Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και αυριο ειναι Κυριακη...
Ισως η @Marilenaki μπορεσει να σου δωσει καποιες συμβουλες..
 
Το βρήκα στις 6:00 τεαυματισμενο και μόνο του το περιποιηθηκα και το ξαναβαλα περίμενα μεχρι τις 7:00 χωρίς αποτέλεσμα τότε το πήρα
 
Κακως κούνησες το κλουβί. Μόλις είδες τα πρώτα "στραβά" δείγματα συμπεριφοράς των γονιών έπρεπε άμεσα να το ξαναβάλεις εκεί που ήταν. Δεν έχει και τόσο κρύο.
 
Ομως αφού το ταισαν και το πρόσεχαν κανονικά μετα τη μετακίνηση έτσι στο ξαφνικό σταμάτησαν!
 
Λοιπόν σηκώθηκα 3 φορές μεσα στη νύχτα και μια στις 7:00 ήταν πεινασμένο πιο πολύ τώρα του φτιάχνω αυγό και το ανακατεύω με νερό... Με έχει αγχωσει πολύ μου φαίνεται η όλη κατάσταση θα πάθω εγω τίποτα στο τέλος το επόμενο ταισμα είναι στις 10:00
 
Λοιπόν σηκώθηκα 3 φορές μεσα στη νύχτα και μια στις 7:00 ήταν πεινασμένο πιο πολύ τώρα του φτιάχνω αυγό και το ανακατεύω με νερό... Με έχει αγχωσει πολύ μου φαίνεται η όλη κατάσταση θα πάθω εγω τίποτα στο τέλος το επόμενο ταισμα είναι στις 10:00
ΗΡΕΜΑ! Βαλε το προγραμμα ταισματος, προσπαθησε να οργανωθεις και ολα θα πανε καλα. Δε χρειαζεται να παθεις τιποτα...

Τοσοι και τοσοι το κανουν.. Απλα εσυ αγχωθηκες.
 
Λοιπόν σηκώθηκα 3 φορές μεσα στη νύχτα και μια στις 7:00 ήταν πεινασμένο πιο πολύ τώρα του φτιάχνω αυγό και το ανακατεύω με νερό... Με έχει αγχωσει πολύ μου φαίνεται η όλη κατάσταση θα πάθω εγω τίποτα στο τέλος το επόμενο ταισμα είναι στις 10:00
Ακόμη και αγχωμένος.. κατά τη γνώμη μου... αν συνεχίσεις έτσι θα καταφέρεις να το σώσεις.
 
Διάβασα ενα άρθρο του φόρουμ όπου έχει και τις ώρες ταισματος εγώ έχω πέσει πάνω σε αυτές όμως το τελευταίο τάισμα ειναι στις 23:00 να μην ταΐσω ξανά μέχρι τις 7:00 να καθαρίσει προβολος;
Απο οτο είδα τα αίματα ερχόντουσαν απο μια γρατσουνια στα πλαϊνά του προβολου μικρή βέβαια η οποία σήμερα σχεδόν φαίνεται Μαλλον λόγω μπεταντιν!
 
Λοιπόν σήμερα τάισε με αυγό ανακατεμένο με νερό όπως έκανες και αύριο πας για κρέμα οπωσδήποτε αλλά να προσέξεις και στο αυγό και στην κρέμα τις θερμοκρασίες!
Διάβασε και αυτό το άρθρο έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες και όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι! 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ωραία δηλαδή το βράδυ μετά το τελευταίο τάισμα περίπου στις 24:00 το αφήνω και ταιζω παλι στις 7:00 απο ότι κατάλαβα;
 
Αυριο πρωι πρωι να παρεις κρεμα. Δεν θα επιζησει με σκετο αυγο. Καλο κουραγιο. 😉
 
Αυριο πρωι πρωι να παρεις κρεμα. Δεν θα επιζησει με σκετο αυγο. Καλο κουραγιο. 😉
Eυχαριστω αυριο πρωι πρωι εχω εκπαιδευσει και τη μανα μου στο ταισμα και ομολογω οτι το κανει καλυτερα απο εμενα 😛
ε ναι άλλωστε και οι γονείς του θα κοιμόταν τη νύχτα
Ειναι σιγουρο αυτο μιας και το βλεπω πολυ μικρο και εχω απορια να σηκωθω να το ταισω ή οχι μεσα στο βραδυ;
 
Πως τα πας με το τάισμα; Καλύτερα τώρα που είναι μικρό και δεν έχετε και τόση εμπειρία να χρησιμοποιείτε σπασμένη οδοντογλυφίδα! Ο μικρός ζει και βασιλεύει; :)
 
Back
Top