει η Μιλλη, για καποιο διαστημα μηπως και 'ζηλεψει';)
 
Χρονια πολλα!Η Μιλλη ανεβηκε στο χερι μου πρωτη φορα χθες!Η Ελενα επειδη καταλαβε οτι εβγαλα τη ΜΙλλη εχει σκασει απο το κακο της!
 
😉 Ειναι νωρις για να βγουν εξω μαζι! Οταν προσπαθεις επι δυο χρονια να την εκπαιδευσεις και δεν το καταφερνεις, το πιο σιγουρο ειναι να σου 'χαλασει' το μαθημα! Ασε λοιπον την Ελενα σε αποσταση, να μπορει να σας παρακολουθει, αλλα να μην μπορει να 'παρασυρει' την Μιλλη! Αργοτερα μπορει να το επιχειρησεις, να περασει αρκετο κατα την κριση μου διαστημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Επισης ενα ringneck ειναι πιο δυνατο απο ενα κοκατιλ. Σε περιπτωση που η μια ζηλεψει και επιτεθει στην αλλη εισαι σε θεση να το αντιμετωπισεις; Θα βαλεις το χερι σου να τις χωρισεις η θα τρομαξεις και δεν θα κανεις τιποτα;

Συμφωνω με τη Σισσυ σε οσα σου ειπε! 😉
 
Το εχω δοκιμασει ηδη να τα βαλω μαζι αλλα χωρις να το θελω! Ειχα τα ρινκ νεκ εξω και καθαριζα τη Μιλλη! Ετσι οπως κλεινω το πορτακι στην πραγματικοτητα το αφηνω ανοιχτο! Τσουπ εξω η Μιλλη! Πρεπει να πω πως με τα ρινκ νεκ δεν περιμενα να τα παει τοσο καλα οσο τα πηγε! Αλλα αυτο δεν συμαινει πως δεν ειχαν καποια συγκρουση!Η Ελενα ηταν ετοιμη να τη δαγκωσει και αυτο επειδη της πηρε την αγαπηενη της θεση και εννοειται οτι τις χωρισα! Εξαλου πιστευω πως θα ηταν υποχρεωση καθενα να το κανει αυτο! Στη θεση μου δεν θα ειχε αλλα επιλογη!
 
Εγω παντως Τανια πιστευω πως ειναι αρκετα καλη ιδεα να βγαλεις μαζι και τα δυο πουλια. Στο λεω απο προσωπικη μου εμπειρια καθως το θηλυκο μου Lovebird η Λολα βλεποντας τον αρσενικο μου(που ειναι ηδη παρα πολυ καλα εκπαιδευμενος)να ερχεται πανω μου, να τον χαιδευω κ. Α. Μολις δυο μηνες που την εχω,την εχω μαθει να ανεβαινει στο χερι μου, να τις δινω τροφη αλλα και να γλυφει χωρις φοβο τα δαχτυα μου(ενδειξη στοργης, αγαπης!)Αυτη ειναι η αποψη μου και την στηριζω σε αυτο το γεγονος! Κανε και μια τετοια προσπαθεια και αν δεις οτι συνεχιζουν να τσακωνονται χωρισε τα!

καλες γιορτες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Εγω παντως Τανια πιστευω πως ειναι αρκετα καλη ιδεα να βγαλεις μαζι και τα δυο πουλια. Στο λεω απο προσωπικη μου εμπειρια καθως το θηλυκο μου Lovebird η Λολα βλεποντας τον αρσενικο μου(που ειναι ηδη παρα πολυ καλα εκπαιδευμενος)να ερχεται πανω μου, να τον χαιδευω κ. Α. Μολις δυο μηνες που την εχω,την εχω μαθει να ανεβαινει στο χερι μου, να τις δινω τροφη αλλα και να γλυφει χωρις φοβο τα δαχτυα μου(ενδειξη στοργης, αγαπης!)Αυτη ειναι η αποψη μου και την στηριζω σε αυτο το γεγονος! Κανε και μια τετοια προσπαθεια και αν δεις οτι συνεχιζουν να τσακωνονται χωρισε τα!

καλες γιορτες!


Μπραβο Κωνσταντινε; 😉εισαι πολυ τυχερος που ειναι εξοικιωμενα μαζι σου και δε σε φοβουνται. Μου κανει εντυπωση η θηλυκια που την εχεις λιγο καιρο!
 
Ρε παιδια πως μπορω να εκπαιδευσω και τον μπιμη να ερχεται πανω μου, να καθεται κτλ; Εδω το χερι μου παω να αγγιξω στο κλουβακι και φρικαρει!
 
Αν θυμαμαι καλα ειναι Lovebird?Eχουμε τα ιδια. Ειναι υπεροχα παπαγαλακια τα Lovebirds και πανεξυπνα. Τα εχω εδω και 2 μηνες.Ακομα τρομαγμενα ειναι τα δικα μου. Ποσο μαλλον το δικο σου που το εχεις πολυ προσφατα.Απλα χρειαζεται πολλη υπομονη και αγαπη.Αν ασχοληθεις μαζι του θα σε μαθει σιγα σιγα.Απλα μην το φοβιζεις τωρα στην αρχη και να μην εχεις το κλουβι πολυ κοντα σου. Δε χρειαζεται ζορι. Θα ερθει κοντα σου οταν αισθανθει αυτο ετοιμο αλλα πρεπει πρωτα να του κερδισεις την εμπιστοσυνη. Να του μιλας γλυκακαι οχι αποτομες κινησεις. Σιγα σιγα αργοτερα να πλησιαζεις το κλουβι με καποια λιχουδια και να περιμενεις να ερθει αυτο σε εσενα και οχι εσυ σε αυτο. Το βραδυ να σκεπαζεις το κλουβι με κατι και να το βαζεις σε καποιο ησυχο δωματιο να κοιμαται για 10 ωρες περιπου και οχι παραπανω. Τροφη να του δινεις συσκευασμενη και οχι χυμα διοτι οι χυμα δεν ειναι ελεγμενες. Σιγα σιγα να αρχισεις να του δινεις κανενα φρουτακι ή λαχανικο. Για παραδειγμα λιγο μηλο, μπανανα ή καροτο. Τα δικα μου ακομα δεν τρωνε. Δεν ειναι μαθημενα επειδη δεν εχουν ξαναφαει στη ζωη τους. Να τους τα βαζεις και ας μην τα τρωνε τωρα στην αρχη.Ας τα πετας μετα απο 4 ωρες.Χρειαζονται βιταμινες.

Με λιγα λογια υπομονη και πολλη πολλη αγαπη! Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Ρωτα ο,τι θελεις. Καλη χρονια να εχεις και χρονια πολλα!
 
Back
Top