Γενικά Η Ουμόγια

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Είναι όνειρο αυτό που μου συμβαίνει και ίσως, από τον ενθουσιασμό μου, χειρίστηκα λάθος τις καταστάσεις. Σε λίγο καιρό θα υπάρξει σχετικό ποστ με την εξέλιξη της γλυκιάς μου ουμογια
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! Είναι όνειρο αυτό που μου συμβαίνει και ίσως, από τον ενθουσιασμό μου, χειρίστηκα λάθος τις καταστάσεις.
Λάθη γίνονται, καταλαβαίνουμε. Τώρα ξέρεις πώς να χειριστείς το πτηνό και όλα θα πάνε καλά! 🙂👍

Σε λίγο καιρό θα υπάρξει σχετικό ποστ με την εξέλιξη της γλυκιάς μου ουμογια
Τέλεια! Θα αναμένουμε νεότερα σας! 🙂
 
Είναι όμορφη, να σου ζήσει.
Οπως σου είπαν τα παιδιά χρειάζεται υπομονή. Διάβασε και στο φόρουμ που υπάρχουν άπειρα άρθρα για την μεταχείρισή τους.
Τις πρώτες μέρες στο κλουβάκι σε ήσυχο μέρος για να συνηθίσει το χώρο του. Ταϊζέ τη, μίλα της απαλά, μένε κοντά της, κλλά όχι τόσο κοντά που να ενοχλείται ώστε να μαθει την παρουσία σου. Σιγά σιγά (θέλει καιρό και υπομονή) θα σε συνηθίσει. Μολις πάψεις να την ταράζεις και μπορείς να της αλλάζεις τροφές και νερό χωρίς να σε φοβάται θα συζητήσουμε την "πορεία" της εξόδου απ' το κλουβί.
Για την ώρα όχι αλλα πιασίματα και σοκ για το πουλάκι (και για σένα). Ηρεμα και μεθοδικά θα χτίσετε τη σχέση σας.
[automerge]1547027332[/automerge]
Κουκλάκι είναι σίγουρα αλλά τι όνομα είναι αυτό?. 😀 Είπαμε να μην τα βαφτίζουμε όλα Πέτρους και Κόκους αλλά το Ουμόγια πώς, πού, τι; 😛
Στα σουαχίλι παντως σημαίνει "ενοτητα". 😛
Επισης προκειται για ενα χωριο στην Κένυα που οι άντρες είναι... ανεπιθύμητοι 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κουκλάκι είναι σίγουρα αλλά τι όνομα είναι αυτό?. 😀 Είπαμε να μην τα βαφτίζουμε όλα Πέτρους και Κόκους αλλά το Ουμόγια πώς, πού, τι; 😛
Σημαίνει πνεύμα στα ζουλού! Μια ιδιαίτερη λέξη για μένα...
 
Σημαίνει πνεύμα στα ζουλού! Μια ιδιαίτερη λέξη για μένα...
Όντως; Φανταστική η ονοματοδοσία της! Πολύ ψαγμένο! Για αυτό άλλωστε ονοματίζουμε τα ζώα μας με ονόματα ή λέξεις που έχουν σημασία για εμάς! 🙂
 
Όταν έρχεται ένα νέο πουλάκια στη συντροφιά μας αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να του δώσουμε χρόνο και ηρεμία ώστε να μη του προκαλούμε παραπάνω στρες... Που είναι πολύ κακό για την υγεία του.
Βάζουμε φρένο στον ενθουσιασμό μας, στη λαχτάρα μας για επαφή και παιχνίδια και ξεκινάμε να έχουμε ΥΠΟΜΟΝΗ , γιατί μόνο με υπομονή και αργά σταθερά βήματα θα έχουμε πιο γρήγορα και σίγουρα αποτελέσματα.
Εφόσον το πουλάκι είναι ταϊσμένο με κρέμα έχει τη βάση και θα υπάρξει γρήγορα αλληλεπίδραση μεταξύ σας... όμως το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό και ο άνθρωπος που το φρόντιζε μέχρι τώρα επίσης διαφορετικός,θα πρέπει να υπάρξει τώρα νέα αρχή για το μικρό σου και αυτό θέλει το χρόνο του.
Αυτό που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τώρα είναι οτι πρέπει να του προσφέρεις ένα άνετο κλουβί με δραστηριότητες... Να φτιάξεις ένα πρόγραμμα που θα ακολουθείς και θα προσπαθείς να το τηρείς ώστε να μην είναι τη μιά μέρα επάνω σου και γεμάτη παιχνίδια και την επόμενη μόνο του στο κλουβί.
Θα μελετήσεις τη διατροφή του, ώστε να του προσφέρεις ότι απαραίτητο χρειάζεται για να καλύπτει όλες τις ανάγκες του, καθαριότητα στο χώρο και στα σκεύη του κλουβιου. Και όλα τα υπόλοιπα θα ερθουν τον επόμενο καιρο.
 
να περνατε ομορφα και να την προσεχης. το ονοματης φανταστικο. εγω προσωπικα να σου πω την αληθεια ξετρελαθηκα και με την αφισα. Οταν ειδα την ουμογια με φοντο την αφισα ταξιδεψα για δευτερολεπτα. αν υπηρχε στα αριστερα ενα φυτο π.χ gunnera manicata, και στα δεξια ενα τινταρατζου θα ειχα ξεχαση την καρεκλα με τα ρουχα. Να περνατε τελεια, και η ουμογια να σου χαριζη χαμογελα.
 
Πέρασε καιρός. Κρυφά βλέμματα. Δειλά αγγίγματα. Λόγια τρυφερότητας και αγάπης. Ένα μέλλον κοινό. Μια καρδιά σε δύο όντα. Και άμα το συνεχίσω έτσι, μόνο παρουσίαση παπαγάλου δεν θα ειναι😜 Ήρθε ο καιρός να κάνω μια κανονική παρουσίαση. Αυτη που προηγήθηκε -και ψιλοντρεπομαι- είναι το κάθε άλλο παρά παρουσίαση! Ξεκινάω λοιπόν από την αρχή...
Εδώ και κάμποσα χρόνια ήθελα να παρω έναν παπαγάλο αλλά, βλέπεις ανήλικος, άλλοι φρόντιζαν για μένα και ως φυσικό επακόλουθο είναι να αποφασίζουν, για κάποια πράγματα, άλλοι για μενα. Φέτος όμως ανεξαρτητοποιήθηκα, «μεγάλωσα», «ωρίμασα» και είμαι εγώ καπετάνιος της ζωής μου, ελπίζω. Έτσι ένα όνειρο ήταν γραφτό να πραγματοποιηθεί. Αυτό του παπαγάλου. Όλα αυτά τα χρόνια είχα διαβάσει πολλά πράγματα για τους παπαγάλους, για την διατροφή, την φροντίδα και τις ράτσες τους. Και πάνω κάτω ήξερα γιαυτους -δεν είχα ιδέα😂-. Άρα ήξερα τι αναζητώ! Αναζητούσα έναν μικρό παπαγάλο, χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες ανάγκες συντηρησης. Δεν ήταν δύσκολο, λοιπόν, μέσα απαυτο το φόρουμ να βρω τον εκτροφέα μου. Τον εκτροφέα του υπέροχου λοβμπερντ μου. Της Ουμογια!
Έτσι, χωρίς δισταγμό, αρχές Νοέμβρη του στέλνω μήνυμα και τον ρωτάω αν έχει ημέρα λοβμπερντ. Μου λέει ότι θα έχει σε λίγο καιρό. Εκεί καταλαβαίνω πως τα ψέματα τελείωσαν! Ήρθε ο καιρός να γίνω πατέρας. Έπρεπε να σοβαρευτώ! Η αναζήτηση ξεκίνησε, για μια ακόμη φορά, ενδελεχώς. Ότι site υπάρχει για αξεσουάρ, κλουβιά,τροφές είχε γίνει φτερό. Έπειτα από λίγες μέρες ο εκτροφέας ανεβάζει κάτι φωτογραφίες! Μεταξύ άλλων βλέπω τον έρωτα μου! Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά.
AB13FB40-B8A0-46F6-BD2E-80FA7356FB7E.webp
Τρελαμένος και χαρούμενος του στέλνω μήνυμα, αλλά μου λέει σε 15-20 μέρες θα είναι έτοιμο για αποστολή. Στεναχωριέμαι, αλλά λεω κάτσε ρε μεγάλε! Θα είναι το δώρο των γενεθλίων σου! Ξαναπαίρνω τα πάνω μου και βλέπω πως ο εκτροφέας ανεβάζει κιαλλες φωτό!
7FDCEB3D-8CB5-4030-A8D2-04DD621C8831.webp529C14B9-A0C0-4F13-9CD7-2C23F0E65B0B.webp
Και μου στέλνει αυτές προσωπικά
FA144D38-2E7F-45C9-B4F3-6CC001C909B3.webp312F21E3-2A30-460E-822D-D751A5763895.webp
Η φούντωση κι’η φλόγα άναψαν και δεν έσβηναν!
Στις 8 Ιανουαρίου λοιπόν φτάνει στην κερκυρα η ουμογια μου! Λίγο πολύ ξέρετε το δραμα που πέρασε με εμένα, τον ανόητο. Όσο σκέφτομαι την φρίκη και την τρομάρα που έφαγε εκείνες τις πρώτες μέρες, μου σηκώνεται η τρίχα. Όμως έχοντας εσάς, φίλοι μου, όλα ήρθαν στον δρόμο τους. Πλέον μετά από έναν μήνα σκληρής προσπάθειας, υπομονής, επιμονής και αναζήτησης η γλυκιά μου δεν ξεκολλάει από πάνω μου! Είναι όλο χάδια και φιλιά.
Εδώ είναι η πρώτη φορά που τρώει από το χέρι μου! (27/1/19)
8065563B-14A8-4173-A67F-816265409BE4.webp
Από τότε και επειτα έγινε μια έκρηξη στην σχέση μας και γίναμε αχώριστοι!
F4AF15FD-A4A9-427B-AD36-81628F819FBD.webpA314506F-4661-4F1D-A33F-ECF18D419D92.webp
Η χαρά μου πλέον τεράστια. Λατρεύω να γυρνάω το βράδυ η το απόγευμα σπίτι έχοντας ακούσει ανόητους και ανοησίες και να βλέπω αυτό το πλασματάκι που μόνο αγάπη θέλει! Είμαι τυχερός που με βρήκε!
4084B026-058F-4449-A7C9-1EAB50A545A6.webp3617EAC2-9C2D-4CB3-AD50-DE9A3342E558.webp
Ελπίζω να μην σας κούρασα!
 
να μην ντρεπεσε για καμια παρουσιαση. Ολα ηταν πολη ομορφα. επισης πραγματικα ειναι πολη ομορφο που ηρθε ο καταληλος χρονος για την αποκτηση του. επισης περιεγραψες πολη ομορφα την στιγμη που γυρνας απο την δουλεια και σε περιμενη το φυλαρακι σου. Να περνατε τελεια.
 
Λεπτομερέστατη και παραστατική η αφήγηση της μεγάλης ιστορίας της φιλίας σας! Και εμένα μου άρεσε πολύ, όπως και η αγάπη και η προσοχή που δίνεις στο φτερωτό παιδάκι σου! Πολλά μπράβο σου και εύχομαι να συνεχίσετε έτσι! Είναι και μια γλύκα με ομορφιά η Ουμόγια που δεν μπορείς να της αντισταθείς! 🙂👍
 
Back
Top