Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των budgies μου

Το κλουβί αυτό είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή; Ρωτάω γιατί μου μοιάζει για λίγο μικρό για αναπραγωγή παπαγάλων.. Χωρίς βέβαια να ξέρω.. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει το δεύτερο αρσενικό να φύγει από το κλουβί και να αφήσει ήσυχο το ζευγάρι να κάνει ότι το καλεί η φύση!
 
Το κλουβί αυτό είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή;
Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, αυτό ισχύει πάντα για χώρους διαβίωσης, αλλά εν προκειμένω για το ζευγάρι και τους πιθανούς μελλοντικούς νεοσσούς, ανταποκρίνεται.
 
Το κλουβί αυτό είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή;

Ναι είναι μια μεγάλη ζευγαρωστρα

Πήγα στο κάτω σπίτι σήμερα το πρωί και έβγαλα φωτογραφία το μέρος που προτείνω για τα πουλιά να το (το κλουβί θα μπει εκεί που είναι ένα καροτσάκι της λαϊκής)
Να το σημείο :
IMG_2015041711906.webp
Είναι καλός ο φωτισμός;
 
Νομίζω πως ναι, λίγο πιο ψηλά ν' ανέβει. Δεν κλείνει εξώφυλλο εδώ ε; Είναι πόρτα απ' ότι καταλαβαίνω. Ανοίγει παράθυρο για εξαερισμό; Ήλιος τα πιάνει ποτέ; Μήπως έχει υγρασία το μέρος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω πως ναι, λίγο πιο ψηλά ν' ανέβει. Δεν κλείνει εξώφυλλο εδώ ε; Είναι πόρτα απ' ότι καταλαβαίνω. Ανοίγει παράθυρο για εξαερισμό; Ήλιος τα πιάνει ποτέ; Μήπως έχει υγρασία το μέρος;

Ναι είναι μόνο η πόρτα που οδηγεί σε μια εξωτερική αποθήκη παράθυρα έχει για εξαερισμό. Υγρασία δεν έχει.
 
Εντάξει μια χαρά, πρόσεχε μην τα παράθυρα χτυπάνε το κλουβί με ρεύμα αέρα. Επίσης μήπως η αλλαγή θορυβήσει τα πουλάκια; Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Έχουν συνηθίσει με κόσμο; Αν και εν όψει της αναπαραγωγής δεν θα έχουν ανάγκη από πολλές κοινωνικότητες.
 
Στο κάτω σπίτι όπως είπα και πριν δεν μένει κανείς (έμενε ο παππούς μου παλια)
ούτε κυκλοφορεί κόσμος κατω
 
Λοιπόν αποφασισα θα τα αφήσω έξω.
Επίσης τα είδα πριν λίγο και η θυλικια ήταν
στη φωλιά και ο δικός της απέξω και της μίλαγε! :D αρχίζουν να δουλεύουν με τη φωλιά.

αυτή η φώτο τραβήχτηκε πριν 4 λεπτά:
IMG_201504171318.webp
 
Ωραία, έβγαλα το άλλο αρσενικό από το κλουβί γιατί ενοχλούσε το ζευγάρι.
Να μια φωτογραφία του ζευγαριού να τρώνε άνηθο (τρελαίνονται για ανηθο) :
IMG_2015041714519.webp

Τα ονόματα τους είναι :
πράσινο αρσενικό : Μόρτης
μπλε θυλικο : Τσίκουα
 
Τέλεια! Με το καλό λοιπόν! Δεν μ. Αρέσει να γίνομαι γραφική αλλά θα γίνω... Προστασία από καιρικά φαινόμενα και αρπακτικά! Μην το παίρνεις της μετρητοίς!
 
Λοιπόν, τα πουλιά μπαινοβγαίνουν στη φωλιά αλλά μέχρι εκεί. Χθες τους έβαλα πριονίδι στη φωλιά και μέχρι σήμερα δεν το έχουν σκαλίσει καν.
Και κάτι άλλο : Αν δω βάτεμα σημαίνει ότι το αυγό θα βγει την επόμενη μέρα; ή μετά από μια εβδομάδα;
 
ους έβαλα πριονίδι στη φωλιά
Το πριονίδι δεν είναι απαραίτητο, όχι όμως ότι θα τους δημιουργήσει θέμα, ίσως απλά κάποια στιγμή δεις να το πετάνε έξω.

Αν δω βάτεμα σημαίνει ότι το αυγό θα βγει την επόμενη μέρα; ή μετά από μια εβδομάδα;
Πότε θα δούμε εμείς δεν σημαίνει ότι είναι και το πρώτο. Έτσι μπορεί να βρεις αυγό οποιαδήποτε μέρα, σύντομα ή και με κάποια καθυστέρηση.

Μην κοιτάς συνέχεια και τα ενοχλείς όμως :)
 
Εντάξει, όμως μετά απο βάτεμα γεννάει κατευθείαν; Την επόμενη μέρα; Την επόμενη βδομάδα;
 
Δεν είναι αριθμητική πράξη, σε δυο τρεις μέρες κάνει αυγό.
 
Σήμερα η θυλικια μπαίνει και βγαίνει συνέχεια στη φωλιά και την ταΐζει στο στόμα ο αρσενικός. Στοίβαξε επίσης και το πριονίδι στις γωνίες η θυλικια!
 
Αχχ βρε! Μπραβο απο οτι φαινεται σε λιγες μερες μπορει να δεις και αυγο! Σου το ευχομαι! Αντε να παρουν μπρος και τα δικα μου! Φτου φτου φτου μην τα ματιασω!
 
Χθες και σήμερα η θυλικια μπαίνει συνέχεια στην φωλιά σκαλίζει το πριονίδι (μου φαίνεται σαν να θεωρεί τη φωλιά παιχνίδι 😵 ).
Ο αρσενικός σήμερα "χόρευε" δεξιά αριστερά φουσκονωντας το στηθος του πέρα δώθε κοιτώντας και τραγουδώντας στη θυλικιά.
Μήπως αυτός ο "χορός" ήταν για να την παροτρύνει να ζευγαρώσουν;
 
Back
Top