Γενικά Η Ρενέ και κάποιες απορίες μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Napoleon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Napoleon

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2019
Μηνύματα
397
Καλημέρα! Σήμερα είναι η 4η μέρα που έχω μαζί μου την Ρενέ το κοκατιλ και έχω κάποιες απορίες που ίσως θα μπορούσατε να βοηθήσετε. Αρχικά η Ρενέ τρώει μόνο τα μικρά σποράκια της τροφής της και όλα τα άλλα τα αφήνει (φωτό) εγώ πρέπει να την αλλάζω όταν τελειώσουν τα μικρά ή να την αφήσω μέχρι να τα φάει όλα (έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρει να σπάει τους ηλιόσπορους). Επίσης κάτι που με προβληματίζει είναι ότι ενώ την ημέρα είναι ζωηρή σκαρφαλώνει στο κλουβί της τσιριζει κτλ έχω την αίσθηση ότι το βράδυ δεν κοιμαται. Κάθεται ήσυχη σε ένα μέρος από την ώρα που θα βραδιάσει και θα της κλείσω τα φώτα αλλά την ώρα που πλησιάζω για να δω αν κοιμάται (ανοίγω και κάποιο μικρό φως για να δω) την βλέπω με ανοιχτα τα μάτια. Γίνεται να κοιμούνται με ανοιχτα τα μάτια; Τέλος ενώ τρώει κανονικά και μπροστά μου δεν την έχω δει να πίνει νερό αλλά λογικά πίνει γιατί δε θα άντεχε πιστεύω 4 μέρες μόνο με τροφή και να παίζει την διάρκεια της μερας! Ευχαριστώ πολύ όποιον κάτσει και τα διαβάσει όλα:ρ
 
Ππυ τη βαζεις να κοιμηθει; σε ποιο σημειο του σπιτιου; Αν ακουει ηχους κτλ μου φαινεται λογικο! Παρολα αυτα κ μονο που πλησιαζεις το κλουβι λογικοταττο να ανοιξει τα ματια της!
 
Ππυ τη βαζεις να κοιμηθει; σε ποιο σημειο του σπιτιου; Αν ακουει ηχους κτλ μου φαινεται λογικο! Παρολα αυτα κ μονο που πλησιαζεις το κλουβι λογικοταττο να ανοιξει τα ματια της!
Εγώ μένω στην σοφίτα του σπιτιού που χωρίζεται με το κάτω σπίτι(πότε δεν έχει φασαρία) και έχει δύο χωρους στον ένα κοιμάμαι εγώ και στον άλλο κοιμάται αυτή και ίσως ακούει ήχους όταν περνάω απ' το δωμάτιο που κοιμάται αλλά είναι ακίνητη δεν κάνει κάποια κίνηση ίσως είναι από τον ύπνο όταν ανοίγει τα μάτια της
 
Ενα σκουρο σεντονι πιστευω πανω στο κλουβι την ωρα του υπνου πιστευω οτι θα την βοηθησει. Επισης κι εγω αυτη την τροφη επαιρνα αρχικα και ειχα το ιδιο θεμα μεχρι που εδωσα την τροφη που τον ταιζε και ο εκτροφεας και ξεκινησε να τρωει ολους τους σπορους.
 
Ενα σκουρο σεντονι πιστευω πανω στο κλουβι την ωρα του υπνου πιστευω οτι θα την βοηθησει. Επισης κι εγω αυτη την τροφη επαιρνα αρχικα και ειχα το ιδιο θεμα μεχρι που εδωσα την τροφη που τον ταιζε και ο εκτροφεας και ξεκινησε να τρωει ολους τους σπορους.
Πολύχρωμη παπαγαλινη της έδινε οπότε δεν έχει διαφορά γιατί την παπαγαλινη την τρώει τα άλλα δεν τρώει αλλά αφού τρώει και δεν είναι ότι μένει νηστική λέω να της αφήσω αυτή την τροφή διάβασα ότι είναι καλή
 
τα κοκατίλ είναι είδος που είναι επιρρεπή στον νυχτερινό πανικό
Σε τοίχο είναι και θα βάλω και σεντόνι σήμερα πρέπει να σκεπάσει όλες τις μεριές και τις τρεις που δεν είναι στον τοίχο να τις σκεπάζει μισες;
εγώ, από την στιγμή που η μια πλευρά είναι σε τοίχο,θα κάλυπτα τα πλαϊνά και μπροστά θα το άφηνα από την μέση και κάτω χωρίς σκέπασμα

αλλά την ώρα που πλησιάζω για να δω αν κοιμάται (ανοίγω και κάποιο μικρό φως για να δω) την βλέπω με ανοιχτα τα μάτια.
αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κοιμάται.σημαίνει ότι την ξυπνάς. Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό το πράγμα.
καλό θα ήταν όμως να έχεις ένα φωτάκι νυχτός (για την περίπτωση νυχτερινού πανικού)
 
τα κοκατίλ είναι είδος που είναι επιρρεπή στον νυχτερινό πανικό

εγώ, από την στιγμή που η μια πλευρά είναι σε τοίχο,θα κάλυπτα τα πλαϊνά και μπροστά θα το άφηνα από την μέση και κάτω χωρίς σκέπασμα


αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κοιμάται.σημαίνει ότι την ξυπνάς. Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό το πράγμα.
καλό θα ήταν όμως να έχεις ένα φωτάκι νυχτός (για την περίπτωση νυχτερινού πανικού)
Είχα φωτακι αλλά το έβγαλα ωστόσο ήσυχη κοιμάται δεν ακούγεται
 
Πέρασε ένας μήνα που πήρα την ρενε. Η Ρενέ έχει ηρεμήσει γενικά οι εξετάσεις της βγήκαν καλές αν εξαιρέσουμε τα κοκιδια που γίνεται θεραπεία και της πήρα μια λιχουδια που τσιμπάει και τώρα και κεχρί και περιμένω. Τα φρούτα της δε τα τρώει ότι και να της δώσω και έχω πάρει κάτι βιταμίνες που μπαίνουν στην τροφή και θα τις βάλω όπως μου παν ενδιάμεσα από την θεραπεία ωστόσο πρέπει να τις συνεχίσω γιατί δεν τρώει φρούτα; Επίσης όταν πλησιάζω στο κλουβί κάθεται κοντά μου αλλά φοβάται τα χέρια και όταν το πλησιάζω κάνει βήματα πίσω. Επίσης έβαλα εκεί στην πόρτα το χέρι μου με λίγο κεχρί μπας και έρθει και αυτή κάθισε δίπλα στο χέρι και έτρωγε την τροφή της και την λιχουδια ενώ παρατηρούσε το χέρι μου. Δε φοβάται ούτε ταράζεται αλλά δεν έρχεται σε μένα. Μπορω κάπως να την προσεγγίσω καλύτερα; Και επίσης τι θα κάνω με τις βιταμίνες και τα φρούτα;
 
Καλησπέρα σας! Σήμερα μετά από ένα μήνα το παπαγαλάκι μου έφαγε πρώτη φορά από το χέρι μου και έπαιξε πρώτη φορά με το παιχνίδι που του πήρα μετά από δύο εβδομάδες! Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και να αρχίσει να τρώει και φρουτάκια και σιγά σιγά να φάει και από το χέρι μου ενώ είναι μέσα στο κλουβί και να μπορώ να την βγάζω έξω για να παίζει! Ωστόσο έχω ένα θεματακι με τα φτερά στην ουρά της όπως θα δείτε και στην φωτογραφία15527528616564365591470416062961.webp
 
Μπράβο @Napoleon !Φαίνεται ότι έχετε κάνει πρόοδο στην σχέση σας και αυτό είναι πολύ θετικό! Αργά και σταδιακά θα δοκιμάσει και φρούτα και λαχανικά και αυγοτροφη και από όλα! Το κυριότερο είναι να δείχνεις επιμονή και πάνω από όλα υπομονή! Για τα φτεράκια δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά μου φαίνεται ότι έχουν σπάσει. Να την χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια! Μπράβο σου!
 
Καλησπέρα και σε σένα! Πολλά μπράβο για την πρόοδο σου με την Ρενέ! Ανταμείβεται η υπομονή και ο χρόνος που αφιερώνεις! Θα τα πάτε ακόμα καλύτερα και θα "δέσετε" περισσότερο! Καλή σας συνέχεια! ✌
 
Back
Top