Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των budgies μου

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε είναι η περίοδος που αναπαραγονται τα budgies και αν είναι έτοιμα τα δικά μου..

Ιδού τα παιδιά μου:
IMG_2015041336762.webp
 
Σούπερ έτοιμα και τα δύο, έτοιμα για οικογενειακά βάρη :)
Όλες τις εποχές του έτους μπορούν να αναπαραχθούν αλλά κυρίως από τέλος φθινοπώρου και μέχρι τώρα άνοιξη. Όχι κατακαλόκαιρο, όχι πτερόρροια.
Βάζεις ξύλινη εξωτερική φωλιά και φυσικά έχεις φροντίσει καθ' όλο το έτος να είναι δυναμωμένα, με χορταρικά, κυρίως σκούρα πράσινα, χλωρά και ξηρά αρωματικά βότανα, σουπιοκόκκαλο, τώρα λίγο σουσάμι στους σπόρους, πάρε υγρό ασβέστιο να το έχεις, δεν χρειάζεται να το χορηγήσεις, δίνε αυγό μέρα παρά μέρα ή αυγοτροφή.
Δεν δίνεις αυτήν την περίοδο σπανάκι και δεν βάζεις μηλόξυδο στο νερό.
Καλά νέα να έχουμε και να ενημερώνεις.
 
Μάλλον θα πρέπει ήδη να ξέρεις ποια δυο είναι ζευγάρι, έτσι δεν είναι;
 

Τα τρία παπαγαλάκια που μου απέμειναν. ☹
Είχα 5 αλλά τα Χριστούγεννα πέθαναν οι δύο όμορφες θυλικες που είχα και έμεινα με 3 ο πρώτος είναι ο Luxor ο δεύτερος είναι ο Morty και η τρίτη (μια θυλικια που έιχα βρει πριν κάτι μήνες) είναι η Chiqua .

ianos :Ζευγάρι ήταν ο δεύτερος με μια γκρι που ειχα (πέθανε τα Χριστούγεννα) ☹ αλλά εδώ και 3 μήνες έγινε ζευγάρι με την μπλε στη φωτογραφία.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε :
+Πήρα μια καινούργια ξύλινη φωλιά(για budgie)
+Τους πήρα και αυγοτροφη μάρκας VERSELE-LAGA ORLUX GOLD PATEE 250G (έχω ακούσει πως είναι καλη)
+Καινούργιο σουπιοκόκαλο
-αυτά-
τώρα από σπρέι για ψείρες βρήκα το Tabernil Insecticida Spray 150ml 6€ [είναι καλό 😵;] δεν το πήρα όμως ακόμα.
Τη φωλιά πότε να τη βαλω;
~φιλιούνται συνέχεια τα πουλάκια 😛
~ταΐζει το ένα το άλλο
~πολλά φιλάκια βαρεμάρα δε βλέπω (υγεία πάνω από όλα)όμως πότε να βάλω τη φωλιά;
 
όμως πότε να βάλω τη φωλιά;
Άμεσα μπορείς να την βάλεις αλλά έπρεπε πρώτα να την ψεκάσεις με αντιψειρικό και να την αφήσεις μερικές ώρες στον ήλιο.
τώρα από σπρέι για ψείρες βρήκα το Tabernil Insecticida Spray 150ml 6€ [είναι καλό 😵;] δεν το πήρα όμως ακόμα.
Δεν το ξέρω, την μάρκα γενικά την χρησιμοποιώ.

Όλα τα άλλα που πήρες, μια χαρά, άντε με το καλό!
Βάλε κανα δυο μέρες σκορδόνερο, βάλε ξερή ρίγανη και θυμάρι, σαν ενός είδους καθαρισμό του οργανισμού.
 
Αν θέλω να τους βάλω τσάι, να τους βάλω χαμομήλι η δυόσμο; (κάνουν αυτα;)
 
Κάνουν και τα δύο αλλά το χαμομήλι είναι σχετικά διαρροϊκό και δεν το θεωρώ φρόνιμο κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
Θα έλεγα ή σκέτη ρίγανη ή αυτό Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση .
Γενικά αφού ενδιαφέρεσαι για τις φυσικές μεθόδους, ρίξε μια ματιά σε όλα Βότανα στη διατροφή των πουλιών - βότανα
 
Τελικά πήρα ένα σπρέι για ψείρες πουλιών της εταιρείας : Tafarm και ψεκασα την φωλιά και θα την αφήσω όλο το βράδυ και θα την βάλω αύριο το πρωί.
 
Τους έβαλα την φωλιά σήμερα το πρωί ακόμα δεν της δίνουν σημασία, μόνο φιλιούνται παθιασμένα 😛 :
IMG_2015041615518.webp IMG_2015041622407.webp

Βέβαια έχω κι ένα άλλο αρσενικό στο κλουβί(λαχανί χρωμα(δες φωτό), αλλά δεν τους ενοχλεί καθόλου
 
Βέβαια έχω κι ένα άλλο αρσενικό στο κλουβί(λαχανί χρωμα(δες φωτό), αλλά δεν τους ενοχλεί καθόλου
Που είναι η φωλιά;
Το άλλο αρσενικό να το χωρίσεις όσο είναι καιρός. Το πιθανότατο είναι ότι θα υπάρξει ανταγωνισμός στην συνέχεια με απρόβλεπτες συνέπειες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να η φωλιά :
IMG_2015041629297.webp IMG_2015041636206.webp

Είχα διαβάσει πριν μέρες την αναπαραγωγή των budgie της Georgina και είχε και αυτή δεύτερο αρσενικό κατά την περίοδο ζευγαρωματος και δεν έγινε τίποτα (καυγάς ).Αλλά ο δικός μου (ο λαχανί) είναι πολύ ήρεμο πουλί από τότε που το πήραμε. Να τον βάλω μοναχό; ☹ ;
 
Αλλά ο δικός μου (ο λαχανί) είναι πολύ ήρεμο πουλί από τότε που το πήραμε. Να τον βάλω μοναχό; ☹ ;
Ο "σύζυγος" τι θα πει μετράει. Εγώ θα τον έβαζα οπωσδήποτε μοναχό του. Έτσι κι αλλιώς τα αρσενικά δεν κάνουν τις παραμάνες.
 
Ααα επίσης δες λίγο πάλι τις παραπάνω φωτό και ακου: τώρα που τις τράβηξα τις φωτό το αρσενικό (ο σύζυγος ) πήγε μπροστά στη φωλιά και έκανε λες και ήθελε να ταισει μωρά! 😱 έκανε ένα ήχο γρλγργκρρρλλγγλλλ και άνοιγε και το στόμα σαν να θέλει να ταισει μωρά! Αυτό σημαίνει ότι θέλει να κάνει παιδιά; 😵:D
 
Το θηλυκό δουλεύει και θέλει να το ταΐσει εκείνος. Τώρα θα διαφοροποιηθεί η συμπεριφορά τους, θα δεις καινούργια φερσίματα. Γι αυτό σου είπα και για την συγκατοίκηση. Δεν είναι όλες οι εποχές ίδιες.
 
Γερασιμε, να υποθέσω ότι το κλουβάκι σου εχει και άλλη πόρτα απο αυτήν στην οποία προσαρμόσεις τη φωλιά, έτσι δεν είναι;
 
Ναι,Βασικά το πορτάκι στο οποίο προσάρμοσα τη φωλιά ήταν πορτάκι ταιστρας όμως τους έχω μια μεγάλη ταιστρα μέσα στο κλουβί κι είναι κομπλέ. Μήπως να την βάλω τη φωλιά πιο ψηλά; Αλλά θα είναι κάπως παίδεμα γιατί θα πρέπει να κόψω κάγκελα...
 
Νομίζω η ερώτηση είναι αν υπάρχει άλλη πόρτα να κουμαντάρεις τις δουλειές σου αν γεννήσουν τα πουλάκια αλλά και τώρα και όχι η θέση της φωλιάς.
Την έχω κι εγώ αυτήν την απορία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top