Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πως τα πας με το τάισμα; Καλύτερα τώρα που είναι μικρό και δεν έχετε και τόση εμπειρία να χρησιμοποιείτε σπασμένη οδοντογλυφίδα! Ο μικρός ζει και βασιλεύει; :)
Επειδή είναι μικρό η κρεμουλα του πρέπει να είναι λίγο υγρή και τώρα το βράδυ έπεσε η θερμοκρασία λίγο και αναγκάστηκα να βάλω κάτω απο το κουτί του θερμοφορα για να μπορεί να ζεσταθεί και να μην κρυωσει ώστε να χωνέψει να το ταΐσω απλά να δω τωρα αν θα πρέπει να σηκώνομαι και το βράδυ για τάισμα. Κατά τα αλλα ζει και βασιλεύει!
 
Τελειώσαμε το τάισμα στις 1:00 τώρα φαγάκι βέβαια το ταλαιπώρησα γιατί επρεπε να βγει αυτός ο αέρας απο τον προβολο τώρα το 'ριξε στην γκρίνια τώρα απο την ταλαιπωρία!
 
Βρε Βαγγελη διαβασα τις τελευταιες 3 σελιδες και πολυ αγχος πολυ τρομος και ενα ζευγαρι πολυ αγχωμενο για να φροντισει το μωρο του...

1ο λαθος η μετακινηση του κλουβιου.. εφοσον εχεις αυγα/μωρα δεν αλλαζεις τιποτα στο κλουβι που να ενοχλησει το ζευγαρι, ποσο μαλλον μια μετακινηση απο εξω προς τα μεσα.. σε διαφορετικες συνθηκες λογο μετακινησης και νεου χωρου τα πουλια σου αγχωθηκαν και οντως το να παρατησουν το μικρο τους ηταν μεγαλο ενδεχομενο

2ο λαθος.. Διαβαζω οτι ησουν συνεχεια ολη την ωρα κοντα στο κλουβι, στα πουλια και στη φωλια. στα νεα δεδομενα δεν αφησες χρονο να προσαρμοστει το ζευγαρι σου, να εκτιμησει την κατασταση και με τα κλαμματα του μωρου να οδηγηθουν στο να το φροντισουν.
το χειροτερο ειναι που τρομαξες το θηλυκο να κατσει σωνει και καλα στη φωλια.. με τη βια; δλδ μονη της και δεν μπαινει με πιο σκεπτικο να κατσει με αυτον τον τροπο; και μονο απο αυτη τη κινηση αν υπηρχε μια περιπτωση να φροντισουν ξανα το μωρο απο ολη την αλλαγη και τη στενη παρακολουθηση απο μεριας σου τωρα σιγουρα δεν υπαρχει ουτε μια...

παμε στη φροντιδα του μωρου..

ενα λαθος ειναι το βαμβακι... Οσο μαλακο και να ειναι εχουν πεθανει πολλα μωρα απο το υλικο αυτο.. μπλεκεται πολυ ευκολα στο προσωπο του και μπορει να αποβει μοιραιο.. Πετα το
το καλητερο υλικο ειναι φυσικα το πριονιδι, ζεστο μαλακο και απορροφητικο.
γιατι αν προσπαθησεις με κομματακια απο ζακετα, χαρτοπετσετα κ. Α. μια κουτσουλια να κανει που ειναι και πιο υγρη σχετικα με των ενηλικων πουλιων θα καθεται πανω σε βρεγμενα και βρωμικα

αν το βρηκες παγωμενο η πρωτη κινηση ειναι να το ζεστανεις η 2η να ο ταισεις, ποτε το αντιθετο

σε τι συνθηκες το εχεις;

γραφει κουτι και θερμοφορα και πριν εγραψες λαμπα..? τι χρησιμοποιεις;

(θυμισε μου την ηλικια του μωρου σου, τωρα ξερω οτι ειναι αρκετα μωρο αλλα δεν θυμαμαι ακριβως)

αν δεν εχεις σκεφτει απο πριν να εφοδιαστεις με καποια κεραμικη λαμπα ή πλακα θερμοτητος για ερπετα για το ενδεχομενο αυτο η πιο απλη και αποτελεσματικη λυση ειναι η κιτρινη λαμπα ενος πορτατιφ (οχι η ασπρη οικονομιας δεν παραγει καθολου θερμοτητα. Η κιτρινη λαμπα εχει σωσει πολλους νεοσσους! Πιστευω μεσα στο σπιτι ολο και μια κιτρινη λαμπα θα υπαρχει, βρισκεις και ενα πορτατιφ το αναβεις λιγο για να ζεστανει καλα, εχεις απο κατω και ενα θερμομετρο χωρου και πριν βαλεις το νεοσσο απο κατω ελεγχεις τη θερμοκρασια. Δεν θες να το καψεις ουτε να ειναι τοσο μακρια ωστε να μην ζεσταινεται επαρκως.
αυτο που κανει η λαμπα και εχει αναγκη ο νεοσσος περα απο τη ζεστη κραταει συνεχεια και μια σταθερη θερμοκρασια!
πραγμα που δεν κανει η θερμοφορα, τα ρουχα, τα πανια και οτιδηποτε αλλο μαλακο υλικο..η θερμοφορα στην αρχη μπορει να ζεματαει αλλα μετα απο μιση ωρα (αναλογα το μεγεθος) χανει την δυναμη της και ο νεοσσος ειναι αναμεσα σε πολυ ζεστη και σε θερμοκρασια δωματιου (και με τα κρυα που εχει βαλει τωρα ο καιρος μπορει και λιγοτερο), αν δεν εχει σταθερη ζεστη θερμοκρασια μπορει να το χασεις..
Φυσικα ο χωρος που θα εχεις το μωρο δεν θα ειναι διπλα σε παραθυρα, πορτες και ρευματα..

ταισμα..

δεν εχεις κρεμα; Μην πανικοβαλεσαι, μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια για να μην μεινει νηστικο καλα εκανες και του εδωσες αυγουλακι, μαζι με το αυγο μπορεις να προσθεσεις χυμο μηλου, το μηλο εχει αντιμυκητιακες ιδιοτητες και ο χυλος σου θα γινει λιγο πιο κρεμωδες απο νερουλος.
παντα θα πρεπει να αδειαζει τελειως ο προλοβος πριν το νεο του γευμα.η θερμοκρασιες ειναι στανταρ ποτε μην ξεπερασεις τους 41-42 βαθμους γιατι θα καψεις το προλοβο.

*μην ξαναβαλεις ποτε μπενταντιν στα πουλια σου.. αν εβαλες στη πληγη απευθειας και οχι νερωμενο τοτε μπορει να του προκαλεσεις ακομα χειροτερη ζημεια. Πτηνιατρος μου ειπε οτι απαγορευεται, ναι μεν απολυμαινει την πληγη αλλα την ερεθιζει ταυτοχρονα και δεν τη βοηθαει να κλεισει. Για τα πουλια υπαρχουν ενα σορο επουλωτικες αλοιφες και σπρευ οπου κανουν ακομη καλητερα τη δουλεια αυτη απο οτι αυτο.
το πιθανοτερο ειναι μεσα στο πανικο ή απο απροσεξια να γρατζουνισαν το μωρο τα νυχια των γονιων, σε πιο μεγαλη φωλια μειωνεις τετοια περιστατικα.
 
Εχω να ανακοινώσω πως με μεγάλη μου λύπη και παρόλη την προσπάθεια μου να κρατήσω στη ζωή το μικρό δεν τα κατάφερε και είμαι αρκετά στεναχωρημενος. Είχε φαγητό και ζέστη δεν ξέρω το γιατί!
 
Εχω να ανακοινώσω πως με μεγάλη μου λύπη και παρόλη την προσπάθεια μου να κρατήσω στη ζωή το μικρό δεν τα κατάφερε και είμαι αρκετά στεναχωρημενος.
Βαγγέλη κρίμα.. Λυπάμαι πολύ... ☹ Απλά άλλη φορά ίσως πρέπει να είσαι πιο υπομονετικός και να μην τα αναλαμβάνεις μόνος σου τόσο εύκολα... Βέβαια μπορεί αν το είχες αφήσει με τους γονείς πάλι να μην τα κατάφερνε... υποθετικά μπορούμε να μιλάμε μόνο...
 
Βαγγέλη κρίμα.. Λυπάμαι πολύ... ☹ Απλά άλλη φορά ίσως πρέπει να είσαι πιο υπομονετικός και να μην τα αναλαμβάνεις μόνος σου τόσο εύκολα... Βέβαια μπορεί αν το είχες αφήσει με τους γονείς πάλι να μην τα κατάφερνε... υποθετικά μπορούμε να μιλάμε μόνο...
Αλίκη μου το βράδυ που το είχαν αφήσει άφησα ανοιχτή μια λάμπα και την πόρτα της φωλιάς ανοιχτή για να μπουν οι γονείς το μόνο που κατάφερα ηταν πι γονείς να πατήσουν το μικρό και να βγουν απο τη φωλιά και να τα κυνηγώ τα χαράματα μέσα στην κουζίνα.
 
Λυπαμαι και εχω εχω ενα ζευγαρι που αν και βγαζουν πολλα πουλια, μεχρι να εκοολαφθουν με πεθαινουν, πολυ αλανιαρα αυτη η θηλυκια, αφησε τα να ξεκουραστουν και απο φλεβαρη ξαναπροσπαθεις. Στην αναπαραγωγη γινονται και αυτα
 
Αλίκη μου το βράδυ που το είχαν αφήσει άφησα ανοιχτή μια λάμπα και την πόρτα της φωλιάς ανοιχτή για να μπουν οι γονείς το μόνο που κατάφερα ηταν πι γονείς να πατήσουν το μικρό και να βγουν απο τη φωλιά και να τα κυνηγώ τα χαράματα μέσα στην κουζίνα.
Καλά βρε Βαγγέλη άφησες την πόρτα ανοιχτή και βγήκαν τα πουλιά έξω απ το κλουβί; Κι άλλο στρες γι αυτά... από τη στιγμή που πήρες το μικρό μακριά έπρεπε να το έχεις σε ξεχωριστό σημείο με λάμπα και τάισμα μόνο εσύ...
 
Δυστυχως ολα ειναι μεσα στο προγραμμα.. Και τα καλα και τα ασχημα. Ελπιζω να μη σου ξανατυχει τετοια ατυχια.
 
Καλά βρε Βαγγέλη άφησες την πόρτα ανοιχτή και βγήκαν τα πουλιά έξω απ το κλουβί; Κι άλλο στρες γι αυτά... από τη στιγμή που πήρες το μικρό μακριά έπρεπε να το έχεις σε ξεχωριστό σημείο με λάμπα και τάισμα μόνο εσύ...
Δεν άφησα την πόρτα άφησα λίγο απο πάνω τη φωλιά ανοιχτή για να χτυπά το μωρό η λάμπα δεν ξέρω πως χώρεσαν και βγήκαν.
 
Δεν άφησα την πόρτα άφησα λίγο απο πάνω τη φωλιά ανοιχτή για να χτυπά το μωρό η λάμπα δεν ξέρω πως χώρεσαν και βγήκαν.
Μα, δεν ειχες βγαλε τη φωλια με το μικρο απο το κλουβι; Πως αλλιως το ταιζες και θα χες τη λαμπα;
 
Δυστυχως ολα ειναι μεσα στο προγραμμα.. Και τα καλα και τα ασχημα. Ελπιζω να μη σου ξανατυχει τετοια ατυχια.
Και γω το ελπίζω αλλά κάθε φορά με πεθαίνουν τα συγκεκριμένα θα προσπαθήσω να τα ξαναβαλω την άνοιξη ώστε να μείνουν έξω αν και δεν ξερω αν θα έχω το κουράγιο.

Μα, δεν ειχες βγαλε τη φωλια με το μικρο απο το κλουβι; Πως αλλιως το ταιζες και θα χες τη λαμπα;
Ήλπιζα μήπως το δεχοντουσαν αλλά αφού είδα οτι δεν τότε το πήρα για τάισμα.
 
Back
Top