Φροντίδα Η Νεφέλη έχει θέμα με τον καθρέπτη [Budgie]

Επιστρέψαμεεεεε. 🙂
Και πλέον στην οικογένεια μας έχουμε και άλλη παρέα! Τον Ερμή, από γλακτιστηκε η Νεφέλη με τον καθρέπτη... Τον βγάλαμε αφότου τα βάλαμε και τα δύο μαζί στο ίδιο κλουβί και τα πάνε αρκετά καλά...👍
Όμως εχει το κορίτσι μου ένα πρόβλημα είναι στον πέμπτο μήνα κοντά μας και περίπου έκτο συνολικής ζωής και έχει θέμα με τα φτεράκια της, συνέχεια ξυνεται και αφαιρεί τα πτερα της σε μεγάλο βαθμό.. Έβαλα μια χαρτοπετσέτα για μια νύκτα εντός του κλουβιου να δω μήπως πάνε εκεί τυχόν ψείρες η παραδιτα.. Δεν είδα τπτ ανυσηχυτικο.. Τα πόδια της είναι πεντακάθαρα το ίδιο και τα ρουθούνια της και το ράμφος...☹
Δεν ξέρω τι έχει και ανυσηχω γιατί είναι υπερβολικά νευριασμένη και κατσουφο... Είναι πτεροροια η είναι κάτι άλλο; Διατροφή τρώει τα σποράκια videgran αβεστιο άλατα και καρβουνακι ανά διαστήματα και στικς με πορτοκάλι που τρελαίνονται ή με μέλι που λαχταρούν... Επίσης μαρούλι μια φορά την εβδομάδα όπου το ξεσκίζουν από το χέρι μου πριν το στερεωσω καν στο κλουβί... Παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί στενοχωριέμαι να την βλέπω έτσι...☹
 
Καραντίνα; Τα είχα μια εβδομάδα σε ξεχωριστά κλουβιά είδα ότι τα πήγαιναν πολύ καλά και κρεμοντουσταν στα κλουβιά να είναι κοντά το ένα με το άλλο και εκαναν σαν ερωτευμένα, οπότε τα έβαλα μαζί... αλλά η Νεφέλη έχανε ήδη τα φτερακια της και είχε κνισμο. Έχει αλλά πολύ λίγα... Ο άλλος χαίρει άκρας υγείας και ομορφιάς... Κνισμο φυσιολογικό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Η πτερορροια ειναι λογικο πολλες φορες να τα κανει να ξυνονται! Τα νεα φτερακια που πανε να βγουν τα ενοχλουν και τους προκαλουν και εκνευρισμο και νευρακια! Τα μπανακια βοηθανε να ξερεις! Καραντινα κραταμε 40 μερες για παν ενδεχομενο! Να σου ζησει και το νεο μελος! Περιμενουμε φωτο!
 
Καραντινα κραταμε 40 μερες για παν ενδεχομενο!
Και μάλιστα στο βαθμό του εφικτού τα πουλιά τα έχουμε ακόμα και σε διαφορετικά δωμάτια και φυσικά με ξεχωριστά σκεύη τα οποία δεν θα μπερδέψουμε μεταξύ τους.
 
η μικρούλα σου είναι πολύ όμορφη! Να τα χαίρεσαι και τα δυο!
θα πρότινα να αφαιρέσεις από την διατροφή τους τα στικάκια, που μπορεί να τους αρέσουν πολύ, δυστυχώς το μόνο που τους προσφέρουν είναι πάχος.
μάθε τα να τρώνε περισσότερα φρούτα και λαχανικά,όπως μπρόκολο, πιπεριές, αντίδια, μήλο κλπ,όχι μόνο μια φορά την εβδομάδα.
μπανάκι κάνουν; βάζε τους μπανιερίτσα. Αν δεν την θέλουν κατάβρεξέ τα με ένα ψεκαστήρι.φιλοξένησα μια κοκατιλίτσα μερικές μέρες η οποία ξυνόταν πάάάρα πολύ... Τόσο που ανησύχησα και εγώ για μαμούνια. Μετά το δεύτερο μπανάκι σταμάτησε το ξύσιμο και άρχισε να ασχολείται με τα φτερά της σε φυσιολογικά πλαίσια.
 
καλως τους και παλι. Να χερεστε τον νεο μελος της ομορφης παρεα σας. Θα συμφωνησω κι'εγω οτι καλο ειναι να τρωνε περισσοτερα λαχανικα και φρουτα. Οσο για τα στικ η γνωμη μου ειναι να μην τους ξαναδωσης. Βαλτους μπανιερα να κανουν μπανακι. υπαρχει στο εμποριο αλοε για το μπανακι τους σε σπρει. Πιστευω οτι θα την βοηθηση την νεφελη.
 
Καραντίνα;τα είχα μια εβδομάδα σε ξεχωριστά κλουβιά είδα ότι τα πήγαιναν πολύ καλά και κρεμοντουσταν στα κλουβιά να είναι κοντά το ένα με το άλλο και εκαναν σαν ερωτευμένα, οπότε τα έβαλα μαζί... αλλά η Νεφέλη έχανε ήδη τα φτερακια της και είχε κνισμο..έχει αλλά πολύ λίγα... Ο άλλος χαίρει άκρας υγείας και ομορφιάς... Κνισμο φυσιολογικό...

Τη σημασία της καραντίνας στην εξήγησαν και είμαι σίγουρος οτι θα υπάρχει πολύ υλικό για να διαβάσεις εδώ ωστε να καταλάβεις καλύτερα από τη σε προφυλάσσει και γιατί τη κρατάμε...

Εφόσον είδες οτι έχανε από την αρχή φτερά και είχε κνησμό πέρα του φυσιολογικού(με βάση του άλλου πουλιου που έχεις) δε θα έπρεπε να προχωρήσεις σε συγκατοίκηση των 2 πουλιών. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ψάξεις λίγο τι του προκαλεί το προβλημα που αντιλήφθηκες και να το θεραπεύσεις.
Αυτή τη στιγμή μπορεί να έχεις 2 πουλιά με το ιδιο πρόβλημα, απλά αυτό που είχες από πριν να μη το έχει εκδηλώσει ακόμα.
 
Back
Top