Φροντίδα Η Νεφέλη έχει θέμα με τον καθρέπτη [Budgie]

Enormous101

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Η γυναίκα μου πήρε την Νεφέλη σχεδον 4 μήνες τώρα... Και την είχα αφήσει μια εβδομάδα για να μας συνηθίσει... Της άλλαξα κλουβί στον μήνα γιατί ήταν πολύ μικρό εκείνο που ειχε. Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα δεν ξέρω ηλικία, δεν ξέρω το φύλλο της.. Δεν ξέρω τπτ για εκείνη παρά μόνο ότι είναι από petshop.. Στην αρχή πάνω από το ράμφος ήταν καφέ οπότε την βγάλαμε Νεφέλη μετά άρχισε να γίνεται γαλάζιο. Γενικά πλέον κάνει τα πάντα μπροστά μας (περιποίηση πτερωματος, πίνει, τρώει)αλλά φτάνουμε στο μεγάλο αλλά, δεν κάθεται πάνω στο χέρι μας, είναι επιφυλακτική και κάνει σαν να κλαει και μας φοβάται όταν της περνούμε τον καθρέπτη... Θέλω να βγάλω τον καθρέπτη αλλά η συμπεριφορά της μια δυο ημέρες μετά είναι τρομακτική... Την προσέχω σαν τα μάτια μου αλλά έχει τεραααστιο θέμα με τον καθρέπτη...

21013647_1743632715666441_1025516190_n.webp
 
Να σας ζήσει, είναι ένα πανέμορφο θηλυκό. Ήταν καφέ ο χαλινός γιατί ήταν σε οίστρο. Τώρα είναι σε ανάπαυση και άλλαξε χρώμα.
Αφού ταράζεται μην βγάζετε το καθρέφτη αλλά θέλει παρέα το κορίτσι :)
 
να το χερεστε το νεφελακι. Για το θεμα του καθρευτη αν και δεν ειμαι υπερ αν βλεπετε οτι στεναχωριετε επειδη χανει τον φτερωτο φιλο της μην τις τον αφερεσετε αμεσως αλλα σιγα σιγα. τεσσερις μηνες λογικο να τρωει και να καλοπιζεται μπροστα σας, εχει συνηθηση την παρουσια σας. Για το οτι δεν καθετε στο χερι το βρησκω λογικο εφοσων δεν εχει εξηκιωθη με το χερι, αυτο πιθανον θα γινει σιγα σιγα και με το χρονο. Θελει υπομονη ηρεμια και ολα θα γινουν. εαν ηστε ηρεμη και δεν βιαζεστε να ξερετε οτι πιθανοτατα θα ειναι υπερ στην σχεσεις σας. με την ενασχοληση μου με τους παπαγαλους αυτο που εχω καταλαβη ειναι οτι αυτα τα πουλια ειναι ολο εκπληξης. με τον καθρευτη πιστευω οτι θα ξεκοληση οταν θα αρχισετε να την βγαζετε και εκτος κουβιου.
 
Συμφωνώ κι εγώ να μην της βγάλετε τον καθρέπτη.
Θα μπορούσατε όμως ένα μέρος του να το σκεπάσετε-τυλίξετε με λαδόκολλα (αυτή που χρησιμοποιούμε για ψήσιμο φαγητών). Με αυτό τον τρόπο δεν της στερείτε το μοναδικό (φαντάζομαι) παιχνιδάκι που έχει στο κλουβί της και συγχρόνως της δίνετε την ευκαιρία ν΄ασχοληθεί με κάτι (δηλ προσπαθώντας ν΄αφαίρεσει το χαρτί θα αποκτά κάποιο ενδιαφέρον η ζωή της)... 😉
 
Συμφωνώ κι εγώ να μην της βγάλετε τον καθρέπτη.
Θα μπορούσατε όμως ένα μέρος του να το σκεπάσετε-τυλίξετε με λαδόκολλα (αυτή που χρησιμοποιούμε για ψήσιμο φαγητών). Με αυτό τον τρόπο δεν της στερείτε το μοναδικό (φαντάζομαι) παιχνιδάκι που έχει στο κλουβί της και συγχρόνως της δίνετε την ευκαιρία ν΄ασχοληθεί με κάτι (δηλ προσπαθώντας ν΄αφαίρεσει το χαρτί θα αποκτά κάποιο ενδιαφέρον η ζωή της)... 😉

Ισως να φτιαχνατε ή νσ περνατε κ καποια παιχνιδια γ παπαγαλους.
 
Για παιχνίδια της εχουμε παρει... Τοίχο αναρρίχησης, μύλο σαν του Λουνα παρκ που έχει σφαιρίδια με κουδούνια μέσα ένα άλλο παιχνίδι με που έχει μέσα κουδούνι...trixie όλα αυτά... Της εχουμε παρει επίσης ένα χοντρό κλαδί να κάθεται να μην κουράζει τα πόδια της το βράδυ trixie και αυτό... Επίσης 2 κούνιες ή μία στρογγυλή η άλλη σαν ανάποδο Π.. Έχω πάρει πισίνα και ταιστρα για φρούτα αυγουλοθηκη Δλδ... Και εκείνη κάθεται μόνο μα μόνο στην κούνια όλα τα άλλα αδιάφορα πέρα από το μαρούλι που θα σκάσει στα πλάγια σφινωμενο και την τροφή της, δεν το κουνάει ρουπι, σκοπός έχει γίνει στον καθρέπτη... Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις και τις ευχές... Την έχουμε βγάλει εκτός κλουβιου 5 με 6 φορές και μετά από μια ωριτσα της βάζουμε το κλουβί μπροστά μόνο με τα κλαδιά και μπαίνει μόνη της.. Το ξέρω ότι δεν πρέπει χωρίς να μας έχει συνηθίσει,όμως την βγάζουμε για να αθλείται και λίγο... Επίσης τα βράδια ξυπνουσε και φτερουγίζε και τις αφήνω λεντοταινεια αναμμένη (κάθε βράδυ διαφορετικό χρώμα)και δείχνει να μην φοβάται πια και να μην πετάγεται... Επίσης μόλις επιστρέφουμε από την δουλειά δίπλα μας την βάζουμε όταν τρώμε και το βράδυ κοιμάται στον χώρο της..η μόνη σημασία που μας δίνει είναι να μας τιτιβισει και να κάνει νάζια όταν τρώμε για μαρούλι και όταν φεύγουμε και την χαιρεταμε φωνάζει σαν τρελή ότι ώρα και να είναι... Το θέμα είναι ότι έχει τρελό κόλλημα με τον καθρέπτη.. Και δεν θέλει τπτ άλλο... Της είχαμε πάρει σιουπιοκοκκαλο, τπτ δεν το άγγιξε, της είχαμε πάρει στικς με παστέλι το τσιμπολογισε αλλά όχι για πολυ, ααα σημείωση το κάθε παιχνίδι έμενε 3 ημέρες εκτός κλουβιου δίπλα της να το βλέπει και 2 εβδομάδες εντός...
 
Εκτός του όγκου των παιχνιδιών που θα πρέπει να εξοικειωθεί με αυτόν (πολύ σωστά κάνατε και τ΄αφήνατε εκτός κλουβιού στην αρχή), θα πρέπει ''κάτι'' να την παρακινήσει ώστε ν΄ασχοληθεί μαζί τους πχ ο καθρέφτης έχει άμεση αλληλεπίδραση, βλέπει μέσα του ένα άλλο πουλί-κάτι κουνιέται κτλ
Κάτι λοιπόν θα πρέπει να της κινήσει το ενδιαφέρον στα νέα της παιχνίδια κι εδώ θα παίξετε εσείς ρόλο ώστε να της γίνουν ενδιαφέροντα για ν΄ασχοληθεί μαζί τους...
 
Δεν της τα έχουμε όλα μέσα δεν χωρούν κιόλας... Πχ τωρα εχουμε τον τοίχο αναρυχισης εδω και 5 ημέρες και το άλλο το παιχνιδάκι με το κουδουνι δύο εβδομάδες... Πάω, της το γυρίζω,της λέω κοίτα τι έχει μέσα κτλ... Και αδιαφορεί γιατί ναι ω ναι έχει μέσα στο κλουβί της τον υπερκαθρεπτη..στο τέλος παίζω εγώ με το παιχνίδι της.. Και ηρεμούμε όλοι... :)😵 το μόνο παιχνίδι που πιάνει και της αρέσει, είναι το, που είναι το κορίτσι μου,όταν γυρίζουμε σπίτι που κάνει σαν τρελή όταν της το λέω..σε φάση να να να γύρισε γύρισε 😀 ωραία... Και μετά καθρέπτη καθρεπτακι μου ποια είναι η πιο όμορφη;!meh βρε ανέβα στην κούνια να κάνουμε κούνια Μπέλα... Πφφφ έχω καθρέπτη μην με ενοχλεις... Κοίτα τα δάκτυλα που ανεβαίνουν πάνω στον τοίχο... Ελα τώρα αφού ξέρεις έχω καθρέπτη..στο τέλος με κοροϊδεύει η γυναίκα μου που παίζω με την Νεφέλη προσπαθοντας να της εξηγήσω τα παιχνίδια μπας και ξεκολλήσει από εκεί...😎 όταν βγάλω τον καθρέπτη και βάλω το χέρι μέσα να της δείξω τότε πτερουγιζει λες και στο κλουβί μπήκε φίδι... Ενώ όταν έχει τον καθρέπτη με αγαπάει και την χαιδευωωω
 
Θα δοκιμάσω την λαδόκολλα γιατί πλέον όταν τον πλένω και τον επανατοποθετω κλειστό πάει και τον ανοίγει μόνη της... Ιδού η πέτρα του σκανδάλου...
 

Συνημμένα

  • 137000393.webp
    137000393.webp
    7 KB · Προβολές: 12
...πφφφ έχω καθρέπτη μην με ενοχλεις... Κοίτα τα δάκτυλα που ανεβαίνουν πάνω στον τοίχο...Ελα τώρα αφού ξέρεις έχω καθρέπτη...
Ωραία λοιπόν, ας εκμεταλλευτείς αντίστροφα την λατρεία της στον καθρέπτη😉... Πάρ΄της τον και άρχισε (δείχνοντάς της τον) να της μαθαίνεις να πετάει από το κλουβί της στο χέρι σου (δίνοντας της εντολή ''έλα'' ) :D
 
:)Τίποτα δεν γίνεται εύκολα μαζί τους, αφού όμως του έχει τόση αδυναμία αυτό είναι που θα σε διευκολύνει 😉:D
... Πάρ΄της τον και άρχισε (δείχνοντάς της τον) να της μαθαίνεις να πετάει από το κλουβί της στο χέρι σου (δίνοντας της εντολή ''έλα'' ) :D
, στην αρχή σε απόσταση λίγων εκατοστών και αργότερα... Μέτρων
 
ναρκισος η νεφελη. Παρε κι'εσυ ενα καθρευτη και αρχησε να κοιτιεσε και να μην της δινης σημασια, μπας και ξεκοληση και αρχιση και σου δινει συμβουλες. Πλακα κανω. εχουν πλακα τελικα αυτοι οι παπαγαλοι.
 
Γιατί δεν παίρνετε ένα αρσενικό; Επίσης τα νύχια της μοιάζουν να θέλουν κόψιμο-λιμάρισμα.
 
η φωτο τα κανει μεγαλα κανονικα ειναι τα νυχια της. Γκρινιαζει η γυναικα οτι θα κελαηδουν ολη την ωρα... Εγω παντως την βλεπω στενοχωρημενη...
 
Οπωσδήποτε δύο budgies μαζί κάνουν αυτή τη γνωστή τους μουρμούρα που σε κάποιους είναι ενοχλητική. Από την άλλη είναι κοινωνικά πουλάκια και ένα μόνο του δεν περνάει ευχάριστα. Είναι η σύζυγος όλη μέρα στο σπίτι; Γιατί είναι πιο ομηλιτικά τις πρωϊνές ώρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
συγουρα ενα ζευγαρι μπατζιτ μαζι θα ηταν το ιδανικο. συμφωνο με την μαρια, οτι οταν ειναι δυο μαζι θα εχουν ποιο εντονο επιπεδο θωρυβου. Για αρχη μεινε στο ενα και αργοτερα βλεπης τι δυνατοτητες υπαρχουν. η γνωμη μου ειναι οτι οτι ενεργεια κανετε να βρισκει συμφωνους και τους δυο.
 
Λοιπόν καταρχήν μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου είναι ηλικιακά η Νεφέλη; Κατά δεύτερον της έβγαλα το καθρέπτη ακουμπούσε το ράμφος της στο κλαρί και έκανε σαν να έκλαιγε... Μέχρι που της έβαλα τον καθρέπτη ξανά και ξανά κελαηδησε κανονικά... Θα ανεβάσω φωτογραφία να δείτε μέχρι το σημείο φτάνουμε με τον καθρέπτη, δεν είναι πτηνο.. Είναι η μάγισσα της Χιονάτης..😵
 
μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου είναι ηλικιακά η Νεφέλη;
Αν μας βάλεις μία προφίλ φωτογραφία να φαίνεται καθαρά το μάτι της (αν έχει λευκό στεφάνι γύρω από την κόρη του ματιού) και οι μαύρες γραμμώσεις του κεφαλιού, μπορούμε να σου πούμε αν είναι άνω του έτους. Μεγαλύτερη προσέγγιση δεν μπορεί να γίνει. Πάντως πιστεύω πως είναι άνω του έτους από νύχια-πόδια και πάντως είναι πανέμορφη :)
 
Back
Top