Διατροφή Η αυγοτροφή μου

Ανδρέα νομίζω οτι η διάλυση στο νερό εξασφαλίζει μεγαλύτερη και πιο
ομοιόμορφη διασπορά των υλικών σε όλη την αυγοτροφή.
 
Να κάνω μια ερώτηση εγώ βάζω βιταμίνες
Κόκκινες αλλά υπάρχουν και κίτρινες και πράσινες τι διαφορά έχουν
 
Αυτό που λές, προτίστως, δεν είναι βιταμίνες.
Είναι μια απροσδιορίστου συνθέσεως και μάλλον επικύνδινη "αυγοτροφή".
Καλόν είναι, να σταματήσεις, να την παρέχης στο πουλάκι.
-Αν ψάξεις λίγο προσεκτικά την σελίδα, θα βρείς τα συμπληρώματα
, εκτός σπόρων, για καλλύτερη διαβίωση.
 
Μεχρι τωρα εδινα στα καναρινια μου αυγοτροφη [Bogena Excellent]χωρις να βαλω τιποτα αλλο μεσα και την ετρωγαν σαν τρελα.
Εδω και λιγες μερες κανω τη συνταγη οπως ακριβως μας την περιεγραψε ο κυριος
Μακης[mgerom]και δεν την αγγιζουν καθολου, μηπως δεν την εχουν συνηθησει ακομα.
 
δεν αλαζουμε την διατροφη μαχαιρι η αλλαγη γινεται σιγα σιγα ωστε να συνηθηση την νεα γευση βαλε ενα ποσοστο απο την αλλη αυγοτροφη που εκανες παλια στην καινουργια ανακατεψε και δωστην και σιγα ελατωνεις και την κοβεις εντελως. καλες γιορτες φιλε μου
 
Μα η συνταγή που δίνω περιέχει ήδη,την ξηρά αυγοτροφή(εταιρειών)και μάλιστα σε μεγάλο ποσοστό.
Το μόνο αποθητικό ίσως είναι η οσμή και η γεύση της σπιρουλίνας.
Αυτή μπορεί να πρέπει να παρέχεται σταδιακά(οπως λέει ο νικ 1) μέχρι να συνηθίσουν τα πουλιά.
 
μπορειτε να βαλετε λιγο φρουκτοζη για να εχει καλυτερη γευση το μειγμα και μποη βαλε λιγους σπορους απο την κελαϊδινη σου μεσα ωστε να ερεθισεις την περιεργεια τους να δοκιμασουν
 
Σημερα εβαλα λιγο παραπανω νιζερ και λιγοτερο σπιρουλινα, μολις που αλλαξε χρωμα
το νεροκαι ολα ειναι ΟΚ!
Να΄σται ολοι καλα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
 
Νομίζω οτι σ' ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα
δεν θα έπρεπε να απουσιάζει αυτό το link
https://alop.gr/php/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=178

Eυχαριστούμε Θανάση...
 
Στο πολύ καλό άρθρο του φίλου Μάκη θέλω να κάνω μια παρατήρηση.
Καλό είναι να μην χορηγούμε ταυτόχρονα γύρη μελισσών και σπυρουλίνα.
Είναι υπερτροφές και οι δυό, άρα υπερβολή η ταυτόχρονη χορηγησή τους.
 
αυγοτροφη της Bogena Excellent την οποια εμπλουτιζω με μια μεζουρα θυμαρι,ριγανι και βασσιλικο. Μια φορα την εβδομαδα αυγο το οποιο το αφηνω μερικες ωρες.
 
Συνταγη υπο σκεψη
1) αυγοτροφη επωνυμη ξηρη
2) calci-lux
3)ferti-vit
4)biodigest
5)τριμενο πρασινο μηλο
6)Τριμενο καροτο
7)τριμμενο καρυδι
8)νιζερ και ισως και λιγο chia
αναμειξη του ολου μειγματος με μελι παραδοσιακο.Αν γινει λασπουρα ισως γινει μια μικρη προσθηκη μπισκοτου πτι μπερ
Σκεφτηκα να βαλω μελι αντι αυγου ωστε το μειγμα να διατηρειτε στο ψυγειο χωρις προβλημα να χαλασει. Πιστευω οτι το αυγο χαλαει και ειναι επικυνδινο για τα πουλια εν αντιθεση του μελιου που κανει παττε το μειγμα και θα τα αναμειξει ολα ομοιομορφα. Πως σας φαινεται;
 
Nα ρωτησω κατι κι εγω; Μεχρι σημερα νομιζα οτι οταν λεμε αυγοτροφη εννοουμε αυτο το στικ που πουλανε στα pet shops. Κανει περιπου την ιδια δουλεια; Θα μπορω δλδ να το χρησιμοποιησω αντι της χειροποιητης αυγοτροφης;
 
Nα ρωτησω κατι κι εγω; Μεχρι σημερα νομιζα οτι οταν λεμε αυγοτροφη εννοουμε αυτο το στικ που πουλανε στα pet shops. Κανει περιπου την ιδια δουλεια; Θα μπορω δλδ να το χρησιμοποιησω αντι της χειροποιητης αυγοτροφης;

Οχι το στικ δεν ειναι αυγοτροφη, ειναι ενα ειδος παστελιου για πουλια, μπορεις να το χορηγης χωρις προβλημα η αυγοτροφη ομως ειναι βασικη...
 
Στο μαγαζι γλυκισμα με αυγο το ειπαν, και νομιζα οτι αυτο ειναι.
Οποτε το βρασμενο αυγο σκετο δεν αρκει, ετσι;
 
Αν συνδιαστεί με μήλο, σπανάκι, μπρόκολο, καρότο κλπ. θα αποτελέσει
ένα ολοκληρομένο πρόγραμμα διατροφής και προετοιμασίας.
Οταν τα πουλακια που έχουμε στην φροντίδα μας είναι λίγα
το αυγό είναι μια χαρά για παροχή πρωτεινών και όχι μόνον.
 
Αυτό που λές, προτίστως, δεν είναι βιταμίνες.
Είναι μια απροσδιορίστου συνθέσεως και μάλλον επικύνδινη "αυγοτροφή".
Καλόν είναι, να σταματήσεις, να την παρέχης στο πουλάκι.
-Αν ψάξεις λίγο προσεκτικά την σελίδα, θα βρείς τα συμπληρώματα
, εκτός σπόρων, για καλλύτερη διαβίωση.

Και σε μενα εχουν δωσει απο μαγαζι κοκκινη και κιτρινη βιταμινη για διατηρηση χρωματως οπως ειπαν. Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι βιταμινη αλλα αυγοτροφη οπως λες;
 
Και σε μενα εχουν δωσει απο μαγαζι κοκκινη και κιτρινη βιταμινη για διατηρηση χρωματως οπως ειπαν. Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι βιταμινη αλλα αυγοτροφη οπως λες;
Τι μάρκα είναι; Τι γράφει η συσκευασία;
 
Back
Top